Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
source "`which virtualenvwrapper.sh`"
sa dá minimálne v bashi nahradiť volaním . "`which virtualenvwrapper.sh`"
(aj s bodkou na začiatku). V každom prípade samotný skript je napísaný tak, že závisí od vstavanho príkazu source, čiže jeho neprítomnosť by spôsobila nefunkčnosť skriptu.
Balík south poznám (aj som sa o ňom zmienil).
Django ORM - veľmi ľahko môže človeka strestať ...
V krátkosti áno, pár krát som musel už použiť RAW query na dosť špecializované dotazy s generickými vzťahmi (u tých mimochodom nefunguje korektne group, je to nahlásené medzi bugmi, ale vyžaduje väčší zásah do ORM, takže sa do toho nikto nehrnie).
Django Templates - oproti Jinja2 či Mako strašný slimák.
Áno, ale na začiatok celkom fajn. Vlastné tagy sa tam dajú jednoducho vytvoriť. So zapnutím cachovania šablón to nie je až tak hrozné, ale stále oproti Jinja2 príšerne pomalé.
Skúšal som raz s Django Forms.
No formuláre nie sú až tak ťažko customizovateľné. Celkom pekne modifikuje štandardné formuláre filter as_bootstrap
balíka django-bootstrap-toolkit. V poslednej dobe som nejako závislák na bootstrape, hlavne keď treba niečo vytvoriť vo veľmi krátkom čase. Prikladám backend malej aplikácie namlátenej za necelý deň.
Tiskni
Sdílej: