Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 14:03
Někteří bývalí spolužáci a spolužačky si pořád ještě užívají života já sedím ve tři ráno u sebe v pokoji, zírám střídavě do osciloskopu a do schématu a snažím se přijít na to, proč zapojení které jsem si zkusil postavit nefunguje tak, jak bych chtěl.jsem vyprskl smíchy, protože právě jsem sám v brmlabu a rotuji mezi pájkou, osciloskopem, breadboardem a počítačem
A je mi to naprosto k ničemu.→ Přijde na to, jak si definuješ cíle. Já jsem si je dosud nedefinoval, resp. jsem nepřišel na to, co by mělo „být k něčemu“, takže nedokážu posoudit. Nebo o tom radši nepřemýšlím. Někdy si říkám, že jsem na tu biologii radši neměl chodit, protože jsem se akorát utvrdil v přesvědčení, že jsem jenom molekulární stroj, který prostě tak nějak evolvoval do tohoto stavu a co dál jako…
Většině lidí stejně nevysvětlím, proč je cenzura internetu špatný nápad, proč zákaz některých chemických látek nijak nezvýší jejich bezpečnost a omezí spoustu domácích kutilů, proč je špatné když stát zakazuje diskuzi na určitá témata.+1.
V době, kdy se už někteří bývalí spolužáci a spolužačky žení/vdávají, mají děti a zakládají rodiny jsem pořád zamilovanej do té holky která o mě fakt nestojí a kterou jsem potkal před pěti lety.Hmm, láska… UNDEFINED. Neřeš, prostě tě zajímá něco jiného než je.
Jestli tohle znamená "být výjimečný", "skvělý", "chytrý", "elita národa", tak děkuji, nechci.Ale…
Nevím, jestli bych byl raději součástí průměru, chodil na pivo, balil holky, čuměl na Superstár na Nově a četl Blesk... Ale asi bych byl šťastnější.Hm, taky si někdy říkám, že čím víc toho vím, tím jsem zádumčivější. Ale je fakt cílem vylít si do mozku co nejvíc endorfinů|serotoninu|dopaminu|zas_tak_moc_jsem_na_té_biologii_pozor_nedával libovolnou cestou? <?php include("tohle"); ?> Pak bys mohl okamžitě skončit třeba na tomhle (neříkej, že by sis to neuměl postavit) nebo na rozličných drogách (neříkej, že by sis to neuměl nasyntetizovat).
jsem jenom molekulární stroj, který prostě tak nějak evolvoval do tohoto stavu a co dál jako…Asi tak, ale tak nějak je v mozku snaha hledat "smysl života", ať to je co je to zadrátovaná.
Pak bys mohl okamžitě skončit třeba na tomhle (neříkej, že by sis to neuměl postavit) nebo na rozličných drogách (neříkej, že by sis to neuměl nasyntetizovat).Jasně, ale drogy zabíjí mozek. Nakonec bych neměl ani jedno :)
Asi tak, ale tak nějak je v mozku snaha hledat "smysl života", ať to je co je to zadrátovaná.Moc rád bych si o tomhle někdy pokecal s nějakým věřícím vědcem třeba. Hrozně mě zajímá, jak si věřící vysvětlují různé věci, ale s běžnými katolíky prostě mluvit nedokážu :).
Když to vezmeš takhle, tak věřící jsem.Neexistuje žádný rozumný důvod, proč to brát jinak.
Spíš jsem měl na mysli, že nemám žádného explicitního boha - a mě by právě zajímalo, co si pod bohem představují.To není důvod k tomu, abych si od nějakých křesťanů nechal nejdřív nadávat do nevěřícího, a pak ještě poslouchal řeči o tom, jak můžu žít bez víry. Jasněže nemůžu.
ale třeba s běžnými katolíky o takových otázkách prostě mluvit nedokážu :).Vidíš, já ano. Akorát se stává, že pak už oni nedokážou mluvit se mnou. Ale zase to není jenom křesťanstvím, jsou to i jiná dogmata. Co já vím, takovým dogmatem může být i zákaz obouvání sandálů přes ponožky. Je to o lidech a zjistíš, že zaškatulkování křesťan nebo muslim nebo bůhví co ti stejně o dotyčném zase tak moc neřekne.
Ale pokud tě zaujme jak věda, tak dogmatické náboženství, tak klidně můžeš v laboratoři aplikovat vědu a mezi lidma dogmatismus.Hehe, to mi přesně sedí na JiKa.
Ale kdekoli budeš ve větším kolektivu chytrých lidí, tak zjistíš, že spousta z nich je v určitém směru dogmatických klidně i bez nějakého náboženství.Když napíšeš dogmata, tak to zní hrozně negativně – ale ona každá filosofie, ideologie, vědecká teorie nebo náboženství – ať jsou sebevíc logické a racionální – potřebují nějaký základ, který se bere jako daný, jako předpoklad, premisa – a z něj se pak vychází a pomocí logiky se z něj odvozují další věci.
Když napíšeš dogmata, tak to zní hrozně negativněOmlouvám se za to, lidé jsou pokrytci a dávají negativní významy něčemu, co k životu potřebují.
Věda a dogmatismus jsou věci, které jdou hodně proti sobě. Ale pokud tě zaujme jak věda, tak dogmatické náboženství, tak klidně můžeš v laboratoři aplikovat vědu a mezi lidma dogmatismus.Nesouhlasím. V první řadě - co je to dogma? Je to oficiální prohlášení názoru církve. Dnes má to slovo dost pejorativní význam, ale někde by mělo být opravdu napsané, co daná církev hlásá, aby neskončila jako banda anarchistických hipíků, kde má každý svůj názor a všechny jsou stejně dobré. Když si člověk prostuduje dogmatický systém římskokatolické církve, dočte se tam věci jako že "je pouze jeden jediný Bůh", "Ježíš Kristus je pravý Bůh a skutečný Syn Boží", "je sedm svátostí Nového Zákona" atd. a jak si to tak člověk čte, tak vidí, že to celé v podstatě jenom definuje samotnou náplň náboženství nebo víry a je to svým způsobem v matematickém chápání axiomatický systém, který je (nebo se jeví) jako vnitřně bezesporný. Přesahy z dogmatického systému do přírodních věd tam moc nejsou. A pokud jsou, tak je to definováno jako "zázrak" - protože bůh, který by měl tu ukrutnou moc stvořit celý svět, by přece mohl i porušit pravidla, která sám definoval, ne? Dokonce je dogma, které speciálně Bohu tuto vlastnost přisuzuje. Každopádně dosah většiny dogmat je buď filozofický (např. "Bůh je nezměrný čili absolutně bezprostorový."), nebo etický (např. "Podstatnými vlastnosti manželství jsou jedinost (monogamie) a nerozlučitelnost."), tzn. v konečném důsledku je celkem jedno, jestli dogmatický systém je nebo není jenom snůška blábolů, na vědecké práci věřícího křesťana by se to nemělo podepisovat.
Nesouhlasím.S čím?
někde by mělo být opravdu napsané, co daná církev hlásá, aby neskončila jako banda anarchistických hipíků, kde má každý svůj názor a všechny jsou stejně dobréA to jako proč?
který je (nebo se jeví) jako vnitřně bezesporný.Každý systém se jeví jako bezesporý, když se hodně snažíš ho tak vnímat.
tzn. v konečném důsledku je celkem jedno, jestli dogmatický systém je nebo není jenom snůška blábolů, na vědecké práci věřícího křesťana by se to nemělo podepisovat.Chápu to správně, že se mnou nesouhlasíš a přitom k citovanému tématu říkáš v podstatě to samé, co já?
S čím?Že "věda a dogmatismus jsou věci, které jdou hodně proti sobě".
někde by mělo být opravdu napsané, co daná církev hlásá, aby neskončila jako banda anarchistických hipíků, kde má každý svůj názor a všechny jsou stejně dobré
A to jako proč?Protože kdyby církev nic nehlásala, tak by jaksi postrádala účel svého bytí - aspoň teda ty křesťanské.
který je (nebo se jeví) jako vnitřně bezesporný.
Každý systém se jeví jako bezesporý, když se hodně snažíš ho tak vnímat.Ne. Teorie (=axiomatický systém, množina výroků) je sporná, jakmile v ní jde dokázat pravdivost nějakého výroku a zároveň jeho negace. Například Teorie T se dvěma výroky "existuje právě jeden můj hrnek na kafe" a "existuje více než jeden mých hrnků na kafe" je sporná ať se ji snažíš chápat jakkoli.
Chápu to správně, že se mnou nesouhlasíš a přitom k citovanému tématu říkáš v podstatě to samé, co já?Souhlasím, že závěr máme stejný, nesouhlasím s tím, že dogmatismus a věda jdou proti sobě.
Ne. Teorie (=axiomatický systém, množina výroků) je sporná, jakmile v ní jde dokázat pravdivost nějakého výroku a zároveň jeho negace. Například Teorie T se dvěma výroky "existuje právě jeden můj hrnek na kafe" a "existuje více než jeden mých hrnků na kafe" je sporná ať se ji snažíš chápat jakkoli.Když chceš poučovat o logice, neměl bys odpovídat „ne“ a vysvětlovat to něčím, co není v žádném rozporu s tím, co jsem psal. Ba naopak, měl bysis uvědomit, na co reaguju (tvé tvrzení, že když si čteš o systému římskokatolické církve, že se ti jeví jako bezesporný).
Protože kdyby církev nic nehlásala, tak by jaksi postrádala účel svého bytí - aspoň teda ty křesťanské.S tím teda zásadně nesouhlasím. Církev je především, v základu toho slova společenství věřících lidí. To, že ty lidí musí všichni nutně věřit tomu samýmu a že to musí být někde kodifikováno je až výmysl katolické církve (a podobných takových) a imho to celému společenství spíš škodí, než prospívá. Církev vůbec nic hlásat nemusí ani vůbec nemusí mít jednotný postoj k úplně všemu od neposkvrněného početí přes pravidla soužití manželů až po barvu ponožek kněze v 3. fázi 2. části mše. Dokonce jsem názoru (ověřeno osobní zkušeností), že bez těchto pravidel - tzn. jak ty říkáš jako banda hipíků - to funguje mnohem líp.
Přesahy z dogmatického systému do přírodních věd tam moc nejsou.Je pravda, ze zrovna katolicka cirkev v tomto ohledu je vcelku pruzna a jeji soucasna verouka jen velmi okrajove zasahuje do oboru ved. V podstate je tu akorat jeden vyznamny presah s neurovedama - KC oficielne zastava dualitu tela a duse, zatimco neurovedci dnes vychazeji spis z monistickeho pojeti. Nicmene je pravda, ze pri stavajici urovni poznani to dualisticke pojeti asi spolehlive experimentalne vyvratit nejde, a pokud do budoucna pokrok v teto oblasti udela dualismus jeste vic neudrzitelny, tak KC se tomu nejspis pruzne prizpusobi.
Každopádně dosah většiny dogmat je buď filozofický ... nebo etický ... v konečném důsledku je celkem jedno, jestli dogmatický systém je nebo není jenom snůška blábolů, na vědecké práci věřícího křesťana by se to nemělo podepisovat.To je pravda na ciste fakticke urovni, ale na 'metaurovni' tam je trochu problem - (prirodni) vedec by mel byt vychovavan ke kritickemu mysleni a tedy k tom, aby jakekoliv axiomaticke systemy (i.e. teorie) zpochybnoval a mel by je akceptovat jen pokud jsou dostatecne empiricky proverene. Coz je koncepcne ve sporu s tim, jak pristupovat ke katolicke verouce. Takze takovy vedec musi udrzovat schizofrenni postoj, kdy k urcitemu segmentu poznani pristupuje uplne jinak nez k jinemu.
To je pravda na ciste fakticke urovni, ale na 'metaurovni' tam je trochu problem - (prirodni) vedec by mel byt vychovavan ke kritickemu mysleni a tedy k tom, aby jakekoliv axiomaticke systemy (i.e. teorie) zpochybnoval a mel by je akceptovat jen pokud jsou dostatecne empiricky proverene. Coz je koncepcne ve sporu s tim, jak pristupovat ke katolicke verouce. Takze takovy vedec musi udrzovat schizofrenni postoj, kdy k urcitemu segmentu poznani pristupuje uplne jinak nez k jinemu.Hmm, to je sice pravda, ale trochu zapomínáš na to, že církev není vědecká organizace, ale v podstatě "prakticky" zaměřená organizace. Víceméně si myslím, že každá taková prakticky zaměřená organizace, nejenom církev, ale i třeba firmy, mají nějaká taková "dogmata". Nejspíš to je kvůli tomu, že ve vědeckém post-popperovském prostředí totální nejistoty se nedá dosahovat výsledků...
ale když dáš farníkům napít z poháru, máš na krku vážný problém.to uz taky neni pravda ... casy se meni
Nicmene je pravda, ze pri stavajici urovni poznani to dualisticke pojeti asi spolehlive experimentalne vyvratit nejde, a pokud do budoucna pokrok v teto oblasti udela dualismus jeste vic neudrzitelny, tak KC se tomu nejspis pruzne prizpusobi.To si myslím, že už je podchycené teď.
(prirodni) vedec by mel byt vychovavan ke kritickemu mysleni a tedy k tom, aby jakekoliv axiomaticke systemy (i.e. teorie) zpochybnoval a mel by je akceptovat jen pokud jsou dostatecne empiricky proverene. Coz je koncepcne ve sporu s tim, jak pristupovat ke katolicke verouce.Neřekl bych. Náboženství zpravidla odpovídá na základní filozofickou otázku "proč existuje něco, místo toho, aby spíše neexistovalo nic" a každý přírodní vědec by si měl tuto problematiku vysvětlovat nějakou bezespornou teorií. Pokud je systém dogmat ("náboženská teorie") bezesporný, nemělo by našemu vědci dělat problém jej pro tento případ použít a pak se může se plně soustředit na svou práci s jinými teoriemi.
Duše je z křesťanského pohledu čistě transcendentní, takže v našem světě neexistuje způsob, jak její přítomnost vědecky ověřit.No, duse mozna ano, ale napojeni duse-mysl-telo uz muze byt problem. Napr. pokud se povede whole brain emulation, tak mysl a osobnost pujde 'krokovat' a 'forkovat'. Samozrejme je spousta moznosti, jak to uvest do konzistence s dualismem, nicmene takovy dualismus uz bude dost umely.
Neřekl bych. Náboženství zpravidla odpovídá na základní filozofickou otázku "proč existuje něco, místo toho, aby spíše neexistovalo nic" a každý přírodní vědec by si měl tuto problematiku vysvětlovat nějakou bezespornou teorií. Pokud je systém dogmat ("náboženská teorie") bezesporný, nemělo by našemu vědci dělat problém jej pro tento případ použít a pak se může se plně soustředit na svou práci s jinými teoriemKdyz ona ta bezespornost (v prirodnich vedach) neni zdaleka tak dulezita jako predikcni schopnost (tedy urcita forma aproximace 'pravdivosti'). Pro vedce neni problem akceptovat sadu navzajem spornych teorii (napr. kdyz kazda z nich je lepsi aproximaci za jinych okolnosti), zato bude mit problem s bezespornou teorii, ktera ale vubec nesouvisi s realitou. A (prirodni) veda je prave o tom, jak z nepreberneho mnozstvi teorii vybrat ty 'uzitecne'. Tedy ze je nevybirame podle toho, jak se nam libi jako teorie, jak se nam libi zavery zavery z nich plynouci, jak jsou starobyle ci kterou nam indoktrinovali v detstvi, ale podle toho, jak je konzistentni s realitou (napr. jak je schopna predikovat empiricky overitelne vysledky). Samozrejme dany vedec nejspis bude vicemene automaticky prejimat vysledky z ostatnich oboru, to je normalni delba prace, nicmene to dela na zaklade implicitniho ocekavani, ze odbornici v danych oborech postupuji na zaklade srovnatelneho racionalne-kritickeho pristupu v mezich moznosti daneho oboru. Coz se ale spolehlive nevztahuje na cirkve a jejich nabozenske verouky - jejich metodika je podstatne odlisna. A pokud o nejake problematice budu vedet, ze z mnoha alternativnich ci zcela protikladnych teorii nelze ty teorie vubec racionalne ci empiricky posoudit, pak je jediny ospravedlnitelny postoj proste tu problematiku povazovat za nepoznatelnou a zadnou teorii si ji nevysvetlovat.
A pokud o nejake problematice budu vedet, ze z mnoha alternativnich ci zcela protikladnych teorii nelze ty teorie vubec racionalne ci empiricky posoudit, pak je jediny ospravedlnitelny postoj proste tu problematiku povazovat za nepoznatelnou a zadnou teorii si ji nevysvetlovat.Ano, tento závěr je v souladu s dogmaty římskokatolické církve o nepoznatelnosti a nepochopitelnosti Boha.
v jednu chvíli jsem si musel přiznat, že hromada věcí, na kterých stavím svůj život nelze vysvětlit ani rozhodnout čistou logikouPřesně tak, prošel jsem si tímtéž a ne jen, co se týká těhle esoterických věcí mezi nebem a zemí. Nic není černobílé.
Dříve či později každého tahle fáze přejde. ale v jednu chvíli jsem si musel přiznat, že hromada věcí, na kterých stavím svůj život nelze vysvětlit ani rozhodnout čistou logikouCo třeba takhle vysvětlil nejde? :)
A taky má trochu pocit, že se svět dělí na lidi věřící a nevěřící„Věřícím“ jsem myslel automaticky věřícího v boha, ukázal jsi mi, že to nebyla zrovna nejlepší definice.
či náboženské a vědeckéPrávě ne, znám náboženské (abych nepoužil to slovo věřící) vědce.
Co třeba takhle vysvětlil nejde? :)To jdeš do příliš filosofické hloubky, a na tu potřebuju podstatně větší koncentraci alkoholu (či jiné podpůrné látky) v krvi. Odpovím otázkou. Vážně máš pocit, že všechno, co já dělám a způsob, jakým přemýšlím, jsou výsledkem čistě racionálních úvah?
Právě ne, znám náboženské (abych nepoužil to slovo věřící) vědce.Znáš je, ale považuješ je za těžkou záhadu.
Vážně máš pocit, že všechno, co já dělám a způsob, jakým přemýšlím, jsou výsledkem čistě racionálních úvah?Přijde na to, jak definuješ čistě racionální úvahu.
Znáš je, ale považuješ je za těžkou záhadu.Ale tím pádem nemůžu společnost dělit na „náboženskou“ a „vědeckou“, protože existují protipříklady. Je to podobné jako nelze seskupovat vlastnosti „Róm“ a „krade“, protože existují protipříklady.
Přijde na to, jak definuješ čistě racionální úvahu.Tak, že jde k těm myšlenkám či činům dosáhnout logickým odvozováním od bezesporné axiomatické teorie, kterou ještě navíc musíš nejdřív definovat tak, aby bylo možné se na ní všeobecně shodnout :). Sorry za fuzziness, ale lépe to napsat neumím.
Ale tím pádem nemůžu společnost dělit na „náboženskou“ a „vědeckou“, protože existují protipříklady.A v tom se právě mýlíš.
Je to podobné jako nelze seskupovat vlastnosti „Róm“ a „krade“, protože existují protipříklady.Dovolíš mi argumentovat protipříklady proti tvému tvrzení, kteří přesto tyto vlastnosti seskupují?
Tak, že jde k těm myšlenkám či činům dosáhnout logickým odvozováním od bezesporné axiomatické teorie, kterou ještě navíc musíš nejdřív definovat tak, aby bylo možné se na ní všeobecně shodnout :).Au.
A v tom se právě mýlíš.Jak to? Vždyť se mi tady snažíš ukázat, že toto striktní dělení právě dělat nelze.
Dovolíš mi argumentovat protipříklady proti tvému tvrzení, kteří přesto tyto vlastnosti seskupují?Parse error, ale uvidíme, co z toho vypadne. Přirovnával jsem „každý patří buď do skupiny vědec nebo nábožník“ k „každý Rom krade“ a demonstroval jsem neplatnost obého existencí protipříkladů.
Jak to? Vždyť se mi tady snažíš ukázat, že toto striktní dělení právě dělat nelze.Lze ho dělat, a výjimky lze ignorovat, popírat, přisuzovat duševní nerovnováze, či zařazovat na jednu nebo druhou stranu. Jediné, co ti ukazuju je, že to nemůžeš dělat ty :).
Parse error, ale uvidíme, co z toho vypadne. Přirovnával jsem „každý patří buď do skupiny vědec nebo nábožník“ k „každý Rom krade“ a demonstroval jsem neplatnost obého existencí protipříkladů.A co až ti někdo náhodou demonstruje neplatnost něčeho, na čem stojí tvůj světonázor? Nebo se to nemůže stát?
Lze ho dělat, a výjimky lze ignorovat, popírat, přisuzovat duševní nerovnováze, či zařazovat na jednu nebo druhou stranu. Jediné, co ti ukazuju je, že to nemůžeš dělat ty :).Pak se nemůžeme bavit o nějakém exaktním popisu nebo nedejbože matematice, když řekneš, že všechna lichá čísla jsou prvočísla, 9 a 15 jsou výjimky, které budeme ignorovat.
A co až ti někdo náhodou demonstruje neplatnost něčeho, na čem stojí tvůj světonázor? Nebo se to nemůže stát?Může, dostal jsem v posledním roce třeba několik zásahů do samého jádra mého morálního systému/systému hodnot. Řeknu „hustý, nad tímhle mě nikdy nenapadlo zamyslet se“, případně poděkuju tomu člověku, co mě na to navedl :), a zkusím svůj model přepočítat podle nových poznatků. Ostatně třeba ve fyzice se tohle děje běžně.
Pak se nemůžeme bavit o nějakém exaktním popisu nebo nedejbože matematice, když řekneš, že všechna lichá čísla jsou prvočísla, 9 a 15 jsou výjimky, které budeme ignorovat.Já jsem téhož názoru, že se u světa nemůžeme bavit o nějakém exaktním popisu a jedinou exaktní disciplínou na světě je matematika. Žádné (jiné) exaktní vědy neexistují. Existují pouze různé vědecké postupy jak stavět mosty mezi matematikou a empirií okolního světa.
Může, dostal jsem v posledním roce třeba několik zásahů do samého jádra mého morálního systému/systému hodnot. Řeknu „hustý, nad tímhle mě nikdy nenapadlo zamyslet se“, případně poděkuju tomu člověku, co mě na to navedl :), a zkusím svůj model přepočítat podle nových poznatků. Ostatně třeba ve fyzice se tohle děje běžně.Já nejsem fyzik a to myšlení je mi naprosto cizí. Proto jsou taky celé naše modely odlišné.
Žádné (jiné) exaktní vědy neexistují.Já jsem pořád toho názoru, že si můžu vesmír odemulovat na počítači a není mi znám důvod, proč by to jít nemělo.
Já nejsem fyzik a to myšlení je mi naprosto cizí. Proto jsou taky celé naše modely odlišné.A co teda děláš ty, když se potřebuješ rozhodnout třeba v nějakém morálním problému?
Já jsem pořád toho názoru, že si můžu vesmír odemulovat na počítači a není mi znám důvod, proč by to jít nemělo.Mně není znám důvod, proč by to jít mělo :) a způsob, jakým by to jít mělo :).
A co teda děláš ty, když se potřebuješ rozhodnout třeba v nějakém morálním problému?No co asi, používám kombinaci intuice, rozumu a setrvačnosti, v poměru v jakém se mi to zrovna pozdává.
Mně není znám důvod, proč by to jít mělo :) a způsob, jakým by to jít mělo :).Docela dost objevů v posledním století nasvědčuje tomu, že interakce dvou elementárních částic lze přesně popsat matematicky. Kvůli kvantové neurčitosti nedokážeš udělat přesný snapshot současného stavu, ale když už si nějaký systém vymyslíš, můžeš výpočtem postupovat dál.
Docela dost objevů v posledním století nasvědčuje tomu, že interakce dvou elementárních částic lze přesně popsat matematicky.ano, ale v teminech prvadepodobnosti, tj. kdyz A interaguje s B, tak vznikne na 60% C, na 25% D, na 10% E and na 5% F. Jak na zaklade tohoto chce emulovat Vesmir? Muzes jej simulovat a na zaklade toho napr. vybrat statisticky nejpravdepodobnejsi variantu. Emulaci si teda ale predstavit neumim...
Kvantovy pocitac na generaciu nahodnych cisiel sa da zostrojit uz dnes, takze v nahodnosti by som velky problem nevidel. V podstate staci polarizacny filter, zdroj svetla (idealne schopny vyprodukovat jeden foton svetla s pozadovanou polarizaciou) a detektor. Nasledne staci pokus opakovat n-krat pre n-bitove nahodne cislo.
Ja psal, ze prave diky tomu, ze svet kolem nas je (nebo se na soucasne urovni poznani jevi jako) nahodny, tak jej neni mozne emulovatViděl jsi Wolframovu přednášku, popřípadě četl New kind of science*? Tam docela pěkně ukázal, jak zdánlivá náhodnost může být založena na velmi triviálních pravidlech. *já zatím bohužel ne
že deterministické náhodné generátory dodávající statisticky správný výsledek není dostatečně přijatelná forma emulace?ano, toto jsem se snazil rict v #318. Mozna jen rozdilne chapeme slovo emulace a simulace. Ja si pod emulaci predstavuji deterministicky system, kde kdyz na vstup dodam A, tak vzdy dostanu B, kdezto u simulace toto splneno byt nemusi, tam je IMHO dulezite, aby respektovala (aspon se zvolenou mirou presnosti) dostupne fyzikalni zakony, takze kdyz zadam A, tak muzu dostat B, ale obcas i C, protoze (podle soucasneho stupne poznani) nahoda je mikrosvetu vlastni a ze konkretni proces muze mit ruzne vysledky je zcela v poradku. Ostatne tyhle simulace se bezne delaji, viz napr. Monte Carlo generatory udalosti. Receno jeste jinak, pokud bych byl na pocitaci schopen emulovat Vesmir, tak bych ocekaval, ze v nejakem case t se ona emulace dostane do stavu, kdy sedim u pocitace a pisu tento prispevek. Kdezto u simulace muze byt vysledkem (aniz by se porusil nejaky fyzikalni zakon) Vesmir, kde napr. Zeme vubec neexistuje a Vesmir, kde sedim u pocitace a pisu tento prispevek je jen jedna varianta z obrovskeho mnozstvi moznych variant. Uf, ted je doufam vse jasne, jak jsem to myslel.
Ja si pod emulaci predstavuji deterministicky system, kde kdyz na vstup dodam A, tak vzdy dostanu BJo a protože je náš vesmír v tomhle nedeterministický, tak lze chování jen simulovat?
Mozna jen rozdilne chapeme slovo emulace a simulaceAsi chápeme. Pokud z A dostanu vždy B a přičemž A a B budou míry pravděpodobnosti (ne specifické výsledky), tak to imho bude ještě pořád emulace, pouze by běh emulovaného vesmíru pravděpodobně tvořil jiné výsledky. Ostatně je otázka, zda by identické spuštění kopie našeho vesmíru dospěla tato kopie do stejného stavu. Pokud ne, tak klidně můžu použít LFSR a zařídit třeba poločas rozpadu. A pokud jo, tak je vesmír předem daný a do emulace můžu princip neurčitosti krmit klidně z tabulky. Takže pokud nemůžu běh podvesmíru nazvat emulací, ale jen simulací, tak je to imho pořád plnohodnotný vesmír. P.S. Je možné, že opakuju, co už bylo vyřčeno, už se mě fakt nechce každý den pročítat znova celou diskuzi (někde nad 400 postů). PP.S. Jestli je celá tahle část jen kvůli Jendově záměně slov emulace/simulace (v originálu je fakt simulace ale...), tak je to hodně plýtvání časem
Ciste z hladiska vycislitelnosti nahodnost nic moc neprinasa. Kazdy konecny kvantovy system sa da samozrejme emulovat na pocitaci a to jednoduchym prebranim vsetkych moznosti bez ohladu na pravdepodobnosti. Kazda z ciest je zrejme oddelitelna, cize nie je problem nejak odemulovat existujuce vetvenie v nahodnosti. Zlozitost naivneho hladania niecoho takeho je katastrofalna, ale to neznamena, ze emulacia nie je mozna. Predpovedat dopredu buducnost tytmto sposobom samozrejme mozne nie je.
Veci zacinaju byt zaujimave az ked sa zakomponuje nekonecne vetvenie (vdaka nekonecne rozmernemu kvantovemu systemu).
Najvacsi problem emulacie kvantoveho systemu na klasickych pocitacoch je aj tak v tom, ze kvantova teoria pracuje na viacerych miestach s nespocetnym nekonecnom, ktore na klasickych pocitacoch uvazujucich nanajvys o spocetnom nekonecne emulovat nejde.
Docela dost objevů v posledním století nasvědčuje tomu, že interakce dvou elementárních částic lze přesně popsat matematicky. Kvůli kvantové neurčitosti nedokážeš udělat přesný snapshot současného stavu, ale když už si nějaký systém vymyslíš, můžeš výpočtem postupovat dál.Nejsem o tvém zdůvodnění přesvědčen. Připadá mi to, jako bys chtěl pomocí matematické indukce nacpat do autobusu libovolný počet lidí (ještě jeden se přece vejde vždycky).
ale když už si nějaký systém vymyslíš, můžeš výpočtem postupovat dál.To IMHO nejde a je potřeba začít na úplném začátku, od těch úplně nejjednodušších organismů, nebo spíš ještě před jejich vznikem – aby vznikly už v tvém simulovaném prostředí… a z nich se pak vyvinulo něco složitějšího. Pokud bys chtěl začít např. od lidí, tak bys nevěděl, jak v nich poskládat (virtuální) atomy a co jim naprogramovat do (virtuálních) hlav…
Mně není znám důvod, proč by to jít mělo :) a způsob, jakým by to jít mělo :)Já celkem ani nepochybuji, že taková simulace je možná a dovedu si ji představit. Jen to podle mého má svoje limity a ten virtuální systém nemůže dosáhnout složitosti toho skutečného.
No co asi, používám kombinaci intuice, rozumu a setrvačnosti, v poměru v jakém se mi to zrovna pozdává.To není zrovna vědecký přístup. Pro osobní rozhodnutí je to možná dostačující, ale pokud se potřebuješ s někým dohodnout, je to problém – protože vlastně říkáš: „uděláme to tak a tak, protože jsem to řekl“ – a on může říct to samé a nelze objektivně posoudit, kdo má pravdu.
"něco je prostě takhle, nevím sice přesně proč, ale od toho jsou vědecké metody, abych svou teorii následně ověřil."Nebo spíš: "přece nejsem tak blbej, abych neměl pravdu" ...
To není zrovna vědecký přístup.Tvůj život je řízen vědeckým přístupem?
protože vlastně říkáš: „uděláme to tak a tak, protože jsem to řekl“ –Přebývá ti tam zvýrazněné e.
Tvůj život je řízen vědeckým přístupem?V mnoha ohledech ne (např. někdy jednám impulsivně nebo někdy při nakupování se rozhoduji iracionálně), ale pokud jde o morálku, tak ano, alespoň se o to snažím, podle mého zde neexistuje jiná možnost. Proto taky na spoustu věcí nemám názor – protože mi vychází nedefinovaná hodnota.
Přebývá ti tam zvýrazněné e.Jak jsem psal – pokud jde o osobní rozhodování, může to být dostačující. Ale lidé obvykle nežijí ve vzduchoprázdnu a je potřeba se na nějakých věcech shodnout s ostatními (např. přítel/přítelkyně, parta kamarádů, kolegové – nemluvě o kolektivech, které si člověk nevybírá, ty radši nechme stranou)
A co teda děláš ty, když se potřebuješ rozhodnout třeba v nějakém morálním problému?V té větě nevidím nic, co by naznačovalo, že by to nemuselo být mé osobní rozhodování, ani mě nenapadá, proč by se na to měl použít vědecký přístup.
A tento vesmír nekonečný zřejmě není.Eeeehm, co? Mně to moc zřejmé nepřijde, nebo mi unikl nějaký zásadní objev na poli astrofyziky?
zřejmě
Tudíž zřejmě nemůže být tento vesmír simulovaný počítačem menším než tento vesmír.jj, s tím souhlasím, #282 – v simulovaném systému nelze dosáhnout stejné složitosti, jakou má naše realita – ale to neznamená, že by nešlo v tom simulovaném prostředí nastartovat evoluci a nechat ji dospět do nějaké omezené fáze.
jj, s tím souhlasím, #282 – v simulovaném systému nelze dosáhnout stejné složitosti, jakou má naše realitaLeží snad ten simulátor mimo naši realitu? Ne, je její součástí, její podmnožinou. Na tomhle se snad shodneme, ne? Potom platí, že počet atomů (nebo jiných jednotek a tím i složitost) v realitě je vyšší, než v simulátoru. Ještě by se mohly rovnat – prohlásil bys, že součástí simulátoru je i okolní realita – ale to už bych pak nepovažoval za simulaci.
ale to neznamená, že by nešlo v tom simulovaném prostředí nastartovat evoluci a nechat ji dospět do nějaké omezené fáze.Toto uznávám, že je víra a intuice.
Já jsem pořád toho názoru, že si můžu vesmír odemulovat na počítači a není mi znám důvod, proč by to jít nemělo.Hmm. Nejseš pak celularitán? BTW: Trocha toho celularitánského porna: http://www.youtube.com/watch?v=C2vgICfQawE & http://www.youtube.com/watch?v=xP5-iIeKXE8.
Já jsem pořád toho názoru, že si můžu vesmír odemulovat na počítači a není mi znám důvod, proč by to jít nemělo.Teď to bude znít hnusně, ale: jsi ještě na gymplu a nemáš naprosto dostačující znalosti teorie na to, abys mohl tento názor fundovaně podložit. Z tvého pohledu je to obyčejná víra založená na něčem, čemu dostatečně nerozumíš. Sice jsi navštěvoval nějaké vysokoškolské přednášky, ale teorie automatů, vyčíslitelnost a podobné legrace mezi nimi určitě nebyly nebo se mýlím? Je to o tolik odlišné jako víra v něco, co řekl někdo jiný, tx to nejsi schopen kriticky posoudit a jen se to hodí do tvého názoru na fungování světa? Neber to jako výsměch, jen mi přijde zajímavá tahle tvoje vlastní zkušeností ničím nepodložená víra v kontrastu s tím, co tady od tebe na adresu náboženské víry zaznělo. Mimochodem, u mnoha geniálních objevů stála nejenom vynikající schopnost matematického/fyzikální/chemického/biologického mentálního žonglování, ale i takové fuzzy věci jako intuice a víra. DOkonce si troufám říct, že intuice a víra jdou napřed, hledajíc cestu, exaktní přístupy už slouží "pouze" k exaktnímu formování konkrétní teorie. V propadlišti dějin vědy leží mnoho objevů geniálních vědců, které jen zkrátka zradila jejich intuice, když je zavedla do slepé uličky, po vědecké stránce jejich teorie neměly chybu.
co řekl někdo jinýTy zase věříš tomu, že při betarozpadu odlétá část energie v podobě neutrin. Někdo to řekl. Nebo jsi dělal ty experimenty, měřil hmotnost produktů, energii vyzářených částic…?
Z toho co vime o realnem svete se nezda, ze by zde dochazelo k takovym jevum.To proto, že taková simulace by imho probíhala spíš jako celulární automat simulující fyziku základních částic, než jako simulace ala počítačová hra, kde se operuje s texturami a objekty, aby se ušetřil výkon.
Ja ale tvrdim, ze ty simulace maji ruznou pravdepodobnost, a ty neosizene extremne naddimenzovane jsou spis mene pravdepodobne. Proto mi pripada nepravdepodobne, ze jsme v simulaci.Mě to přijde spíš naopak, tedy za předpokladu, že máš něco jako nekonečně výkonný počítač (nebo se nacházíš ve vesmíru, kde čas nehraje takovou roli). U celulárních automatů prostě nadefinuješ počáteční stav (třeba superhmotný bod, který vybuchne, nebo nějakou stabilní mřížku, kde pak změníš pár bodů a ona se krásně rozpadne do chaosu, jako je možné vidět v celulárním pornu na 3:16, nebo v 4:22) a pak to necháš běžet, kdežto tu ošizenou musíš vyrobit a to je pracné i s generátory, navíc jak už někdo podotýkal, vznikají tam chyby a bugy.
Ano, ale poloz si otazku, je to ekonomicke?To asi záleží, v jakém vesmíru. Co když v tom nad naším simulovaným platí jiné fyzikální zákony a jiné věci jsou vzácné (např. mají přebytky výpočetního výkonu a je to pro ně něco, jako pro nás vzduch nebo mořská voda)?
Nas fyzikalni svet nevypada, ze by byl osizena simulace
To by sizenim byt mohlo. Ale je otazka, proc tam ty vzdalene oblasti vubec davat, kdyz s nimi nemame co interagovat.Zatim :)
Takže by šizením mohla být existence maximální možné rychlosti světla v našem vesmíru? Například z důvodu, že se programátoru nechtělo dělat pravidla pro interakci více vzdálených oblastí (prostě se jim hodí vzájemná rychlost >c a hotovoNemuselo by to být šizení - vem si jak rychle jede kluzák v life. Nic rychlejšího tam není a tohle může být stejný případ.).
Jak chces fundovane podlozit, zda je vesmir simulace nebo ne?No právě že nijak, o tom to přece celé je. O Jendově skálopevné víře, že je to možné. Vstoupil jsi do diskuze v momentě, kdy už zúčastněné přestala bavit, tak je jasné, že jsi tu dlouhou pseudofilozofickou debatu nečetl celou. O tom, jaká konkrétní partie teoretické informatiky mu pomůže nebo nepomůže, to vůbec nebylo.
"Já jsem pořád toho názoru, že si můžu vesmír odemulovat na počítači a není mi znám důvod, proč by to jít nemělo."Versus příklad názoru z opačné strany barikády typu
"Já jsem pořád toho názoru, že Bůh vytvořil vesmír lusknutím prstů a není mi znám důvod, proč by to tak být nemělo."Obé založeno na naprosto stejné víře. Jako obvykle, diskuze o náboženství a víře k ničemu nevedla. S dovolením všech nebudu čekat na naplnění Godwinova zákona a půjdu se věnovat něčemu užitečnějšímu. Nashledanou u dalšího flame, příště raději někde u piva.
Obé založeno na naprosto stejné víře.*facepalm*
když už sviníš diskuzi příspěvkem bez jakékoli hodnotyJak, bez jakékoliv hodnoty? Facepalm je obecně chápaný jako zklamaný nesouhlas kratší, než 50 řádků textu, kde popisuji, jak a proč s tebou nesouhlasím, na což bys mi stejně odpověděl že je to otázkou víry a byli by jsme tam, kde jsme.
"Já jsem pořád toho názoru, že si můžu vesmír odemulovat na počítači a není mi znám důvod, proč by to jít nemělo."je tvrzení, které plyne z toho, že simulovat věci možné je, jak na mikro, tak na makro úrovni. Čím víc máš dat, tím lépe to funguje a není známý žádný důvod, proč by to jednou nemohlo jít prakticky 1:1 (tedy simulovat vesmír s naprosto stejnou fyzikou jako ten náš, nemluvím tu o velikosti počítače). To co tvrdí je tedy založeno na současných poznatcích a předpokladu, že v budoucnosti se neobjeví žádná magie, která nám podobné věci znemožní, kdežto argument:
"Já jsem pořád toho názoru, že Bůh vytvořil vesmír lusknutím prstů a není mi znám důvod, proč by to tak být nemělo."ničím testovatelným a opakovatelným podložený není, pokud teda za důkaz nepovažuješ to co je napsané v jedné velmi staré, pohádkově působící knize. Pokud nedokážeš poznat rozdíl, nemá moc smysl se s tebou pouštět do další diskuze a proto je jednodušší a efektivnější odpovědět prostě facepalmem.
Teď to bude znít hnusně, ale: jsi ještě na gympluSpíš to zní dost hloupě a nabubřele :).
a není mi znám důvod, proč by to jít nemělo.Nad tímhle jsem se zamýšlel v jedné své seminárce a tehdy jsem došel k tomu, že to nejde, protože virtuální vesmír je podmnožinou toho skutečného, tudíž nemůže dosáhnout stejné složitosti. Počet atomů (nebo jiných jednotek) virtuálního systému < počet atomů skutečného. Takže i když nasimuluješ evoluci, nebudou se moci ty organismy rozvinout do složitosti těch skutečných. P.S. tohle je můj názor pár let zpátky, možná mne teď někdo přesvědčí, že je to jinak…
Já jsem pořád toho názoru, že si můžu vesmír odemulovat na počítačiTo by pak bylo Stvoření, ne?
Sorry za fuzziness, ale lépe to napsat neumím.Řekl bych, žes právě hezky nadefinoval matematiku. ;)
Vážně máš pocit, že všechno, co já dělám a způsob, jakým přemýšlím, jsou výsledkem čistě racionálních úvah?Co se týče lidského chování, člověk maximalizuje svůj užitek – a tím lze vysvětlit vše. Stačí si uvědomit, že užitek je subjektivní a to, co jeden považuje za škodlivé, může být klidně pro jiného užitek. Např. adrenalinový sport (ať už je to cokoli) je pro jednoho nepřijatelný hazard, zatímco pro druhého užitek (který převažuje rizika/náklady). Docházejí k různým závěrům, ale přitom oba maximalizují užitek. Nebo pro někoho může být takovou maximalizací neznalost – místo aby trávil spoustu času studiem něčeho (třeba vlastností nějakého výrobku), tak prostě vyzkouší náhodnou možnost a pak třeba jinou a i když se třeba netrefí napoprvé, bude to pro něj maximální užitek.
Co se týče lidského chování, člověk maximalizuje svůj užitek – a tím lze vysvětlit vše.A nebo je to dostatečně abstraktní na to, aby se to špatně vyvracelo. Ale jako zjednodušení to funguje docela dobře. Každopádně v kontextu diskuze je to taková prázdná teorie, která nevysvětluje, co je tím užitkem a proč.
Užitek je to, co si konkrétní člověk jako užitek definuje, toť vše.Pokud se v tomhle shodujem, pak mám pocit, že jsi neporozuměl tomu, co jsem psal. Tvé tvrzení, že lidé vždy udělají to, co podle jejich názoru povede k jimi definovanému užitku je podle mě mimo realitu.
Užitek je to, co si konkrétní člověk jako užitek definuje, toť vše....aneb "lide delaji, co delaji". Nevim, jestli si delas legraci, nebo to myslis vazne.
Skutečně? Ale to se nadřete při tom vysvětlování.Ono stačí říct, že člověk se snaží maximalizovat užitek, často bez toho, aby měl tušení jak na to, nebo co za užitek chce :)
no, právě že ten "užitek" je sporný. Užitek z emocí? Z krafání ne netu? Která složka naší osobnosti má z čeho užitek?Ta stránka, co se hroutí z přepracování, když člověk nemá žádnou zábavu.
Nechápu, proč si tolik lidí pod „užitkem“ představuje jen to druhé.Proc? Protoze fyzikalni realita je, ze pomahani druhym nebo psani OSS te nenakrmi, ale zvyseny bankovni ucet (za jistych podminek) ano.
psani OSS te nenakrmiNe? Tak to jsem asi udělal někde chybu :).
Těžko se můžete objektivně bavit o fundamentálních základech našeho světa, když se neshodnete už právě v těch fundamentálních základech.Já ho nechci přesvědčovat o tom, že mám pravdu, já jenom chci, aby mi ty fundamentální základy světa, které uznává on, vysvětlil. U pár katolíků jsem to zkoušel a nepovedlo se mi z nich nic vyrazit. Doufám, že když najdu nějakého, kdo o jiných věcech dokáže konzistentně přemýšlet, řekne mi něco zajímavého i k tomuto.
Apropo ten věřící jaderný fyzik asi nezpochybňuje elementární částice a další věci, takže by mi celkem stačil diff :).myslis, ze takovy verici fyzik pridava k lagrangianu standrdniho modelu jeste nejakou dodatecnou cast, ktera popisuju pusobeni Boha?
K počítání morálky přece nepotřebuju šestkrát denně rozkládat kobereček.Ty to víš, já to vím, ale jak to mají vědět oni?
Proč si zasviňují dýchací epitel zplodinami z kouření tabáku.Protože jsou na něm závislí a náklady na ukončení užívání jsou pro ně vyšší než užitek – včetně toho budoucího. Budoucí užitky totiž nelze jednoduše posčítat a porovnat s dnešními náklady, ale je potřeba je diskontovat. Diskontní míra je individuální a v tomto kontextu znamená, jestli člověk žije víc současností, ze dne na den, nebo uvažuje v dlouhodobějším horizontu. Pro ty lidi jsou prostě současné psychické (případně fyzické) problémy větší, než užitek, který by měli v budoucnu (nezničené zdraví, delší život, ušetřené peníze). Úplně jednoduchá ekonomická rovnice. Zajímavější otázka spíš je, co bylo před vznikem této závislosti a proč se někdo touto cestou vydá, zatímco jiný ne.
Ale kašlete už na to stvoření :).tak tohle zavani deismem, coz s napr. s krestanstvim uz nema moc co delat
Jelikoz ale vira neni neco, co se da naucit...
Everyone is born atheist¹, religion is learned.
¹ pravděpodobnější by byl možná animismus, ale rozhodně ne mainstreamové náboženství (uvědomuji si, že víra != náboženství, ale nic to nemění na argumentu, totiž je absurdní, aby se člověk rodil s vírou v např. křesťanského boha)
totiž je absurdní, aby se člověk rodil s vírou v např. křesťanského bohaja nekde napsal, ze se clovek rodi s virou, nejdejboze nejakou konkretni virou? Kde?
Jestliže se víra nedá naučit, jak se získá?treba sv. Pavel ji ziskal zjevenim
Získat víru chemickou reakcí? Zajímavé.Ať tak nebo tak, tak je to vždy reakce. Buď je vrozená a získá se zkopírováním sekvence DNA a nebo je naučená a zapíše se do neuronů, což jsou chemikálie.
zapíše se do neuronů, což jsou chemikálie.Nicmene rikat tem neuronum chemikalie mi prijde minimalne dost zavadejici.
Trochu smutné mi však příjde, pokud člověk o těhle věcech nepřemýšlí vůbec…
Kdyby se to omezilo na minimum, svět by byl krásnější. Filosofování nad nesmrtelností chrousta obvykle nikam nevede. (Ale trvalo mi to…)
Me prijde, ze vira v boha je zpusob, jak objektivizovat prave nejaky druh subjektivni moralky (ktery je nam vrozeny).Nesouhlasím. Zaprvé je to redukce (boha věřící nemají jen kvůli morálce, resp. neměli by mít) a zadruhý. Ale hlavně - zadruhé - jde o to, že když máš víru v boha (křesťanského typu dejme tomu, obecně to neplatí), tak sice věříš, že existuje objektivní morálka, ale to ještě neznamená, že se dá ta morálka objektivně poznat. V křesťanství to tak všeobecně není. Jinými slovy, pokud nějaký věřící obhajuje svou subjektivní morálku bohem (ie tvrdí o své morálce, že vychází z nějaké objektivní), porušuje tím zásady své vlastní víry (alepoň v abrahamovských náboženstvích určitě), je to v podstatě pokrytectví. Jiná věc je, že se to bohužel přesto často děje.
Jinými slovy, pokud nějaký věřící obhajuje svou subjektivní morálku bohem (ie tvrdí o své morálce, že vychází z nějaké objektivní), porušuje tím zásady své vlastní víry (alepoň v abrahamovských náboženstvích určitě), je to v podstatě pokrytectví.Tomu nerozumim. Jakou zasadu tim porusis? Nicmene, asi mas pravdu. Nevysvetluje to treba viru v pohanske bohy, kteri zadnym moralnim vzorem nebyli. Jenom zosobnenim prirodnich jevu.
Tomu nerozumim. Jakou zasadu tim porusis?V NZ to je na vícero místech, určitě si teď na všechny nevzpomenu, ale např. začátek (prvních 5 veršů) Mt 7.
Nesuďte, abyste nebyli souzeni.Asi by to chtělo nějakého teologa, ale logicky vzato to znamená implikaci: soudíš → budeš souzen (podle stejných pravidel) nikoli: nesmíš za žádných okolností soudit. Druhý verš to rozvíjí – a v zásadě je to kategorický imperativ.
soudíš → budeš souzen (podle stejných pravidel) nikoli: nesmíš za žádných okolností soudit.Co ti není jasný na tom "nesuďte"?
Nedávejte psům, co je svaté. Neházejte perly před svině, nebo je nohama zašlapou, otočí se a roztrhají vás.:))
Co ti není jasný na tom "nesuďte"?Tak znova: viz ta tučně vyznačená část. Co když někdo chce být souzen resp. nevadí mu to?
"Nesuďte, protože když to uděláte, dostane se vám stejnýho zacházení …"Pokud to zacházení bude skutečně stejné, tak je to v pořádku a přijatelné. Nebo možná víc než přijatelné. Znamená to, že platí rovnost mezi lidmi a pro všechny stejná pravidla.
[a to se vám dřív nebo pozdějc nebude líbit]Proč by se mi to nemělo líbit? Jestliže např. nechci, aby ostatní kradli moje věci, tak se smířím s tím, že já nebudu krást taky.
Kategorické to je, to ano, podobně jako většina těhle výroků...Immanuel Kant – Kategorický imperativ: „Jednej jen podle té maximy, o níž můžeš zároveň chtít, aby se stala obecným zákonem.“
Tak znova: viz ta tučně vyznačená část. Co když někdo chce být souzen resp. nevadí mu to?Tam jde o to, že soud člověka nikdy nebude dokonale spravedlivý. Ten výrok v podstatě říká, abys nechal posouzení na bohu, protože když sám budeš soudit (inherentně nedokonale), tak i tobě se namísto dokonale spravedlivého posouzení dostane toho lidského, nedokonalého.
Znamená to, že platí rovnost mezi lidmi a pro všechny stejná pravidla.Cože? Tam se nic neříká o pravidlech stejných pro všechny.
Neboť jakým soudem soudíte, takovým budete souzeni, a jakou měrou měříte, takovou Bůh naměří vám.Podle mého to nelze brát tak konkrétně, jako přímo ten soud (budova a nedokonalí soudci), ale obecněji – soud jako soubor pravidel a principů, které se mají dodržovat. A také:
Jak byste chtěli, aby lidé jednali s vámi, tak vy ve všem jednejte s nimi; v tom je celý Zákon i Proroci.Tohle je ta nejlepší etická norma a je v tom i ta rovnost – nemůžu po ostatních chtít, aby dodržovali něco, co sám nedodržuji, aby se řídili pravidly, kterými já se neřídím – pro všechny mají platit stejná.
Podle mého to nelze brát tak konkrétně, jako přímo ten soud (budova a nedokonalí soudci)Tak jsem to rozhodně nemyslel, měl jsem na mysli morální soud, tedy to, že zhodnotíš, jestli někdo nebo nějaký čin je/není morální. Potažmo jde o posuzování, kdo je "lepší člověk". Přijde mi, že mícháš dohromady morálku/morální hodnoty a pravidla ve společnosti, zákony. To druhé je něco úplně jiného. Ježíš celkově to druhé v podstatě neřešil, byl to dost apolitický člověk, spíš takový filosof (většinou). Na nějaká formální pravidla si moc nepotrpěl, desatero nijak zvlášť nezdůrazňoval, dokonce ho tak trochu "nahradil" (ne doslova) svým dvojím přikázáním, a to ne explicitně sám od sebe, ale tepr až když byl na pravidla přímo dotázán.
Tohle je ta nejlepší etická norma a je v tom i ta rovnostAno, Zlaté pravidlo. V Bibli se objevuje všade možně jak v SZ, tak i v NZ. Ostatně Ježíšovo druhé přikázání je jeho zesílenou verzí. Souhlasim, že to je ta nejlepší etická norma (koneckonců, stejný názor měl zřejmě i Ježíš), ale žádnou moc velkou rovnost v tom nevidím - ta rovnost tam je jen v rámci jednoho člověka, že měří sobě stejně jako jiným. Ale není v tom není žádná rovnost před pravidly v rámci celé společnosti - na to už potřebuješ další pravidla. Jinými slovy, lidé mohou mít různé standardy a morální zásady, a to přesto, že je uplatňují konzistentně na sebe i na ostatní.
Kill them all and let God sort them out.ti taky nikoho nesoudí
Ale skutečně je nutné, aby kvůli tomu ti slušní během pozemského života trpěli?Podle katolickeho katechetismu ano
Ona ta myšlenka, že by se na Zemi nesoudilo vůbec a všechno se nechalo až na Boha je zajímavá…Nepredstavujem si Boha ako nejakého najvyššieho sudcu, bytosť, ktorá nám to po smrti spočíta. To, čo "radí" Biblia beriem skôr ako zhustenú skúsenosť generácií pred nami, z ktorej sa môžem poučiť, čo je "dobré" a čo "zlé." Aj moja skúsenosť mi už potvrdzuje, že obyčajne súdi niekto, kto má sám to brvno v oku a nevidí ho. Kto sa sám pasuje za toho,čo má súdiť ostatných, "horších". A často sa mu podarí ľuďom ublížiť a nie vždy sa mu to ešte zaživa celkom vráti. Možno ku koncu ostane sám a všetci sa od neho z hnusom odvrátia. Určite to zlo, ktoré spôsobí, bude mať nejaké pokračovanie a niekto si to zase odnesie (zoberme si napr. vyrovnávanie sa Nemcov po vojne z dôsledkami norimberských zákonov, alebo nekonečné konflikty na Balkáne, kde už nie je jasné, kto je zlý sudca a kto nespravodlivo obviňovaný).Vezmime si len takého rodiča, čo neustále dieťa len kritizuje a podozrieva a vôbec si neuvedomí,že sám nie je bezchybný. Ono si to ponesie celý život - takže raz za to poškodenie dieťaťa bude ten rodič odsudzovaný. Alebo klebetnica, ktorá neustále ohovára susedov, že majú nevychované deti - a sama si nezametie pred vlastným prahom a jej vlastné deti sa jej nevydaria. Biblia nabáda, že sa najprv máme pozrieť na seba a súdiť spravodlivo, objektívne, aby sme neublížili,lebo za to ponesieme zodpovednosť. To je samozrejme len vzor, korému by sme mali prispôsobovať svoje konanie, ak na svete nechceme spôsobovať zlo.reálne to obyčajne nedokážeme, ale ak si to uvedomíme, môžeme sa o to pokúšať a postupne sa to učiť. Biblia vie, že sme len ľudia a preto nám radí! A ešte s tými perlami sviniam... Niektorým ľuďom to vysvetľovať je i zbytočné. Nie sú schopní to pochopiť. Možno až ak na svoju hlúposť sami tvrdo doplatia. doplatia
Konzistentní myšlení je hrozně omezené. Neumožňuje člověku dostatečný nadhled a uvrhává ho do nesmyslných konfliktů s lidmi, se kterými by mohl udržovat dobré vztahy.Stačí to prodchnout trochou pravděpodobností přidělovanou jednotlivým hypotézám, prostě tomu místo černobíla dodat fuzzy stavy a hned je fajn.
Vtip je v tom, že člověk velmi často jedná zcela v rozporu s pravděpodobností, která vychází z racionální úvahyTo může souviset s tím, že vyčíslit přesně tu pravděpodobnost je výpočetně neúnosné a tak použijeme aproximaci.
a ještě k tomu mu to na potvoru vychází :)Pak ty pravděpodobnosti, respektive ta aproximace, byly vyčísleny dobře. Nebo měl ten člověk štěstí, statistika je sviňa :)
To může souviset s tím, že vyčíslit přesně tu pravděpodobnost je výpočetně neúnosné a tak použijeme aproximaci.A následně se rozhodneš proti té své vlastní aproximaci. O tom jsem mluvil.
Pak ty pravděpodobnosti, respektive ta aproximace, byly vyčísleny dobře. Nebo měl ten člověk štěstí, statistika je sviňa :)Nemůžeš přece předpokládat, že ti ze statistiky vyjde správná predikce výsledku jednoho pokusu.
A následně se rozhodneš proti té své vlastní aproximaci.Takže ty třeba zvážíš možné výhody a nevýhody nástupu do RH, vyjde ti, že je pravděpodobnější, že se ti tam líbit nebude, a přesto tam půjdeš? WTF?
Nemůžeš přece předpokládat, že ti ze statistiky vyjde správná predikce výsledku jednoho pokusu.No to ne, ale můžu si vybrat nejpravděpodobnější dobrou cestu a po ní se vydat a doufat, že to vyjde.
Takže ty třeba zvážíš možné výhody a nevýhody nástupu do RH, vyjde ti, že je pravděpodobnější, že se ti tam líbit nebude, a přesto tam půjdeš? WTF?Například. A paradoxně je to mnohem trefnější příklad, než si myslíš.
No to ne, ale můžu si vybrat nejpravděpodobnější dobrou cestu a po ní se vydat a doufat, že to vyjde.Teoreticky ano.
Například. A paradoxně je to mnohem trefnější příklad, než si myslíš.Tak proč si sakra vybíráš tu horší cestu? (tohle není ani masochismus, masochista má z toho potěšení, tudíž se mu to jeví jako lepší)
vyjde ti, že je pravděpodobnější, že se ti tam líbit nebude, a přesto tam půjdeš? WTF?Člověk dělá i věci, které ho tolik netěší, aby mohl dělat jiné, které ho těší víc. A pořád je to ta maximalizace užitku – jedno je náklad a druhé užitek.
Stačí to prodchnout trochou pravděpodobností přidělovanou jednotlivým hypotézám, prostě tomu místo černobíla dodat fuzzy stavy a hned je fajn.Rad bych poznamenal, ze pravdepodobnost a fuzzy logika jsou dva naprosto odlisne koncepty! A proto to tvrzeni sice vypada vedecky, ale jinak je to blabol.
A proto to tvrzeni sice vypada vedeckyOh shit, a já na tom chtěl založit náboženství.
pravdepodobnost a fuzzy logika jsou dva naprosto odlisne konceptyVážím si čtenářů, kteří čtou co píšu a je docela fajn, že ses nad tím zamyslel. Příště ale nepřidávej ke slovu fuzzy (což je normální anglické slovo, které mi přijde lepší než české ekvivalenty) hned i logika.
Konzistentní myšlení je hrozně omezené...Musí být, už z principu. Stačí si vzpomebnout na Gödela a převést to z čisté matematiky a logiky do obecnější filosofie. Buď můžeme mít myšlení, které je ve své primitivnosti úplné a bezrosporné (ale v praxi tak tupý nikdo nejspíš není ... alespoň doufám), nebo budeme mít sice myšlení bezrosporné, ale velmi omezené (protože odpovědi na většinu otázek "Proč?" budou znít ve stylu "Protože Bůh"), nebo se pokusíme pojmou svět v co největší možné úplnosti, ale pak se nevyhnem rozporům a paradoxům a mnoha "Proč?", na které je odpověď "Nevíme" (přímadně "Mu/NULL/Protože bagr"). V praxi to takoví fundamentalísté mají docela těžké, obvlášť tehdy, když svojí konzistenci strovnávají s díly, které naopak obětovali konzistecni ve jménu úplnosti. Ale s takovými lidmy se není dobré hádat, obzlášť pokud jsou v přesile a v okolí je v dispozici větší množství vyschlého dřeva ...
Moc rád bych si o tomhle někdy pokecal s nějakým vědcem křesťanemJiří Grygar měl někdy přednášku, jak kloubí vědecký přístup k světu s křesťanskou vírou, možná k tomu i napsal. Nebo takový Orko bývá přístupný diskusi na tahleta témata, nicméně asi bude celkem o štěstí chytit ho někdy, kdy má čas...
To není důvod k tomu, abych si od nějakých křesťanů nechal nejdřív nadávat do nevěřícího, a pak ještě poslouchal řeči o tom, jak můžu žít bez víry. Jasněže nemůžu.
Kde kdo komu nadává do nevěřících? Nejseš ty trochu paranoidní?
Nejseš ty trochu paranoidní?Vítej v diskuzi.
Hm, no nevím, co míníš „hranicí mezi náboženským a sekulárním“No, v zásadě to, že víra v boha/bohy byl spíš takový doplněk než to hlavní v jejich systémech...
ale nějak jsem po pár zkušenostech vystřízlivěl z toho, že by východní náboženství byly méně dogmatické, než ty západní.Tak jasný no, je to tak. Podobně jako u nás, taky mají svoje dogmatiky/fundamentalisty...
Sám jsem ateista, ale otázka stvoření do žádné vědecké otázky, která se stvoření života nebo vesmíru přímo netýká, vůbec nezasahuje.Přijde na to, jak definuješ otázku stvoření. Jestli ti jde o to, co bylo před Velkým třeskem, tak nejspíš jo, když to věda nepopisuje, že :). Jestli máš na mysli konkrétní implementaci třeba v Bibli a z toho pramenící fanatismus, tak to podle mě koliduje velmi.
Pokud by totiž vědec připouštěl vliv boha na svět kolem nás a tedy i na výsledky experimentů, už by si nemohl počínat vědecky.To platí jen pro některé definice bohů...
Pokud by totiž vědec připouštěl vliv boha na svět kolem nás a tedy i na výsledky experimentů, už by si nemohl počínat vědecky.A co vliv člověka? Vliv prostředí? Vliv přírodních zákonů. Nejsou náhodou přírodní zákony pro vědce ekvivalentem boha?
Nejsou náhodou přírodní zákony pro vědce ekvivalentem boha?Nutně ne. V křestanství díky Tomáší Akvinkému (a částečne i Sv. Augustinovi) jsou sice přírodní zákony dílem božím, ale Bůh se do nich nijak nemontujem, pokud nedělá zrovna zázraky. Ale třeba v imslámském světě se to bere tak, že přírodní zákony a vůle boži jedno jsou, což má na svědomí hlavně islámský filosof z dvanáctého století Al-Ghazzálí a jeho dílo Inkoherence filosofů (možná, že se to do češtiny překládá jinak). Tam (mimo jiné) tvrdí, že věci se dějí ne z toho důvodu, že se řídí přírodnímy zákony, ale protože je to vůle Aláha. Což mělo jako následek postupný pokles úrovně vědy v islámském světě, snad s vyjímou astronomie a matematiky (což je důvodu, proč používáme arabská (původně indická) čisla a spousta hvězd má arabské názvy), protože z pohledu této filosofie jsou pokusy o pochopení fungování pozemského světa nesmyslné a zbytečné.
Bůh se do nich nijak nemontujemTeď ses odhalil! :)
Nutně ne.Tak já se neptal zrovna na Toma a Augustina, ale spíše na současné vědce.
jsou sice přírodní zákony dílem božím, ale Bůh se do nich nijak nemontujeAutor té hry taky neposílá přes Internet příkazy, co by se mělo dít – prostě jen na začátku naprogramoval pravidla.
prostě jen na začátku naprogramoval pravidla.A jsme zas u toho... Součástí těch pravidel té "hry" je i čas, tudíž "autor" je nenaprogramoval na zčátku, nýbrž... hm, to bude horší... jak to říct? Zkusim se nad tím zamyslet...
Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV)
že se řídí přírodnímy zákony, ale protože je to vůle Aláha. Což mělo jako následek postupný pokles úrovně vědy v islámském světě, snad s vyjímou astronomie a matematikyNo to moc odhodlaní teda nebyli
Pro činnost vědce jsou existence nebo neexistence Boha ani jeho účel nějakého božího konceptu celkem bezpředmětné, protože je jeho vliv omezen maximálně na ono stvoření.Tak proč se jedním bohem zabývá denně miliarda lidí, druhým nejpopulárnějším také docela dost etc., když nemá na tento svět žádný vliv?
Pokud by totiž vědec připouštěl vliv boha na svět kolem nás a tedy i na výsledky experimentů, už by si nemohl počínat vědecky.Pročpak? Můžeme vzít boha jako třeba nějakou další interakci a normálně jevy jím způsobené studovat.
Existence nebo neexistence boha nemůže být ani vyvrácena ani potvrzena a nemůže být tedy brána v potaz do jakékoli vědecké teorie.Opět, proč tedy tolik lidí řeší něco, o čem stejně není možné říct, jestli to existuje nebo ne? To je věc, kterou prostě nechápu a zajímá mě to jako sociologický fenomén.
a ani věřící vědec se jimi ve své práci nezaobírá.Neměl jsem na mysli vědce při práci.
Jestli si boha představuje jako dědu na obláčku nebo nějakou životní sílu, to už je celkem jedno.No ne, to mě právě zajímá. Proč si pětkrát denně rozkládá kobereček a podle kompasu se sklání hlavou k Mecce (?). Proč nesmí v sobotu hrábnout na peníze nebo rozdělat oheň. Proč nesmí jíst vepřové.
Filozofické diskuze s věřícími na toto téma mě přestaly bavit už dávno.No já jsem to zkusil a nešlo to, což přičítám tomu, že mám obecně problém udržet diskuzi na některé témata s lidmi, kteří neví nic o částicové fyzice nebo molekulární biologii :)
No ne, to mě právě zajímá. Proč si pětkrát denně rozkládá kobereček a podle kompasu se sklání hlavou k Mecce (?).Klasický rituál úcty a příslušnosti k určité tradici a třeba i skupině obyvatel.
Proč nesmí v sobotu hrábnout na penízeProč máme asi víkendy?
Proč nesmí jíst vepřové.Protože se moc rychle kazilo, a ne každá poušť byla vybavená ledničkou.
Klasický rituál úcty a příslušnosti k určité tradici a třeba i skupině obyvatel.Asi skončíme na tom, že na tohle prostě nemám obvody.
Proč máme asi víkendy?Zdá se ti, že by lidé, kteří nepraktikují dané náboženství, nemohli o víkendu ani sáhnout na peníze?
Protože se moc rychle kazilo, a ne každá poušť byla vybavená ledničkou.Já vím, proč to vzniklo. Předpokládal jsem implicitně Proč nesmí jíst vepřové v roce 2012 v Praze.
Asi skončíme na tom, že na tohle prostě nemám obvody.Anebo se možná jen marně snažíš najít racionální důvody tam, kde nejsou...
Ony tam pravděpodobně jsou, ale jejich vysvětlení je zřejmě netriviální. V takovém případě lze zvolit tři přístupy:
Protože sám se snažím buď chovat racionálně (a přijde mi, že lidé kolem to tak také vnímají)Tak tohle bych tipoval na iluzi a sebeklam.
A přijde mi divné, že bych měl firmware natolik odlišný od miliard dalších lidí, aby mi něco takového nic neříkalo a nebyl to schopen pochopit. Ale už to tak vypadá.Disponuješ nějakými těmi odlišnostmi, ale těžko můžeš sám na sobě odhadovat, jak moc jsou zásadní.
Tak tohle bych tipoval na iluzi a sebeklam.Ta věta pokračovala stylem „a ne vždy se mi to daří, pak si to doufám dokážu připustit“.
ale těžko můžeš sám na sobě odhadovat, jak moc jsou zásadní.Vzhledem k tomu, že se se spoustou lidí navzájem nechápu (ostatně o tom byl Mrkvův zápisek, pod kterým diskutujeme), nejspíš dost.
Ta věta pokračovala stylem „a ne vždy se mi to daří, pak si to doufám dokážu připustit“.Ale co znamená připustit si to. A jak si vysvětluješ své vlastní iracionální chování, když ti přijde tak nepochopitelné, že jsou iracionální jiní?
Vzhledem k tomu, že se se spoustou lidí navzájem nechápu (ostatně o tom byl Mrkvův zápisek, pod kterým diskutujeme), nejspíš dost.Vycházíš z chybného předpokladu, že se ti lidé navzájem chápou a že všichni mají blízko k nějakému průměru, zatímco ty máš k němu extrémně daleko.
Ale co znamená připustit si to. A jak si vysvětluješ své vlastní iracionální chováníNe vždy mladá část dokáže plně kontrolovat tu evolučně starší. V jádře je zakódováno, že výšky jsou nebezpečné (jedinci bez tohoto instinktu spadli z útesu a tudíž byli v evoluční nevýhodě) a od vynálezu zábradlí to ještě nestačilo vymizet. Vyšší část si to uvědomuje, ale stejně s tím nemůže nic dělat. Tep roste, vyplavuje se adrenalin, klepou se nohy.
když ti přijde tak nepochopitelné, že jsou iracionální jiní?To definuju tak, že si u nich vyšší část nepřipustí to, že nemá plnou kontrolu nad tím níže.
Což je celé z prstu vycucaný model, který se snažíš nějak napasovat na realitu. Typický postup fyziků :D.Tak předlož své vysvětlení a porovnáme argumenty, případně zkusíme Occamovsky rozbřitvit.
Mimochodem, mám to chápat tak, že věříš na evoluční teorii? Na kterou vlastně? Darwinovskou?Tuším, že se tomu nadává neodarwinismus.
Tak předlož své vysvětlení a porovnáme argumenty, případně zkusíme Occamovsky rozbřitvit.Uvědomuješ si, že Occamova břitva je v podstatě statistická metoda a že vůbec není statická? Tedy že Occamova břitva při objevení nového, jednoduššího, vysvětlení, mění svůj výsledek?
Tuším, že se tomu nadává neodarwinismus.Výběr konkrétní teorie či konkrétní sady teorií a jejich osnačení za univerzální pravdu podle mě už spadá do kategorie víra. Zvlášť pokud se jedná o věci vysvětlující fungování světa. Možná, kdyby existovaly hodně pádné argumenty, že tato teorie nebude upřesněna či popřena nějakou jinou (víceméně) obecně uznávanou teorií, ale to si myslím, že nebude ten případ.
Uvědomuješ si, že Occamova břitva je v podstatě statistická metoda a že vůbec není statická? Tedy že Occamova břitva při objevení nového, jednoduššího, vysvětlení, mění svůj výsledek?Ano, uvědomuju, přesto jsem ještě neviděl nikoho seriózně vysvětlovat nestabilitu atomových jader pomocí neviditelných růžových jednorožců. Když to vezmeš takhle, nemůžeš si být jistý vůbec ničím.
Výběr konkrétní teorie či konkrétní sady teorií a jejich osnačení za univerzální pravdu podle mě už spadá do kategorie víra. Zvlášť pokud se jedná o věci vysvětlující fungování světa. Možná, kdyby existovaly hodně pádné argumenty, že tato teorie nebude upřesněna či popřena nějakou jinou (víceméně) obecně uznávanou teorií, ale to si myslím, že nebude ten případ.Ano, už jsi mi výše ukázal, že se dá říct, že věřím, že gravitace není způsobena skřítky, kteří tahají věci k zemi.
Ano, uvědomuju, přesto jsem ještě neviděl nikoho seriózně vysvětlovat nestabilitu atomových jader pomocí neviditelných růžových jednorožců. Když to vezmeš takhle, nemůžeš si být jistý vůbec ničím.Jsi gnostik. Ne v tom křesťanském smyslu, ale v tom, že ty předpokládáš, že svět popíšeš vědeckým způsobem a že ten popis bude správný a pravdivý. Nebo ne? Kdykoli k tomu něco napíšu, použiješ slova „když to vezmeš takhle“. Ale já jako agnostik (opět i v nenáboženském smyslu) nevím, jak jinak bych to mohl brát. Mně totiž nedělá problém připustit, že tu pravdu ohledně fungování věta mít nebudu.
přesto jsem ještě neviděl nikoho seriózně vysvětlovat nestabilitu atomových jader pomocí neviditelných růžových jednorožcůNa mě ti jednorožci působí poněkud srozumitelněji než kvantová fyzika. A pokud výpočty pomocí jednorožců budou jakž takž fungovat, tak je klidně budu v každodenním životě používat.
Ano, už jsi mi výše ukázal, že se dá říct, že věřím, že gravitace není způsobena skřítky, kteří tahají věci k zemi.A co třeba geometrický pohled na relativitu? Že je gravitační síla ve skutečnosti jenom tvar prostoru. Není to podobné přetváření reality jako s těmi skřítky? A jestli ne, tak jiný příklad. Ty kuličky v učebnicích, co znázorňují atomy... opravdu jsou atomy takhle kulaté a na sobě nalepené jak bubliny zbublifuku? I chemikářka na střední nám řekla, že nemůže chemii učit, aniž by nám o některých věcech lhala, aby byly jednoduché. Ve fyzice jsme zase měli dost pochybný výklad proudění. Newtonovská teorie taky sedí jen přibližně. To je jedna věc za druhou :).
Nebo ne?Ne, snažím se použít nejlepší současný model a chápu, že se s novými poznatky může měnit. Dokonce se dost často mění. Na druhou stranu mnohá náboženství jsou už stabilní spoustu let. Tak mě zajímá, jak to dělají. Tím taky začala tahle diskuze. Pak jsme přešli k tomu, že se prostě chovají iracionálně, a teď debatujeme o tom, jestli si vždy uvědomuju své iracionální chování. Už jsem z toho nějak mimo :).
Na mě ti jednorožci působí poněkud srozumitelněji než kvantová fyzika. A pokud výpočty pomocí jednorožců budou jakž takž fungovat, tak je klidně budu v každodenním životě používat.Výpočty s jednorožci fungují srovnatelně s kvantovou fyzikou, jen je ta teorie složitější. A protože jsou neviditelní, nelze dokázat, že to tak není. Jsem tedy věřící v to, že ti jednorožci neexistují. To jsem acknul už v #121. Je to aproximace, pro daný účel, pro fenomenologické pochopení, lži-dětem.
jestli si vždy uvědomuju své iracionální chování. Už jsem z toho nějak mimo :).Vítej ve filosofii, tedy o úroveň výše (či níže, podle toho, jak se na to díváš), než je věda a náboženství.
Pak jsme přešli k tomu, že se prostě chovají iracionálně, a teď debatujeme o tom, jestli si vždy uvědomuju své iracionální chování.Oni to nejspíš vůbec neřeší, protože pro ně (pro jejich kulturu) to není žádný hodnotící ukazatel. Ty minmálně v některých případech hodnotíš racionální chování jako lepší, oni ne. Mimochodem, racionální = lepší je v naší kultuře/společnosti posledních pár desítek až stovek let docela trend. Zajímalo by mě, jak moc je tenhle postoj racionální
Dokonce se dost často mění. Na druhou stranu mnohá náboženství jsou už stabilní spoustu let.Ve vědě pořád přicházejí nové poznatky, mění se paradigmata, zpochybňují se některé staré teorie… Ale co se mění u morálky (která má sloužit k harmonickému soužití lidí)? Vždyť to, co platilo ve staré Číně nebo na za Ježíše Krista, platí úplně stejně i teď, princip je pořád stejný. Ten základ může být klidně konstantní, v tom není problém, protože lidská povaha je stovky nebo tisíce let stejná. Co by se mělo měnit, jsou pouze některé závěry, které jsou dobově závislé (a s technologickým pokrokem nebo změnou ekonomické situace je potřeba je přehodnotit). Viz třeba Konfuciův výrok: „Čeho chceš dosáhnout sám, k tomu dopomáhej druhým.“ a „Co sám nechceš, nečiň druhým.“ – na tom se za celou dobu nic nezměnilo a později (zřejmě nezávisle) dospěli k témuž závěru i jiní filosofové a teologové.
Asi skončíme na tom, že na tohle prostě nemám obvody.Můžu pro tebe udělat jen jednu věc. A to, že tě zkusím upozornit, až tě přistihnu při podobně nesmyslném konání. A vsadím boty, že se mi to povede (možná už mě i něco napadlo).
Předpokládal jsem implicitně Proč nesmí jíst vepřové v roce 2012 v Praze.Protože z rozumného důvodu vznikla tradice a z živé tradice vznika mrtvá tradice, dogma. A protože to dogma není dostatečně revidované. Je to asi stejné, jako proč se v roce 2012 učí na mnoha školách programování v Turbo Pascalu programování pro MS DOS. Je jednodušší věci nechat, ja jsou, než je revidovat.
Můžu pro tebe udělat jen jednu věc. A to, že tě zkusím upozornit, až tě přistihnu při podobně nesmyslném konání. A vsadím boty, že se mi to povede (možná už mě i něco napadlo).Podle mě nebudu mít problém přiznat, že to bylo iracionální. Třeba strach z vejšek (e.g. problém přejít po Nuseláku, i když vidím, že riziko spadnutí je prostě nulové, vzhledem k výšce plotu) nebo teď populární házení ramenem/další tiky (koukal jsem se na záznam jedné mé přednášky a vypadá to teda dost děsivě).
Protože z rozumného důvodu vznikla tradice a z živé tradice vznika mrtvá tradice, dogma. A protože to dogma není dostatečně revidované. Je to asi stejné, jako proč se v roce 2012 učí na mnoha školách programování v Turbo Pascalu programování pro MS DOS. Je jednodušší věci nechat, ja jsou, než je revidovat.„protože se to píše v Bibli“ vs. „protože se to píše v osnovách“ Moc hezké :)
Full disclosure poznatků umožní ostatním si je prostě najít a přečíst a nemuset nad tím stejným bádat znova, čímž ušetří čas a budou mít víc energie na to je dále rozvíjet.Dobře, ale jaký racionální proces tě vede k tomu, že zrovna tohle je tvým cílem?
Lze diskutovat o racionalitě podmínky, kvůli které se tady můžeme bavit? To je jako diskutovat o racionalitě interakcí elementárních částic.Bavíme se o člověku, ne o částicích. Jinak to, co ty říkáš, ve mě evokuje víru v boha, protože jak jinak by evoluce věděla, co má dělat a jak to má dělat, kdyby nebyla bůh :).
Bavíme se o člověku, ne o částicích.A? Řekni, co je na předkládaném evolučním vysvětlení špatně nebo proč se ti zdá nepravděpodobné.
Jinak to, co ty říkáš, ve mě evokuje víru v boha, protože jak jinak by evoluce věděla, co má dělat a jak to má dělat, kdyby nebyla bůh :).Evoluce není nějaké entita, která něco dělá, nějaká paní, která mění geny a memy a vraždí jedince se špatnou kombinací obého. Evoluce je termín, kterým označujeme procesy, které probíhají při interakci mezi měnícími a množícími se jedinci v systému.
A? Řekni, co je na předkládaném evolučním vysvětlení špatně nebo proč se ti zdá nepravděpodobné.Řekni, kde jsem tvrdil, že je špatné nebo nepravděpodobné?
Evoluce není nějaké entita, která něco dělá, nějaká paní, která mění geny a memy a vraždí jedince se špatnou kombinací obého. Evoluce je termín, kterým označujeme procesy, které probíhají při interakci mezi měnícími a množícími se jedinci v systému.Nicméně je vidět, že sám používáš to slovo ve smyslu, že evoluce vzala bandu jedinců, některé z nich udělala jiné než ostatní a následně nechala některé chcípnout. Hlavní je, že evoluce je něco, čemu se přisuzuje schopnost vytvářet kvalitní populaci. A je v celku jedno, jestli je to sada procesů nebo entita. Dá se na její obecné fungování a vlastnosti věřit nebo nevěřit. A v podstatě je to součást boha, podle některých představ/definic.
Nicméně je vidět, že sám používáš to slovo ve smyslu, že evoluce vzala bandu jedinců, některé z nich udělala jiné než ostatní a následně nechala některé chcípnout.Úroveň abstrakce, popisovat ty vztahy přímo jde jazykem dost blbě.
Jestli ti tohle nepřijde racionální… :)Ani v nejmenším mi to nepřijde jako důsledek tvé racionální úvahy. A i kdybys mě přesvědčil, tak bych řekl, že bys tím pádem musel dojít k mnoha dalším důsledkům. Například, pokud bys vycházel z axiomu, že je dobré pomáhat celému lidstvu, tak bys třeba nakonec přišel na něco úplně jiného, co bys pro dobro světa měl udělat.
Úroveň abstrakce, popisovat ty vztahy přímo jde jazykem dost blbě.V tom případě v bibli zvolili ještě pokročilejší úroveň abstrakce. Nejspíš to ti židi chtěli přiblížit normálnímu bačovi.
Například, pokud bys vycházel z axiomu, že je dobré pomáhat celému lidstvu, tak bys třeba nakonec přišel na něco úplně jiného, co bys pro dobro světa měl udělat.Nejspíš mě nic takového ještě nenapadlo.
Řekl bych, že pro normální komunikaci není problém udělat z evoluce Antropomorfní perzonifikaci+1 Jen se divím, že se tvůj komentář objevil zrovna pod mým :)..
Imho protože je tento úkol v tomto vesmíru neřešitelnýPokud nenajdeš v interpreteru buffer overflow :)
Imho protože je tento úkol v tomto vesmíru neřešitelný (málo částic na zakódování), tak to může v někom vzbuzovat, že existuje bůh, který má takový výpočetní výkon, že to dokáže. Ale protože má takový výpočetní výkon, tak ho samozřejmě nelze také obsáhnout prostředky vesmíru.Pokud prohlásíš boha a vesmír za jednu a tu samou entitu, tak by v tom neměl být problém...
Teoreticky bys měl být schopen s dostatkem výpočetního výkonu (o náročnosti větší než exponenciální, s parametrama v řádu častic ve vesmíru) odvodit rovnici, která určí přesné parametry člověka po zadání času místa a dalších základních proměnných a konstant vesmíru.A co s tím výpočtem uděláš – necháš si ho pro sebe, nebo ho oznámíš ostatním? Když ho oznámíš, tak zpětně ovlivní realitu a můžeš počítat znova… Dejme tomu, že by někdo vypočetl, co je Hitler zač, když byl Adolf ještě malý. Lidé by se ho pak snažili ovlivnit a třeba ho nechali malovat a pak by z něj vyrostlo něco jiného. Jenže pak by ten výpočet byl neplatný. Nebo by si ten vědec mohl nechat výpočet pro sebe a zveřejnit ho až po Válce, ale pak by to jednak bylo na nic a jednak by ostatní ani nemohli posoudit, zda to vědec věděl už předem, nebo zda si to vymyslel až teď a dělá akorát machry, že „umí předpovídat budoucnost, akorát ty předpovědi může zveřejnit až zpětně“.
Jenže pak by ten výpočet byl neplatný.To by byl chybný výpočet, protože bys do něj zadal špatné parametry během výpočtu (kecal bys, že výsledek nezveřejníš), resp. pokud by počítač počítal celý vesmír, tak by byl špatně naprogramovaný, neboť by součástí výpočtu bylo i to, že se operátor pokusí zveřejnit výsledek. (heh doufám, že teďka mě neseřve Kryton za to, že ničím hardware paradoxy
umí předpovídat budoucnost, akorát ty předpovědi může zveřejnit až zpětněMůže zveřejnit hash předpovědi předem
Třeba strach z vejšekTyhle reflexy se daj obejít, ale bez hodnocení rizika (i když přebuzenýho) je to pak dost nebezpečný.
Ne, opravdu mě nenapadla zrovna otázka stvoření, spíš jsem chtěl vědět, co si představit pod „bohem“. Jestli je to jen koncept pro počítání morálky nebo co to vlastně je. Protože já si nedokážu zdůvodnit některé rituály, které rozliční [monoteisti] dělají.Já skoro žádné skutečné monoteisty neznám, takže těžko posoudit. Ale rituály lidé nedělají kvůli nějakému konceptu boha, takže chápu, že to nechápeš :). Rituály vznikají téměř nezávisle.
Jestli máš na mysli konkrétní implementaci třeba v Bibli a z toho pramenící fanatismus, tak to podle mě koliduje velmi.Implementace v bibli s ničím nekoliduje, je-li vnímána alegoricky. A ona je vnímána alegoricky všemi, jen každým trochu jinak. Fanatici obvykle bibli používají jako argument. Neznají ji. Znají jen určitý její výklad a je výjimkou, když někdo z nich vůbec kus bible přečetl.
A ona je vnímána alegoricky všemi, jen každým trochu jinak.A proto se opakovaně v jistých státech řeší, že by se na školách neměla učit evoluce?
