Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Včera když jsem celé odpoledne laboroval, proč mi na 64-bitovém CentOSu nefunguje SMTP příhlašování pomocí php-maileru, tak jsem přišel na jeden chyták
Pro ověřování hesel používám sasldb databázi, tedy sasl funkci auxprop. Na starší Joomle 1.0, kterou mám na doméně linpro.cz, mi ověřování jelo v pohodě. Když jsem totéž zkusil u nové Joomly 1.5(mám ji nasazenou na doméně joomladev.eu), tak jsem narazil ne problém. Původně jsem to přiřkl nějaké nekompatibilitě mezi php-mailerem a ověřování hesla. Nakonec mi to ale nedalo a vyzkoušel jsem login auth přes telnet a to mi taky nejelo. Z toho jsem pochopil, že je problém skutečně někde v mém systému. Po chvilce pátrání jsem narazil na program saslfinger. Ten mi ukázal chyták CentOSu /usr/lib64 není symlink na /usr/lib, jak jsem byl zvyklý z Gentoo, které mám na desktopu, ale jsou to samotné adresáře a právě v /usr/lib64/sasl2/smtpd.conf byl ten problém. Bylo tam nastaveno ověřování přes saslauthd. Když i tam jsem nastavil auxprop, tak už mi ověřování začalo fungovat.
Takže pro uživatelé 64-bitových distribucí, které mají slinkovaný adresář /usr/lib64 na /usr/lib, nemusí tomu být vždycky tak.
Tiskni
Sdílej:
Ten mi ukázal chyták CentOSu /usr/lib64 není symlink na /usr/lib, jak jsem byl zvyklý z Gentoo, které mám na desktopu, ale jsou to samotné adresáře
Vzhledem k tomu, jaký je význam /usr/lib64
a /usr/lib
, bych za chyták považoval spíš tu implementaci, kterou máte na Gentoo…
lrwxrwxrwx 1 root root 5 2009-08-23 20:34 lib -> lib64 drwxr-xr-x 18 root root 24576 2010-03-07 16:47 lib32 drwxr-xr-x 101 root root 102400 2010-03-07 19:42 lib64Tedy existují 2 adresáře lib32 a lib64 a lib je symlinkováno na lib64. ;) Fedoru používám na 32 bit notesu, tak mě to u 64-bitového CentOSu překvapilo :O
lib
pro 32-bitové knihovny (a ne nativní 64-bitové) hlavně kvůli prasácky napsaným aplikacím, které knihovny nebo moduly hledají natvrdo v /usr/lib
a z nějakých důvodů to nejde opravit (např. protože jsou closed source).
/root