plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
To zase nee, na stolnim nějaký kde možná zůstane ... se ještě uvidí.
Menu mam k dispozici přes pravý myšítko, na noťasu se mi líbí ryze klávesnicové ovládání, čili přepínání ploch přes ctrl+fx a jen to spouštění mi už chybělo.
U Gnome a xfce mi vadí uspořádání, horní a spodní lišta, beru je jako zbytečný. Zvyk jsem si na svislou lištu vpravo, v kde jsem ji měl, teď mi její funkci plní gkrellm. U windowmakeru je docela senzační feature restart - fakt svižnej, aplikace zůstanou běžet přitom. Čili zkoumam ho, windowmakera, u pekwm jsem se už taky vydal zkoumat aspoň screenshoty, abych mohl tušit, v čem by mohl nabídnout víc. Až někdy budu chtít víc.
Fíííha, dííík ... až bude volnějš, prozkoumam ... teď jsem rád, že je twiki tak ohebná a snese vše ... a můžu v ní něco tvořit ... takovou malou semestrálku. Malinkatou. Hodně malinkaťounkou ... nebo aspoň na to téma
Prostě mam teď fofr.
Kdybych tu nekrafal, už by dávno byla na světě ... i proto jsem se vyskyt na srazu autorů AbcL
Mimochodem, twiki, unicode a wysiwyg plugin mi nemaká ... hlásí to něco jako "internal error" ... máte tu samou zkušenost?
Dík za reakci. Mám za to, že tohle nastavené mám a přesto wysiwyg zlobí.
Tohle je z onoho oboru, o kterém píšu. Malý příklad. A to na konci ... pěkné, že se nebudou vznášet nad, ale vedle.
S poštou nevim, hlavně pro existenci "all in one" kontactu, poznámky, rss, mail. Mimo to když mi chodily velký soubory poštou, tak kmail umožňoval nestahovat větší soubory než X, u evolution jsem to nenašel a u thunderbirdu taky nee. Zatim mam furt kontact a výhledově se uvidí.
U webu je to jedno, převážně firefox 3.5.
Jj, taky, zatim sice zkoušim s xtermem, ale konsole a shift+vlevo/vpravo je famózní, mít cca 10 záložek. To pak sežraná paměť konsolí roste k výšinám. Kontact a kate, na ty jsem si dost zvyk.
Tiskni
Sdílej: