Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Soudě podle ukázek, tak jsi asi moc scifi nepřečetl.Co já vím, spočítej si to sám, ale chybí tam data z pěti knihoven.
Nejlepsi kniha co jsem kdy cetl byla "sto roků samoty".To vypadá zajímavě, možná se k tomu někdy dostanu.
Co se tyka ukazek, hrozne se mi libi kdyz nekdo vymyslí ze napise sedm dilů a pak to nejak musi zaplnit. Nestane se nikdy, ze musi neco vynechat protoze by mu vyslo osm dilů? Nestane se nikdy ze neco je jen do počtu? Pripomina mi to Wericha, schanim nekoho kdo mi napise vysvetlivky a ja na to pak prdnu trilogii.Imho si prostě načrtl děj podle nějaké osnovy a pak ho začal implementovat. Jen doufám, že neumře než to dopíše, protože tímhle tempem se to jeví jako docela pravděpodobné.
Ale mozna to zkusim, vim o sobe ze jsem fanousek sci-fi ktery nenasel jeste to prave a vetsina mu prijde blbá. Pokud je tohle "trochu jiné" mel bych to zkusit.Nevím, jestli to sedne každému. Dost lidem asi ne. Pro mě osobně je to ale top.
Kinga mám celkem slušně načteného a musím říct, že Temnou vež považuju za velký omyl, četl jsem první díl a přijde mi to jako strašná blbost. On každý spisovatel má po nějaké době pocit, že to co psal do teď jsou jenom takové blbinky, ale teď napíše ten Velký Román, ze kterýho si všichni sednou na prdel. No a končívá to strašným průserem.Je to o mindsetu. Když jsem to zkoušel poprvé, tak mi to taky nesedlo. Na druhý pokus jsem se uvolnil a nechal se unášet atmosférou. Ten příběh není úplně logický a racionální, je to trochu jako divadelní hra, takové snové a tvárné, plné různých vzorů, které jsou jaksi podvědomě v lidech a v kultuře, i když si je běžně neuvědomujeme. Ten svět, kde se to odehrává byl rozbit na samé úrovni reality, kdy přestává dávat smysl kontinuita času a prostor. Osobně doporučuji dát tomu ještě šanci, ale chce to nic neočekávat a prostě se nechat unášet vypravěčským umem. Trochu mi to připomíná Veniss underground, i když ten svět je mnohem konzistentnější. Přesto ale podobně snový a bizardní.
Na scifi mě až tolik neužije, jedno z mála scifi co jsem četl byla Alenka z planety Země...Já osobně mám rád podčást sci-fi nazvanou hard sci-fi. Ta se vyznačuje důsledným dbáním na logiku a technologickou věrohodnost. Chtorr tam rozhodně spadá. Posledních pár let mám asi nejradši něco co nejspíš nemá konkrétní kategorii, ale kdyby ano, tak by to byl asi Math-punk. Takové ty knihy, kde hraje roli matematika a compsci. Město permutací, Kryptonomikon, Anatém, Diaspora od Egana, Halting state od Strosse atd.Mám rád příběhy ze života, ale toto vypadá dobře, spíš jako drama a ne ani tolik jako scifi, ale jako něco, co by se mohlo stát, nevypadá to jako vyloženě fantasmagorie, což je asi to, co mi na scifi často vadí, to už radši pohádky, ale toto asi zkusim. I když to zřejmě bude dost depresivní.
I když to zřejmě bude dost depresivní.Ani nevím. Možná by se na to dalo tak nahlížet, ale mě to nepřišlo. Jenže já mám v tomhle totálně rozhozený žebříček hodnot a věci, které lidem často přijdou hodně depresivní mi moc nepřijdou a naopak.
Tiskni
Sdílej: