Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 16:49
zároveň tímto doufám, že budeš pokračovat.Už je to sepsané celé.
věta: "neděláme ji ani před otazníkem a vykřičníkem" by se měla vyrývat na hřbet ruky většiny internetových psavců.Pakliže ovšem nepíšou zrovna francouzský text, že... Touto poznámkou jen naznačuji, že je to poněkud složitější, protože typografická pravidla (či spíše zvyklosti) pro umístění interpunkce se v různých jazykových kulturách liší. Nepředpokládám ovšem, že by se "internetoví psavci" hromadně inspirovali francouzštinou, ale není zase důvod vyvádět, jako by existovala jakási "obecně platná" pravidla a jejich neznalost vylučovala z příslušnosti k lidskému společenství
,
(mezera-carka) pouzivaji ,
(carka-mezera), coz vypada uzasne Presne tak, taci lide jsou opravdu "mimoni". Tito by meli radeji zustat u pouzivani papyrusu a veci jemu podobnych. Je to vec, ktera me irituje maximalne moznym zpusobem.Mě zase maximálně možným způsobem iritují lidé, kteří neumí skloňovat slovo papyrus. Vy jeden papyruse... Nebo mimoni?
by se měla vyrývat na hřbet rukyNemám vykládat lži! Nemám vykládat lži! Nemám vykládat lži! Myslel jsi Harryho Pottera? Nebo to J.K.R. odněkud odkoukala?
Za malým „a“ se řádkový zlom tolerujeJak kdy – třeba ve vazbách typu "a proto" je řádkový zlom dosti škodlivý. Ostatně, správné pravidlo není ani tak "nerozdělíš text v těchto pěti konkrétních případech", nýbrž "nerozděluj ho tam, kde to příliš přerušuje tok textu".
Ono jde hlavně o to, že spojka a nebo i ve významu slučovacím je svázána s předcházejícím slovem stejně jako s následujícím, zatímco předložka nemá na předcházející žádnou vazbu a je velmi úzce svázána s následujícím. Proto by se mělo rozlišovat mezi "pejsek a kočička" či "modří i červení" na jedné straně a "a~proto", "a~tedy", "a~přesto" nebo "I~ty, Brute?" na druhé.
Navíc tradiční pravidla zakazují pouze zlom řádku za neslabičnými předložkami, nikoli jednopísmennými. Tedy pouze k, s, v, z a ne u, o, natož a, i. Dnešní praxe je ale většinou taková, že se pokud možno vyhýbáme zlomu řádku za všemi jednopísmennými slovy kromě spojek a a i (ve významu slučovacím).
… dirigismem …
Věřil byste, že jste teprve druhý člověk, kterého jsem viděl tohle příšerné slovo použít? :-) (Se svým vzorem se shodujete i ve zvyku označit to, co vám není po chuti, za socialistické.)
Mezera také nepatří před (a naopak patří za) interpunkční symbol, tj. tečku, čárku, středník a dvojtečku (u té se nejvíce hřeší), neděláme ji ani před otazníkem a vykřičníkem. Často se chybuje s vkládáním mezery okolo závorek uvnitř závorkovaného obsahu, tj. ( špatně ), (správně).Je treba si uvedomit, ze tato pravidla se objevila davno pred pocitaci, takze neberou v potaz mnohe okolnosti, ktere se bezne vyskytuji v soucasne komunikaci. Je tedy treba brat tyto (a dalsi) pravidla s rozumem a nikoliv absolutne. Bezna slova se skladaji z pismen, proto neni problem hned za ne vlozit tecku, pokud je ale na konci vety nejaky identifikator, ve kterem se bezne vyskytovuji i jine symboly, napriklad URL nebo jmeno souboru, pak je rozumne pred interpunkcnim symbolem mezeru udelat.
http://www.physics.muni.cz/~mikulas/gur.docTypografická příručka psaná v MS Office (nebo jakémkoli *Office) je špatný vtip...
Nehledě k tomu, že hned první věta v úvodní kapitole nedává smysl a hned ve druhém odstavci úvodní kapitoly nalezneme dva překlepy a jeden anakolut. S takovými skripty se skutečně nedá udělat nic jiného, než je srolovat, a srolované autorovi zasunout, kam uznáte za vhodné...
;)
0160
Nepamatovat si takové důležité číslo Dneska už Pravidla připouštějí i 16:32. Když to každý vidí už leta vpravo dole ve Windows, stala se z toho norma.
Tohle nebude mít nic společného s Windows, digitální hodiny/hodinky používaly dvojtečku už v osmdesátých letech a tečku jsem coby oddělovač už tehdy vídal jen v učebnicích.
Osobně se ale hlavně nemůžu dočkat, kdy konečně padne ta nešťastná čárka coby oddělovač desetinných míst…
Osobně se ale hlavně nemůžu dočkat, kdy konečně padne ta nešťastná čárka coby oddělovač desetinných míst…Souhlasím.
Skoro všichni píší špatně čas. 16:32:07 | 16.32Ne, oba příklady jsou správné a vyjadřují různý úzus v sazbě.
U datumu je za tečkami mezera.Co je to "datumu"?
25. 4. 2014 nebo 25/4 2014Mezera může a nemusí být. Mezery není nutné (a ani praktické) psát např. ve formulářích, tabulkách atd.
A určitě nikoho nepadne psát do prózy 2003-06-01T16:37:00+02:00. Takové datum je pak prostý řetetězec, identifikátor (třebaže s nějakou vnitřní strukturou).No vidíte, jak jste pěkně sám sobě dokázal neplatnost svého výroku "datum není slovo, je to sousloví".
My se tu ale bavíme o typografii v běžném psaném projevu.Ne, my se tu o žádné typografii nebavíme. Celou dobu se bavíme o pravidlech pravopisu, která někteří mylně považují za typografii. A že prý jen "v běžném psaném projevu"? Toho vymezení jsem si nějak nevšiml... Nesnažíte se teď náhodou zpětně dosazovat vymezení diskuse, který by zachránilo platnost vašich generalizovaných výroků, že ne?
Vy tu na nás vytahujete případy, které se týkají zcela naprosto jiného oboru a způsobu užitíNe, já vás jen upozorňuji, že tu šíříte zobecněné nepravdy či polopravdy. Vše se týká českého pravopisu. Tabulky nejsou žádná velká specialita. Běžně je používá velká část z nás.
Přirovnal bych to k barvě, kde byste na slovo červená argumentoval FF0000.No raději byste měl místo toho trapného vykrucování přiznat, že jste se mýlil, pane.
Datum a datum. Vymezení. To je to, na čem se neshodneme.Já, když se podívám na váš výrok "mezera v datu být musí z jednoho důvodu – datum není slovo, je to sousloví", tak tam žádné vymezení nevidím. Jen generalizovanou polopravdu. Stejně tak žádné vymezení ve smyslu "nebavíme se o tabulkách" není přítomno ani v zápisku, ani v diskusi. Opakuji, že vymezení sem zpětně zavádíte pouze vy.
Mě přijdeA mně zase přijde, že se snažíte poučovat o správnosti toho, co sám neovládáte.
Mimochodem když hovoříte o typografii versus pravopis, tak váš zápis z hlediska typografie jistě v tabulkách (neproporcionálním písmem) vhodný je, avšak z hlediska pravopisu již nikoliv.Ne, z hlediska pravopisu je zápis 01.01.1970, nebo třeba 1970-01-01 naprosto v pořádku.
Zeptejte se jakékoliv češtinářky. Ta moje bývalá by vám větu s ISO formátem omlátila o hlavu.Vaše bývalá češtinářka patrně nebyla příliš velkou odbornicí... Nebo snad máte odkaz na pasáž v PČP, která by mé tvrzení vyvracela?
Pokud argumentujete ČSN, tak opakuji,No, já mohu argumentovat třeba pravidly české sazby jako takové, když budu chtít. Ale čím vlastně argumentujete vy? Svými dojmy?
že se jedná o kodifikaci zvyklostí, které vznikly pod vlivem technického pokroku (na psacím stroji opravdu neuděláte zúženou mezerou a normální je příliš velká), nikoliv o pravidla českého pravopisu.Vy se, podobně jako pisatel zápisku, vůbec neorientujete v základních pojmech. O to větší je, zdá se, vaše arogance při prosazování úplně nesmyslných a až demagogických postojů. Pravidla pravopisu neznají různé šířky mezer. Ty ale na druhou stranu stále nejsou věcí typografie, nýbrž hladké sazby.
nejsou věcí typografie, nýbrž hladké sazbyZajímalo by mne, co je to tedy typografie, protože obě dvě knížky, co jsem o typografii četl (Praktická typografie a Typografický manuál), se z velké části zabývají právě hladkou sazbou.
To je sice zajímavý názor, ale nezdá se mi, že by byl všeobecně uznávánJá bych řekl, že mezi typografy a sazeči všeobecně uznáván je.
– například takový Websterův slovník definuje typography jako "the style, arrangement, or appearance of typeset matter", tedy rozhodně více než písmo jako takové.Samozřejmě, že při umělecké/výtvarné práci s písmem jde také o osnovu či prostou sazbu.
Bohužel se v současné době můžeme velice často setkat i s tzv. účetnickým dělením tisíců, kdy se namísto mezery používá tečka. Tento způsob je špatný a odsouzeníhodný a pokud zastánce tečky tvrdí, že tečka zvyšuje čitelnost, svědčí to hlavně o jeho neschopnosti vložit do textu pevnou mezeru.Pokud nemůžu rychle napsat úzkou mezeru (latexová \,), píšu radši ty tečky než (pevné) mezery normální šířky.
zatímco 50$ bankovka nám v textu činit potíže nebudeale bude... spravne ma byt $50 (a nejlepe dvakrat preskrknuty $)
Jak by se dala napsat pevná mezera tady?Buď vložit přímo jako Unicode znak (buď z nějaké mapy znaků, nebo ji mít namapovanou přímo na klávesnici třeba na AltGr+mezerník), nebo napsat
(pevná mezera v HTML) nebo  
případně  
(vložení Unicode znaku pevná mezera do XML).
procedure foo(bar : integer; zzz : string);je asi spatne co?
No s tím dělením telefonních čísel bych nebyl až tak dogmatický. To co autor uvádí je číslo běžné telefoní stanice s předvolbou ČR. Už ta předvolba nemusí být tříciferná (a v evropě většinou ani není). A číslo nemusí mít devět číslic. Např. barevné linky jich tolik nemají. Chcete snad psát +420 118 8? A o mimoevropských státech ani nemluvě.
… nemáme-li k jinému zápisu specifický důvod.Ano, žádné dogma se tu nehlásá.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.