V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
vblank_mode=0 glxgears
vblank_mode=0 glxgears
dává 10 - 12 tisíc FPS, to už je veselejší.
Díky za tip Running synchronized to the vertical refresh. The framerate should be approximately the same as the monitor refresh rate.
V jádře mám:
CONFIG_FW_LOADER=y
CONFIG_EXTRA_FIRMWARE="amdgpu/polaris11_ce.bin amdgpu/polaris11_k_smc.bin amdgpu/polaris11_k2_smc.bin amdgpu/polaris11_k_mc.bin amdgpu/polaris11_mc.bin amdgpu/polaris11_me.bin amdgpu/polaris11_mec2.bin amdgpu/polaris11_mec.bin amdgpu/polaris11_pfp.bin amdgpu/polaris11_rlc.bin amdgpu/polaris11_sdma1.bin amdgpu/polaris11_sdma.bin amdgpu/polaris11_smc.bin amdgpu/polaris11_smc_sk.bin amdgpu/polaris11_uvd.bin amdgpu/polaris11_vce.bin"
CONFIG_EXTRA_FIRMWARE_DIR="/lib/firmware"
předpokládám, že je to správně, ale nevím jak to ověřit, v dmesg toho moc nevidím, zkuste mne nakopnout správným směrem
Aj si preveroval či je daný hw spoľahlivý a podporovaný.
glxgears
není benchmark. Slouží možná tak k základnímu ověření, že ti funguje 3D akcelerace. Jestli chceš skutečně benchmarkovat, stáhni si třeba Unigine: Superposition. RX550 s ním sice bude mít co dělat ale uvidíš, že z hlediska výkonu jsou na tom AMDGPU ovladače s aktuální Mesou a LLVM velmi dobře.
FPS: 28.4
Score: 715
Min FPS: 9.1
Max FPS: 58.1
Jestli je to hodně nemo málo nevím, ale asi to nějak funguje.
Když ale spustím ve wine The Settlers® 2: 10th Anniversary tak je to doslova tragédie, úvodní animace je spíše slide-show s 1FPS, pohyb v menu to samé, dál jsem to už nezkoušel. Na nVidii jsem s tím neměl problém.
Unigine: SuperpositionTak to je krásnej benchmark. To Unigine fakt umí, naposledy mě takto dostal Valley. A pěkná hudba. Jinak RX480 8GB, Ryzen 1700: Min fps 45, Avg 56, Max 71. (Dal jsem defaultní benchmark po instalaci, takže 1080p medium). Tahle karta (z 2016) se mnou ještě nějaký rok vydrží.
Například pokud jde o členění IOMMU groupsJo, ale to zase neřeší každej. Měl jsem tam ještě odstavec o přídavných pcie můstkách a sdílených sata a nvme linkách (takže se neblokují ale sdílení bandwidthd) ale to už jsou detaily, které si ten, co tam chce narvat 6 disků + 3 nvme stejně najde.
Co se týče chladiče CPU, asi není nutné jej kupovat rovnou s deskou, ony ty boxované jsou docela slušné. Vyměnit za lepší to lze později.
Zrovna s Wraith Prism, který jsem dostal s Ryzenem 2700X (a IIRC se dává i k trojkové řadě), jsem moc dobrou zkušenost neměl. Při otevřeném case mi při plné zátěži (překlad jádra nebo konverze videa pomocí ffmpeg + x265) systém povážlivě často padal. Po nasazení bočnice sice padat přestal, ale teplota procesoru pořád byla povážlivě vysoko. Tak jsem ho sundal (stejně mi lezla na nervy ta světelná show, která podle všeho jde úplně vypnout jen utilitou pro Windows), dal tam místo něj Arctic Freezer 33, který sice nemá žádné světelné efekty, ale fouká rovnoběžně s deskou, takže se dá snadno nainstalovat tak, aby to bylo ve směru průtoku vzduchu skříní. Výsledkem je teplota v klidu i při zátěži o 10°C nižší než s boxed chladičem.
Prechazel jsem z 2400 na 3000MHz. Prineslo to par procent vykonu (2-10% podle aplikace) .20% zvýšení frekvence, 2-10% výkonu. A kolik cena? O 50% dražší?
Pokud zacnu kopirovat velke mnozstvi dat a dlouho, tak se zahrivaji a rychlost disku jde znacne dolu.Otázkou je, zda jdou dolů k vůli teplotě nebo protože došel buffer. Z našich zkušeností plyne, že až hodně dobrá serverová SSDčka mají trvalou rychlost (sekvenční / iops) po celou dobu a i méně dobrá serverová mají buffer a po čase jejich rychlost klesne. Desktopová SSD jsou na tom ještě hůř, záleží ale na použití (já mám obyč Samsumg 860EVO 1TB a na pracovní desktop to prostě funguje).
Dlouho jsem neveril vodnimu chlazeni. Dneska bych do niceho jinyho nesel i na slabsim pocitaci s 8-16 jadry. Vodni chlazeni bych koupil hned s CPU.To záleží jaké. Mě se hodně líbí co dělá ten borec www.x-computers.eu. Obrovské radiátory (třeba 2), 3 velké pomaloběžné ventilátory na každém. Chlazení CPU + všech GPU. Tohle je bomba. To, co se prodává jako all-in-one řešení (čerpadlo v chladiči cpu, připravený okruh a radiátor) nedává z fyzikálního hlediska smysl, protože ten radiátor je stejně velký jako kterýkoliv dobrý vzduchový chladič (ok, jen nemusí být přímo u procesoru, ale lze ten radiátor umístit jinde, což může být teoretická výhoda při specifickém rozměru skříně a proudění vzduchu). Prostě radiátor musí být výrazně větší než vzduchový chladič přímo na cpu, jedině tak to může být tišší. (Ok, dobře, další výhodou i malého vodníka může být velká tepelná kapacita vody, takže na krátké úlohy na přetaktovaném cpu se to stihne uchladit za rozumných teplot, ale toto nelze použít u dlouhotrvajících úloh).
Lepsi desky mivaly lepsi kondenzatory, lip dimenzovany napajeni atd atd, coz i kdyz si nijak nehodlal taktovat znamenalo mnohem stabilnejsi a dlouhodobejsi provoz.Kdy? Fakt si nemyslím, že desky před 20 lety měly lepší kondíky. Jednak to byly elektrolity na 85°C, u lepších možná na 105°C, potom tantaly, které se časem vyzkratují (problém osmibitů z 80-90 let), kaskáda byla pár mosfetů (ono to taky na ten příkon stačilo). Dnešní smd mosfety mají mnohem nižší Rsd (ve skutečnosti nižší než drát od zdroje), lepší řízení, je jich tam víc (12 fázové napájení apod kraviny), takže celkově lepší. A s provozem 24/7 to nemá nejmenší problém. Všechny desktopové desky jedu 24/7 a pokud něco padá, tak je chyba jinde než v napájení nebo teplotě (ta může být sekundárním příznakem). I v dobách HDD byly (vadné) kousky, které extrémně topily a lidi na ně montovali pomalu mrazák. Jenže ty HDD stejně nevydržely a byly to vadné kusy / řady. Stejně to vnímám i u těch nvme. Ano, některé z nich více topí, ale je to chybou návrhu nebo řady. Chápu, že pro zákazníka je často nejjednodušší to vyřešit připlácnutím chladiče (který k desce stejně dostal), ale skutečné řešení to není. Jinak k těm teplotám. Tohle je taky sranda. Z fyzikálního hlediska je nejlepší, pokud je mezi ohřívačem a chladičem co největší teplotní rozdíl. Takže 100°C součástka předá do 20°C okolí mnohem více tepla, než součástka na teplotě 30°C (za stejný čas). Takže kdyby normální teplota komponent byla 80°C, tak ty chladiče máme čtvrtinové. No jenže tohle výrobci chladičů ví taky a proto je potřeba vytvořit dojem, že 35°C je opravdu brutálně vysoká teplota, takže je potřeba koupit opět další chladič. Viz různé diskuse. V průmyslu je zcela normální mít teplotu okolí (tedy chladícího vzduchu) 60°C. Vyfukovaný vzduch z nějaké technologie může mít i přes 100°C. A funguje to, nonstop, na plný výkon. Ne, Pecka se musí povinně mrazit na 29°C. Přičemž křemík vydrží 140°C a všechny ostatní komponenty ještě víc (jasně, zrovna u ssd je vysoká teplota a vysoký elektrický teplotní šum opravdu problém, tam celkem dává smysl to chladit - na druhou stranu jejich příkony jsou zanedbatelné). Takže ono by se dalo vyrobit pecko, jehož normální pracovní teplota case je 80°C a uchladí se to jen konvekcí, ale to by lidi nesměli mít pocit.
dy? Fakt si nemyslím, že desky před 20 lety měly lepší kondíky.To by mě taky zajímalo. Kontrola elektrolytů na napájecí kaskádě a jejich výměna byl ještě necelých deset let zpátky docela oblíbený koníček, stejně jako výměna špatných elektrolytů za polymerové kondenzátory. Dneska se kondenzátor s kapalným elektrolytem snad ani na desce najít nedá.
amdgpu-pci-0900
Adapter: PCI adapter
vddgfx: +0.77 V
fan1: 998 RPM
temp1: +39.0°C (crit = +94.0°C, hyst = -273.1°C)
power1: 7.25 W (cap = 35.00 W)
přičemž power1 se mi mění od 7 do 9ti W.
Tiskni
Sdílej: