Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Je to za dvojnásobek, ale doporučuju Enermax Aurora -- na Aukru, kauf jak sviňa.Kauf sice vypadá dobře, rozložení má parádní, ale takhle na rychlo se mi to úplně nechce řešit, když se rozhoupu, tak se inzerentovi ozvu. Teď ale koukám, že nová stojí už od 1.300 bez DPH, oproti rok staré už to není tak hrozný rozdíl, pravda, oproti přibližným nákladům 300 a maximálním do těch pěti set je to trochu víc, ale zase by to měla být návratná investice a mohla by dýl vydržet. I ten bezdrát se mi líbí, není nic lepšího, než si sklopit židli, zaklonit se a hrát TrackManii
Jinak třeba HP SK806A? Svého se klidně zbavím. Má sice divné rozložení, ale ten scissor switch tam je docela slušný.I na ní jsem koukal v tvé sérii článků. Scissor-switch bych ocenil, ale to rozložení je fakt hrozný, mám to samé na netbooku, a psát na tom cokoliv delšího je pro mě utrpení, nehledě na svislý sloupek Pg/Home/End bloku. Asi fakt možná risknu tu i202, zjistím jak moc špatně na tom je, třeba se soudruzi poučili, a v nejhorším si ji odvezu na adresu svého trvalého bydliště, kde se přeci jenom nacházím pouze minimum času :)
Z levných klávesnic celkem můžu doporučit Microsoft Wired Keyboard 600. Stojí pár korun, je lehce prohnutá, má nízký zvih a je tichá. Někomu možná nebudou vyhovovat klávesy v horní řadě (Esc až F12), ale je to o zvyku.Rozložení vypadá dobře, klávesnice jsou fakt něco, co soudruzi z Redmontu umějí. Nemají ten layout vlastně patentovaný? Ta horní řada není problém, CC 3000 ji má také tak, a zvyknul jsem si na to asi po pěti minutách psaní ve vimu.
Výborná je také Logitech K200 - nemá úplně nízký zdvih, něco mezi. Rozložení kláves standardní, jen je hlučnější (po čase celkem dost hlučnější).V ČR ale koukám na rozdíl od světa krátký shift, aspoň se mi nezadařilo najít jinou variantu, jinak ale vypadá také zajímavě.
S MS Curve Keyboard 2000 se nedá šlápnout vedle. Píše se na ní opravdu dobře, bohužel na stole nemám moc místa, tak jí nepoužívám.A nechceš ji prodat?
Střídavě přehazuji Cherrynu G81-3000 (nejlepší klávesnice, co jsem zatím zažil) a itworks kc03 (ostrůvková, nádherně tichá, používám, když nechci rušit okolí psaním - na ní mi vadí pouze neoddělení esc a Fx bloků mezerou mezi klávesami).IT Works KC03 vypadá velice zajímavě, to oddělení bloků v horní řadě mi nevadí, už jsem si na to zvyknul na netbooku, i když ve tmě s tím občas mívám problém a musím odpočítávat od kraje, případně od kláves F nebo J. Na tuhle se ještě rozhodně podívám, ale dostupnost pouze v Datartu (cože?), alespoň podle heuréky a zboží.
V ČR ale koukám na rozdíl od světa krátký shift, aspoň se mi nezadařilo najít jinou variantu, jinak ale vypadá také zajímavě.
Já mám pocit, že K200 není PerfectStroke, ale K120 je. Ale nechce se mi ji kvůli tomu kupovat. Každopádně v některých obchodech (mně se poštěstilo v Optimě) si můžeš domluvit objednání kousku určeného pro jiný trh (v mém případě pro americký).
klávesnice jsou fakt něco, co soudruzi z Redmontu umějí.Mam od nich už X let myš, ehmm..., spíš už takovou hromadu různýho hnoje, nicméně i když jsem měl rači anatomicky delší myši, na kteroý si položim (skoro) celou dlaň, tak se všema bylo něco, tahle je naprosto v pohodě furt. Měli by se držet toho co uměj a nesrat se zbytečně do OS.
Na léto je v plánu péčko podle Modrý laguny a v zimě se bude točit Titanic. Piráty z Karibiku už přetočila jako péčko konkurence a měli o dost větší rozpočet, tomu konkurovat nemůžem. Ale je ještě plno nevykradenýho materiálu, uvažuje se třeba o Planetě opic, to bude teprv tórčr ...
Tiskni
Sdílej: