Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 15:18
Ač jsem se zařekl, že nebudu zneužívat svůj blog ke kritizování MS, dnes udělám vyjímku.
Toto nemá být ani kritika, proto bych nerad flame diskuze. Jen sem umístím pár citácí ze světoznámých osvětových stránek laskavě sponzorované společností Microsoft.
A navíc: Co když je to pravda?
Autor studie poznamenává: „Pouze jeden ze tří správců Linuxu úspěšně splnil všechny požadavky organizace, částečně protože řešení na platformě Linux ve srovnání s platformou Windows jsou více omezována rozsáhlými výpadky systémů při implementaci nových požadavků. Velké množství času, který správci Linuxu strávili odstraňováním závislých vyplývajících problémů, přispělo ke kratší průměrné době potřebné pro zpřístupnění nových funkcí pro e-commerce na platformě Windows při její současné údržbě a provozu.“
Oddělení IT jsou schopna poskytovat řešení očekávaným způsobem a konzistentně: V průběhu fází údržby a rozšiřování řešení v systémech Windows Server 2000 a Novell SuSe Linux Enterprise 8 nebyli dva ze tří zkušených správců Linuxu schopni splnit všechny požadavky organizace, zatímco všichni tři správci systému Windows byli úspěšní. K tomuto rozdílu přispělo více závislých vyplývajících chyb, které museli správci Linuxu řešit (14 oproti žádné chybě v případě systému Windows), a vyšší počet oprav, které musely být nainstalovány do systému Linux (187 oproti 39 v případě systému Windows) v průběhu této fáze.
Oddělení IT jsou schopna poskytovat nová řešení efektivně, když jsou organizacemi požadována: Po dobu celé studie, která zahrnovala také migraci na systémy Windows Server 2003 a Novell SuSe Linux Enterprise 9, potřebovali správci Linuxu průměrně o 68 % více času pro údržbu při přidávání nových funkcí a provádění aktualizací verzí.
Možnosti konfigurace rolí serverů
• Při použití vyhodnocené konfigurace s certifikací EAL4+ v případě systému Windows Server 2003 SP1 byli pracovníci organizace Dickerson Technologies schopni sestavit a nasadit role Adresářový server, Certifikační server PKI, Webový server, Souborový server, Tiskový server a Síťový server.
• Při použití vyhodnocené konfigurace s certifikací EAL4+ v případě systému SuSE Linux Enterprise Server 9 byli pracovníci organizace Dickerson Technologies schopni sestavit a nasadit pouze roli Tiskový server. Další zjištění
• Vyhodnocené konfigurace systému Windows obsahovaly běžné grafické uživatelské rozhraní systémů Windows, zatímco vyhodnocená konfigurace systému SuSE Linux byla bez grafického prostředí.
• Vyhodnocené konfigurace systému Windows obsahovaly Windows Firewall, IPSec, Kerberos, IPv6, DHCP a systém souborů EFS (Encrypting File System), zatímco vyhodnocená konfigurace systému SuSE Linux srovnatelné součásti neměla.
„Hlavní výhodou tohoto řešení je, že je založeno na platformě společnosti Microsoft,“ říká Ellingsen.
"Microsoft, díky stabilitě společnosti a spolehlivosti platformy oproti Linuxu, umožní naší firmě stát se významným hráčem na mezinárodním automobilovém trhu" *Marek Machala
Naproti tomu pro Linux platí, že se pro něj složitěji hledají fundovaní odborníci a jeho podpora je orientovaná především na Linuxovou komunitu.
Pro práci s Linuxem je složitější vybrat správné lidi pro jeho správu, kteří navíc často představují vyšší náklady. Pro produkty Microsoft naproti tomu hovoří skutečnost, že představují velice rozšířenou technologii a najít zkušené odborníky pro správu IS je daleko snazší a levnější než u Linuxových systémů.
Společnost MAFRA a.s. vybírala pro portál iDNES.cz nejlepší možné řešení z hlediska stability a výkonu. Z volby mezi různými platformami včetně Linuxu vyšel jednoznačně nejlépe Microsoft SQL Server 2005 a to z následujících důvodů:
• Podpora 64 bitových vícejádrových procesorů za výhodné licenční politiky
• Možnost alokace neomezeného množství operační paměti ve zvolené verzi standard Edition umožňuje právě Microsoft SQL Server 2005
• Více scénářů pro zajištění dostupnosti databáze s využitím mirroringu
• Přijatelné náklady na změnu
„Nemáme čas na vědecké projekty – státní úřady potřebují důvěryhodné, ověřené technologie, které jsou spolehlivé a předvídatelné a mohou nám pomoci sloužit občanům efektivně a nenákladně. Naše řešení založené na technologiích společnosti Microsoft nám jen na softwaru během pěti let ušetří 10,5 milionu USD.“
A tak dále a tak dále. Při čtení daných textů se ze mě řinul pot a kanuly mi slzy, že jsem kdy s Linuxem začínal. Protože jsem se právě dozvěděl, že je strašně drahý, krajně nespolehlivý a že po aktualizaci či instalaci další služby všechno ostatní onemocní a je velký boj uvést to opět do chodu.
