Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pokud tam dáš kvadrokoptéru nebo závodící roboty, tak bude porota čučet na to, jak to závodí a lítá a na program jim už nezbude pozornost. Spíš tam hoď něco jednoduchého, případně něco tak běžného, že to nepřebije ten tvůj program (třeba tam připoj nějaké čidlo teploty nebo akcelerometr).
Jo, to je u té kvadrokoptéry problém.
Předváděl jsem právě barevný senzor, magnetický enkodér a ovládání robota joystickem (s tím že v Lorris je pak nastavení max rychlosti a podobně). Všechno je to takové..."tady je deska s něčím, tady otáčím kolečkem/pohnu se senzorem a tamhle to ukazuje o kolik sem otočil/změní se barva". Takové...nevím, myslím že by se z toho dalo vytřískat víc
Tak mě napadá, že ten akcelerometr by nemusel být úplně marný nápad. Když seženeš nějaký, co se ovládá přes SCI/UART nebo případně jiný sériový protokol, tak jim můžeš pěkně ukázat, jak to krásně měří náklon (pokud bude ten akcelerometr víceosý, tak tím lépe). Nebo ten akcelerometr můžeš přidělat na nějaký motorek a nechat si kreslit sinusovku, jak se to bude točit. Potom můžeš ukázat jak nastavuješ různé vlastnosti toho akcelerometru (citlivost, offset/correction, whatever). Nebo zkus magnetometr, to je ještě možná vděčnější součástka - tam můžeš předvést, jak se vyrovnáš třeba s tzv. hard iron efektem (teda pokud v Lorrisovi můžeš ty hodnoty před zobrazením ve widgetu prohnat nějakým skriptem).
Právě ten akcelerometr se hodí na něco pověsit, než ho jen držet v ruce -> kvadrokoptéra. Ale máte pravdu že by více čučeli na ni :/
A ano, data jdou prohnat buďto QtScriptem (něco jako javascript) nebo pythonem, takže prostor pro tohle tam je.
return 4;
Třeba zkus sehnat nějakou starou myš pro sériový port - myslím, že s tou by se taky dalo docela vyhrát....třeba ode mne
return 4;
Tiskni
Sdílej: