abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | IT novinky

    Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:33 | IT novinky

    Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:33 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.7. 22:44 | Bezpečnostní upozornění

    NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    21.7. 21:00 | IT novinky

    Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.7. 13:33 | Komunita

    Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.7. 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.7. 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    20.7. 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (27%)
     (25%)
     (4%)
     (6%)
     (5%)
     (2%)
     (4%)
     (27%)
    Celkem 81 hlasů
     Komentářů: 11, poslední včera 20:35
    Rozcestník

    Co mi v Gentoo chybí a Gentoo+SELinux

    27.6.2007 18:11 | Přečteno: 1198× | Linux | poslední úprava: 27.6.2007 18:11

    Právě si kompiluju druhé Gentoo tentokrát už s podporou SELinuxu. Začátek byl sice složitější, ale o tom až za chvilku

    Během mého zkoušení Gentoo jsem narazil na jednu věc co by se dala docela vylepšit a to je pouze částečně přepsání ebuildu. Pro pochopení uvedu příklad. K počítači mám připojený skener, který potřebuje mít sane-backends zkompilované s přepínačem --enable-directio, což ve výchozím stavu není. Má představa by byla, že bych si napsal sane-backends.ebuild, ve kterém bych specifikoval pouze pomocí nějaké funkce ten přepínač navíc a on by se odteď používal u všech ebuildů sane-backends.

    Cílem je, aby šlo použít něco jako patch na oficiální ebuild, který by se aplikoval na každou verzi a zastínil by pouze některou část oficiálního ebuildu.

    Na konec ještě jak zkopilovat Gentoo s podporou SELinuxu: Hned na začátku se objevila chyba s knihovnou libselinux, které se odmítala kompilovat, bez rekompilace GLibc, které ovšem tu knihovnu při kompilaci již potřebovalo. Na netu jsem nakonec našel patch, který to řeší a balíček libselinux jsem si dal do overlaye. Po dokončení kompilace glibc jsem ho zase z overlaye odstranil a použil jsem balíček originální.

    Další problém nastal při instalace selinux-base-policy, kdy mi chtěl ebuild po instalaci do image relabelovat soubory v tom image, ale nemohl najít soubor /etc/selinux/targeted/contexts/files/file_contexts, který se tvoří až při natažení SELinuxu. Po delším pátrání jsem našel, že to celé je způsobené funkcí preinst_selinux_labels v /usr/lib/portage/bin/misc-functions.sh a ta se spouští, pokud FEATURES obsahuje selinux. Po té co jsem dal FEATURES=-selinux emerge selinux-base-policy, tak již instalace proběhla v pořádku. Po rebootu už stačilo zadat pouze příkaz setfiles /etc/selinux/targeted/contexts/files/file_contexts / a instalace SELinuxu proběhla v pořádku.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Anketa

    Chybí vám také možnost částečného překrytí ebuildu?
     (23 %)
     (77 %)
    Celkem 22 hlasů

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    27.6.2007 18:40 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co mi v Gentoo chybí a Gentoo+SELinux
    EXTRA_ECONF="--enable-directio" emerge sane-backends
    27.6.2007 21:40 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co mi v Gentoo chybí a Gentoo+SELinux
    potřebuje mít sane-backends zkompilované s přepínačem --enable-directio, což ve výchozím stavu není. Má představa by byla, že bych si napsal sane-backends.ebuild, ve kterém bych specifikoval pouze pomocí nějaké funkce ten přepínač navíc a on by se odteď používal u všech ebuildů sane-backends.
    Zrovna tohle má mnohem jednodušší a lepší řešení – napsat patch pro ten ebuild, který na základě nějakého USE flagu zapne --enable-directio. Buď nějaký globální USE flag, pokud má ten význam, nebo vytvořit nějaký lokální jenom pro daný balíček. A ten patch pak následně zaslat do bugzilly. Pak z toho patche budou moci těžit všichni gentooisti.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.