abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (23%)
     (9%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 47 hlasů
     Komentářů: 5, poslední dnes 20:57
    Rozcestník

    Co mi v Gentoo chybí a Gentoo+SELinux

    27.6.2007 18:11 | Přečteno: 1198× | Linux | poslední úprava: 27.6.2007 18:11

    Právě si kompiluju druhé Gentoo tentokrát už s podporou SELinuxu. Začátek byl sice složitější, ale o tom až za chvilku

    Během mého zkoušení Gentoo jsem narazil na jednu věc co by se dala docela vylepšit a to je pouze částečně přepsání ebuildu. Pro pochopení uvedu příklad. K počítači mám připojený skener, který potřebuje mít sane-backends zkompilované s přepínačem --enable-directio, což ve výchozím stavu není. Má představa by byla, že bych si napsal sane-backends.ebuild, ve kterém bych specifikoval pouze pomocí nějaké funkce ten přepínač navíc a on by se odteď používal u všech ebuildů sane-backends.

    Cílem je, aby šlo použít něco jako patch na oficiální ebuild, který by se aplikoval na každou verzi a zastínil by pouze některou část oficiálního ebuildu.

    Na konec ještě jak zkopilovat Gentoo s podporou SELinuxu: Hned na začátku se objevila chyba s knihovnou libselinux, které se odmítala kompilovat, bez rekompilace GLibc, které ovšem tu knihovnu při kompilaci již potřebovalo. Na netu jsem nakonec našel patch, který to řeší a balíček libselinux jsem si dal do overlaye. Po dokončení kompilace glibc jsem ho zase z overlaye odstranil a použil jsem balíček originální.

    Další problém nastal při instalace selinux-base-policy, kdy mi chtěl ebuild po instalaci do image relabelovat soubory v tom image, ale nemohl najít soubor /etc/selinux/targeted/contexts/files/file_contexts, který se tvoří až při natažení SELinuxu. Po delším pátrání jsem našel, že to celé je způsobené funkcí preinst_selinux_labels v /usr/lib/portage/bin/misc-functions.sh a ta se spouští, pokud FEATURES obsahuje selinux. Po té co jsem dal FEATURES=-selinux emerge selinux-base-policy, tak již instalace proběhla v pořádku. Po rebootu už stačilo zadat pouze příkaz setfiles /etc/selinux/targeted/contexts/files/file_contexts / a instalace SELinuxu proběhla v pořádku.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Anketa

    Chybí vám také možnost částečného překrytí ebuildu?
     (23 %)
     (77 %)
    Celkem 22 hlasů

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    27.6.2007 18:40 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co mi v Gentoo chybí a Gentoo+SELinux
    EXTRA_ECONF="--enable-directio" emerge sane-backends
    27.6.2007 21:40 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co mi v Gentoo chybí a Gentoo+SELinux
    potřebuje mít sane-backends zkompilované s přepínačem --enable-directio, což ve výchozím stavu není. Má představa by byla, že bych si napsal sane-backends.ebuild, ve kterém bych specifikoval pouze pomocí nějaké funkce ten přepínač navíc a on by se odteď používal u všech ebuildů sane-backends.
    Zrovna tohle má mnohem jednodušší a lepší řešení – napsat patch pro ten ebuild, který na základě nějakého USE flagu zapne --enable-directio. Buď nějaký globální USE flag, pokud má ten význam, nebo vytvořit nějaký lokální jenom pro daný balíček. A ten patch pak následně zaslat do bugzilly. Pak z toho patche budou moci těžit všichni gentooisti.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.