Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Protože dnešní "Linux" už ten původní moc nepřipomíná čím dál více uvažuji o nové distribuci, která by nebyla určena pro masy, ale pro opravdové Linuxové geeky
Z dnešního Linuxu se totiž čím dál více vytrácí jeho původní duch a je zaplavován stále více různými HALy, dbusy a všemožnými Kity a jejich XML bastly(ve kterých se dneska už skoro nikdo pořádně nevyzná), nebo upstarty, které jej mají přiblížit co nejvíce lidem (a Windows :O ).
Další věc jsou balíčkovací systémy distribucí. Všechny jsou dost složité, takže před vytvořením balíčků je nutné si příslušný balíčkovací systém složitě nastudovat.
Proto začínám čím dál více uvažovat o distribuci, kterou bych pojmenoval PureLinux, která by ty všemožné moderní bastly včetně Network Manageru vyházela a používala by tradiční Linuxové principy.
Zde je v bodech jak by měla vypadat:
Co se týče balíčkovacího systému, tak ten by vypadal nějak takto:
Struktura kompilovacího skriptu by byla nějaká taková:
DEPENDS="zavislost1 zavislost 2" function unpack() { ... } function compile() { .... } function install() { }
nebo
DEPENDS="zavislost1 zavislost2" instrukce pro kompilaci a instalaci
A samotná kompilace by probíhala nějak takto:
pmake --with-mysql --with-apache --without-postgresql --prefix=/usr
kde zadané parametry by se předaly ./configure skripty balíčku.
Prozatím se však jedné pouze o úvahu, protože prozatím nemám čas se něčemu takovému více věnovat, ale kolem léta by se to mohlo změnit. Na vás mám jednu otázku. Našel by se dneska někdo, kdo by měl o tradiční Linux ještě zájem?
Tiskni
Sdílej: