Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Sorry ze kibicuju, ale podle me je ten test k nicemu. Teda takhle, je dobry pro toho, kdo provozuje defaultne nastavenou postgres databazi a dela presne to, co pgbench. Jenze ten fakt nepotrebuje resit filesystem ...
Co tim chci rict - vykonnost postgres je strasne zavisla na tom, co s nim planuju delat a jak ho nakonfiguruji. Teprve pak ma vubec smysl resit filesystem pod nim. Spravnou konfiguraci se da vykonnost (nekdy) ovlivnit i nasobne bez ohledu na to, co pod nim bezi...... tenhle test ukaze "kam az" se (jakakoliv) produkce dostane pokud tam vyvojari najednou pridaji nejaky chat ci notifikace ci logovani atd.
Sorry, tohle a i zbytek proste neni pravda. Pokud nekdo potrebuje resit postgres na produkci na urovni filesystemu (absolutni marginal gains), tak ...
Jinymi slovy uz vyresil veci, kterymi muze z postgres dostat nasobky vykonu. Pak muze zacit dumat nad filesystemem pro tech poslednich par procent vykonu v zavislosti treba na tablespace a jeho typickem pouziti (jiny pro index a jiny pro masivni zapis). A ten konkretni nejlepsi filesystem muze zrovna v obecnych testech byt horsi.
Protoze pro obecne pouziti nedava vubec smysl s necim takovym jako specialni filesystem sachovat. Tam at si vybere admin co je mu nejblizsi a bude se nejlepe spravovat. To prevazi uplne vsechny ostatni aspekty.
Chystáme sa nasadzovať nový databázový server PostgreSQL (v14.2) a potreboval som pre neho vybrať súborový systém.A tam uz plati, to co jsem napsal vyse - cely tenhle test nedava vubec smysl. Pro realne nasazeni s potrebou zdimat filesystem muze byt vsechno uplne jinak dle daneho uziti (jinymi slovy - tenhle test o nem nerika vubec nic). A pokud potreba zdimat Postgres na absolutni hranu neni, tak vubec nema smysl tohle testovat - nasadit se ma filesystem podle uplne jinych kriterii nez marginal gains Postgres/filesystem.
initdb řveZjavne nie dosť nahlas!
initdb
nepíše:
postgres@hades ~ $ initdb -D ~/14/data -E UTF8 The files belonging to this database system will be owned by user "postgres". This user must also own the server process. The database cluster will be initialized with locale "C.UTF8". The default text search configuration will be set to "english". Data page checksums are disabled. creating directory /var/lib/postgresql/14/data ... ok creating subdirectories ... ok selecting dynamic shared memory implementation ... posix selecting default max_connections ... 100 selecting default shared_buffers ... 128MB selecting default time zone ... Europe/Prague creating configuration files ... ok running bootstrap script ... ok performing post-bootstrap initialization ... ok syncing data to disk ... ok initdb: warning: enabling "trust" authentication for local connections You can change this by editing pg_hba.conf or using the option -A, or --auth-local and --auth-host, the next time you run initdb. Success. You can now start the database server using: pg_ctl -D /var/lib/postgresql/14/data -l logfile start
offtopic ale mam takovej filozofickej dotaz kdyz mate cisty kernel jak na tom neco zkompilujete? nemate cc, gcc a podobne a nemuzete je nainstalovat protoze nemate to udelatko. Neni to paradox vejce slepice?Bootstrapping
# pre 2x SAS SSD effective_io_concurrency = 4 random_page_cost = 1 # pre 128GB RAM effective_cache_size = 64GB shared_buffers = 32GBZmeny ostatných parametrov (work_mem, maintenance_work_mem, ...), prinajmenšom v týchto testoch, výkon skôr zhoršovali. S touto kombináciou som dosiahol zrýchlenie okolo 4% pri importe a pgbench init a 16% v TPS a avg. latency. Rozhodne som výberom správneho súborového systému získal viac výkonu, než ladením parametrov. To ukazuje, že východzie hodnoty sú nastavené veľmi dobre.
maintenance_work_mem
vplyv, ale vďaka Vašej odpovedi konečne aspoň tuším prečo.
Idem z pgfouine povyťahovať nejaké najobludnejšie dotazy z reálnej prevádzky a prehnať ich cez rôzne nastavenia. Bohužiaľ, čas sa mi kráti a čoskoro to potrebujem dať do produkcie.
Sorry, ale tady delas velkou chybu na ktere se da krasne demonstrovat proc je tvuj test k nicemu. Totiz tvoje nastaveni je pro produkci nejspise uplne spatne a s nejvetsi pravdepodobnosti jsi timhle vykon produkce ZHORSIL. Ty sis to maximalne vyladil pro tvuj synteticky test, ktery ale na 99% neodpovida tomu co potrebujes. Takze se chytas nejake chimery "pevneho bodu", ktera ti nejenom nic nerekla o realnem stavu, ale jeste navic te poslala na uplne zcesti...
Jeste jinak - pokud jsi vyvojar pgbench, a db bude provadet izolovane jeden pgbench, tak jsi to nastavil skoro spravne.Abych jen nekibicoval - pokud o postgres nevis nic, vygeneruj si nastaveni tady https://pgtune.leopard.in.ua Vetsinou to dava dobre vysledky, se kterymi se da zacit.
https://pgtune.leopard.in.uaEhm... total memory - must be less or equal to 9999.
Jako zes chtel poradit jak defaultne nastavit svuj stroj s cca 10 tb ram a ono to selhalo?:) Myslim/doufam ze clovek s pristupem k takovemu stroji uz trochu vi co dela a proc a jak nakonfigurovane na nem ma bezet Postgres:)
Myslim/doufam ze clovek s pristupem k takovemu strojiPro vás je stroj s více než 10GB RAM "takový stroj"?
log_min_duration_statement = 10 log_min_duration_sample = 0 log_statement_sample_rate = 0.01
huge_pages = try
, ale podľa /proc/meminfo
ich nikto nepoužíva.
Tiskni
Sdílej: