Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Sorry ze kibicuju, ale podle me je ten test k nicemu. Teda takhle, je dobry pro toho, kdo provozuje defaultne nastavenou postgres databazi a dela presne to, co pgbench. Jenze ten fakt nepotrebuje resit filesystem ...
Co tim chci rict - vykonnost postgres je strasne zavisla na tom, co s nim planuju delat a jak ho nakonfiguruji. Teprve pak ma vubec smysl resit filesystem pod nim. Spravnou konfiguraci se da vykonnost (nekdy) ovlivnit i nasobne bez ohledu na to, co pod nim bezi...... tenhle test ukaze "kam az" se (jakakoliv) produkce dostane pokud tam vyvojari najednou pridaji nejaky chat ci notifikace ci logovani atd.
Sorry, tohle a i zbytek proste neni pravda. Pokud nekdo potrebuje resit postgres na produkci na urovni filesystemu (absolutni marginal gains), tak ...
Jinymi slovy uz vyresil veci, kterymi muze z postgres dostat nasobky vykonu. Pak muze zacit dumat nad filesystemem pro tech poslednich par procent vykonu v zavislosti treba na tablespace a jeho typickem pouziti (jiny pro index a jiny pro masivni zapis). A ten konkretni nejlepsi filesystem muze zrovna v obecnych testech byt horsi.
Protoze pro obecne pouziti nedava vubec smysl s necim takovym jako specialni filesystem sachovat. Tam at si vybere admin co je mu nejblizsi a bude se nejlepe spravovat. To prevazi uplne vsechny ostatni aspekty.
Chystáme sa nasadzovať nový databázový server PostgreSQL (v14.2) a potreboval som pre neho vybrať súborový systém.A tam uz plati, to co jsem napsal vyse - cely tenhle test nedava vubec smysl. Pro realne nasazeni s potrebou zdimat filesystem muze byt vsechno uplne jinak dle daneho uziti (jinymi slovy - tenhle test o nem nerika vubec nic). A pokud potreba zdimat Postgres na absolutni hranu neni, tak vubec nema smysl tohle testovat - nasadit se ma filesystem podle uplne jinych kriterii nez marginal gains Postgres/filesystem.
initdb řveZjavne nie dosť nahlas!
initdb
nepíše:
postgres@hades ~ $ initdb -D ~/14/data -E UTF8 The files belonging to this database system will be owned by user "postgres". This user must also own the server process. The database cluster will be initialized with locale "C.UTF8". The default text search configuration will be set to "english". Data page checksums are disabled. creating directory /var/lib/postgresql/14/data ... ok creating subdirectories ... ok selecting dynamic shared memory implementation ... posix selecting default max_connections ... 100 selecting default shared_buffers ... 128MB selecting default time zone ... Europe/Prague creating configuration files ... ok running bootstrap script ... ok performing post-bootstrap initialization ... ok syncing data to disk ... ok initdb: warning: enabling "trust" authentication for local connections You can change this by editing pg_hba.conf or using the option -A, or --auth-local and --auth-host, the next time you run initdb. Success. You can now start the database server using: pg_ctl -D /var/lib/postgresql/14/data -l logfile start
offtopic ale mam takovej filozofickej dotaz kdyz mate cisty kernel jak na tom neco zkompilujete? nemate cc, gcc a podobne a nemuzete je nainstalovat protoze nemate to udelatko. Neni to paradox vejce slepice?Bootstrapping
# pre 2x SAS SSD effective_io_concurrency = 4 random_page_cost = 1 # pre 128GB RAM effective_cache_size = 64GB shared_buffers = 32GBZmeny ostatných parametrov (work_mem, maintenance_work_mem, ...), prinajmenšom v týchto testoch, výkon skôr zhoršovali. S touto kombináciou som dosiahol zrýchlenie okolo 4% pri importe a pgbench init a 16% v TPS a avg. latency. Rozhodne som výberom správneho súborového systému získal viac výkonu, než ladením parametrov. To ukazuje, že východzie hodnoty sú nastavené veľmi dobre.
maintenance_work_mem
vplyv, ale vďaka Vašej odpovedi konečne aspoň tuším prečo.
Idem z pgfouine povyťahovať nejaké najobludnejšie dotazy z reálnej prevádzky a prehnať ich cez rôzne nastavenia. Bohužiaľ, čas sa mi kráti a čoskoro to potrebujem dať do produkcie.
Sorry, ale tady delas velkou chybu na ktere se da krasne demonstrovat proc je tvuj test k nicemu. Totiz tvoje nastaveni je pro produkci nejspise uplne spatne a s nejvetsi pravdepodobnosti jsi timhle vykon produkce ZHORSIL. Ty sis to maximalne vyladil pro tvuj synteticky test, ktery ale na 99% neodpovida tomu co potrebujes. Takze se chytas nejake chimery "pevneho bodu", ktera ti nejenom nic nerekla o realnem stavu, ale jeste navic te poslala na uplne zcesti...
Jeste jinak - pokud jsi vyvojar pgbench, a db bude provadet izolovane jeden pgbench, tak jsi to nastavil skoro spravne.Abych jen nekibicoval - pokud o postgres nevis nic, vygeneruj si nastaveni tady https://pgtune.leopard.in.ua Vetsinou to dava dobre vysledky, se kterymi se da zacit.
https://pgtune.leopard.in.uaEhm... total memory - must be less or equal to 9999.
Jako zes chtel poradit jak defaultne nastavit svuj stroj s cca 10 tb ram a ono to selhalo?:) Myslim/doufam ze clovek s pristupem k takovemu stroji uz trochu vi co dela a proc a jak nakonfigurovane na nem ma bezet Postgres:)
Myslim/doufam ze clovek s pristupem k takovemu strojiPro vás je stroj s více než 10GB RAM "takový stroj"?
log_min_duration_statement = 10 log_min_duration_sample = 0 log_statement_sample_rate = 0.01
huge_pages = try
, ale podľa /proc/meminfo
ich nikto nepoužíva.
Tiskni
Sdílej: