Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Do projektu Portable.NET už nějakou dobu posílám různé záplaty a vylepšení. No a protože jsem si koupil ve slevě hračku jménem Nokia 770, tak jsem na ní chtěl Portable.NET vyzkoušet.
Jako vývojové prostředí se pro Nokii používá scratchbox. To je taková "krabička", do které se nainstalují programy zkompilované pro ruzné procesory a QEMU pak zajistí, že všechno poběží na vašem PC. Odpadá tak veškerá magie okolo cross-kompilace. V menu scratchboxu si prostě vyberete ARM procesor a ./configure; make; make install
vám pro něj program přeloží. Pak už stačí program překopírovat ze scratchboxu na Nokii a pustit.
Co se týče ladění, tak já jsem přímo ve scratchboxu moc neuspěl, ale na druhou stranu jsem se ani moc nesnažil. Důvodem je, že se dá program pohodlně ladit přímo na Nokii. Když si dáte dohromady Wifi, Scratchbox, NFS, SSH a GDB, tak co se týče ladění máte nepřekonatelné prostředí. Je sice zapotřebí vyvinout určité počáteční úsilí, ale výsledek za tu námahu rozodně stojí. Tak se podíváme jak na to:
pc$ iwconfig eth1 mode ad-hoc essid testing channel 2 pc$ ifconfig eth1 192.168.5.1Na nokii vyberu vytvořenou sít a změním ip adresu:
nokia$ ifconfig wlan0 192.168.5.2Z počítače pak musí fungovat ping:
pc$ ping 192.168.5.2
pc$ ssh root@192.168.5.2
/usr/local
ze scratchboxu. Na počítači bude muset nakonfigurovat NFS server. To nechám na vás - není to nic těžkého. Můj /etc/exports
vypadá takhle:
/ 192.168.5.0/255.255.255.0(async,no_subtree_check,rw,no_root_squash)Připojení na Nokii dělám přes
nokia$ mount 192.168.5.1:/scratchbox/users/radek/targets/SDK_ARMEL/usr/local /usr/localOd teď pokud ve scratchboxu dáte
make install
, budou binárky okamžitě dostupné přes NFS i na Nokii, kde je můžete hned pustit, případně ladit pomocí gdb. Ješte se hodí na Nokii nastavit cesty do /usr/local
. Do svojeho .bashrc
si dopište:
export PATH='/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/bin/X11' export LD_LIBRARY_PATH='/lib:/usr/lib:/usr/local/lib'a je to.
Pokud tohle rozjedete, tak odměnou bude vývojové prostředí, které vás nebude brzdit (jako například ActiveSync ve Visual Studiu) a rychlost vývoje je stejná jako byste dělali přímo na PC.
Na závěr pár obrázků z Portable.NET bežícího na Nokii:
Tiskni
Sdílej: