Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
I další zápisek se bude zabývat CentOSem. Tentokrát však z trošku jiné stránky a totiž zastaralosti openssl.
O co jde? Standardní openssl+mod_ssl neumožňují provoz více ssl vhostů na jedné IP adrese. Toto je vyřešeno až v openssl 0.9.8f a apachi 2.2.12. Problém je, že v CentOSu je openssl ve verzi 0.9.8e, tedy těsně o jednu předtím. Nejprve jsem se tedy pokoušel vyrobit si vlastní rpmko s touto verzí. Načež jsem narazil na to, že fko používá jiné číslo verze knihoven, než éčko a skoro celý systém je na openssl závislý. Zkoušel jsem i různé triky jako symlinky se starým číslem verze, ale to nepomohlo. Také jsem zkoušel různé triky s certifikáty až jsem nakonec našel modul do apache mod_gnutls a považoval jsem to za vyřešené. Dneska však na mně vykouknul tento nevyřešený bug mod_gnutls, tedy, že ve spojení s FF na linuxu nefungují větší POST požadavky. Jak řešíte na serverech problém s provozem více ssl domén na jedné IP adrese?
Tiskni
Sdílej:
Provides:ve specu by to řešil v kombinaci s tím symbolickým odkazem. :)
The client browser must also support SNI. Here are some browsers that do: * Mozilla Firefox 2.0 or later * Opera 8.0 or later (with TLS 1.1 enabled) * Internet Explorer 7.0 or later (on Vista, not XP) * Google Chrome * Safari 3.2.1 on Mac OS X 10.5.6tj. Windows XP + Internet Explorer to neumí. ( http://wiki.apache.org/httpd/NameBasedSSLVHostsWithSNI )
Opět pěkná antireklama CentOSu na základě neznalosti
Problém je, že v CentOSu je openssl ve verzi 0.9.8e, tedy těsně o jednu předtím.
Ne, to není problém. CentOS zkrátka takový je. Ber nebo nech být. Za chvíli vyjde 6, tam dostaneš nové verze.
Jak řešíte na serverech problém s provozem více ssl domén na jedné IP adrese?
Neřešíme. Co vhost, to jedna IP. Od toho jsou.
Jak jiné číslo? Tahleta písmenková vydání by měla být opravná, takže knihovna by neměla měnit API/ABI. Verze dynamické knihovny má tvar VERZE.REVIZE.KOMPATIBILITA. Jestli se jen změnila revize nebo o stejný rozdíl vzrostla VERZE i KOMPATIBILITA, tak by měly programy fungovat i proti nové knihovně.
Jinak se nerozčilujte, jednoho krásného dne bude vše nahrazeno NSS :)