Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Tá otázka onedlho nebude relevantná. V každom prípade samotný systemd by sa mi nezdal vôbec zlý ak by nepohlcoval všetko možné bez akejkoľvek možnosti voľby. Najradšej som mal openrc z gentoo (vlastne ešte stále mám) ale uznávam, že systemd je v mnohých veciach omnoho lepší (napr supervizor).
"feature creep" nevim co to znamená ale líbí se mi toTo je jako mission creep, akorát se softwarem. Prostě featury příbývají a přibývají a software bobtná![]()
(což by vyřešil třeba alias)Přesně tak, hned po první instalaci systemd jsem si přidal
alias rc='sudo systemctl'
takže spouštění je prakticky stejné jako dřív. Co se týče úspěšnosti: když to nevypíše error, tak se to povedlo $?
v $PS1
.
Já osobně mám nejraději jednoduchost sysvinitu, kdy stačí napsat několik primitivních řádků v bashi a mám spuštění nějakého démona vyřízenéTak nevim, na RHEL6 ma initscript httpd 124 radku, zatimco na Fedore 19 systemd unit file 20.
Pokud mas tak rad jednoduchost, proc se nevratis do jeskyni? Nase civilizace je velice slozita.. Jednoduchost je dobry cil, ale vzdycky bude (pro vetsinu lidi) sekundarni az po vlastnostech a pohodli.No, tak treba zrovna v informatice je princip KISS docela dobre voditko. Nejsi schopen vec rozbit do mensich srozumitelnych celku -> asi mas nekde chybu v navrhu.
Ja systemd zatim nemam, ale myslim, ze je to dobra vecJa systemd na jednom pocitaci mam a z meho pohledu mi nenabizi vic nez treba init scripty ze Slackwaru. Ty jsou jednoduche jak kafemlejnek a kdyz je nekde problem, neni problem to opravit. Mimochodem, az z tech skriptu jsem poradne pochopil, jak funguje Linux. ;-]
Ja systemd zatim nemam, ale myslim, ze je to dobra vec.Myslenka systemd neni uplne spatna, ale realizace misty kulha. Coz je typicky problem RedHatu, ktery do ostrych systemu tlaci veci, ktere jeste nejsou dodelane, kompletni nebo plne funkcni. To byl jeden z duvodu, proc jsem od RH utekl k jinym distribucim; tusim, ze s verzi 8.0 udelali kompletni switch distribuce na UTF8, coz byl (take) pozitivni krok, ale kdyz s tim polovina programu neumela pracovat, tak to bylo jen k vzteku...
Pokud chceš svobodu použij Gentoo - sice preferuje Systemd ale nechává možnost volby.
Ostatní distribuce se ale nechtějí starat už o ty další..
Zkrátka je to volba.
Můžeš ale použít třeba Fedoru, upravit jádro aby používalo starý SysV a dobastlit si tam třeba runit nebo openrc a pak se o něj starat.
Ty víš taky prd,vs
... je teď ...ROFL
Myslíte si, že je to dobrá věc, nebo máte raději klasický sysvinit, kde při pohledu do /etc/init.d víte, které věci můžete spustit oproti milionu souborů v adresáři systemd?Nemám rád ani jedno :D.
Tiskni
Sdílej: