Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem se rozhodnul vyzkoušet si mono a když už, tak kompletní.
Nejprve jsem začal na systému s LFS. První pokus jsem provedl s verzí označenou jako stable. V této verzi se při kompilaci vyskytlo docela dost chyb.
Přešel jsem teda ke zdrojákům latest. Tady již byla situace o dost lepší a všechno se podařilo zkompilovat ihned. K tomu jenom jedna poznámka. Protože jsem mono kompiloval s --sysconfdir=/etc tak bylo třeba provést mkdir $PREFIX/etc
a ln -s /etc/mono $PREFIX/etc/mono
. Takže tam mi mono funguje dobře. Proč o tom píšu se dozvíte za chvíli.
Když se mi teda tak dobře podařilo mono nainstalovat ze zdrojových souborů, tak jsem si řekl, že na Fedoru s pomocí připravených rpm balíčků to bude hračka, ale ... Na stránkách mona je ke stažení soubor s nastavením repozitáře pro yum, tak jsem se zaradoval. Po zkopírování do odpovídajícího adresáře jsem spustil spustil instalaci všech balíčků z tohoto repozitáře, což skončilo nevyřešenými závislostmi mezi balíčky z tohoto repozitáře. Nastal tedy druhý pokus. stáhnul jsem si všechny balíčky na lokální počítač. Před použitím rpm jsem ještě doinstaloval tři moduly Perlu. RPM teda dopadlo již dobře.
Jenomže tím moje zkušenost s monem nekončí. Druhý den jsem chtěl aktualizovat systém. Yum ale opět skončil chybějícími závislostmi mezi balíčky mona. Nepomohl ani zákaz jejich aktualizace. To byla ta poslední kapka a celé mono šlo ihned ze systému s Fedorou pryč. Takže se vracíme zase na začátek. Musíme si mono celé zkompilovat ze zdrojových kódů, protože s takhle pokaženými balíčky jsem se ještě nesetkal.
Pokud nám ovšem stačí základní balíčky mona, tak ty se nacházejí ve standartních repozitářích Fedory, ty ovšem neobsahují nástroje jako monodevelop, nebo monodoc.
Tiskni
Sdílej: