Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 14:39
V článku na root.cz se objevila v oce 2006 věta:
Nemožnost vytvořit jednu binární verzi „pro Linux” je současná největší brzda rozvoje trhu se softwarem pro Linux a také brzda rozšíření Linuxu na desktopu obecně.
Je rok 2008 a já má pocit, že jsme se nepohli ani o píď. Ach jo.
Vždycky jsem si myslel, že kromě her je pro můj Linuxový desktop dostatek softwaru. Dnes jsem zjistil že není. Potřeboval jsem vyřešit triviální problém. Upravoval jsem jedno bootovatelné CD. Potřeboval jsem přidat jeden adresář. Logicky to chtělo extrahovat boot image disku a uložit jej do nového obrazu. No jo. Jenže čím ten image dostanu ven. KISO na které jsem spoléhal má volbu vložit boot image, extrahovat jaxi chybí. Po hodině googlení jsem to vzdal, nainstalovat ISO-buster ve Wine a image extrahoval pomocí něho. Následoval kolotoč zbytečné práce kdy si KISO i K3B naprosto zbláznily. Ovšem toto není předmětem zápisku, tak to nebudu dále rozebírat.
Na tomto příkladu jsem si uvědomil, jaký propastný rozdíl zeje mezi jednotným světem Windows a roztříštěným Linuxem. Aplikací kterou potřebujete pro Windows ve 150 alternativách, v Linuxu často vůbec, nebo v balíku pro jinou distribuci než tu vaši. Obávám se, že pokud se komunita aspoň trošku neshodne, situace se nezmění.
Nakonec možná požádám Davida Ježka a Petra Tomeše, aby mě vzali do klubu
Tiskni
Sdílej:
Taky bych to tak viděl, když je jedno jádro, tak nad tim musí jít spustit něco na různých distribucích a tom jednom jádře.
A: Tyhle silnice jsou špatné, protože každá z nich potřebuje automobil vyrobený na míru!
B: Už jsi slyšel o tom, že po silnici můžeš chodit pěšky?
Tak především by to beztak k ničemu moc nebylo, protože "jednotný balíčkovací systém" sám obecně nemůže zaručit, že ti jeden balíček bude fungovat v každém distru.Jednotný balíkovací systém nerovná se jen YAPS, ale právě toto odstranění diferencí mezi distribucemi tak aby mohl tento balíkovací systém vzniknout. V případě, že se OSS vydal cestou evoluce, tak věřím, že toto je další krok v evoluci a pokud se i OSS nadále bude vyvíjet, tak k němu prostě jednou dojde.
Jisté ulehčení to asi je, ale dost malé, se mi zdá.Tak to jsem potom zcela opačného názoru.
Jenže potom můžeme všechny ostatní distribuce zrušit.Dobrá, špatně jsem se vyjádřil. Myslel jsem administrativní diference distribucí. Sloučit distribuce je nemožné a myslím si, že o to ani nikdo moc nestojí.
Při cestě do sklepa mě zastavil otec. Zrovna si sebral z bazaru nefunkční GeForce5200, vyměnil dva nafouklé kondenzátory a měl urputné nutkání se někomu pochlubit jaký je king(Udělal si z toho koníček. Problém je jen v tom, že "funkční" krámy nevyhazuje, ale skladuje) a bohužel ten někdo jsem byl já. Blábolil něco o tom, že v nouzovém režimu to jede, ale v normálním režimu…bla,bla,bla,bla…a nějak se mu to podařilo spustit i v normálním režimu a abych vyzkoušel jestli to všechno "jede". Odbyl jsem ho s tím(dobře, přiznávám, neodbyl, ale rovnou jsem to na něj zařval), že pokud vidí zelenou louku, modré nebe a tlačítko Start, tak to asi dle rozumu každého sedláka "jede" a odporoučel se dále pokračovat ve spamování na ABC. Po chvilce mi začal nějak blikat pokojík a tak jsem se šel mrknout na balkon jak sa nad Tatrou blýská a jak divo hromy bijú. Po cestě zpět jsem spatřil otce zápasícího s Ubuntu(LiveCD). To on běžně nedělá, jelikož čehokoliv jiného než Windows se štítí stejně tak jako se štítí klávesnice a té se štíti stejně jako se štítí… No po nějaké době jsem z toho drmolení pochopil, že mu tuhne počítač už u startovací obrazovky XPček a tak v zoufalství zkouší i to Ubuntu a to mu překvapivě jede a teď hledá Správce hardware aby se přesvědčil, že vše jede tak jak má. No v tom jsem přece toho nebožáka nemohl nechat a tak jsem se jal <strike>otěží</strike> klávesnice. Usoudil jsem, že "nv" driver jede asi protože nevyužívá veškerou funkčnost karty a on za každou cenu prostě chtěl vidět ty 3 točící se ozubená kolečka. Tedy cíl jasný, nainstalovat binární nvidia driver. Hbitě jsem zapojil kostku cukru(RJ-45) do síťové karty, sesynchronizoval repositáře, spustil Synaptic, nainstaloval nvidia-glx-new(a závislosti, jestli teda nějaké byly), sudo modprobe nvidia
, FATAL: Could not open '/lib/modules/2.6.24-16-generic/volatile/nvidia.ko': No such file or directory
, #$@$%WTF zas?, ls /lib/linux-restricted-modules/2.6.24-16-generic
a přitom na mě Ubuntu blikalo, že už JEN stačí restartovat počítač aby se projevily změny a nvidia drivery se rozjely. V tu chvíli jsem si vzpomněl jak by bylo vše nádherné, kdyby to všichni patlali tak kam to patří(do /lib/modules), ale budiž. Vzpomněl jsem si jak Marek říkal, že mám radši stahovat od OpenSuSE Instal-DVD než Live-CD, právě protože už obsahuje binární drivery. Takže boot, modprobe nvidia
, FATAL: Module nvidia not found.
…k extrahování driveru z rpm balíčku už nedošlo, protože mě z celé té katastrofy zachránila matka se slovy "Vypněte ty krámy, jdu spát.". Po cestě jsem si ještě ve dveřích zanadával na to, že jsem krom té hory různých dister nestáhl i Mandrivu 2008(u které vím, že má binární drivery integrované už na CD) a samozřejmě na…
Vzpomněl jsem si jak Marek říkal, že mám radši stahovat od OpenSuSE Instal-DVD než Live-CD, právě protože už obsahuje binární drivery. Takže boot, modprobe nvidia, FATAL: Module nvidia not found.…Až na to, že Marek říkal, že obsahuje programy jako je Java, Flash plugin,... :-p
niekomu vyhovuje file open dialog z gtk+, inému qt, inému niečo iné. To je OK. Čo nie je ok, že:
- existujú snahy "jeden dialog pre všetkých"
- užívateľ si nemôže zvoliť svoju preferovanú verziu
vyriešme druhé a prestane nás trápiť prvé
Nedělá. To si fakt myslíš, že když dělám na něco balíček a nejde mi to vybuildit s určitou verzí GCC tak se nepodívám do Portage od Gentoo, do balíků od debianu,...?Ty do repositářů OpenSuSE pereš balíky překonvertované alienem z Debianu?
Nejsem si jistý, že balíčkáři různých distribucí dělají totéž.V principu ano.
A vývoj driverů, práci na desktopových prostředích a podporu pro uživatele nedělají balíčkáři.Ale mohli by, kdyby na to meli cas.
V principu ano.Pokud tím principem máte na mysli to, že všichni balíkáři znají balíčkovací pravidla své distribuce a umějí je aplikovat na tarbally, pak nepochybně ano. To ale ještě neznamená, že všichni dělají přesně totéž. A už vůbec to nemusí nutně znamenat, že by jeden člověk dokázal udělat deset balíků pro pět různých distribucí za stejný počet člověkohodin, jako pět specialistů, co každý zná dobře vlastní distribuci.
Ale mohli by, kdyby na to meli cas.No tak to je vyložená hovadina. Když mají silničáři volný čas, protože nesněží, jdou stavět komíny?
No tak to je vyložená hovadina. Když mají silničáři volný čas, protože nesněží, jdou stavět komíny?Myslel jsem to tak, ze nekteri lide, kteri dneska sve zdroje venuji na tvorbu balicku, by to pak uz nemuseli delat vubec a mohli by se preorientovat na jinou potrebnou praci. Tzn. ne, ze by si odskocili hackovat jadro a pak zase k balickum...
Neprospěl.Proč?
configure make make installti nepripada dostatecne jednotne???
ti nepripada dostatecne jednotne???Když zapomeneš na ant/maven, cmake, nmake, scons, setup.py, rake, ruby gems, a kdoví, co ještě, tak máš zcela pravdu. Nicméně kdyby bylo aspoň to Berlin API, tak by všechny tyhle věci se mohly při instalaci hezky začít chovat podobně jako balíček.
LSb, víš to je takový ten dokument, který se snaží sjednotit LSB kompatibilní linuxové distribuceAneb společenstvo RPM prstenů s mírným pokrokem v mezích zákona.(viz)
jehož součástí je i to, že taková LSB kompatibilní distribuce by měla obsahovat určitý balíčkovací systém jménem RPM (třeba debianí balíček rpm-lsb, proč ho asi mají? :D ).Co jsem pochopil, tak RPM jako klasický balíkovací systém, LSB Package API pro ISV a autotools pro zdrojáky…chápu správně? Plus
The LSB does not specify the interface to the tools used to manipulate LSB-conformant packages. Each conforming implementation shall provide documentation for installing LSB packages.
This specification does not require the implementation to use RPM as the package manager;Ale přece jen je tu LSB teprve chvilku a ani Linus nenapsal Linux přes noc, takže ještě zmírním a počkám co se z toho ve výsledku vykrystalizuje.
Kdyby si každý aktivista za "sjednocení linuxu" jako jsi ty přečetl o čem to LSB je, tak bychom možná nemuseli po N-té podstupovat tuhle hloupou diskusi.Jestli ťe to nebaví, tak klidně můžeš přestat reagovat. Já tě snad do ničeho nenutím nebo jo?
configure
, rozširovateľné
príklad:
Potřeboval jsem přidat jeden adresář. Logicky to chtělo extrahovat boot image disku a uložit jej do nového obrazu. ... Po hodině googlení jsem to vzdal,To by Te zrejme melo utvrdit ne v tom, ze je malo sw, ale ze absolutne neumis hledat. 1] otevrit Synaptic 2] tlacitko Hledat 3] napsat "iso image" 4] najit napriklad aplikaci isomaster, ktera toto umi. 5] nainstalovat Disclaimer: Postup se lisit podle distribuce, zde nechutne lamerske a klikaci Ubuntu. Mel jsem to hotove za necele ctyri minuty od chvile, co jsem docetl Tvuj post bez jakekoliv znalosti takovych SW (nevypaluju).
No asi takhle, ja nedavne potreboval ziskat RAW data ze souboru a ulozit je do jineho jako C pole. To na co v Linuxu staci hexdump a trochu laborovani se sedem jsem delal asi hodinu.
Stahnul jsem asi deset utulit ktere tvrdili, ze umi zobrazit hex obsah souboru. Chyba lavky zobrazit umi, ale neumi z nej kopirovat (omg), nebo sice kopirovat umi, ale jen to co je zrovna na obrazovce (nedej boze aby to bylo delsi), a tak by se dalo pokracovat
To ze si za pulku toho sw co byl sharware autori uctovali cca. 20$ radsi nebudu komentovat.
Podobne vykriky o tom jak je to pod Windows snadne, a jaky je tam super sw, atd. me uz nechavaji nejaky cas chladnym, protoze podobnych prihod mam vic.
Nemožnost vytvořit jednu binární verzi „pro Linux” je současná největší brzda rozvoje trhu se softwarem pro Linux a také brzda rozšíření Linuxu na desktopu obecně. Je rok 2008 a já má pocit, že jsme se nepohli ani o píď. Ach jo.Opravdu už v roce 2006 jsem udělal tar.bz2 balík s programem (na bázi Qt4) pro Linux, který jede na x86 a x86-64. Co je na tom tak extra?
python setup.py install
a distutils namísto zběsilého kopírování souborů zavolají Berlin API a po takové akci se mi ve výpisu rpm -qa/dpkg -l
objeví nový balíček se soubory, které by se jinak někam prostě nakopírovaly. Nicméně hlavní finta je v tom, že se to pro zbytek systému bude tvářit jako nativní balíček.
Nemožnost vytvořit jednu binární verzi „pro Linux” je současná největší brzda rozvoje trhu se softwarem pro Linux a také brzda rozšíření Linuxu na desktopu obecně.Tak pod to si musím přidat svoje +1. I když se to netýká jen binárek.
Obávám se, že pokud se komunita aspoň trošku neshodne, situace se nezmění.Myslím si, že to nemá s komunitou nic společného. Tím by se měl zabývat někdo jiný.
Tak pod to si musím přidat svoje +1. I když se to netýká jen binárek.A můžeš mi říct, co je tam za problém? Protože já na něj nenarazil.
Myslím si, že to nemá s komunitou nic společného. Tím by se měl zabývat někdo jiný.Předpokládám, že nějaký volený eurokomisař, že?
Request kam?Třeba na seznam přání pro baliče. Nebo to můžeš zkusit nadhodit na IRC na Freenode na některém z Fedora kanálů, třeba #fedora. Možná to někoho zaujme.
Někomu z rhatu říct?Víš, že Fedoru netvoří zdaleka jenom lidi z Red Hatu?
Si to za pět minut napackaguju sám, neřešitA neuvažoval jsi o tom, že bys to do Fedory dostal ty sám?
Pokud člověk používá nějakou normální distribuci, stejně téměř veškerý software určený normálním lidem v repozitářích najde.Mé oblíbené trampoty s Fedorou. Úkol - jednoduchý: přehrát WMV v totemu
Nenalezen kodek -> Bylo mi doporučeno odinstalovat GStreamer a nainstalovat Xine, no budiž -> Video hraje, ale je to takové nijaké protože je zpomalené a 50% obrazu tvoří artefakty -> Xine asi nebyla ta správná cesta, takže zpět k GStreameru(vždyť v Ubuntu to jede bez problémů) -> Instalace snad všeho co má v názvu gsteramer -> Pořád nic -> Přidání Livna RPM repositáře -> Třikrát hurá, už to jede…Update systému?Vždyť ten jsem dělal nedávno, ale co…vždyť update ještě nikoho nezabil -> Nvidia: Unknown symbole in… -> #$%!
Přidání Livna RPM repositářeAno, tím to chtělo začít. Příště už budeš vědět. Fedora tě na něj přímo odkazovat nesmí ze známých důvodů.
Nvidia: Unknown symbole in...Proprietární driver se všemi jeho problémy.
Vám všem to připadá strašně jednoduché, jenže uvědomte si, že máte IQ aspoň 130, kdežto průměrný až podprůměrný člověk má smůlu. Buď se Linux v tomto ohledu zjednoduší ... nebo bude jen pro inteligentní hračičky.Mozna to bude znit jako rouhani, ale mysleno ciste sobecky, je pro nas, inteligentni hracicky s IQ nad 130, opravdu tim ultimativnim cilem dovest Linux do stavu, kdy ho bude moci pouzivat kazdy s IQ tykve? BTW: Tato otazka je mnohem komplikovanjesi, nez se na prvni pohled zda ...
zbude jen neco málo opravdových chuťovek.Ani nevím, jestli si chci představovat ty opravdové chuťovky.
Na tomto příkladu jsem si uvědomil, jaký propastný rozdíl zeje mezi jednotným světem Windows a roztříštěným Linuxem... Obávám se, že pokud se komunita aspoň trošku neshodne, situace se nezmění.Jasne, Jednotna distribuce, Jednotny Instalator, Jednotne binarni ovladace, Jednotne standardni knihovny, Jednotne ABI jadra ... brrr, to mi az prilis mnoho pripomina "Jeden prsten vladne vsem ..." a "Ein Volk, ein Reich ...". Ja nechci, aby Linux dopadl jako Windows. Ani nechci, aby vyhral, pokud se kvuli tomu bude muset zmenit ve Windows. Doufam, ze vyhraje, protoze bude lepsi, ne proto, ze bude stejny.
mount
, ale dd bs=2k count=1
Otazka je proc je nutne aby byl GNU/Linux co nejvic rozsirovanJak už jsem několikrát psal, tak o nějaké rozšiřování(dobře, tak možná trošičku) mi nejde a současný stav, teda alespoň co se rozšíření týče, mi více než vyhovuje. Ale nenasere po několikátém
make
něco ve smyslu include/deda_lebeda.h: File not found
a že kvůli takovým podobným doslova administračním prkotinám se s něčím musí člověk srát celý den?
S jednotnosti binarek by doslo jednou k tomu ze se "vyplati" vytvaret viry a spyware i pro tuto platformu a to jiste nikdo nechceme.A není to náhodou "security by obscurity" nebo jak se to jmenuje? Dokud svobodné operační systémy budou používat lidé jako je používají doposud, tak bych se nějakých "virů" nebál, protože osobně neznám blázna co by si na počítač dobrovolně nainstalovat antivir(nebo nedejbože zaplatil).
Ale nenasere po několikátémTo samozrejme nasere, ale vetsinou mi pomuze apt-file.make
něco ve smysluinclude/deda_lebeda.h: File not found
a že kvůli takovým podobným doslova administračním prkotinám se s něčím musí člověk srát celý den?
A není to náhodou "security by obscurity" nebo jak se to jmenuje? Dokud svobodné operační systémy budou používat lidé jako je používají doposud, tak bych se nějakých "virů" nebál, protože osobně neznám blázna co by si na počítač dobrovolně nainstalovat antivir(nebo nedejbože zaplatil).Myslim si, ze neni. Chtel bych dodat, ze security by obscurity nemusi byt vzdy spatne. Autentifikace heslem, nebo klicem je take v principu security by obscurity (spoleham na to, ze utocnik me heslo nezna).
To samozrejme nasere, ale vetsinou mi pomuze apt-file.Díky moc, já doposud používal http://www.debian.org/distrib/packages a závislosti už radši ani většinou nečtu. Ale toto by měla být automatizovaná akce a nepotěšilo by prostě zkompilování balíčku
balickovaci_manazer install neco-src
?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.