Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Před časem jsem si napsal skript na stahování nových informací i balíčcích s ruby ve Fedoře, když jsem si soubory z VPSky skopíroval na lokální PC, abych tu VPSku poladil, nestačil jsem se divit co se mi na lokální VPSce děl a co může způsobit obyčejný bash skript v cronu.
#!/bin/bash cd /srv/www/hosts/werzo.net/werzo.net/repo/centos/5/SRPMS rm -fr new_pkgs; for i in `repoquery 'ruby*' --repofrompath=f14-upd,ftp://ftp.fi.muni.cz/pub/linux/fedora/linux/updates/14/x86_64/ -s --quiet|sort|uniq`; do new_pkg=`echo $i|sed -e 's@fc14@el5.lpp@g'` if [ ! -f $new_pkg ]; then echo $i >> new_pkgs; fi; done cd news rm -fr * for i in `cat ../new_pkgs` do if [ ! -f $i ]; then wget ftp://ftp.fi.muni.cz/pub/linux/fedora/linux/updates/14/SRPMS/$i > /dev/null 2>&1 fi done for i in ../../testing/SRPMS/* do pkg=`echo $i|sed -e 's@el5.lpp@fc14@g' -e 's@../../testing/SRPMS/@@g'` rm -fr $pkg done rm -fr libdmtx* libguestfs* qpid-cpp* redland* rubygem-boxgrinder* rubygem-cairo-* rubygem-gdk_pixbuf* rubygem-gio2* rubygem-glib2* rubygem-gtk2* rubygem-pango* rubygem-poppler* rubygem-rsvg2* ruby-gnome2* rubygem-scruffy* rubygem-vte-0.90.8-2.fc14.src.rpm rubygem-cloudservers* rubygem-gtksourceview2*
Tak mě napadlo, že otestuju pozornost uživatelů tohoto portálu. Kde se v tomto bashovém skriptu spouštěném z cronu nachází citlivé místo a proč? Schválně, kdo na to příjde jako první. ;)
Tiskni
Sdílej:
(Jojo, to ještě byla doba, kdy se balíčky vyráběly pod rootem :-O )A byl v té době v
rm
defaultní --preserve-root
? Tenkrát ještě "rm -r" skutečně šlo do podadresářů a poctivě mazalo soubor po souboru (dnes to dělá tuším jádro).Tak o tom jádře dost pochybuju, máš k tomu nějaký zdroj?
Kde se v tomto bashovém skriptu spouštěném z cronu nachází citlivé místo ?Riadok č. 2, chýba tam sed -e.
rm -rf $foo
misto rm -rf "$foo"
, taky neni zrovna dobry napad, obzvlast, kdyz hodnota $foo je brana z nekde vnejsku.