Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Protože se mi často stává, že si při mazání více souborů omylem vymažu celý obsah adresáře, protože se mi do zápisu připlete *, rozhodnul jsem se, že si napíšu takový malý wrapper pro rm -fr v C.
Už ho mám skoro hotový, ale mám jeden problém. Když jsem ho spustil, tak jsem zjistil, že Bash do toho příkazu předává už přímo expandovanou *
#include <stdio.h> #include <strings.h> #include <unistd.h> #include <stdlib.h> int main(int argc, char *argv[]) { int i, opt; for(i=1;i<argc;i++) { if (strcasecmp(argv[i],"*")==0) { printf("Opravdu chcete vymazat vsechny soubory v tomto adresari? (A/N)"); opt=getchar(); if (opt=='N') { exit(1); } else if (opt=='A') { break; } } } argv[0]="rm"; execvp("rm", argv); exit(0); }
A proto mi nefunguje zvýrazněný řádek strcasecmp. Jde to nějak obejít?
Tiskni
Sdílej:
Zrovna jsem chtěl napsat, že v zsh stačí nenastavit RM_STAR_SILENT.
int i, opt;
moc nechápu, opt je integer (A/N má nějaké číslo?, nějak to nesedí)?
... jsou v C taky typu int.A jinde mají typ třeba char, ale lze je v pohodě "převést na čísla".
char
je taky číslo, co jiného by to bylo.
int
a na běžných platformách má také typicky jinou velikost.
#include <stdio.h> int main() { printf("sizeof('a') je %d\n", sizeof('a')); if (__builtin_types_compatible_p(typeof('a'), int)) printf("'a' je typu int\n"); if (__builtin_types_compatible_p(typeof('a'), char)) printf("'a' je typu char\n"); return 0; }Výsledek:
sizeof('a') je 4 'a' je typu int
alias myrm="touch neco; srm"
, kde neco
bude nějaká nejlépe exotická věc - např. jeden znak, který by nikoho nenapadlo dát do názvu souboru, ale být v něm může. srm se pak podívá, jestli má na vstupu neco
, když jo, tak jeden z parametrů byl *, ?*, *? (což je obojí to samé jako *), ?, nic jiného mě teď nenapadá. neco
samozřejmě vždycky smaže.