Také jsem se dozvěděl, že je zbytečné aby někdo studoval informatiku a operační systémy. Protože pak je moc drahej. Zatímco každý zedník Karel zvládne za mnohem menší peníz spravovat Windows (a teď mě napadla, revoluční myšlenka, že možná toto může za jejich problémy ).
A také že, Linux neumí DHCP, encryptovaný FS apod.
Doporučení na závěr. Až se budete nudit, jděte si to přečíst celé. Několik perel jsem schválně vynechal .
Tiskni
Sdílej:
Pro práci s Linuxem je složitější vybrat správné lidi pro jeho správu, kteří navíc často představují vyšší náklady. Pro produkty Microsoft naproti tomu hovoří skutečnost, že představují velice rozšířenou technologii a najít zkušené odborníky pro správu IS je daleko snazší a levnější než u Linuxových systémů.S timto docela souhlasim...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
No ja mam presne opacne informace od lidi co prave administratory Windows shaneji. Problem je, ze skill "administrace Windows" si do zivotopisu napise kazdej picus, co doma nainstaloval XPecka.
Jinak maji pry jednu spolecnou vlastnost. Napriklad nevedi co to je IP adresa, ale vedi, ze museji kliknout tam, pak tamhle a nakonec tam napsat 10.0.0.1 aby to fungovalo. Zkratka zadne teoreticke znalosti, nebo ze by snad vedeli proc nastavuji to co nastavuji.
Společnost MAFRA a.s. vybírala pro portál iDNES.cz nejlepší možné řešení z hlediska stability a výkonu.
No, nezadařilo se… :-)
podobný Windows Firewall rozhodně neníNojo, o našich iptables si v Redmondu můžou nechat jenom zdát
Na mne to působí jako snůška prázdných frází. Možná jsem moc tupý, ale opravdu nevím, co konkrétního si mám představit pod formulacemi typu
EAL4 permits a developer to gain maximum assurance from positive security engineering based on good commercial development practices which, though rigorous, do not require substantial specialist knowledge, skills, and other resources.
Microsoft se striktně řídí heslem „peníze nesmrdí“. Já jsem ale toho názoru, že existuje hranice mezi propagačním textem a sprostou lží. A tohle už je kilometry za hranicí.
Vyhodnocené konfigurace systému Windows obsahovaly Windows Firewall, IPSec, Kerberos, IPv6, DHCP a systém souborů EFS (Encrypting File System), zatímco vyhodnocená konfigurace systému SuSE Linux srovnatelné součásti neměla.
Sahá snad některá z vyjmenovaných technologií Linuxu alespoň po kotníky? Lidé od Microsoftu nemají ani tolik slušnosti, aby aspoň taktně pomlčeli o tom souborovém systému.
Přejme jim to. Být nejhorší na světě je taktéž prvenství svého druhu... Ještě se mohli pochlubit, že všechny produkty Microsoft mají aktivní podporou pro viry, zatímco Linux žádné srovnatelné součásti nemá.
Studii jsem nečetl, ale je dost možný, že je to pravda. Protě na u SuSE se ty části zrovna nenainstalovaly, takže ve vesledky je ona "vyhodnocená konfigurace systému" prostě neměla.
Zkratka učelově napsaná studie. Není důvod se nad tím pozastavovat
Možnosti konfigurace rolí serverů • Při použití vyhodnocené konfigurace s certifikací EAL4+ v případě systému Windows Server 2003 SP1 byli pracovníci organizace Dickerson Technologies schopni sestavit a nasadit role Adresářový server, Certifikační server PKI, Webový server, Souborový server, Tiskový server a Síťový server. • Při použití vyhodnocené konfigurace s certifikací EAL4+ v případě systému SuSE Linux Enterprise Server 9 byli pracovníci organizace Dickerson Technologies schopni sestavit a nasadit pouze roli Tiskový server.No jo, to je asi jako kdyby automechanika který se vyzná perfektně ve vozech Ford, postavili před vůz Chevrolet a řekli mu: "je tam něco rozbitého a teď z fleku to musíš opravit". Je zřejmé, že pracovníci Dickerson technologies jsou dobře proškolení na systémy Windows a před to SuSE byli hozeni do vody se slovy "a teď plavejte". Nejsem linuxový fanatik, v práci používám jak Windows tak Linux, ale tyhlety Microsoftí FUDy už mě štvou.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.