Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 13:09
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
Což takhle sbírka na několik povolebních billboardů se zopakováním toho, co nám ČSSD slíbila?to samozřejmě nemá sebemenší význam, volič si při vhazování lístku nepamatuje víc než co bylo týden před volbama, uděláš-li povolební billboardy, budou do příštích voleb zapomenuty
ČSSD svým přístupem dokonale odráží takového toho obyčejného, průmerně inteligentního občana.
Bohužel.
Systém výpočtu poplatků v lékárnách...
V lékárně jsem ještě nebyl, ale tohle fakt zní jako capina.
Blbost je relativní.
Jo, vedle jednoho blba je jiný blb skoro inteligent.
Já jen když se podívám na svou třídu ze základní školy, vezmu těch pár, co šli na gympl, tak s tím zbytkem si vážně nemám co říct.
To já taky, ale... nejsou blbci náhodou i na gymplu? A naopak?
Já bych zase na inteligenci ve všem nespolíhal, jako na samospasitelnou. Znalosti a zkušenosti jsou taky potřeba.
ČSSD svým přístupem dokonale odráží takového toho obyčejného, průmerně inteligentního občana. Na budoucnost nemyslí, rád žije na dluh a užívá si, když to má přece zadarmo, a jakmile něco kupuje, slyší na to, že k tomu má "bezplatně" dárek jako bonus a podobné hovadiny.A ČSSD bude stále zvětšovat schodek státního rozpočtu, protože ono se nějak vždy to jejich slibování zaplatí, na dluh to jde pořád, a X dalších generací bude svoje předky v dějinách ekonomie milovat, až se bude dozvídat co a jak dlouho ještě bude platit
A ČSSD bude stále zvětšovat schodek státního rozpočtu, protože ono se nějak vždy to jejich slibování zaplatí, na dluh to jde pořád, a X dalších generací bude svoje předky v dějinách ekonomie milovat, až se bude dozvídat co a jak dlouho ještě bude platit
Mohli by nás vyloučit z EU. ^_^
Jenze z ODS, Zelenych a KDU je mi take na zvraceni.
I na lokální úrovni? Tam se najdou i rozumní socani/komouši.
I na lokální úrovni? Tam se najdou i rozumní socani/komouši.Tak tomu něvěřím. Vychcaní možná, jako například starosta Nové Bystřice v Jižních Čechách, který zaplatil všem občanům obce poplatky u lékaře z městského rozpočtu. Vypadá jako dobrák a platí to všichni z peněz, které lze mnohem užitečněji využít na něco jiného.
ODS volí taková zvláštní sorta lidí, kterým určité vzorce chování, běžně nazývané "ojebávat spoluobčany", nepřijdou ani trochu patogenni, ale považuje je za normální a akceptovatelný způsob jednání.Takovéhle kecy vede jiná zvláštní sorta lidí, jejíž popis by překračoval hranice slušnosti.
Tržní hospodářství nemůže fungovat s jiným hospodářstvím (centrálně plánovaným atd.).Tržní hospodářství může fungovat s jiným hospodářstvím. To "jiné" může být pouze "de jure" (čili podle práva), ale tržní "de facto" (tedy tím se lidé řídí). Když byla prohibice (ať už v USA nebo třeba v SSSR), podle práva neexistovala žádná výroba, prodej ani konzumace alkoholu. Jenže ve skutečnosti výroba a obchod s alkoholem vesele vzkvétaly - byla to celá paralelní ekonomika, fungující současně s tou oficiální.
dokonce ve starem Egypte uz existoval kapitalismusAno. Sice se tomu tak neříkalo, ale existoval - paralelně s otrokářstvím. Totéž Mezopotámie, Řecko, Řím atd.
Vse se na teto Zemi meni, jen kapitalismus je vecny.Ano. Existuje od doby, kdy byl člověk dostatečně vyspělý na to, aby se dokázal účastnit dobrovolné směny statků. A nic nenasvědčuje tomu, že by dobrovolná směna statků měla tendenci vymizet.
Existuje od doby, kdy byl člověk dostatečně vyspělý na to, aby se dokázal účastnit dobrovolné směny statků.Ztotoznujes kapitalismus s trhem. Trh je jeden z aspektu kapitalismu, ale zdaleka ne jediny. Pokud nazves vsechny ekonomicke systemy obsahujici volny trh kapitalismem, tak tim akorat rozmelnis vyznam daneho slova, a pritom takove tvrzeni nebude mit zadny smysl, protoze ty systemy jsou znacne odlisne.
Banky mít volné peníze musí - investují totiž do rozvoje hospodářství, [...]Z čeho plyne, že banky musí investovat do rozvoje hospodářství atd.? Já bych řekl, že ani přinejmenším nemusí (a ve vzdálenější minulosti to ani nedělaly a přesto dobře fungovaly). Vlastně mi je záhadou, proč ještě nevznikla banka, která by klientům ve smlouvě zaručovala 100% krytí běžných vkladů. Spousta lidí by do ní jistě dala své úspory raději než jinam, kde kryty nebudou.
Kdyby centrální banka pouze vydala peníze založené na reálné hodnotě (třeba na zlatě) a už by nezasahovala do úvěrového trhu, tento problém by nenastal.Doporučuji k přečtení knihu od Terryho Pratchetta - Nadělat prachy Krátké shrnutí - i když budou založené na nějaké reálné hodnotě (třeba na zlatě), tak efektivně stejně budou založené na hodnotě zlata, o kterém lidi věří, že tam je. V tom je ten vtip, to zlato vůbec nepotřebuješ, protože když ho někdo nenápadně odnese, nic se nezmění. Lidi totiž nějaké zlato někde na hromadě zajímat nebude, zlato se blbě přenáší a špatně se s ním platí. Nehledě na to, že zakládat měnu na jakékoliv komoditě je pitomost - někde se objeví bohaté ložisko a kde je měna...
Nehledě na to, že zakládat měnu na jakékoliv komoditě je pitomost - někde se objeví bohaté ložisko a kde je měna...Zato zakládat měnu na ničem (respektive na příslibu splacení dluhu) je mnohem stabilnější... Však se podívejme na inflaci amerického dolaru před a po založení FEDu, že...
Zato zakládat měnu na ničem (respektive na příslibu splacení dluhu) je mnohem stabilnější...Najdi si, co se stalo, když SSSR začal rozprodávat své zásoby zlata. AFAIK dost zemí přestalo spojovat měnu se zlatem právě po tomhle.
Nehledě na to, že zakládat měnu na jakékoliv komoditě je pitomostPekne to demonstruje treba vyvoj ceny hliniku po objevu prumyslovych metod vyroby hliniku.
Krátké shrnutí - i když budou založené na nějaké reálné hodnotě (třeba na zlatě), tak efektivně stejně budou založené na hodnotě zlata, o kterém lidi věří, že tam je. V tom je ten vtip, to zlato vůbec nepotřebuješ, protože když ho někdo nenápadně odnese, nic se nezmění. Lidi totiž nějaké zlato někde na hromadě zajímat nebude, zlato se blbě přenáší a špatně se s ním platí.Jenže když tam to zlato je, tak je tam skutečná hodnota. Když ho někdo odnese, v případě potřeba ta hodnota k dispozici není (stejně jako v případě, že tam nebylo nikdy, že to na něm nebylo založeno). A právě v tom, co se stane v ten okamžik, se to liší.
Nehledě na to, že zakládat měnu na jakékoliv komoditě je pitomost - někde se objeví bohaté ložisko a kde je měna...Takové riziko je vždycky. Ovšem hodnota zlata a podobných komodit je relativně stálá - stálejší než hodnota devizových rezerv, o něž se dnes emise oběživa zásadním způsobem opírá.
A právě v tom, co se stane v ten okamžik, se to liší.V tom je právě ten vtip - nestane se nic, dokud to nikomu neřekneš. A nechat spoustu komodity někde ležet ladem, přestože nikoho nezajímá, jestli tam skutečně je, je další pitomost.
Kdyby centrální banka pouze vydala peníze založené na reálné hodnotě (třeba na zlatě)Zlato ma realnou hodnotu? Tipoval bych, ze zlato ma spis psychologickou hodnotu - ma hodnotu proto, ze lide veri v to, ze bude mit nejakou hodnotu v budoucnu (podobne jako zlatem nekryte penize). Tech jeho par prumyslovych uziti uz to nevytrhne.
Zlato ma realnou hodnotu?Samozřejmě. Zlato má právě takovou hodnotu, jakou je za něj někdo ochoten dát. Stejně jako u čehokoli jiného. Výhoda zlata je v tom, že je trvanlivé a má velkou hodnotu v malém jednotkovém objemu.
Zlato má právě takovou hodnotu, jakou je za něj někdo ochoten dát.Cimz se ale vubec neodlisuje od nekryte meny - za ni take jsou lide ochotni dat hodne zbozi.
Ale prd, současné bankovnictví nevzniklo proto, protože by to bylo výhodné pro všechny účastníky trhu, ale proto, že to bylo výhodné pro panovníka (který měl právo jim k tomu dát mandát) a pro banku, která tak získala právo půjčovat peníze se kterými podle pravidel zdravého rozumu manipulovat nemá.Takže si to shrňme. Já jako člověk, který má peníze navíc, je donesu do banky. Dřív bych za to platil, dneska za to něco dostanu. Pro mě je to výhodné. Já jako člově, který shání peníze na rozjezd podnikání, dojdu do banky a půjčím si je. Dřív by to nešlo - nebylo by od koho si půjčit - dneska to jde. Pro mě je to výhodné. Já jako stát jsem úrok prohlásil za výdělek a zdanil jsem ho. Transakce obou předchozích mi vyhovují, neboť z nich mám příjem, který jsem dřív neměl. Pro mě je to výhodné. Pro kterého účastníka trhu tedy současné bankovnictví není výhodné?
Lidé, kteří mají spoustu peněz a neví co s nimi a chtějí aby se uchovala alespoň jejich hodnota je uloží na nějaký investiční prostředek jakým je třeba státní dluhopis, nebo termínovaný vklad, nikoli na běžný účet, protože v případě že jsou jejich prostředky uloženy na běžném účtu tak předpokládají, že k nim budou mít přístup kdykoli a v plné výši a ten potřebují právě tehdy když ví co s těmi penězi budou dělat, nebo jsou si jistí, že v brzké době příjdou na to co s těmi penězi budou dělat.A současná situace je taková, že k těm penězům mají přístup kdykoliv a v plné výši (pokud se s bankou nedohodnou jinak). V čem je problém? V tom, že spousta peněz neleží zbytečně ladem, ale pomáhá ekonomice se hýbat? Jasně, jestli máš strach, že o ty peníze přijdeš, tak není nic jednoduššího, než je vzít a strčit si je do polštáře. Kolika lidem se tohle stalo? A nebo lépe, je jich výrazně víc, než lidí, kteří přišli o peníze v bance uložené na vkladních knížkách?
Já jako člově, který shání peníze na rozjezd podnikání, dojdu do banky a půjčím si je. Dřív by to nešlo - nebylo by od koho si půjčit - dneska to jde. Pro mě je to výhodné.A bylo to proto, že lidé ti nechtěli půjčit, nebo proto, protože bylo půjčování (se ziskem) postaveno mimo zákon?
Takže si to shrňme. Já jako člověk, který má peníze navíc, je donesu do banky. Dřív bych za to platil, dneska za to něco dostanu. Pro mě je to výhodné.Na druhou stranu podstupuješ riziko, že ty prostředky již nikdy nedostaneš zpět, přestože se jedná o vklad na viděnou splatný kdykoli a v plné výši...
Na druhou stranu podstupuješ riziko, že ty prostředky již nikdy nedostaneš zpětTohle riziko podstupujes v obou pripadech. I kdyby banka penize na beznem vkladu pouze prechovavala, tak je zde riziko krachu (napr. kvuli vyznamne zpronevere ci kradezi). Koneckoncu, kolik ceskych zalozen zkrachovalo kvuli runu a kolik kvuli zpronevere?
I kdyby banka penize na beznem vkladu pouze prechovavala, tak je zde riziko krachu (napr. kvuli vyznamne zpronevere ci kradezi).Což je obojí nelegální aktivita a je primární funkcí státu aby zajistil, že k tomu nedojde. Kdežto nedostatečné krytí vkladů na viděnou je zcela legální. A navíc v případě nějaké takové události se krytý vklad na viděnou transformuje na nekrytý vklad na viděnou, což považuji za příčinu problému..
Koneckoncu, kolik ceskych zalozen zkrachovalo kvuli runu a kolik kvuli zpronevere?AFAIK všechny padly v důsledku runu na banku, který byl zapříčiněn provalením informace o zpronevěře.
Což je obojí nelegální aktivita a je primární funkcí státu aby zajistil, že k tomu nedojde.Hmm, takze stat ma udelat nemozne a pokud mozno skoro zadarmo :–) ? Spis bych to videl tak, ze stat ma zlociny stihat a trestat. Krom toho i kdyz odmyslim nelegalni aktivity, tak existuje mnoho duvodu, proc muze krachnout banka i kdyby bezne vklady pouze prechovavala. Napriklad masivni vysouzene odskodne, ci penale za nedodrzeni smluv.
Napriklad masivni vysouzene odskodne, ci penale za nedodrzeni smluv.No to záleží.. Když máme to hlídané parkoviště, které je provozované nějakou společností... může exekutor na toto parkoviště přijít a začít zabavovat auta, která tam jsou jen uskladněná? Respektive... zabavit je nejspíše může, ale po případném soudním procesu, dostane jej právoplatný majitel zpět? AFAIK ano.
Na druhou stranu podstupuješ riziko, že ty prostředky již nikdy nedostaneš zpět, přestože se jedná o vklad na viděnou splatný kdykoli a v plné výši...Rád bych slyšel odpověď na otázku, kterou jsem položil o příspěvek výš: Kolika lidem se tohle stalo? A nebo lépe, je jich výrazně víc, než lidí, kteří přišli o peníze v bance uložené na vkladních knížkách?
Pro kterého účastníka trhu tedy současné bankovnictví není výhodné?Pro klienta libovolné banky, která zbankrotovala?
A současná situace je taková, že k těm penězům mají přístup kdykoliv a v plné výši (pokud se s bankou nedohodnou jinak). V čem je problém?V tom, že to v některých případech není pravda.
V tom, že spousta peněz neleží zbytečně ladem, ale pomáhá ekonomice se hýbat?Kdyby byly k dispozici jak účty, které zaručují nedoktnutelnost vkladů, tak takové, které přinášejí úrok za cenu rizika, většina peněz by také neležela ladem, ale každý by si mohl vybrat, jaký poměr zisku a rizika mu vyhovuje.
Pro klienta libovolné banky, která zbankrotovala?Pouze takove, ktery mel vlozene prostredky nad uroveni pojisteni, anebo v pripade, ze by zaroven zkrachovala i ona pojistovna, kde byly dane vklady pojistene.
Kdyby byly k dispozici jak účty, které zaručují nedoktnutelnost vkladů, tak takové, které přinášejí úrok za cenu rizika, většina peněz by také neležela ladem, ale každý by si mohl vybrat, jaký poměr zisku a rizika mu vyhovuje.Nevim o nicem, co by bankam branilo takove ucty nabizet. Takze bych tipoval, ze o takovou sluzbu je bud maly zajem, nebo si potencialni zajem bankeri neuvedomuji. I kdyz samozrejme je otazka, zda soucasna legislativa by byla schopna oddelit 'nedotknutelne' vklady od beznych vkladu a v pripade konkurzu prislusne rozdelit ony penize.
A není třeba základní problém v tom, že banka MÁ PRÁVO manipulovat s vklady na viděnou? ... To se mělo bankám zatrhnout hned jak s tím začaly!Tipoval bych, ze ekonomiky zemi, ktere tohle bankam zatrhly, se proste rozvijeli vyrazne pomaleji nez ekonomiky tech zemi, ktere tohle bankam nezatrhly. Protoze v nich vetsi cast financnich prostredku lezela ladem a nevyuzila se jako investice. Proto se vseobecne ujal druhy model.
Ono tisknout peníze a dávat je do oběhu bez jakékoli fyzické protihodnoty je z krátkodobého hlediska také nesmírně výhodné, ale nic to nemění na tom, že z dlouhodobého hlediska ten systém musí zkolabovat a již proto je defective by design.Tenhle systém s malými výkyvy funguje kolem sta let a ještě nezkolaboval. A nezkolabuje, dokud budou lidé věřit, že nezkolabuje.
Poslední taková krize myslím vyústila ve 2. sv. válku, ne?
Ono to tak jednoduché nebylo. Mein Kampf byl napsán poněkud dříve a hlavní příčinou bylo versailleské řešení poválečného Německa.
Někde jsem četl přirovnání k nadopovanému sportovci, který začíná kolabovat. Řeší to tím, že si vezme ještě větší dávku dopingu. Je to docela přesné.Velice trefné přirovnání.
V tomhle ohledu má ten doping, který navrhuje vláda (garance vkladů), dost velký smysl - lidem se připomene, že když banka krachne, tak peníze dostanou, takže nemá smysl je teď hned vybírat.A pokud to bude fungovat, bude to stát akorát přetištění spousty papírů.
No jestli zkolaboval, tak to už vlastně 100 let nefunguje, když zkolaboval... A nebo to bylo jenom přechodné a všechno se zase rozběhlo?Tehdy se to znovu rozběhlo, ale s velkými následky. Jaké budou následky nyní, to je zatím těžké předvídat.
A v podstatě se nestalo nic jiného, než že lidé ztratili důvěru*. Tady je rozdíl od toho přirovnání, protože smysluplný doping zde má smysl - pokud lidé neztratí důvěru, tak následky současné krize nebudou tak velké. Ano, ve chvíli, kdy se všichni zblázní, rozběhnou se vybrat peníze z bank a strčí je pod polštář, tak jsme v prdeli...Když se ta důvěra dlouho uměle přikrmuje do zcela nezdravých rozměrů, vzniká problém. Právě tohle se děje pumpováním peněz do ekonomiky.
V tomhle ohledu má ten doping, který navrhuje vláda (garance vkladů), dost velký smysl - lidem se připomene, že když banka krachne, tak peníze dostanou, takže nemá smysl je teď hned vybírat.Jenže když ani toto tu důvěru nedokáže obnovit, nastane opravdu velký průser. Stát bude muset plnit tak vysoké závazky, že si buď bude muset velmi masivně půjčit (jenže zřejmě nebude, o koho), anebo ty peníze prostě natisknout a tedy znehodnotit.
Ale já přece nikde nic jiného netvrdím. A z mého pohledu to nic nemění na tom, že je to zhovadilost a mělo se to zatrhnout hned v počátku.Pokud neco umoznuje velke zisky i za cenu rozumnych rizik, tak se toho lide nevzdaji. Zvlaste pak ne jen proto, ze to nezapada do nejakeko myslenkoveho systemu, jak by mely veci fungovat.
zákon o bankovnictví by to měl respektovatBTW, proc? Z ciste liberalniho hlediska je proste vklad do banky zavazek banky, ze dane penize vyplati kdykoliv. Co s nima bude delat mezitim, je ciste na ni, ale pokud nebude schopna dostat svym zavazkum, tak zkrachuje. Pokud se sama klientovi nezavazala, ze dany vklad bude pouze prechovavat, tak nevidim, proc by na jejim chovani melo byt neco spatneho - proste maximalizuje svuj profit. Ze dela cinnost, ktera je potencialne rizikova? No a ktera cinnost neni?
Co s nima bude delat mezitim, je ciste na ni, ale pokud nebude schopna dostat svym zavazkum, tak zkrachuje.Jenže to právě ne, aplikuje se na ni finanční socialismus a nakonec to zaplatíme všichni. (Třeba z té tvé progresivní daně :D )
Jenže to právě ne, aplikuje se na ni finanční socialismus a nakonec to zaplatíme všichni.Tedy kdyby banky v pripade rizika krachu nedostavali penize od statu, tak by ti to nevadilo? (Predpokladam, ze vzajemne smluvni zajisteni bank je v poradku.)
Tedy kdyby banky v pripade rizika krachu nedostavali penize od statu, tak by ti to nevadilo?Pak by mi nevadil ten finanční socialismus. Jenže pak by se stále spoléhalo na to, že padne maximálně n bank o m uložených aktivech a pokud by kterákoli z hodnot n a m byla větší než nějaká předem stanovená mez, opět by došlo ke kolapsu. Navíc... ČNB je taky banka a rozhodně si nepřeji, aby ta takovou situaci řešila emisí nových finančních prostředků, protože bych sice od banky poté mohl dostat stejné čísílka na bankovkách, ale ty bankovky samotné by měly svou zlomkovou hodnotu. Takže ano, pokud dokážeš nějakým kouzlem zajistit, že v případě pádu libovolného počtu libovolně velkých bank dostanu své peníze zpět v plné výší a bez zbytečného prodlení (jsem ochoten akceptovat prodlení způsobené převozem peněžního oběživa například z jiného města) a zároveň, aby hodnota tohoto oběživa nepoklesna například v důsledku emise nových bankovek tak ano. Takový systém by mi s největší pravděpodobností nevadil.
Takže ano, pokud dokážeš nějakým kouzlem zajistit, že v případě pádu libovolného počtu libovolně velkých bank dostanu své peníze zpět v plné výší a bez zbytečného prodleníProc by tohle mel nekdo zajistovat? Predpokladejme ciste liberalni pristup - bez statnich regulaci. Bance pujcis penize, zavaze se ti, ze ti je kdykoliv vyda s pevnou maximalni prodlevou. Pokud si to smluvne neosetrite jinak, tak mezi tim s nima muze delat cokoliv. Pokud je na tvuj pozadavek nestihne vydat, muzes na ni podat navrh na exekuci a v pripade krachu by se vklady uspokojily jako jakykoliv jiny zavazek banky z v ramci konkursu. To mi pripada jako idealne liberalni reseni. Nebo bys chtel nejake statni regulace tohoto:–) ?
Z ciste liberalniho hlediska je proste vklad do banky zavazek banky, ze dane penize vyplati kdykoliv.Proč banka může půjčovat cizí peníze, ale hlídač parkoviště nemůže půjčovat cizí auta? Není to totéž? Není to spíš tak, že pokud se strany ve smlouvě na něčem nedohodnou, předpokládá se "obvyklé chování", které u aut, stejně jako u téměř všeho ostatního, evidentně je, že se bez vědomí majitele dál nepůjčují. Neměla by si tedy i banka k takovým operacím nejdříve obstarat výslovný souhlas klienta?
Proč banka může půjčovat cizí peníze, ale hlídač parkoviště nemůže půjčovat cizí auta? Není to totéž?Jde o to, jak vnimas cinnost banky - zda vklady jsou neterminovana pujcka bance nebo sluzba 'uschova a manipulace s penezi'. V druhem pripade by zrejme "obvykle chovani" nepredavat dal. V pripade pujcky hmotnych veci si tim nejsem jist, tam bych tipoval, ze implicitni ocekavani u ruznych lidi se mohou lisit. V pripade pujcovani penez je evidentne implicitni cekavani to, ze dluznik s nima muze volne manipulovat - proc by si je take jinak pujcoval. Urcite ne proto, aby je prechoval v penezence a potom vratil. Tipuji, ze historicke koreny by podporily obe moznosti interpretace. Netusim, ktera z tech dvou variant odpovida implicitnimu ocekavani vetsiny soucasnych lidi, ale ja jsem od mala chapal banku jako instituci, do ktere se ukladaji penize, aby je mohla dal pujcovat, a divil bych se, kdyby implicitni ocekavani vetsiny lidi bylo jine. BTW, pokud chces v bance uschovat penize a nechces, aby s nima mohla manipulovat, tak to take banky nabizeji v podobe pronajmu bezpecnostnich schranek (chapu, ze elektronicka varianta je znacne praktictejsi).
Ty zásahy mají být jen v krizových situacích a jen v maximální nutné míře. To jsem také i v minulých diskuzích tvrdil.Pruser je, ze ti bankeri s tim pocitaji, ze je penize danovych poplatniku zachrani :-/ Vedi, ze stat neodola, kdyz bude pruser, a podle toho se chovaji.
No ja jedu zitra domu at muzu odvolit, sice se mi nechce, ale neodpustil bych si to.K tomu se přidávám, taky bych se zítra nevracel domů, nebýt voleb.
Opravdu má být tou zpětnou vazbou to, že tvému kraji budou možná šéfovat komunisti?Jo. Lepší, když budou šéfovat kraji, než za dva roky celému státu.
Mimochodem, nejsi z Prahy?Proč se ptáš?
Koukam, ze si temer kazdy v teto diskusi musi vylit frustraci ze soucasne vlady, nejlepe nadavanim na CSSD, aby nemusel nedejboze sahnout na sve predstavy o svete.To ti řekl Zdeněk Zbořil?
Realita je, ze ti, ktere volime, se po volbach zmeni, a prosazuji jiny program nez ti pred nimi. To plati pro vsechny strany, at jsou modre, rude nebo oktarinove.S tím souhlasím.
Reseni tohoto problemu je davno zname, je jim prima demokraciePřímá demokracie je jen částečným řešením. Přímo lze rozhodovat zásadnější věci (můžeme diskutovat o tom, které všechny), ale ty drobnější musí stejně rozhodovat zastupitelé - jinak by občané nedělali nic jiného, než stále o něčem rozhodovali.
Jinak, reseni statniho dluhu a zdrazovani je jasne - zvyseni primych dani (progresivni) a regulace cen nekterych komodit, napr. energie.Čili jinak řečeno, zvýšením daní trestat pracovitost a úspěch, a současně podporovat plýtvání komoditami (ke kterému vede regulace jejich cen). Pěkně vykutálené řešení
Zvyseni dani neni trestani pracovitosti. Proc porad omilate pravicacke myty o tom, ze vyse platu nejak souvisi s pracovitosti? V realnem zivote zadna takova souvislost neexistuje.Jasně, takže všichni s vyšším patem si ho nezaslouží, to je teda fakt hezké. A na tom se zakládá levice. Můžeš to ňák blíž vysvětlit?
Jasně, takže všichni s vyšším patem si ho nezaslouží, to je teda fakt hezké. A na tom se zakládá levice. Můžeš to ňák blíž vysvětlit? Typickej ublíženej levičáckej postoj - ty s vyšším platem si to nezasloužej - pořádně je zdaňme! Seš génius.Muzu - ja jsem nepsal, ze vsichni s vyssim platem si ho nezaslouzi, ale ze existuje dost tech, kteri si ho nezaslouzi (a take dost tech, kteri by si ho zaslouzili, a nemaji ho), je-li nasim meritkem pracovitost. Vas zaver tedy vychazi z prekrouceneho predpokladu. Jinak nevim, co je na tom "ublizeneho". Jestlize plat a pracovitost spolu nesouvisi, pak neni vubec jasne, zda je progresivni zdaneni vic nespravedlive nez neprogresivni.
Muzu - ja jsem nepsal, ze vsichni s vyssim platem si ho nezaslouzi, ale ze existuje dost tech, kteri si ho nezaslouzi.Takže kolik jich podle tebe je? Většina, co si ho nezaslouží? Menšína? Imho menšina. Nchápu proč bychom je pak o jejich výdělek měli připravit.
Jestlize plat a pracovitost spolu nesouvisi, pak neni vubec jasne, zda je progresivni zdaneni vic nespravedlive nez neprogresivni.Tvrdíte, že pracovitost a plat spolu nesouvisí - možná na tom bude i trochu pravdy, ale každopádně spolu souvisí plat a lenost - kdo je línej, v 95% případů má nízkej plat. A takový lidi progresivní zdanění + levicová politika podporuje. Krása...
Můžeš mi vysvětlit, jak progresivní zdanění podporuje ty, kteří mají nízkej plat?
I kdyby nijak, je to důvod, proč brát peníze těm s (zaslouženě) vysokými příjmy?
Můžeš mi vysvětlit, jak progresivní zdanění podporuje ty, kteří mají nízkej plat?Podporuje je to v tom smyslu, že se nemusí zrivna dvakrát snažit, protože jim vláda přihraje peníze od těch bohatých.
Progresivní zdanění vybere akorát více peněz od těch co je mají, těch není nikdy moc, nemají se jak bránit, tak proč ty ovce neostříhat?Protože jim se to přestane vyplácet takže buď se odstěhujou kamkoli jinam, jak už jiní naznačovali, nebo přestanou být bohatí, nebo budou dohnáni k tomu si nějak ilegálně ulejvat peníze, obcházet zákony apod. Jakákoli možnost je pro společnost velmi špatná.
To musíš pak být úplný kretén, když takovou možnost nechceš využít, jako naši pravičáci v ODS. Potom budeš mít menší deficit, a z toho bude mít prospěch celá společnost.Kreterýn je ten, kdo nekouká víc jak rok dobudoucna a zajímá ho jen jak ostříhat ty bohatý ovce. Možná tím prospěje na rok dva sobě, ale dobudoucna uškodí úplně všem.
Můžeš mi vysvětlit, jak progresivní zdanění podporuje ty, kteří mají nízkej plat?Je to forma danove ulevy (jednoducha cisla na priklad). Normalne platite dan treba 30%, kdyz vydelate mene nez 100kKc/mes. dostanete danovou ulevu a zaplatite pouze 25%. Kdyz vydelate mene nez 50kKc/mes. zaplatite o 5% mene (tj. 20%). A pod 30kKc/mes. treba -10% (tj. 15%). Nevim, co je na tom nepochopitelneho. Idea je zhruba takovy, ze tech par bohatych se o sebe postarat dokaze a ziskaji si ulevy a danove prazdniny, ale vetsine obyvatel (dole a uprostred) toho moc nezbude nez je zivit (jejich rozvojove a investicni programy). Nicmene, ulevou na danich pro stredni a nizsi tridu (progresivni zdaneni) mohu docilit toho, ze vice lidi si svou praci vice vydela a jsou a) motivovani a b) je jim umozneno skrze vetsi vydelek po zdaneni pracovat na budovani kapitalisticke spolecnosti a postupu nahoru. Podtrzeno, secteno. Me to prijde celkem srozumitelne. ;) Akorat mi prijde, ze jste to vzal z opacneho konce.
Zvyseni dani neni trestani pracovitosti.Tak příklad: dělník v továrně s podprůměrnou mzdou - je pracovitý, proto povýší a zvýší se mu plat. Se zvýšením platu se ovšem dostane do vyššího tarifu zdanění a co se peněz týče, nakonec nedostane skoro nic navíc. Mě to přijde jako ukázkový trest za pracovitost.
V 60. letech mely USA zdaneni 90% v nejvyssim pasmuKdežto teď už nemají, takže to asi moc dobře nefungovalo...
Tak příklad: dělník v továrně s podprůměrnou mzdou - je pracovitý, proto povýší a zvýší se mu plat. Se zvýšením platu se ovšem dostane do vyššího tarifu zdanění a co se peněz týče, nakonec nedostane skoro nic navíc.Tak to je technicka zalezitost, ze, kterou by bylo mozne bez vetsich problemu vyresit tim, ze by mira zdaneni byla spojitou nebo hladkou funkci. Ze to nedelame z duvodu, ze by pak slo o slozitejsi vypocty, je jina vec. Ale je to dost divny argument proti. Asi jako argumentovat proti leku na smrtelnou nemoc tim, ze je moc horky.
Kdežto teď už nemají, takže to asi moc dobře nefungovalo...Jak rikam, USA mely v te dobe 5-6% rustu, takze to fungovalo rozhodne lepe, nez "reaganomika".
Tak to je technicka zalezitost, ze, kterou by bylo mozne bez vetsich problemu vyresit tim, ze by mira zdaneni byla spojitou nebo hladkou funkci.Například konstantní. A hle, je vyřešeno.
Ale je to dost divny argument proti. Asi jako argumentovat proti leku na smrtelnou nemoc tim, ze je moc horky.Nicméně je to dost dobrý argument v případě, že se nejedná o nemoc a už vůbec ne o smrtelnou.
Jak rikam, USA mely v te dobe 5-6% rustu, takze to fungovalo rozhodne lepe, nez "reaganomika".Jak bylo řečeno jinde - mohly mít i víc. A kdyby to fungovalo dobře, tak se to neruší. A je dost jasné, že to fungovat nemohlo - subjekt, který se dostane do 90% sazby, začne hledat způsob, jak se z toho dostat. Například přestěhováním firmy. Btw. s těmi 90% to není tak jednoduché, v USA je poměrně složitý systém výjimek, takže ti velcí s 90% sazbou většinou neplatili 90%.
Například konstantní. A hle, je vyřešeno.Coz ale stale neodpovida na otazku, jak rozumne navrzena (tedy s hladkou krivkou miry zdaneni) progresivni dan tresta pracovitost.
...jako takové je správné...samozřejmě melo být ...jako takové je nesprávné... Chjo to mám z toho, že jsem to několikrát přepisoval.
Proc porad omilate pravicacke myty o tom, ze vyse platu nejak souvisi s pracovitosti?Protože to nejsou žádné mýty. Kdo pracuje více, lépe, efektivněji, přinese zaměstnavateli větší užitek. Proto má silnější vyjednávací pozici o výši platu než někdo, kdo přináší užitek menší.
V realnem zivote zadna takova souvislost neexistuje.Samozřejmě, že existuje. Něco jiného je to ovšem tam, kde platí platové tarify, kde má každý výši platu předem danou podle profesního zařazení a délky praxe. Tam je možnost platové diferenciace výrazně omezená.
A ze to ohrozuje ekonomiku? To jsou povidacky pro deti. V 60. letech mely USA zdaneni 90% v nejvyssim pasmu, a rust 5-6%.Ten růst mohl být ještě vyšší nebýt toho zdanění.
Regulaci cen energii podporuji i firmy.Proč by nepodporovaly? Každý by chtěl platit méně, nebo snad ne?
Protoze to proste zatezuje ekonomiku a plytva zdroji daleko vice, kdyz na energii (kterou potrebuje kazdy) nekdo neumerne vydelava.Jak se "daleko více" plýtvá zdroji, když je například elektřina dražší? Když bude elektřina levná, není příliš třeba řešit spotřebu (třeba serverů), protože úsporná opatření vyjdou dráže než následná úspora. Když bude elektřina drahá, má smysl si připlatit za systém s lepším řízením spotřeby. Co z toho je plýtvání zdroji?
Protože to nejsou žádné mýty. Kdo pracuje více, lépe, efektivněji, přinese zaměstnavateli větší užitek. Proto má silnější vyjednávací pozici o výši platu než někdo, kdo přináší užitek menší.To je pravda, a mozna to plati mezi zamestnanci tehoz oboru. Ale pokud se podivate na ruzne obory mezi sebou, tak se souvislost s pracovitosti naprosto ztrati.
Ten růst mohl být ještě vyšší nebýt toho zdanění.No jo. To se rika porad, a skutek utek. ODS tvrdila pred volbami to same, a kde jsme.
Jak se "daleko více" plýtvá zdroji, když je například elektřina dražší? Když bude elektřina levná, není příliš třeba řešit spotřebu (třeba serverů), protože úsporná opatření vyjdou dráže než následná úspora. Když bude elektřina drahá, má smysl si připlatit za systém s lepším řízením spotřeby. Co z toho je plýtvání zdroji?Smesujete dohromady dve veci. Jednou veci (o ktere mluvim ja) je fakt, ze abyste ziskal energii, musite zaplatit nekomu penize (konkretne zisk CEZu), aniz byste za to dostal nejakou sluzbu (kdyby mel CEZ nizsi zisk, jejich sluzba by byla stejna). Takova cinnost je neefektivni, protoze odmenujete nekoho, kdo si to nezaslouzi, a tedy jde o plytvani. Druha vec je, zda ta ci ona cena (v absolutnich cislech) vede k plytvani nebo ne. Ale ta absolutni vyse te ceny vubec nesouvisi s tim pomerem, kolik davate na zisk (a to je ta cast, kterou bych reguloval). Tento problem se da resit dalsi regulaci, ekologickou dani.
Ale pokud se podivate na ruzne obory mezi sebou, tak se souvislost s pracovitosti naprosto ztrati.Jsou tam i další faktory. Zejména to, jaká je nabídka (počet lidí schopných a ochotných dělat tu práci) a poptávka (počet míst pro danou práci). Například programátorů, svářečů, lidí pro výškové práce atd. je málo a práce pro ně hodně - takže je logické, že jsou platy vysoké. Vyšší plat znamená vyšší motivaci tu práci dělat, resp. se pro ni připravovat.
To se rika porad, a skutek utek. ODS tvrdila pred volbami to same, a kde jsme.Během fungování současné vlády se prakticky nezměnila složená daňová kvóta. Zdanění stále zůstává velmi vysoké, i když se o něco zmírnila progrese. Ohledně růstu jsou tu ale především další vlivy (zejména situace na trzích, kam vyvážíme zboží), které se na ekonomickém růstu zásadním způsobem projeví.
Jednou veci (o ktere mluvim ja) je fakt, ze abyste ziskal energii, musite zaplatit nekomu penize (konkretne zisk CEZu), aniz byste za to dostal nejakou sluzbu (kdyby mel CEZ nizsi zisk, jejich sluzba by byla stejna).Cena elektřiny a zisk ČEZu jsou dány především situací v zahraničí. V zahraničí je elektřiny nedostatek, což znamená, že tam ČEZ může výhodně prodávat, současně to zvedá i cenu na našem trhu. Kdyby byl v zahraničí přebytek (nebo aspoň nebyl nedostatek), ČEZ to tam za současnou cenu neprodá, navíc by musel zlevnit i tady. Připomínám, že elektřina se nyní obchoduje na burze, cena se tvoří tam, nikoli v ČEZu. A ještě další věc - cena tzv. silové elektřiny (to je tak složka ceny, o které hovořím výše, tj. elektřina samotná) tvoří jen menší část ceny pro maloodběratele. Větší část tvoří ostatní složky (distribuce, systémové služby, provoz dispečinku atd.) a tyto ceny nejsou tržní, stanovuje je Energetický regulační úřad.
Protože to nejsou žádné mýty. Kdo pracuje více, lépe, efektivněji, přinese zaměstnavateli větší užitek.Nesmyslne ztotoznujes pracovitost a uzitecnost prace pro zamestnavatele (pricemz plat zavisi primarne na tom druhem). Samozrejme urcity vztah tu je - v ramci jednoho oboru a stejne schopnych lidi proste pracovitejsi budou uzitecnejsi. Nicmene i sebepracovitejsi delnik u pasu proste nebude tak uzitecny jako treba (i nepracovity) inzenyr, ktery vhodne navrzenou vyrobou snizi potrebu prace na dane mnozstvi vyroby o stovky delniku.
Jinak, zdaneni muze byt super-linearni, a presto se porad vyplati vice pracovat (nebo mit vyssi plat).V jistém malém rozmezí ano. Ale pokud mám na výběr, že budu pracovat 10x více, a přitom dostanu jen 2x tolik peněz, protože zbytek zhltnul hamižný stát, sotva se pro to rozhodnu.
Zanulté: I když existují případy, kdy příjmy nezávisí na pracovitosti, není to tak vždy, takže lidi, kteří jsou doopravdy placeni za odvedenou práci, jsou nesmyslně znevýhodněni jen kvůli tomu, že také existují lidé, kteří jsou placeni za to, že nepracují. Tomu říkáte spravedlnost?Podle me nejde o zadnou absolutni spravedlnost, ale o kompromis. Nicmene, neco na tomhle argumentu bude. Budu si muset rozmyslet, zda to nejde zaridit lepe.
Zaprvé: Politický vliv obvykle nesouvisí s příjmy, nýbrž s majetkem, takže z Vašich úvah o něm by nutně musela plynout daň z majetku, nikoliv progresivita daně z příjmu.Opravdu vysoke prijmy jsou vetsinou prijmy v dusledku vlastnictvi majetku, takze na tom az tak nezalezi.
Zadruhé: Není divné a nekonsistentní, že když dva lidé udělají tutéž práci, jakou by udělal jeden člověk, a jsou za ni dohromady zaplaceni stejně jako on, zaplatí dohromady menší daně?Hm, kdybychom tohle povazovali za nekonzistentni, museli bychom povazovat za nekonzistentni i fakt, ze nedanime praci, kterou za nas odvedou stroje. Ono o tom mozna bude nas spor - zatimco ty vnimas tu dan jako dan za odvedenou praci, ja ji vnimam jako dan za moznost utratit ty penize. Lide, kteri maji vetsi prijmy, maji vetsi moc a tedy mi pripada logicke, ze by meli platit vyssi dan. To take souvisi s bodem 0.
V jistém malém rozmezí ano. Ale pokud mám na výběr, že budu pracovat 10x více, a přitom dostanu jen 2x tolik peněz, protože zbytek zhltnul hamižný stát, sotva se pro to rozhodnu.To je mozna teoreticky spravna uvaha, ale rad bych slysel o nejakem takovem pripadu v praxi. Malokdo se muze rozhodnout pracovat 10x vice za 10x plat - a pokud ano, vetsinou je to diky nejakemu druhu automatizace, ktery by patrne zavedl tak jako tak (nebo by ta automatizace byla zavedena i pro ostatni). Nebo je vlastnikem tovarny, a muze se rozhodnout, jestli ji ma spustit na 10% nebo na 100%, ale pak uz nejde o jeho praci.
Hm, kdybychom tohle povazovali za nekonzistentni, museli bychom povazovat za nekonzistentni i fakt, ze nedanime praci, kterou za nas odvedou stroje.Proč bychom měli? Strojům za to někdo platí?
Ono o tom mozna bude nas spor - zatimco ty vnimas tu dan jako dan za odvedenou praci, ja ji vnimam jako dan za moznost utratit ty penize.Ať je to tak či onak, argumenty, kterými dokazuji, že je progrese špatně, stále platí.
Lide, kteri maji vetsi prijmy, maji vetsi moc a tedy mi pripada logicke, ze by meli platit vyssi dan.Huh? Proč by daně měly souviset s mocí? Pokud jsem chuďas a stanu se kazatelem, kterého začnou následovat zástupy, měl bych najednou platit větší daně? No nazdar.
To je mozna teoreticky spravna uvaha, ale rad bych slysel o nejakem takovem pripadu v praxi.Dobrá, máte ho mít. Zrovna jeho řádky čtete. Kdybych pracoval 10x méně, než teď pracuji, stále bych se nejspíš uživil. Jenže já jsem se rozhodl pracovat více, protože mne to baví. Kdybych uvažoval jen o penězích, sotva si to vyberu, protože o značnou část rozdílu mne v minulosti stát hamižně připravoval a značnou část peněz investoval do věcí, s nimiž bych v životě nesouhlasil.
Ale otazka je, jak to udelat lepe - myslim si proste, ze musi existovat nejaky mechanismus, ktery omezuje prilis velkou koncentraci penez v rukou jednoho cloveka (a tedy i moci), a at jsem vymyslel cokoli, je otazka, zda by to bylo ucinnejsi.Mnohem větší problém je, jak omezit příliš velkou koncentraci moci v rukou člověka, který peníze nemá a který operuje s cizími penězi (typicky státní úředník). Ten si vůbec nemusí dělat starosti s tím, co se s těmi penězi stane, jak účelně budou využity - když se jen tak vyhodí třeba miliarda, může mu to být úplně jedno.
Ale otazka je, jak to udelat lepe - myslim si proste, ze musi existovat nejaky mechanismus, ktery omezuje prilis velkou koncentraci penez v rukou jednoho cloveka (a tedy i moci), a at jsem vymyslel cokoli, je otazka, zda by to bylo ucinnejsi.Jak již bylo několikrát řečeno: mezi osobními příjmy a mocí není žádná úměra. Trochu lepší korelace je mezi osobním majetkem a mocí, ale i to je jen speciální případ toho obecného pravida: moc člověka (v dnešní době) závisí většinou na tom, jakými finančními prostředky disponuje (tj. může s nimi nakládat, nebo o nich "jen" rozhoduje). A i to není stoprocentní, protože jsou případy kdy má člověk určitou moc zcela bez finančního charakteru (již uvedený kazatel, ale také třeba učitel na střední či vysoké škole). Celé toto dilema není nic nového, spíš naopak: jedná se o základní spor mezi "anarchistickou" a "socialistickou" levicí. Již první internacionála se kvůli tomu rozpadla. Zatímco socialisté se zaměřují na majetek (a moc vadí jen pokud je založena právě na vlastnictví), anarchisté v principu odmítají právě moc. Teoreticky by anarchista neměl vůbec nic proti bohatému člověku, pokud nemá žádnou moc nad jinými lidmi; prakticky ale takový případ nemůže existovat (už jenom proto, že by v takovém případě majetek neměl žádnou hodnotu; podrobněji to asi rozebírat nemusím). To je důvod proč spolu často najdou společnou řeč anarchisté a socialisté (či dokonce komunisté, ale já osobně anarchistu co se paktuje s komunistama budu vždy považovat za idiota nebo pozéra - stejně jako liberály či konzervativce paktující se s fašisty). Obě tyto koncepce se scházejí v krajních případech (bohatí finančníci, podnikatelé, a vůbec "velkoburžoazie" versus obyčejní zaměstnanci s podprůměrným příjmem). Jenomže od 19. století se hodně změnilo, většinu dnešní populace ve vyspělých zemích tvoří zaměstnanci z tzv. střední třídy - lidé kteří mají poměrně slušné příjmy, ale žádnou moc (a to ani nad sebou).
Ono o tom mozna bude nas spor - zatimco ty vnimas tu dan jako dan za odvedenou praci, ja ji vnimam jako dan za moznost utratit ty penize. Lide, kteri maji vetsi prijmy, maji vetsi moc a tedy mi pripada logicke, ze by meli platit vyssi dan. To take souvisi s bodem 0.Ale proč by měl být někdo daněn za to, že má možnost ty peníze utratit? Vždyť bihatě stačí, když ho budeme danit za to, že ty peníze utrácí. Nj formou nepřímých daní ve formě spotřební daně,... O zdanění vlastněných aktiv ve formě peněz se spolehlivě postará inflace. Ona totiž ve velké míře inflace ani nic jiného, než daň z vlastněných aktiv ve formě fiat měny ani není.
Proč by měly daně s příjmem růst rychleji než lineárně?Protoze mezni uzitek prijmu s rostoucim celkovym prijmem klesa? (To je tedy spis argument proti konstantni dani, u linearni dane by se jeste muselo ukazat, ze klesa dostatecne rychle a ze tedy i tak 'snizeni uzitku' vlivem dane bude u cloveka s mensim prijmem mozna vetsi, nez u cloveka s vysokym prijmem).
Super, to je přece argument pro snížení daní, ne? Zvýšení daní (zavedení progresivní daně) zvýší celkový příjem státu a k čemu státu ty peníze budou, vždyť přece klesá jejich mezní užitekCelkovova mira zdaneni a to, zda zdaneni je ci neni progresivni, spolu prece moc nesouviseji.
A já nevím, ale já si myslím, že bych dokázal rozumě využít libovolný příjemTo mozna ano. Nicmene evidentne prvnich par korun, ktere ti zajisti preziti, ti osobne prinese vyrazne vetsi uzitek, nez stejnych par korun investovanych do vedy za situace, kdy vse potrebne pro zivot mas.
"každému seberu největší množství, za které mne ještě nedefenestrují"?Heh, tak to je hodně výstižné...
Tolik k úvodu, a teď k daním. Vyjdu z předpokladu, že lidé obecně uznávají potřebu státu a tedy i potřebu mu poskytnout nějaké zdroje pro fungování. Pak je otázka, jak rozdělit ony náklady mezi jednotlivé lidi.A co ty náklady spravedlivě rozdělit podle toho jak ty funkce, které ten stát poskytuje jednotliví účastníci společenství konzumují? Tohle přece dělají nepřímé daně, ne? Nechápu proč bychom k tomuto potřebovali přímé zdanění fyzických osob.
A co ty náklady spravedlivě rozdělit podle toho jak ty funkce, které ten stát poskytuje jednotliví účastníci společenství konzumují?Neprime dane spis hodnoti, kolik produktu nestatni sfery ucastnici konzumuji, nez kolik konzumuji funkci statu. Krom toho se da rici, ze realizace zisku je take zcasti forma uzivani funkce statu - bez pevneho pravniho prostredi by to casto nebylo mozne, nebo vyrazne komplikovanejsi. A tady bych tipoval, ze nepritomnosti pravniho prostredi by byly mene ovlivnene zivnostnici a male firmicky nez velke korporace.
Ani mi není jasné, jak rozumně exaktně odůvodnit, že tato závislost je nelineární kdekoliv s výjimkou blízkého okolí nuly.Ze neni superlinearni plyne z racionality lidi - pri omezenych prostredcich si vyberou spis vec, ze kterou budou mit vetsi uzitek, nez stejne drahou vec, ze ktere budou mit mensi uzitek. Ze je sublinearni uz asi bude spis vec pro experimentalni psychologii nez pro exaktni odvozeni, nicmene nahlednout to jde z toho, ze lide se jsou schopni rozhodnout za co utratit penize - tedy koupena vec jim prinasi vetsi (odhadovany) uzitek nez nekoupena, stejne draha vec, nicmene kdyby meli vice penez, mozna by si koupili i tu druhou vec.
(Přičemž tuto nelinearitu ošetřuje už konstantní nezdanitelná část příjmu.)Coz je ovsem take forma danove progrese.
kraj má právo na zákonodárnou iniciativu (to asi každý občan, ne?)Lidé neznající ústavu by v principu neměli mít právo volit, bylo by to ku prospěchu věci. (Konkrétně článek 41 Ústavy ČR.)
Když se nad tím člověk zamyslí, dojde k závěru, že Paroubek i Topolánek jsou oba stejní hajzlové, jenže každej má tendenci to jednomu z nich promíjet, podle toho, jestli je pravičák nebo levičák.Nepromíjím to ani jednomu.
Do roku 2012 se průměrná mzda v hradeckém kraji zvýší na 30 tisíc měsíčně. Slibují to SNK ED, když vyhrají místní krajské volby. (...) Zvýšení mezd, proti stávající úrovni o zhruba 50 procent, chce strana podle Dohnálka zajistit růstem ekonomiky v kraji.Jedno oko nezůstalo suché!
kraj má právo na zákonodárnou iniciativu (to asi každý občan, ne?)Nikoliv (tedy ten asi každý občan).
Ve své diplomové práci na téma "Právní předpisy samosprávy" jako první popsal práva občanů kraje, a to že každý občan ČR disponuje zákonodárnou iniciativou prostřednictvím krajských zastupitelstev podle zákona o krajích.Dle mě je to ASI paragraf 12 "e) podávat orgánům kraje návrhy, připomínky a podněty; orgány kraje je vyřizují bezodkladně, nejdéle však do 60 dnů, jde-li o působnost zastupitelstva, nejdéle do 90 dnů,"
Dle mě je to ASI paragraf 12 "e) podávat orgánům kraje návrhy, připomínky a podněty; orgány kraje je vyřizují bezodkladně, nejdéle však do 60 dnů, jde-li o působnost zastupitelstva, nejdéle do 90 dnů,"Jenže to znamená pouze to, že se tím návrhem zastupitelstvo musí zabývat, nic víc. Pokud to schválí a jako návrh zákona to předloží sněmovně, je to úplně stejné, jako kdyby člověk poslal ten návrh poslanci a ten to předložil sněmovně jako poslanecký návrh. Pouze s tím rozdílem, že to u toho poslance bude neformální proces.
Jako vulgární a iracionální byl tento blog již takto založen...
Tento příspěvek do blogu byl založen jako reakce na vulgární a iracionální kampaň jisté politické strany.
Právě že neprošlo, a to se dost divím.
Heh? To bych si všiml.
Už tu padlo vulgarizmů, tak nevím co je to za chudáčka, že se s pyčou nesrovná.
No comment.
Život v komunách, žádná diktatura, žádný dogmatismus.
Žádná životní úroveň.
No pokud budou jako Machno, tak proč se bránit anarchistické revoluci? Život v komunách, žádná diktatura, žádný dogmatismus. Na rozdíl od bolševiků, kteří se po spoustě levičáckých hesel, nedokázali nic, než restaurovat kapitalismus.No já žasnu, co je tohle za hlupáka. Prosimtě už tu přestaň rozvádět ty svoje teorie, jeden blábol větší než druhej. Umíš jen sprostě nadávat, jinak nic dobrýho. Už ta patička je podobně ubohá... některý lidi jsou neuvěřitelný...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.