Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
rpm -qi balicek
je tam jedna zajímavá položka, jmenuje se "Install Date"
Na Linuxu mi nejvíce chybí jeden nástroj a to je zaznamenávání kdy jsem který balíček nainstaloval, abych nemusel při odinstalaci ručně jednotlivé balíčky vyzobávattakže by to pro tebe jako programátora, mělo být dost lehké si požadovanou funkcionalitu (která ti tolik chybí) doplnit ale asi se nezaznamenává, který balíček byl kdy odstraněn (o čemž ostatně nic nepíšeš), takže to tvoje "restore" asi jednoduše nepůjde lepší by asi bylo si dělat záchytné body (zaznamenat si jednou za čas nainstalované balíčky /rpm -qa
Jul 01 19:53:01 Erased: yum-fastestmirror Jul 01 20:00:15 Installed: chmlib.i386 0.37.4-4.fc5 Jul 01 20:00:17 Installed: python-chm.i386 0.8.2-2.fc5 Jul 03 01:18:36 Updated: libgssapi.i386 0.9-1.FC5 Jul 03 01:18:49 Updated: httpd.i386 2.2.2-1.0S tím už by se něco vymyslet dalo, ne?
Co že? Ty si říkáš programátor?Já nikde netvrdím, že bych si to nenaprogramoval. Cílem tohoto zápisku je zjistit jestli už něco podobného v Linuxu neexistuje(abych zbytečně neplýtval časem-třeba to stačí jenom trošku poupravit a nebylo by třeba začínat úplně od začátku), případně, jestli by se to hodilo i ostatním.
Na Linuxu mi nejvíce chybí jeden nástroj a to je zaznamenávání kdy jsem který balíček nainstaloval
qlop -l | grep balicek
Got Gentoo?
qlop -l | grep balicek
Nemyslels genlop
? Leda by mi zase něco uteklo...
app-portage/portage-utils
.
<rejp>
Ale když se někdo chce trápit s rpm
, tak to nemohu sloužit </rejp>
/usr/local
Jenom tak na okraj - něco takového navrhoval i Jindra Plešinger, kterému se teďka na počest vyvíjí JXP Commander, tak kdybyste se v návalu nadšení a podobně rozhodli vytvořit utilitu nezávislou na distru, která by si dělala informace o rootu (on začal s MD5 hashem každého souboru) a potom zpětně kontrolovat a obnovovat ze zálohy (měl tu myšlenku celkem hezky vymyšlenou ...) - asi bych se tomu nebránil. Leč - v každé distribuci už nějaká taková tendence je a byla by to dvojená práce -jedinou výhodou by byla nezávislost na distru, ale to je všechno.
Tak jenom abych informoval, že i velký JXP se tím zabýval :)
al-Quaknaa
Tiskni
Sdílej: