Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Do projektu Portable.NET už nějakou dobu posílám různé záplaty a vylepšení. No a protože jsem si koupil ve slevě hračku jménem Nokia 770, tak jsem na ní chtěl Portable.NET vyzkoušet.
Jako vývojové prostředí se pro Nokii používá scratchbox. To je taková "krabička", do které se nainstalují programy zkompilované pro ruzné procesory a QEMU pak zajistí, že všechno poběží na vašem PC. Odpadá tak veškerá magie okolo cross-kompilace. V menu scratchboxu si prostě vyberete ARM procesor a ./configure; make; make install
vám pro něj program přeloží. Pak už stačí program překopírovat ze scratchboxu na Nokii a pustit.
Co se týče ladění, tak já jsem přímo ve scratchboxu moc neuspěl, ale na druhou stranu jsem se ani moc nesnažil. Důvodem je, že se dá program pohodlně ladit přímo na Nokii. Když si dáte dohromady Wifi, Scratchbox, NFS, SSH a GDB, tak co se týče ladění máte nepřekonatelné prostředí. Je sice zapotřebí vyvinout určité počáteční úsilí, ale výsledek za tu námahu rozodně stojí. Tak se podíváme jak na to:
pc$ iwconfig eth1 mode ad-hoc essid testing channel 2 pc$ ifconfig eth1 192.168.5.1Na nokii vyberu vytvořenou sít a změním ip adresu:
nokia$ ifconfig wlan0 192.168.5.2Z počítače pak musí fungovat ping:
pc$ ping 192.168.5.2
pc$ ssh root@192.168.5.2
/usr/local
ze scratchboxu. Na počítači bude muset nakonfigurovat NFS server. To nechám na vás - není to nic těžkého. Můj /etc/exports
vypadá takhle:
/ 192.168.5.0/255.255.255.0(async,no_subtree_check,rw,no_root_squash)Připojení na Nokii dělám přes
nokia$ mount 192.168.5.1:/scratchbox/users/radek/targets/SDK_ARMEL/usr/local /usr/localOd teď pokud ve scratchboxu dáte
make install
, budou binárky okamžitě dostupné přes NFS i na Nokii, kde je můžete hned pustit, případně ladit pomocí gdb. Ješte se hodí na Nokii nastavit cesty do /usr/local
. Do svojeho .bashrc
si dopište:
export PATH='/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/bin/X11' export LD_LIBRARY_PATH='/lib:/usr/lib:/usr/local/lib'a je to.
Pokud tohle rozjedete, tak odměnou bude vývojové prostředí, které vás nebude brzdit (jako například ActiveSync ve Visual Studiu) a rychlost vývoje je stejná jako byste dělali přímo na PC.
Na závěr pár obrázků z Portable.NET bežícího na Nokii:
Tiskni
Sdílej: