Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Soudě podle ukázek, tak jsi asi moc scifi nepřečetl.Co já vím, spočítej si to sám, ale chybí tam data z pěti knihoven.
Nejlepsi kniha co jsem kdy cetl byla "sto roků samoty".To vypadá zajímavě, možná se k tomu někdy dostanu.
Co se tyka ukazek, hrozne se mi libi kdyz nekdo vymyslí ze napise sedm dilů a pak to nejak musi zaplnit. Nestane se nikdy, ze musi neco vynechat protoze by mu vyslo osm dilů? Nestane se nikdy ze neco je jen do počtu? Pripomina mi to Wericha, schanim nekoho kdo mi napise vysvetlivky a ja na to pak prdnu trilogii.Imho si prostě načrtl děj podle nějaké osnovy a pak ho začal implementovat. Jen doufám, že neumře než to dopíše, protože tímhle tempem se to jeví jako docela pravděpodobné.
Ale mozna to zkusim, vim o sobe ze jsem fanousek sci-fi ktery nenasel jeste to prave a vetsina mu prijde blbá. Pokud je tohle "trochu jiné" mel bych to zkusit.Nevím, jestli to sedne každému. Dost lidem asi ne. Pro mě osobně je to ale top.
Kinga mám celkem slušně načteného a musím říct, že Temnou vež považuju za velký omyl, četl jsem první díl a přijde mi to jako strašná blbost. On každý spisovatel má po nějaké době pocit, že to co psal do teď jsou jenom takové blbinky, ale teď napíše ten Velký Román, ze kterýho si všichni sednou na prdel. No a končívá to strašným průserem.Je to o mindsetu. Když jsem to zkoušel poprvé, tak mi to taky nesedlo. Na druhý pokus jsem se uvolnil a nechal se unášet atmosférou. Ten příběh není úplně logický a racionální, je to trochu jako divadelní hra, takové snové a tvárné, plné různých vzorů, které jsou jaksi podvědomě v lidech a v kultuře, i když si je běžně neuvědomujeme. Ten svět, kde se to odehrává byl rozbit na samé úrovni reality, kdy přestává dávat smysl kontinuita času a prostor. Osobně doporučuji dát tomu ještě šanci, ale chce to nic neočekávat a prostě se nechat unášet vypravěčským umem. Trochu mi to připomíná Veniss underground, i když ten svět je mnohem konzistentnější. Přesto ale podobně snový a bizardní.
Na scifi mě až tolik neužije, jedno z mála scifi co jsem četl byla Alenka z planety Země...Já osobně mám rád podčást sci-fi nazvanou hard sci-fi. Ta se vyznačuje důsledným dbáním na logiku a technologickou věrohodnost. Chtorr tam rozhodně spadá. Posledních pár let mám asi nejradši něco co nejspíš nemá konkrétní kategorii, ale kdyby ano, tak by to byl asi Math-punk. Takové ty knihy, kde hraje roli matematika a compsci. Město permutací, Kryptonomikon, Anatém, Diaspora od Egana, Halting state od Strosse atd.Mám rád příběhy ze života, ale toto vypadá dobře, spíš jako drama a ne ani tolik jako scifi, ale jako něco, co by se mohlo stát, nevypadá to jako vyloženě fantasmagorie, což je asi to, co mi na scifi často vadí, to už radši pohádky, ale toto asi zkusim. I když to zřejmě bude dost depresivní.
I když to zřejmě bude dost depresivní.Ani nevím. Možná by se na to dalo tak nahlížet, ale mě to nepřišlo. Jenže já mám v tomhle totálně rozhozený žebříček hodnot a věci, které lidem často přijdou hodně depresivní mi moc nepřijdou a naopak.
Tiskni
Sdílej: