Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Na Linuxu mi nejvíce chybí jeden nástroj a to je zaznamenávání kdy jsem který balíček nainstaloval, abych nemusel při odinstalaci ručně jednotlivé balíčky vyzobávat, jako když jsem musel odinstalovávat mono instalované z oficiálních stránek, ale aby stačilo zadat třeba yum restore
, nebo yum restore 230605
a měl bych k tomuto datu obnovený systém a nemusel se ohlížet na to, že mi nějaká rpmka pokazí celý systém, protože bych jej do předchozího stavu mohl kdykoliv obnovit.
Ještě lepší by bylo kdyby totéž uměl Linux i s ručně nainstalovanými balíčky, prostě aby v Linuxu bylo něco takového jako ten nástroj ve WinXP, který umí navrátit stav systému k určitému datu.
Co si o tom myslí ostatní, existuje už něco takového v Linuxu?
Tiskni
Sdílej:
rpm -qi balicek
je tam jedna zajímavá položka, jmenuje se "Install Date"
Na Linuxu mi nejvíce chybí jeden nástroj a to je zaznamenávání kdy jsem který balíček nainstaloval, abych nemusel při odinstalaci ručně jednotlivé balíčky vyzobávattakže by to pro tebe jako programátora, mělo být dost lehké si požadovanou funkcionalitu (která ti tolik chybí) doplnit ale asi se nezaznamenává, který balíček byl kdy odstraněn (o čemž ostatně nic nepíšeš), takže to tvoje "restore" asi jednoduše nepůjde lepší by asi bylo si dělat záchytné body (zaznamenat si jednou za čas nainstalované balíčky /rpm -qa
Jul 01 19:53:01 Erased: yum-fastestmirror Jul 01 20:00:15 Installed: chmlib.i386 0.37.4-4.fc5 Jul 01 20:00:17 Installed: python-chm.i386 0.8.2-2.fc5 Jul 03 01:18:36 Updated: libgssapi.i386 0.9-1.FC5 Jul 03 01:18:49 Updated: httpd.i386 2.2.2-1.0S tím už by se něco vymyslet dalo, ne?
Co že? Ty si říkáš programátor?Já nikde netvrdím, že bych si to nenaprogramoval. Cílem tohoto zápisku je zjistit jestli už něco podobného v Linuxu neexistuje(abych zbytečně neplýtval časem-třeba to stačí jenom trošku poupravit a nebylo by třeba začínat úplně od začátku), případně, jestli by se to hodilo i ostatním.
Na Linuxu mi nejvíce chybí jeden nástroj a to je zaznamenávání kdy jsem který balíček nainstaloval
qlop -l | grep balicek
Got Gentoo?
qlop -l | grep balicek
Nemyslels genlop
? Leda by mi zase něco uteklo...
app-portage/portage-utils
.
<rejp>
Ale když se někdo chce trápit s rpm
, tak to nemohu sloužit </rejp>
/usr/local
Jenom tak na okraj - něco takového navrhoval i Jindra Plešinger, kterému se teďka na počest vyvíjí JXP Commander, tak kdybyste se v návalu nadšení a podobně rozhodli vytvořit utilitu nezávislou na distru, která by si dělala informace o rootu (on začal s MD5 hashem každého souboru) a potom zpětně kontrolovat a obnovovat ze zálohy (měl tu myšlenku celkem hezky vymyšlenou ...) - asi bych se tomu nebránil. Leč - v každé distribuci už nějaká taková tendence je a byla by to dvojená práce -jedinou výhodou by byla nezávislost na distru, ale to je všechno.
Tak jenom abych informoval, že i velký JXP se tím zabýval :)
al-Quaknaa