DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Toto bude skor fungovat, ako to povodne.
#! /bin/bash declare IP declare -i TIME INDEX IP='192.168.1.1' TIME=1 INDEX=0 # true mi prijde logickejsie nez zapis [ 1 ], ale oba funguju. while true; do # IP je ip adresa a je vhodnejsi tento zapis pomocou premennej. Ak zmenis na jednom mieste, # zmeny sa prejavia vsade a netreba to prehladavat. ping "$IP" -c 1 # if ping "$IP" -c 1; then - je tiez sposob, ako zapisat test a zaroven skontrolovat vysledok. # vsetko je to ale otazkou preferencii jednotlivca. if [ $? -ne 0 ]; then # vzdy navysi hodnotu o 1 rovnako ako INDEX-- zmensi hodnotu $INDEX o 1 let INDEX++ # alebo pouzit zapis, kde vykonaju rovnaku ulohu spravne #let INDEX=INDEX+1 #INDEX=$((INDEX+1)) # atd. echo "Ping was not completed successfuly. Left $INDEX tries." if [ $INDEX -eq 10 ]; then echo "System is going to shut down now." # v zavislosti na nasteveni daneho systemu, je mozne, ze bude nutne # zadat heslo # odkomentuj nasledovne pre realne vyuzitie podla tvojich predstav. #shutdown -h now fi else echo "Ping was completed successfuly." # nacitame do premennej INDEX hodnotu 0, zapis let INDEX=1 funguje, ale to # by nikto asi takto nezapisal, lebo pouzitie let je uplne zbytocne. INDEX=0 fi sleep $TIME; done
Ale predsalen by som rad pocul, ake vyuzitie ste nasli, bo nie je tam nic popisane, okrem hw vybavenia.
Ale chvalim urcite, ze ste sa podelili o vase riesenie, aj ked na tom este treba zapracovat. :)
no dakujem ale vsak je to to iste ako to moje. vyuzitie je jasne ako som napisal aby som vypol "normalne" pocitac ak vypnu prud
Ja nevravim, ze nie, zrejme to Vase zbehne rovnako uspesne. ;) Len veci ako let i=0 a podobne su zvlastne.
A je divne, ze mi zrazu aj moj prispevok ukazuje ...
takze zase som ale o nieco mudrejsi
v podmienk if ak je "-ne" nerovna sa
a ak je v if "-eq" tak je rovna sa
dakujem
-ne je not equal a teda nerovna sa
-eq je equal a teda rovna sa
a potom su tu -gt, -lt, -ge, -le
Zapis :
if [ $var1 == $var2 ] # porovnavame retazec ("text")
if [[ $var1 -eq $var2 ]] # porovnavame cisla, matematicka operacia, v bash-i funguje, ale v sh mam taky dojem, ze nie.
if (( $var1 == $var2 )) # ako v predchadzajucom pripade, najma ak je iste, ze var1 ako aj var2 su vzdy ciselne hodnoty
P.S. : Ten moj druhy pokus je spravny, je tam opravena chyba s poctom ostavajucich pokusov. A kedze tento skript by mal bezat podla vsetkeho na pozadi, tak echo by bolo vhodne nahradit mozno logger -om , aby sme aj vedeli, preco sa system vypol.
P.S.2: Musis nahradit [ ] za [[ ]] , kde je pouzite -eq -ne a podobne, alebo pouzit prenosny sposob a to (( var1 == var2 )) . Moja chyba. Dalsia na par riadkov. :D
Z nejakeho zahadneho dovodu mi neodoslalo prispevok. :)
#! /bin/bash declare IP # vzdy budu mat TIME, INDEX a MAX_INDEX v tomto pripade ciselnu hodnotu. Napr. TIME='test'; echo $TIME da vysledok 0 declare -i TIME INDEX MAX_INDEX # globalne premenne, platne pocas celeho behu skriptu a hlavne jednoduche na udrzbu # aj ked toto je iba par riadkov. IP='192.168.1.1' TIME=1 INDEX=0 MAX_INDEX=10 # true mi prijde logickejsie nez zapis [ 1 ], ale oba funguju. while true; do # IP je ip adresa a je vhodnejsi tento zapis pomocou premennej. Ak zmenis na jednom mieste, # zmeny sa prejavia vsade a netreba to prehladavat. ping "$IP" -c 1 # if ping "$IP" -c 1; then - je tiez sposob, ako zapisat test a zaroven skontrolovat vysledok. # vsetko je to ale otazkou preferencii jednotlivca. if [ $? -ne 0 ]; then # vzdy navysi hodnotu o 1 rovnako ako INDEX-- zmensi hodnotu $INDEX o 1 let INDEX++ # alebo pouzit zapis, kde vykonaju rovnaku ulohu spravne #let INDEX=INDEX+1 #INDEX=$((INDEX+1)) # atd. echo "Ping was not completed successfuly. Left $((MAX_INDEX - INDEX)) tries." if [ $INDEX -eq $MAX_INDEX ]; then echo "System is going to shut down now." # v zavislosti na nasteveni daneho systemu, je mozne, ze bude nutne # zadat heslo # odkomentuj nasledovne pre realne vyuzitie podla tvojich predstav. #shutdown -h now fi else echo "Ping was completed successfuly." # nacitame do premennej INDEX hodnotu 0, zapis let INDEX=1 funguje, ale to # by nikto asi takto nezapisal, lebo pouzitie let je uplne zbytocne. INDEX=0 fi sleep $TIME; done
Ale predsalen by som rad pocul, ake vyuzitie ste nasli, bo nie je tam nic popisane, okrem hw vybavenia. O co presne sa snazite.
Ale chvalim urcite, ze ste sa podelili o Vase riesenie, aj ked na tom este treba zapracovat, si myslim. :)
aj tak to nebudem moct nasadit na fileserver.. sa mi stala taka vec ze mi odisiel USB kluc na ktorom som mal nainstalovany OpenMedia Vault takze mam fileserver docasne nefunkcny :(
Tiskni
Sdílej: