Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Na Linuxu mi nejvíce chybí jeden nástroj a to je zaznamenávání kdy jsem který balíček nainstaloval, abych nemusel při odinstalaci ručně jednotlivé balíčky vyzobávat, jako když jsem musel odinstalovávat mono instalované z oficiálních stránek, ale aby stačilo zadat třeba yum restore
, nebo yum restore 230605
a měl bych k tomuto datu obnovený systém a nemusel se ohlížet na to, že mi nějaká rpmka pokazí celý systém, protože bych jej do předchozího stavu mohl kdykoliv obnovit.
Ještě lepší by bylo kdyby totéž uměl Linux i s ručně nainstalovanými balíčky, prostě aby v Linuxu bylo něco takového jako ten nástroj ve WinXP, který umí navrátit stav systému k určitému datu.
Co si o tom myslí ostatní, existuje už něco takového v Linuxu?
Tiskni
Sdílej:
rpm -qi balicek
je tam jedna zajímavá položka, jmenuje se "Install Date"
Na Linuxu mi nejvíce chybí jeden nástroj a to je zaznamenávání kdy jsem který balíček nainstaloval, abych nemusel při odinstalaci ručně jednotlivé balíčky vyzobávattakže by to pro tebe jako programátora, mělo být dost lehké si požadovanou funkcionalitu (která ti tolik chybí) doplnit ale asi se nezaznamenává, který balíček byl kdy odstraněn (o čemž ostatně nic nepíšeš), takže to tvoje "restore" asi jednoduše nepůjde lepší by asi bylo si dělat záchytné body (zaznamenat si jednou za čas nainstalované balíčky /rpm -qa
Jul 01 19:53:01 Erased: yum-fastestmirror Jul 01 20:00:15 Installed: chmlib.i386 0.37.4-4.fc5 Jul 01 20:00:17 Installed: python-chm.i386 0.8.2-2.fc5 Jul 03 01:18:36 Updated: libgssapi.i386 0.9-1.FC5 Jul 03 01:18:49 Updated: httpd.i386 2.2.2-1.0S tím už by se něco vymyslet dalo, ne?
Co že? Ty si říkáš programátor?Já nikde netvrdím, že bych si to nenaprogramoval. Cílem tohoto zápisku je zjistit jestli už něco podobného v Linuxu neexistuje(abych zbytečně neplýtval časem-třeba to stačí jenom trošku poupravit a nebylo by třeba začínat úplně od začátku), případně, jestli by se to hodilo i ostatním.
Na Linuxu mi nejvíce chybí jeden nástroj a to je zaznamenávání kdy jsem který balíček nainstaloval
qlop -l | grep balicek
Got Gentoo?
qlop -l | grep balicek
Nemyslels genlop
? Leda by mi zase něco uteklo...
app-portage/portage-utils
.
<rejp>
Ale když se někdo chce trápit s rpm
, tak to nemohu sloužit </rejp>
/usr/local
Jenom tak na okraj - něco takového navrhoval i Jindra Plešinger, kterému se teďka na počest vyvíjí JXP Commander, tak kdybyste se v návalu nadšení a podobně rozhodli vytvořit utilitu nezávislou na distru, která by si dělala informace o rootu (on začal s MD5 hashem každého souboru) a potom zpětně kontrolovat a obnovovat ze zálohy (měl tu myšlenku celkem hezky vymyšlenou ...) - asi bych se tomu nebránil. Leč - v každé distribuci už nějaká taková tendence je a byla by to dvojená práce -jedinou výhodou by byla nezávislost na distru, ale to je všechno.
Tak jenom abych informoval, že i velký JXP se tím zabýval :)
al-Quaknaa