NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Tak jsem se rozhodnul vyzkoušet si mono a když už, tak kompletní.
Nejprve jsem začal na systému s LFS. První pokus jsem provedl s verzí označenou jako stable. V této verzi se při kompilaci vyskytlo docela dost chyb.
Přešel jsem teda ke zdrojákům latest. Tady již byla situace o dost lepší a všechno se podařilo zkompilovat ihned. K tomu jenom jedna poznámka. Protože jsem mono kompiloval s --sysconfdir=/etc tak bylo třeba provést mkdir $PREFIX/etc
a ln -s /etc/mono $PREFIX/etc/mono
. Takže tam mi mono funguje dobře. Proč o tom píšu se dozvíte za chvíli.
Když se mi teda tak dobře podařilo mono nainstalovat ze zdrojových souborů, tak jsem si řekl, že na Fedoru s pomocí připravených rpm balíčků to bude hračka, ale ... Na stránkách mona je ke stažení soubor s nastavením repozitáře pro yum, tak jsem se zaradoval. Po zkopírování do odpovídajícího adresáře jsem spustil spustil instalaci všech balíčků z tohoto repozitáře, což skončilo nevyřešenými závislostmi mezi balíčky z tohoto repozitáře. Nastal tedy druhý pokus. stáhnul jsem si všechny balíčky na lokální počítač. Před použitím rpm jsem ještě doinstaloval tři moduly Perlu. RPM teda dopadlo již dobře.
Jenomže tím moje zkušenost s monem nekončí. Druhý den jsem chtěl aktualizovat systém. Yum ale opět skončil chybějícími závislostmi mezi balíčky mona. Nepomohl ani zákaz jejich aktualizace. To byla ta poslední kapka a celé mono šlo ihned ze systému s Fedorou pryč. Takže se vracíme zase na začátek. Musíme si mono celé zkompilovat ze zdrojových kódů, protože s takhle pokaženými balíčky jsem se ještě nesetkal.
Pokud nám ovšem stačí základní balíčky mona, tak ty se nacházejí ve standartních repozitářích Fedory, ty ovšem neobsahují nástroje jako monodevelop, nebo monodoc.
Tiskni
Sdílej: