Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Právě si kompiluju druhé Gentoo tentokrát už s podporou SELinuxu. Začátek byl sice složitější, ale o tom až za chvilku
Během mého zkoušení Gentoo jsem narazil na jednu věc co by se dala docela vylepšit a to je pouze částečně přepsání ebuildu. Pro pochopení uvedu příklad. K počítači mám připojený skener, který potřebuje mít sane-backends zkompilované s přepínačem --enable-directio
, což ve výchozím stavu není. Má představa by byla, že bych si napsal sane-backends.ebuild, ve kterém bych specifikoval pouze pomocí nějaké funkce ten přepínač navíc a on by se odteď používal u všech ebuildů sane-backends.
Cílem je, aby šlo použít něco jako patch na oficiální ebuild, který by se aplikoval na každou verzi a zastínil by pouze některou část oficiálního ebuildu.
Na konec ještě jak zkopilovat Gentoo s podporou SELinuxu: Hned na začátku se objevila chyba s knihovnou libselinux, které se odmítala kompilovat, bez rekompilace GLibc, které ovšem tu knihovnu při kompilaci již potřebovalo. Na netu jsem nakonec našel patch, který to řeší a balíček libselinux jsem si dal do overlaye. Po dokončení kompilace glibc jsem ho zase z overlaye odstranil a použil jsem balíček originální.
Další problém nastal při instalace selinux-base-policy, kdy mi chtěl ebuild po instalaci do image relabelovat soubory v tom image, ale nemohl najít soubor /etc/selinux/targeted/contexts/files/file_contexts, který se tvoří až při natažení SELinuxu. Po delším pátrání jsem našel, že to celé je způsobené funkcí preinst_selinux_labels v /usr/lib/portage/bin/misc-functions.sh a ta se spouští, pokud FEATURES obsahuje selinux. Po té co jsem dal FEATURES=-selinux emerge selinux-base-policy
, tak již instalace proběhla v pořádku. Po rebootu už stačilo zadat pouze příkaz setfiles /etc/selinux/targeted/contexts/files/file_contexts /
a instalace SELinuxu proběhla v pořádku.
Tiskni
Sdílej:
EXTRA_ECONF="--enable-directio" emerge sane-backends
potřebuje mít sane-backends zkompilované s přepínačem --enable-directio, což ve výchozím stavu není. Má představa by byla, že bych si napsal sane-backends.ebuild, ve kterém bych specifikoval pouze pomocí nějaké funkce ten přepínač navíc a on by se odteď používal u všech ebuildů sane-backends.Zrovna tohle má mnohem jednodušší a lepší řešení – napsat patch pro ten
ebuild
, který na základě nějakého USE flagu zapne --enable-directio
. Buď nějaký globální USE flag, pokud má ten význam, nebo vytvořit nějaký lokální jenom pro daný balíček. A ten patch pak následně zaslat do bugzilly. Pak z toho patche budou moci těžit všichni gentooisti.