A proto se opakovaně v jistých státech řeší, že by se na školách neměla učit evoluce?Přesně tak. Je to vystiženo v té části věty za čárkou.
Jestli máš na mysli konkrétní implementaci třeba v Bibli a z toho pramenící fanatismus, tak to podle mě koliduje velmi.je hovadina a můžeme to pro účely původního příspěvku a musíme odkazovat na konkrétní interpretaci Bible danými fanatiky. Spokojen? :) Můžeme se vrátit k tématu?
Co na tom chceš tedy řešit?Začlo to tvrzením, že otázka stvoření s ničím nekoliduje.
Jestli je to jen koncept pro počítání morálky nebo co to vlastně je.To je spíš zjednodušení...
Protože já si nedokážu zdůvodnit některé rituály, které rozliční [monoteisti] dělají.Rituály jsou spíš, většinou záležitost tradice než religonistiky, záleží ale samozřejmě na daném náboženství. Například v křesťanství z hlediska teologie na rituálech v zásadě nezáleží, a to přesto, že církve často tvrdí opak, snad jediný důležitý rituál je poslední večeře, ale ten podle Bible slouží pouze k připomenutí té události, nemá žádný "magický" význam nebo tak něco
Jestli ti jde o to, co bylo před Velkým třeskem, tak nejspíš jo, když to věda nepopisuje, že :)S velkým třeskem vznikl i čas, ne snad? Potom otázka "Co bylo před velkým třeskem?" nemá smysl.
Jestli máš na mysli konkrétní implementaci třeba v Bibli a z toho pramenící fanatismus, tak to podle mě koliduje velmi.Bible bohužel žádnou konkrétní implementaci neobsahuje. Není to RFC. Spíš si to představ jako kolekci RFC, jeden z roku 1922, další z roku 1950, pak několik ze sedmdesátých let, další vlna kolem roku 85 a pak také celá řada RFC o kterých se neví, kdo a kdy je napsal. Tuhle kolekci pak vezmeš, a necháš ji několika více-méně amatérskými překladateli přeložit nejdřív do španělštiny, pak ze španělštiny do ruštiny, z tý do čínštiny,... a takhle to řetězově vezmeš ještě přes několik dalších jazyků včetně klingonštiny, až dojdeš zpátky k výchozímu jazyku. No a v té chvíli máš něco, co věrností informací a konkrétností implementace zhruba odpovídá Bibli. Jinými slovy, Bible obsahuje řadu různých Bohů a náboženství, Bůh z Genesis není tak úplně Bůh z proroků, a už vůbec to není některý z Bohů novozákoních. V NZ například synoptický Bůh není tak úplně Bůh Janův, ale ani to není tak úplně Bůh Pavlův. A tak dále. To samé platí o Ježíšovi, o tom, co je/není hřích, etc, etc...
S poznámkou, že keď sa robí preklad napr. Nového zákona, tak sa vždy prekladá vždy z prvého zdroja, tj. zo starej hebrejčinyRejp: Nový zákon se ze staré hebrejštiny/aramejštiny nepřekládá, protože tento originál se bohužel nezachoval (pokud vůbec existoval v písemné podobě). Ale ne, to byl jen rejp, jinak samozřejmě souhlasim, zhruba vím, jak se dnes Bible obvykle překládá. Mě ale v tom přirovnání nešlo ani tak o písemné pozdější/nynější překlady, ale spíš o přenos informace ještě předtím, než byla zapsána. Pro většinu Bible - především pro ty klíčově důležité části jako evangelium apod. - totiž platí, že daná informace byla před zapsáním typicky několik desítek až stovek let přenášena buď jenom ústně, anebo na různých písemných dokumentech, které se nezachovaly. Ať už tak nebo onak, v obojím případě nvyhnutelně docházelo k interpretacím, ke ztrácení informací a přidávání jiných... Atd.
Nový zákon se ze staré hebrejštiny/aramejštiny nepřekládá, protože tento originál se bohužel nezachoval (pokud vůbec existoval v písemné podobě).Nebylo něco mezi kumránskými svazky? IIRC tam byly minimálně části nového zákona.
Rituály jsou spíš, většinou záležitost tradice než religonistiky, záleží ale samozřejmě na daném náboženství. Například v křesťanství z hlediska teologie na rituálech v zásadě nezáleží, a to přesto, že církve často tvrdí opak, snad jediný důležitý rituál je poslední večeře, ale ten podle Bible slouží pouze k připomenutí té události, nemá žádný "magický" význam nebo tak něcoDobře, řekněme, že mám trochu širší záběr definice slova náboženství.
Bible bohužel žádnou konkrétní implementaci neobsahuje.Tak si prostě představ to, podle čeho se řídí zmínění lidé. Je jedno, jestli je to bible nebo ústní tradice.
Je zajímavé, že na tuhle otázku svým způsobem odpověděl už svatý Augustýn ve čtvrtém stletí, když si položil otázku "Co dělal Bůh před Stvořením" a odpověděl si zhruba "Nebylo žádné Před, dokud Bůh nestvořil čas". Kupodivu, dodnes je to pro některé mimo možnosti chápání ...Jestli ti jde o to, co bylo před Velkým třeskem, tak nejspíš jo, když to věda nepopisuje, že :)S velkým třeskem vznikl i čas, ne snad? Potom otázka "Co bylo před velkým třeskem?" nemá smysl.
Kupodivu, dodnes je to pro některé mimo možnosti chápání ...Pro některé? Mně přijde, že pro děsivě mnoho lidí... Skoro kdykoli se s někým bavím o vzniku světa, zjistim, že ten člověk uvažuje o světě a jeho vzniku stále v rámci času a kauzality. (Čest výjimkám.)
konkrétní implementaci třeba v BibliTakhle?
Asi tak, ale tak nějak je v mozku snaha hledat "smysl života", ať to je co je to zadrátovaná.
Mozek je jako ROM, takže by snad mělo stačit najít a vypálit těch pár sektorů co se o to stará
Jasně, ale drogy zabíjí mozek. Nakonec bych neměl ani jednoNo, je otazka, jesti to neni jen propaganda. Paul Erdes, jeden z nejvyznamnejsich matematiku 20. stoleti, byl udajne 20 let sveho produktivniho zivota permanentne na amfetaminech.
Takže nakonec drogy podporují myšlení a my je nesmíme brát aby z nás byly jen ovce
...smysl života...Imho smyslem života je, aby tě samotný život bavil...
+1
Pro někoho je to hospoda, pro někoho koutek s osciloskopem. Já netechnickou společnost nikdy moc nemusel, takže se řadím do druhý skupiny, až na ten osciloskop
Zatim spíš stručně. Pochybnosti o tom, zda mi je IQ přínosem mam taky. Řešenim (nebo rozhřešením) je pro mne vědomí, že toho občas vim víc do hloubky i do šířky. Tj. každej jsme ňákej, mně se líbí, jakej jsem já (aspoň v něčem) a ostatním nic necpu (zase většinou).
Neni vše vidět hned, ani to, co je k čemu užitečné. Cestou k jednomu pozná člověk druhé a právě nějaká inteligence, všímavost, postřeh, otevřenost, mu v tom může pomoci. Stejně tak, není-li jasný a zřetelný cíl, netrap se tím, že něco nevyšlo po cestě, dojdi k cíli jinou cestou.
Nic neni tak horký, jak se uvaří, s plnym žaludkem se líp přemýšlí, ráno může vše vypadat líp a ještě jednou jinýma očima se podívat může taky pomoct ...
Mně pomáhá proti depce a smutku práce a nějaké okolí, obecně je to šíře zájmů a blízcí.
A že rodiče lžou? To je jako s pohádkama ... maj dobře končit nebo ne? Já jsem pro povzbuzování, hecování, inspirování ... věřit se prostě musí.
Mimochodem i nějakej pravidelnej rytmus může pomoci, něco třeba dělat v pondělí, ve středu. Nechci, ale musim ... i to může pomoci proti depkám. A samozřejmě přátelé, takoví, co se nebojí vám nic říct, co vidí.
Dodám že ve fajn kolektivu se časem rozmluví i člověk, co jinak během dne prohodí sotva pár slov
jen nezapomínat mluvit.Jo to by u mě mohl být trochu problém
s plnym žaludkem se líp přemýšlíO RLY?
Už jen název blogu (urandom) naznačuje, že stereotyp moc nemusíš
To se mi už stalo a musím podotknout, že to byl jeden z nejblbějších nápadů vůbec.
Ale nesmíme zapomínat na to, že bez ručních prací bysme teď bydleli v jeskynních
Automatizace je budoucnost Jen teda netušim jak bude automat rovnat cihly, plácat na ně maltu a někdo si vezme na triko to, že se barák náhodou díky výpočetní chybě nepostaví o pár metrů vedle všech přípojek
Osazovačka SMD pracuje v čistym prostředí, nikdo ji přes noc nerozkrade, pracuje přesně....ale nedokážu si představit pec, kde domek vypálim, jeřáb kterým ho přenesu na pozemek (stavba na pevnym podkladu bez šance že tam proběhne kočka) a jak by jedno rameno dělalo třeba klenbu
Otázka je jestli by potom nebyl levnější a rychlejší ten dělník Jinak je ale pravda že zvětšit SMD osazovačku aby místo SMD součástek podávala cihly,tak je to docela efektivní - udělá dokolečka domek, pod každou cihlu prskne maltu a než objede kolečko (a poskočí o "patro" výš, tak už by to mohlo zatvrdnout a za den by bylo postaveno.
Něco už jsem z toho viděl
a jak by jedno rameno dělalo třeba klenbuNa 3D tiskárně se to řeší tak, že se tam přidělá nějaká dočasná opora, která se později ulomí, případně pokud máme dvojsložkovou tiskárnu, uděláme oporu třeba z něčeho rozpustného ve vodě.
Slyšel jsem o tom, nikdy neviděl v praxi Ale udělat výplň pod oblouk dva metry nad zemí....to by bylo materiálu. Nemluvě o tom, že v noci příjde kočka, olízne to a už máme na krku ochranáře zvířat a kdovíco všechno ještě....a pak zaprší a spadne nám to stejně
Už nějakou dobu nepravidelně sleduju Soup a příjde mi, že bych mezi ostatní snad i zapadnul. Ale mám minimum zkušeností a nechci aby to vypadalo že jsem všechny zdržoval od důležitých projektů a zase se vypařil (netušim jak dlouho zůstanu na škole, matika není moje silná stránka).
Zkusenosti naberes... mám minimum zkušeností ...
... zdržoval od důležitých projektů ...
(Proc si vsichni mysli, ze delame nejakou strasne slozitou a dulezitou rocket science?)
Zkusenosti naberes
Už se těšim, jen abych to nehledal jako studijní na ČVUT nějakých 20 minut
Proc si vsichni mysli, ze delame nejakou strasne slozitou a dulezitou rocket science?
Proč? Protože analogový počítače a CNC stroj řízenej BASHem už dneska nikdo nebude brát vážně
CNC stroj řízenej BASHemHej, to mi neber, nepsal jsi driver pro CNC ve tři ráno!
Tak přesně tohle jsem chtěl taky postavit Mám v hlavě i takovej primitivní plánovač, aby se to nechovalo jako jehličkovka, ale víc jako plotter
Já myslel tak, že vezme bitmapu a bude hledat okolní body (ne úplně efektivně) a pojede podle toho. Pokud bude čtverec s čarou tlustou jeden pixel, tak to bude rychlejší jak jehličkovka, jinak ale nevim kolik by to přineslo.
To je vlastně taky pravda Akorát moje Epson LQ-1050 (už nemám) měla problém už jen vzít si papír, když se s ním nechtěně cuklo o centimetr zpátky, to bylo teprve rodeo
…pokud si totiž člověk u ručních prací nedává zatraceně pozor
Jdi makat na stavbu. To uvidíš jak skvělý život zatím máš, vyděláš nějakou kačku a ještě si zaposiluješ s cihlama :)Já jsem při jedné takové krizi makat na stavbu šel. A bylo to docela dobrý. Fakt to pomáhá. Tehdy jsem se rozhodl, že jako fajn, ale že budu stavět už jen kruhu rodinném.
Nevím, jestli bych byl raději součástí průměru, chodil na pivo, balil holky, čuměl na Superstár na Nově a četl Blesk... Ale asi bych byl šťastnější.Taky si to občas říkám. Zatím se utěšuji tím, že přece taky nemůžou být "prostě šťastní", že se tak jen tváří a být jimi, taky bych si myslel, že život je na hovno a chtěl bych být mnou, protože tak bych byl šťastnější
Rád slyším že nejsem sám, akorát já skončil u BASHe a osciloskop jsem doteď nesehnal
S první přítelkyní jsem se začal stýkat už na konci základky, zažili jsme spolu spousty slastí i strastí a nakonec se po pár letech rozešli, protože nevěřící se měnit nechtěl a příležitostná křesťanka se ze dne na den změnila v křesťanku co svoji víru bere trochu víc než jen vážně Pak dlouho (asi rok, byla co celá věčnost) nic a najednou vztah na dálku se samičkou co to opravdu myslí vážně
Jen je skoda že kvůli prvnímu vztahu jsem leccos pověsil na hřebík a pořád se musím přemlouvat abych něco bastlil, Dřív to byla přítelkyně a do bastlení se moc nechtělo, teď by se (po získání maturity a zjištění nějakých faktů) chtělo bastlit víc jak kdy jindy, ale....ve dvaceti do popelnice hlavou napřed opravdu nepolezu a v okruhu několika kilometrů není obchod, kde by šel koupit kondenzátor nebo tranzistor
Ale musim říct, i přes hromadu depresivních stavů bych neměnil! Dvacet let jsem sice seděl na pr*eli, ale mám pocit, že jsem si toho zažil možná víc, jak ostatní v posilovně (hospodě). Ano, v něčem jsou napřed...ale většinou v tom, o co opravdu nemám zájem Nejkrásnější je sledovat jejich názor na GNU/Linux, první reakce je vždycky stejná, ale po pár týdnech/měsících za mnou lezli jestli jim s tím nepomůžu, že to chtěj na noťasu vyzkoušet
Učitelé a učitelky nám pořád tlačili do hlavy, že jsme prej elita národa.
Skoro jak u nás, "jste jelita národa"
a v okruhu několika kilometrů není obchod, kde by šel koupit kondenzátor nebo tranzistorA plánuješ se po maturitě přesunout na VŠ do nějakého města, kde takový obchod je? :)
Může to znít nečekaně, ale mám to v plánu, už mám kartu studenta ČVUT a pokud se udržím první semestr, tak chci seriózně pokračovat....a na koleji snad i nenápadně něco bastlit Peníze snad budou, příbuzenstvo mě za maturitu bohatě odměnilo a teoreticky bych si za ty peníze moh přepsat Trabanta....kdybych ho měl a měl kam ho zaparkovat
Ale musim říct, i přes hromadu depresivních stavů bych neměnil! Dvacet let jsem sice seděl na pr*eli, ale mám pocit, že jsem si toho zažil možná víc, jak ostatní v posilovně (hospodě).Nechtěl jsem to psát do zápisku, ale s tímhle docela souhlasím. Rozhodně ničeho nelituju :)
To je pravda Ale pokud si chce užívat života, tak skoro platí že čim menší, tim lepší
Určitě s tím nevletí v padesátce do pole jako já na 125ccm cruiseru, je to zážitek co mě v noci budí doteď.
S 50ccm jsem si užil tolik srandy, že by to vydalo na knihu...a jak jsem šlapal (je to moped) přes půl města s prázdnou nádrží by vydalo na další nejmíň tři knihy...
Tak já mám mopeda Stadion S11 co má asi 40kg i s náplněma, takže jsem se zase tak moc nenadřel, 2.5 kilometru jsem měl za chvilku Nádrž má 3 litry a motor by měl brát něco pod dva, takže dojezd pro moje potřeby dostačující.
To věřim, ale pokud je to stará jawa co váží pár kilo a jde rychle opustit (mezi řidítkama a sedlem jde protáhnout noha), tak věřim že bude víc šancí na přežití, než když tam je obří bublající motor a nádrž A tachometr nemám, papírově by to nemělo jet přes 45km/h, ale když se to umí rozpumpovat, tak ani 60km/h není problém
Původně je to měření u dětí (pokud vím) 100 je že mentální věk odpovídá fyzickému.No, to byla AFAIK puvodni definice zamerena na testovani vyvojovych poruch u deti. V soucasnosti AFAIK IQ postrada 'hlubsi' definici a je definovano jen jako normalizace vysledku IQ testu na prumer 100 a smer. odchylku 15.
Myslíte si že ti lidé co jsou v průměru jsou šťastní pro svoji průměrnost a nebo v tom může být i něco jiného, třeba jako přístup k sobě a okolí?Tak IMO tohle není otázka průměrnosti, ale spíš fakt, že togo co se dneska tak módně nazývá "soft skills" se mi moc nedostalo :)
Myslíte si že kdyby Vám říkal od mlada že jste anomálie zoufalá, že by bylo dnes líp?Ne.
Myslíte si že máte vždycky pravdu a trápí Vás že ostatní to ne a ne přijmout. Když už se s někým bavíte, posloucháte ho, snažíte se ho pochopit... Nebo do něj tlučete své pravdy, své pocity...Jak kdy, jak kde - asi jako každý.
Myslíte si že osobní štěstí si může zařídit jedinec sám péči o sebe?Určitě.
Zapomněl jsem dodat že vhodně zvolená samička dokáže divy, neradno to podceňovat Zjistil jsem že má samička umí programovat v Cčku a že by neměla nic proti tomu, abych jí naučil něco z elektroniky....a já to mám přesně naopak
Hlavně se ji líbí všechny moje odlišnosti od ostatních - naprosto jiná reakce na určitou situaci, schopnost ve všem vidět dvojsmysly a tak podobně. Jako se lišíš ty, tak naprosto stejně se liší (a cítí) i samičky, jen jsou jako ty někde v brlohu a proto o ně je trochu problém zavadit, rozhodně jsou a není jich tak málo jak se zdá
Nezdá se mi že by byla na lovu, to k ní povahově ani moc nesedne
Ale povedlo se ti nahlodat moji důvěřivost, teď na ní budu asi pár dní koukat skrz prsty
Nenechám, cizí negativní kritiku musím přijímat až když sám cítím že je ve vztahu něco špatně
Tak by se to taky dalo vyložit
Takhle jsem to měl u obou vztahů, jsem jeden z těch, co se bojí neznámou samičku i jen oslovit Ale našla si mě a pokud není přirozená herečka, tak je se mnou spokojená
Já jsem rád že je se mnou spokojená, nechci ji odpuzovat
Hodně štěstí s hledáním přeju
Výběrová škola, řeklo by se. Učitelé a učitelky nám pořád tlačili do hlavy, že jsme prej elita národa.a zdá sa, že úspešne natlačili
Nevím, jestli bych byl raději součástí průměru,Nestretla som sa u výnimočných ľudí, že by sa pokladali za výnimočných, naopak naopak často. Rodič si chce uskutočniť svoje ambície na dieťati.Vidí sa v ňom - akým by (bol) chcel byť sám. Učiteľ na SŠ, na gympli sa necháva oslovovať "profesor"- aby sa odlíšil od "obyčajného" učiteľa. Svoju neobyčajnosť si potom dokazuje vtĺkaním žiakom do hláv, že sú elita národa. Keď s tým na gympli prišlo niektoré moje dieťa, podceňovalo tých na tých ostatných "potratových" školách,lebo im to tí "profesori" vtĺkali do hlavy,tvrdila som, že im spadne hrebienok, až sa dostanú do iného prostredia, kde budú mať možnosť porovnávať sa nie s tými "horšími" ale s tými "lepšími." Dieťa podceňovať netreba, ale ani nepovzbudzovať neprimerané sebavedomie.Tie pády potom bývajú bolestivé. A potom - je veľmi otázne, či ovládanie viacerých programovacích jazykov a chápanie toho, ako funguje okolo plno vecí( a naozaj ide o dosť hlboké pochopenie?) automaticky zaisťuje miesto medzi "výnimočnými". To vždy ukáže len čas a posúdia iní, či človek zanechal nejakú stopu.( a opomínam teraz stopu, ktorú zanechá strelec z kina, čo chcel tiež byť asi výnimočný:))
a zdá sa, že úspešne natlačiliAni bych neřekl - jen se snažím o nějaké srovnání. Co se týká společenských dovedností, sportů, hry na hudební nástroje a dalšího milionu činností patřím k hodně mizernému podprůměru. Ale jsou zase věci ve kterých vím, že jsem dost dobrej :)
Ale jsou zase věci ve kterých vím, že jsem dost dobrejA určite sú aj v tých veciach ešte veľké rezervy a bude sa to má šancu sa ďalej zlepšovať :).No a spievať si možno aj v kúpeľni. Pokiaľ ide o tie kočky, ja by som bola stále za romantické zoznámenie niekde v parku alebo na zastávke električky. To neznamená vypracovať si plán lovu na slečny a vyhradiť si na to voľné popoludnie a potom prehľadávať parky a zastávky MHD:). Ale ak čírou náhodou niekde práve natrafíte na nejakú osamelú dušičku, zamyslene pozerajúcu na zvlnenú rieku( mám pred očami Kampu... ten múrik okolo nábrežia) tak to bude možno ona... Niekde v blogu skúseného( a vtipného) lovca žien som čítala, ako spoznať tú pravú. Ak niekde pri stole v letnej reštaurácii napr.(zas vidím nábrežie, na druhej strane...) sedia tri kočky- dve nápadné : prvá očarujúca a zábavná krásavica, druhá zhovorčivá, ale nepríťažlivá a nesympatická a tak tá tretia, nenápadná a napohľad nezaujímavá šedivá myška,je tá pravá:)
V době, kdy se už někteří bývalí spolužáci a spolužačky žení/vdávají, mají děti a zakládají rodiny jsem pořád zamilovanej do té holky která o mě fakt nestojí a kterou jsem potkal před pěti lety.Nejsi jediny komu se to stalo. Ja kvuli jedne takove jednou shodil za tyden 6 kilo. A uprimne receno, radsi bych to vysportoval. Hlavu vzhuru. Zacni chodit mezi lidi, zacni se o ne _uprimne_ zajimat a dojdes na 2 veci. Jednak se oni zacnou zajimat o tebe a jednak zjistis, ze i ten prumerny clovek je hodne zajimavy a muze te ledascim obohatit. Dej se na nejake aktivity, kde muzes potkat i holky. Ja jsem se dal na serm, na jogu (tam jsem kolikrat jediny chlap a to tam chodi pekne kocky) apod. Teda, ne primarne kvuli tomu, ze tam chodi holky (u toho sermu jsem to ani moc necekal), ale proto, ze jsem si chtel zlepsit fyzicku. Na serm jsem se dal proto, ze jsem si zahral prvniho Zaklinace a pak precetl celou pentologii (a o neco pozdeji i celou sagu o Zaklinacich) a tak nejak se mi to zalibilo (a i tu fyzicku jsem chtel zlepsit). Na jogu me zase pozvala moje ucitelka anglictiny (je to teda spise lektorka u nas ve firme, je tak o 2 roky mladsi nez ja, je zadana a spis ji mam na anglickou konverzaci a anglictinu spis piluju) a takova pozvanka se proste neodmita uz jenom proto, ze by se nemusela opakovat. Na plavani me zase pozval kolega v praci. Mame permanentklu do fitka, tak jsem se tam aspon konecne naucil plavat prsa (poradne, ne jak to plave vetsina lidi s hlavou nad hladinou) a pokousim se naucit kraula. Zkouknu jeste par videi na youtube, napiju se jeste nemalo vody z bazenu a to pujde. Nebo jsem se dal na thajsky box. To vnimam taky spise jako kondicni cviceni a pripadnou pripravu na reseni konfliktu, ktere uz jinak urovnat opravdu nesly (na schopnosti mlatit lidi jinak nic chvalyhodneho nevidim). Tam ale holky nema cenu hledat. Jednak tam moc nechodi a pokud jo, tak ne samy. Ale obouchat se stejne potrebujes. Proste jdi i mezi ty "obycejne lidi". Jinak, od te holciny se pokus nejak odstrihnout. Sejde z oci, sejde z mysli. A co se zeneni tyce ... nebud blby. V CR je 50% rozvodovost a v Praze pry dokonce 70% (ale tohle nemam z verohodneho zdroje, takze je to mozna kravina). Mne je 29 a kecy o zeneni slysim taky dost casto. Jestli mam nekoho rad, tam na to car papiru nepotrebuju.
Hele, měl bys nějaký tip ohledně té jógy?No, ja chodim do OM Yoga studia (pravda, ten jejich web je dost hardcore) v Praze na Kacerove. Ted pres leto je to teda zabite, ale hadam, ze v zari by mohli zacit znova. Minimalne bych jim zavolal na telefon a poradil se, jakou jogu by doporucovali. Treba Vinyasa je dost tezka, jsem tam vzdycky zpoceny jako prase az mi jezdi ruce po podlozce. Ale treba Hatha Yoga nebo neco lehciho do zacatku by nemuselo byt spatne. Ale jak rikam, at to radsi zkonzultuje s doktorem a lidma z toho studia. Old school pristup je samozrejme kalistenika. Ale to je ryze silove posilovani spise pro chlapa. Najdi si Convict Conditioning pripadne knizky od Patricka Garretta. Zabyvaji se tam drepama, klikama, shybama (i jednorucnima
kombinace jóga & běh & posilování s vlastní vahou mi přijde jako nejlepší možná náhradní varianta pro zdraví a kondičku.Souhlasim. jeste si tak jit zaplavat a nejake to Bu a mas to IMHO komplet. Ale bacha u toho behu at si nevykurvis kolena. Ja si behem zpusobil solidni bolesti (a to jsem toho ani neubehl kdo vi kolik). Zmenil jsem styl behu a najednou jsem bez problemu dal 10 km. Sice ne moc rychle, ale pro mne je dulezite pouze kriterium ubehl/neubehl. Musis doslapovat na spicky. Pak daleko lepe utlumis dopad (udajne az 6x) a nejdou takove otresy do kolene. Tohle ti nevykompenzuji sebelepsi bezecke boty, IMHO. A taky bych nebehal na asfaltu nebo betonu. Pekne po nejake lesni pesince a basta.
Jinak ten šerm děláš nějaký historický?Delam historicky serm s obourucakem. Kordy me moc nenadchly, byt si uvedomuju, ze je to ve skutecnosti o dost nebezpecnejsi zbran nez obourucak.
Old school pristup je samozrejme kalistenika. Ale to je ryze silove posilovani spise pro chlapa. Najdi si Convict ConditioningCC jsem četl už před dvěma lety, docela mi to otevřelo oči. Na trénincích hodně jedeme posilku v podobném old school stylu + kettlebels.
Zumba je spise na hubnuti. A ja bych do toho nesel ani za zlate prase.S tou žumbou jsem to myslel jen jako přirovnání k tomu "in", tam by mě nikdo nedostal ani párem volů. Jsem to jednou viděl cvičit chlapa kdesi na YT a měl jsem z toho ještě týden noční můry.
jeste si tak jit zaplavat a nejake to Bu a mas to IMHO kompletTo plavání jsem zvažoval, ale jako plavec stojím za nic. Na tělocviku jsem sice plaval stejně rychle jako ostatní, ale tahal jsem to všechno rukama, nohy technika veškerá žádná. Ale asi by nebylo na škodu se to pořádně naučit. Pokud jde o ten běh, tak jsem před lety taky běhal, sice ne moc, ale i tak každý večer aspoň 5-6 km. Pak mě začaly dost bolet holeně, nemohl jsem se toho zbavit, tak jsem toho nechal. Teď nedávno jsem přečetl známou megapřehypovanou knihu Born to Run a rozhodl se, že to znova zkusím. Začal jsem zlehka na louce, pěkně naboso, a zjistil jsem, že i když bych se snažil, kolik bych chtěl, tak naboso prostě nedokážu běhat přes paty. Bylo to stejné, jako se snažit chodit přes špičky, naprosto nepřirozené. Předtím jsem běhal v nevhodných botech a ještě navíc přes paty. Naprosto proti tomu, jak se moje noha několik miliónů let evolucí pracně vyvíjela.
Delam historicky serm s obourucakem. Kordy me moc nenadchly, byt si uvedomuju, ze je to ve skutecnosti o dost nebezpecnejsi zbran nez obourucak.Pěkné. Mně by se hodně líbilo kendo, když už... sice spousta otravných japonských ceremonií kolem, ale mám rád BU, kde je sparring integrální součástí tréninku.
To plavání jsem zvažoval, ale jako plavec stojím za nic. Na tělocviku jsem sice plaval stejně rychle jako ostatní, ale tahal jsem to všechno rukama, nohy technika veškerá žádná.A pokud jsi plaval prsa, tak jsi daval hlavu pod vodu? Pokud ne, tak je to jasne. Protoze ruce u tohoto plaveckeho stylu slouzi primarne k tomu, aby ses vynoril nad hladinu k nadechu. Zkoukni nejake videa na youtube jak to delaji profici. Klicova slova: Breast stroke a Freestyle stroke. V Libni je nejaky parcik kolem Podvinneho potoka. Tak jsem si tam nasel kolecko co ma nejakych 920 m. Dal jsem si ho 11x a vedel jem, ze mam pres 10 km.
i když bych se snažil, kolik bych chtěl, tak naboso prostě nedokážu běhat přes patyNespletl ses? Mas behat pres spicky.
Pěkné. Mně by se hodně líbilo kendo, když už... sice spousta otravných japonských ceremonií kolem, ale mám rád BU, kde je sparring integrální součástí tréninku.Taky jsem nad tim uvazoval. Nicmene, jednak mi prijdou evropske skoly ponekud komplexnejsi (delame casto i ruzne porazy, paky nebo uder zastitou ci jilcem mece) a jednak sparring zrovna u zbrani je dost osemetna vec. Clovek, ktery vi, ze se mu nic moc nemuze stat uvazuje jinak, nez nekdo, kdo vi, ze jedna chyba=smrt. Jinak samozrejme BU bez sparringu je Bullshido. A pokud se jeste paskuje a podobne kokotiny, tak je to uplne mimo.
Nespletl ses? Mas behat pres spicky.Nespletl.
Dával jsem hlavu pod vodu, akorát prostě hrozně blbě zabírám nohama, nevyvíjím snad skoro žádný pořádný "tah" dopředu.Zkus trénovat samostatně ruce a pak nohy.Asi by to šlo natrénovat, to plavání by fakt bodlo...
Dával jsem hlavu pod vodu, akorát prostě hrozně blbě zabírám nohama, nevyvíjím snad skoro žádný pořádný "tah" dopředu.No, s tim mam taky problem. Ale ono jde vic o to, jak pod tou vodou dobre klouzes.
U bot to bylo zcela naopak. Jakmile jsem si je obul, ze záhadného důvodu jsem se musel vyloženě na sílu snažit běhat přes špičky.To je IMHo proto, ze maji za patou tu podporu, ktera ma asi podepirat kotniky, ale ve skutecnosti ti brani v tom, sklonit nohu pro dopad na spicku.
Páskuje se skoro všude a je fakt, že to většinou nevypovídá o ničem.Proto jsem se dal na Muay Thai. Uci to chlapik, ktery sam aktivne zapasi (a dost uspesne), takze to neni zadne zmrdi McDojo.
Je to tak. Navíc i ta podpora a odpružení podle mého dost škodí. Klenba je něco jako architektonický anotomický zázrakt, dokáže se přizpůsobit při běhu i při chůzi v lecjakém terénu. Dát pod ni odpružení je jako podložit péry a pružinami jinak elegantně a chytře postavenou skutečnou klenbu. Kameny se přestanou navzájem podpírat a celé se to sesype.U bot to bylo zcela naopak. Jakmile jsem si je obul, ze záhadného důvodu jsem se musel vyloženě na sílu snažit běhat přes špičky.To je IMHo proto, ze maji za patou tu podporu, ktera ma asi podepirat kotniky, ale ve skutecnosti ti brani v tom, sklonit nohu pro dopad na spicku.
Proto jsem se dal na Muay Thai. Uci to chlapik, ktery sam aktivne zapasi (a dost uspesne), takze to neni zadne zmrdi McDojo.Skvělý článek a hlavně smutný. Mého BU resp. mého učitele se týká možná jen to hafo technik, ale to je tím, že je to umění přece jenom čínské tradiční BU. Jinak při sebeobranných drilech se vždycky držíme toho zlatého pravidla, že lepší umět jednu techniku dobře než deset technik jakž takž a pilujeme jen pár naprosto základních drilů. Jsem docela spokojený, tam kde jsem, kdo chce, tak má součást skoro každého tréninku i MMA kontaktní trénink (výbavička sice povinná není, ale kdo ji nemá, většinou jede furt jen ne moc záživný klasický BU program - i když to bývají lidi, kteří si chodí jen tak zacvičit a fight je ani tak moc nezajímá). Jestli bych za něco měnil, tak by to bylo asi jenom to brazilský jiu jitsu nebo submission graplling, jsem asi jeden z mála mimo tyhle sporty, koho na ty "šachy na zemi" docela baví koukat.
A zatímco si spolužáci a spolužačky naplno "užívali života" - chodili do hospod, na diskotéky, zkrátka se bavili, já skončil jako vývojář té hry kterou jsem dřív hrával - udržoval jsem ji v chodu pro dalších asi 1400 lidí. A myslel jsem si, že jsem krutopřísnej frajer.Zkus se na to podívat jinak. Zatímco oni prohýřili mládí, ty jsi investoval sám do sebe. A při troše štěstí se ti to vrátí na penězích, a to dost dobře. Jsem stejný ročník jako ty a až do určitého bodu byl můj příběh stejný jako tvůj. Jenže pokud bych se já měl srovnat se svými bývalými spolužáky, tak zatímco já mám spoustu znalostí, hodně dobře placenou práci, ženu, dvě děti a dům, mí spolužáci ještě dostudovávají ty své obecné ekonomky, aby pak nemohli najít práci (protože nic neumí) a z těch zbylých věcí také nemají skoro nic. A rozdíl mezi námi je vlastně jen ta jedna ženská. A tu přece nemůže být tak zoufale těžké najít. Zásadní je nebrat to tak negativně
A při troše štěstí se ti to vrátí na penězích, a to dost dobře.
Jen aby měl někoho, s kým je může utratit a dokázal se radovat z každodenních maličkostí
permanentně má tužku v nose, zvažuje lobotomii.Blééééé! [mráz lezoucí po zádech] PS: Homer Simspson použil k podobným účelům pastelku (S12E9).
Důvody, proč nám všichni od dětství říkají, jací jsme výjimeční, jsou jasnéMě to nikdy nikdo neříkal :D Do školky jsem nechodil, ve škole byly učitelky moc otrávené a na střední to nikoho nezajímalo. D'oh, resp. když to zařadím do kontextu článku, tak whee.
Jestli tohle znamená "být výjimečný", "skvělý", "chytrý", "elita národa", tak děkuji, nechci. Nevím, jestli bych byl raději součástí průměru, chodil na pivo, balil holky, čuměl na Superstár na Nově a četl Blesk... Ale asi bych byl šťastnější.Co se na to podívat z druhé strany? Divný, jednostranně zaměřený (počítače, elektro?), s nízkou sociální inteligencí a neschopný navázat běžné mezilidské vztahy? Není to trefnější definice osobnosti? Neznáme se, netroufám si jakkoli hodnotit, ale ostatní vás tak možná vidí. Vyhovuje vám současný stav, to jak žijete, nebo to chcete změnit? Mimochodem. Osmileté gymnázium ani matfyz nejsou žádná elita národa.
Což IMHO není právě nejlepší vizitkou společnosti.nemala som na mysli vonkajšie obmedzovanie
Tak začněte vlákno znovu a lépe?Nemyslím si, že bych měl reagovat jinak.
Jestli tohle znamená "být výjimečný", "skvělý", "chytrý", "elita národa", tak děkuji, nechci. Nevím, jestli bych byl raději součástí průměru, chodil na pivo, balil holky, čuměl na Superstár na Nově a četl Blesk... Ale asi bych byl šťastnější.Skutečně nechápu, proč je zde konstatováno, že když nebudu oduševnělý asociál, budu průměrný a prostoduchý.
bav sa o banalitách, ako prehrala FC Nitra v Bratislave, poslednej milenke o svadbe televíznej moderátorky KalisovejAsi jsem divný, ale takové věci mne vůbec nezajímají a mluvit o nich mi nepřináší žádné štěstí – takže raději nemluvím vůbec. Nechápu smalltalk a raději bych se učil stejnojmenný programovací jazyk, než tlachání o ničem.
nebo ne (stejně by dříve nebo později došlo na problém)To právě nemusí bejt pravda. Může se klidně jednak o člověka, s kterým by sis po vzájemném poznání rozuměl. Nikdo nebo téměř nikdo se s tebou nezačně bavit hned od začátku zcela přirozeně tak, jako kdybyste se dobře znali. Já když zavzpomínám na seznámení s lidmi, kteří jsou dnes mými nejlbližšími přáteli... taky to trvalo dost dlouho se seznámit. Někdy to můžou bejt i měsíce, nebo dokonce roky... Jinak ještě poznámka k těm "problémům dříve nebo později": To se stane vždycky. Bezproblémový vztahy neexistujou.
autentikaciVy už zase tikáte, jo?
Vylez z tej svojej asociálnej ulity a spoznaj svet, bav sa o banalitách, ako prehrala FC Nitra v Bratislave, poslednej milenke o svadbe televíznej moderátorky Kalisovej.To by byla přetvářka, mě osobně by to asociovalo Dextera
Učitelé a učitelky nám pořád tlačili do hlavy, že jsme prej elita národa.Jo tyhle debilní kecy si pamatuju taky :D.
Pak přišel první opravdový fail - matfyz. Nejen, že jsem potkal spoustu lidí chytřejších než já, ale oni mě dokonce vyrazili ze školy kvůli tomu že jsem blbej! (Ok, hlavně kvůli tomu, že jsem se neučil ale to sem tahat nebudeme).Kolego :).
A je mi to naprosto k ničemu. Většině lidí stejně nevysvětlím, proč je cenzura internetu špatný nápad, proč zákaz některých chemických látek nijak nezvýší jejich bezpečnost a omezí spoustu domácích kutilů, proč je špatné když stát zakazuje diskuzi na určitá témata.Lidi z mého okolí to celkem chápou, ale nějaký globální vliv to nemá, že.
Jestli tohle znamená "být výjimečný", "skvělý", "chytrý", "elita národa", tak děkuji, nechci. Nevím, jestli bych byl raději součástí průměru, chodil na pivo, balil holky, čuměl na Superstár na Nově a četl Blesk... Ale asi bych byl šťastnější.To přejde :D.
Rozhodně si nemyslím, že by "průměr" čuměl na Novu a četl Blesk. (víte jakou mají čtenost, sledovanost?) To je holt ta prostoduchá, jednodušší a hloupější část národa. Nazývat to průměrem zavání snahou omlouvat si své společenské neúspěchy.Jestli tohle znamená "být výjimečný", "skvělý", "chytrý", "elita národa", tak děkuji, nechci. Nevím, jestli bych byl raději součástí průměru, chodil na pivo, balil holky, čuměl na Superstár na Nově a četl Blesk... Ale asi bych byl šťastnější.To přejde :D.
Lidi z mého okolí to celkem chápou, ale nějaký globální vliv to nemá, že.Nemůže to být způsobeno třeba taky tím, že lidí, co to chápou, je dost málo, jen ty se pohybuješ zrovna v takové společnosti?
Nemůže to být způsobeno třeba taky tím, že lidí, co to chápou, je dost málo, jen ty se pohybuješ zrovna v takové společnosti?To si nemyslím. Teda konkrétně to, že by ten globální vliv byl určen počtem/podílem lidí, kteří to chápou. Je to o konkrétních lidech. Stejně jako třeba změny v maturitách či přijímačkách s posledních let, který se stejně zavedl, ač myslím, že jeho nesmyslnost a nebezpečnost pochopila možná i většina obyvatelstva. Úmyslně přirovnávám k problému z úplně jiné oblasti.
Jsi naprosto jedinečný a výjimečný! Stejně tak jako každej člověk.Nebo toto.
Náhodou, když trochu zapracuje i na mechanice......tak myslim že automatizovaná kuchyň by byla fajn, bez ohledu na to, jak by to vypadalo Ono poslat přes jabber že chci svíčkovou a dostat odpověď "chybí ti tohle a tohle" nebo "přijď si za půl hodiny" by nebylo vůbec k zahození. Myslim že něžnější pohlaví určitě ocení, že nemusí stereotypně vařit, všechno hlídat a vždycy se to uvaří stejně chutně
Tak samozřejmě, má to svoje chybky. Buď by se musel před začátkem upravit poměr ingrediencí, nebo automatiku vyřadit a vařit ručně....ale já vaření beru jako stereotyp, co nás bude doprovázet celej život, takže pomalu lepší počítat s tím, že ne vždycky bude dost času a energie na experimenty
Důležité je, aby tě život bavil, ne abys byl první a nejlepší.Někdo může mít za zábavu zlepšovat se, jít dál a dál. Znám takové lidi. Jejich motto by klidně mohlo být znělka z Pokémonů.
Jejich motto by klidně mohlo být znělka z Pokémonů.Chytit je vsechny? :)
Přiznat si, že vlastně nejsi nijak speciálníkdybych tomu na minutu uveril, tak mi hrabne
Přiznat si, že vlastně nejsi nijak speciální je imho jedním z kroků k dospělosti.Zapoměň. Svým způsobem je *každý* speciální.
Život není hra, která by se dala vyhrátChallenge accepted!
Zapoměň. Svým způsobem je *každý* speciální.Neříkám, že nejsi individualita, jen že většina věcí na kterých si člověk zakládá často nejsou tak speciální.![]()
Challenge accepted!Tak dej pak vědět ;)
A mnohé další z jeho webů stojí za přečtení a zamyšlení.
Mimochodem ta kostka z diod se mi dost líbí. Imho bys mohl podobné hračičky začít vyrábět a prodávat jako výzdobu do diskoklubů.1/ aby diskokluby mohli fungovať, na to sú potrební tí, čo pařením prosírají nejplodnější léta svého života a budou mít za chvíli .. problém najít si ...vůbec nějakou práci, 2/ výroba kociek do diskoklubov kalkuluje s tým, že tu budú vždy tí, čo
pochlastáváním a pařením prosírají nejplodnější léta svého života= nebudú konkurencieschopní na trhu práce (hurrráááá), 3/ výroba kociek do diskoklubov je závislá od toho, či aj ľudia mimo IT budú mať nejaký úžitok z pokroku "vedy a techniky" a IT technológií - alebo či ich nahradia bez náhrady a pošlú na okraj spoločnosti s jednou teplou polievkou denne:)
Tihle teoretici jsou nejlepsi. Absolutne netusi..Linkoval jsem na stránku člověka, který s tím zřejmě má nějaké zkušenosti…
Cítit se moc dobře (třeba i po alkoholu) je degenerující pocit s velkou psychickou zpětnou vazbou, zatlouká mě to do průměru, ničí to ve mě chuť cokoliv dělat a proto to nesnáším i když mé tělo to miluje.Můžeš mi to zkusit vysvětlit ty.
V ten okamžik, kdy droga působí, že asi bude cítit „skvěle“, ale pak bude mít vztek. Nebo alespoň u mě by to tak asi bylo (ne, neplánuji zkoušet).Ty ve svém komentáři popisuješ zvýrazněnou část, kde vůbec nejsme vepři.
Takováta rádobypoučka "Budete se sice nejdřív cítit skvěle, pak ale přijde hrůza" sice může mít někdy pravdu, ale není žádným obecně platným pravidlem (mluvím o lehčí části drog). V naprosté většině případů ta první část není až tak skvělá a ta druhá část není až tak hrozná, jak se povídá.V té druhé části jsem nemluvil o dojezdu/kocovině/fyzických abstinenčních příznacích, ale o psychickém pocitu nesouvisející s chemií dané drogy, jak píše Franta.
Jo, jenže tenhle psychický pocit zjištíš až teprv když zcela pomine kocovina, což může být třeba taky až třetí den (nebo v silných případech i později) a neexistuje na něj žádná jednoduchá poučka.Už mě nebaví tohle bazírování na něčem co jsem neřekl :), takže uvažujme ideální drogu, která tímto netrpí. Blíží se tomu BSR odkazovaná výše nebo Soma z Brave New World.
Antidrogoví aktivisti většinou totiž popisují pouze ten psychický pocit při kocovině, který sice může opravdu znít strašlivě, ale je podobně neobjektivní jako při působení alkoholu dříve během večera.Nejsem antidrogový aktivista a klidně bych různé drogy legalizoval, ať si každý fetuje, když chce. Když se mě lidé ptají, proč nepiju alkohol, odpovídám: z přesvědčení. Nevím, jaký je smysl života (debatuje se o o megabajt výše), ale rozhodně ho nespatřuji v… hmm… „prožití v blahu“ způsobeném drogou (ideálním příkladem je BSR, ale třeba etanol na tom je principiálně stejně, akorát má kocoviny a další negativní vedlejší účinky). A nedokážu spočítat morální model, kde by bylo možné etanol pít občas z důvodů, z kterých ho lidé jako ty pijí. Viz též xkucf*03#566. *I have sexdaily, I mean, dyslexia. kucf.
takže uvažujme ideální drogu, která tímto netrpí. Blíží se tomu BSR odkazovaná výše nebo Soma z Brave New World.Nerozumim. Proč bys měl mít po něčem takovým na sebe vztek? Po alkoholu to chápu - když nevyjde dobře tradeoff pozitivních a negativních účinků. Ale když ty negativní účinky neexistujou, tak vztek způsobený čím?
Nevím, jaký je smysl života (debatuje se o o megabajt výše), ale rozhodně ho nespatřuji v… hmm… „prožití v blahu“ způsobeném drogou (ideálním příkladem je BSR, ale třeba etanol na tom je principiálně stejně, akorát má kocoviny a další negativní vedlejší účinky).Tak já v tom smysl života taky nevidim. A nevidim smysl života ani v ježdění na kole, v běhání, v lyžování nebo v programování, a přesto tohle vše dělám.
A nedokážu spočítat morální model, kde by bylo možné etanol pít občas z důvodů, z kterých ho lidé jako ty pijí.Nechápu. Jaká je tam podle tebe souvislost s morálkou? Čuchám tady něco jako Drugs are bad, mmkay.
*I have sexdaily, I mean, dyslexia. kucf.LOL
Když se mě lidé ptají, proč nepiju alkohol, odpovídám: z přesvědčení.
Ty jsi věřící? Protože tohle je podobně blbý dogmatický důvod.
Netriviální množství lidí pije alkoholické nápoje, protože (a) jim chutnají¹ nebo (b) je to i jinak výhodné². Navíc je to za určitých okolností společenská zvyklost, ale to považuji za vedlejší (už se někdo opil z přípitku?). Chlastačky zde pomíjím, protože to bys stejně nepochopil. ~,^
¹ zeptej se někoho, kdo rozumí typicky vínu či pivu — záležitost se má stejně jako u dobrého čaje nebo kvalitního kafe
² především víno, pivo a za jistých okolností zřejmě i tvrdý alkohol jsou při vhodném dávkování zdravé
Ty jsi věřící? Protože tohle je podobně blbý dogmatický důvod.No dobře, asi je ta zkratka debilní. Tak jinak, proč ty nebereš pervitin? Tak z těch stejných důvodů (kromě důsledků war-on-drugs) já nepiju alkohol. Nebo ještě jinak. Prostě nevím k čemu by mi to bylo.
Chlastačky zde pomíjím, protože to bys stejně nepochopil. ~,^Jednou spolužáci pořádali party a zrovna jsem jel v pokročilejší hodině kolem, tak jsem nakoukl. A ne, tohle fakt nechci :).
Netriviální množství lidí pije alkoholické nápoje, protože (a) jim chutnají¹ nebo (b) je to i jinak výhodné².Čaji, čokoládě, pivu ani vínu nerozumím. Ani deficitem B* netrpím.
Navíc je to za určitých okolností společenská zvyklost, ale to považuji za vedlejší (už se někdo opil z přípitku?).Takových společenských zvyklostí, které nedodržuji, je. Přípitek bych si stejně často nemohl legálně dát, vzhledem k tomu, že mým primárním přibližovadlem je kolo.
*I have sexdaily, I mean, dyslexia. kucf.A dokonce ani to „а“ neumíš napsat správně
Ty ve svém komentáři popisuješ zvýrazněnou část, kde vůbec nejsme vepřiKU fortunes?
Pche, a pak že jsem jedinej!
Ono jde nastudovat z knih jak na ženský?
To mi připomíná vtip jak vědci přišli po čem ženy touží a když to chtěli zveřejnit, tak si to ženský rozmyslely...
Ono jde nastudovat z knih jak na ženský?
Ano, jde to a je to velmi snadné. Ale má to háček - jakmile to vyzkoušíš v praxi, pochopíš, v čem ten háček spočívá. Dřív ne. A pak už to taková překážka není.
No zdá se mi to jako blbost, ale asi je chyba ve mě... Prostě si nedovedu představit, že na něco takového existuje "manuál".
Existují na to i školení — prý docela fungují.ako v tej rozprávke, keď zo sekery uvaril chytrák polievku:)
Ale aby to nedopadlo jako Fluttershy v Putting Your Hoof Down.+1
imidž je nanič, počúvaj inštinkt!
Stejně mi to přijde jako ptákovina.
okud chceš najít ženskou, kup si několik různých knih, nastuduj si, jak na to, a začni experimentovat."1001 Fabulous Chat-up Lines" a "How To Pick Up Girls By Hypnosis"?
Uvědom si jednu věc - jsi jeden ze sta a hledáš jednu ze sta, než na ni narazíš, pravděpodobně budeš muset oslovit těch 99 nevhodných. BJedna ze sta? To by bylo nádherné, kdyby ty pravděpodobnosti pro podivíny našeho ražení byly takto vysoké. Praxe je o několik řádů jinde, i když rozličné selektivní faktory to dovedou dost snížit. Někde na webu byl o podobném tématu poněkud chmurný článek (anglicky, bohužel se mi ho nedaří vygooglit), kde pisatel sestavil obdobu Drakeovy rovnice, kde koeficienty týkající mimozemského života nehradil rozličnými parametry žen, a vyšla mu tak nízká pravděpodobnost úspěšnosti, že si nezadala s pravděpodobností setkání blízkého druhu dannou tou původní Drakeovou rovnicí
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.