Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Do konference přišlo celkem 1247 emailů, nejvíce jich poslali William Lee Irwin III, Jeff Garzik a Jens Axboe.
25. lis - 1. pro
Prakash K. Cheemplavam napsal:
Myslím, že už by to opravdu chtělo opravit SIIMAGE.C 1.06. S mým HD+SATA konvertorem má nějaké problémy, především výkonnostní. Myslím, že je to kvůli následující chybě, která se neustále objevuje v dmesg, pokud ji ve zdrojácích nezakomentuji:
hde: sata_error = 0x00000000, watchdog = 0, siimage_mmio_ide_dma_test_irq
V čem je problém? Já bych řekl, že to může být proto, že mám na desce řadič SiI3112A, ale ovladač ho detekuje bez té revize A (jen SiI3112). A/nebo je to kvůli skutečnosti, že jsem k řadiči připojil PATA disk se SATA konvertorem.
S 2.6-test10 se výkon trochu zlepšil ve srovnání s test9 a dřívějšími 2.6 jádry. Předtím to bylo max. 22MB/sek. a teď je to 25mb/sek. Ale je to pořád daleko od kernelu 2.4.22-ac4, který zvládal 37mb/s, což je pořád horší než 50mb/s ve Windows.
NENÍ to problém s read-ahead. Vyzkoušel jsem různé parametry hdparm a situace se nezlepšila. A co je ještě horší:
Když zkusím hdparm -d1 /dev/hde (ačkoliv hdparm tvrdí, že dma je již zapnuté), disk přestane pracovat a vypíše se několik chybových hlášení typu drive-seek error a nějaké věci týkající se irq. Takže musím stisknout tlačítko.
O několik dní později si sám odpověděl a znělo to úplně jinak:
Hergot!
Právě jsem vyzkoušel libata ovladač a je SKVĚLÝ. Alespoň prozatím.
Už jsem psal o tom mizerném SiI3112 ide ovladači. Teď s libata mám >60mb/sek! Více než ve Windows.
Testoval jsem to i s dd. Tohle je bezva. Zkusím, jak si to rozumí se swsup...
Takže lidi, vyzkoušejte taky libata.
Nevím, co všechno je vlastně potřeba. Povolil jsem scsi, scsi disk, scsi generic, sata a ovladač. V Grubu je přidal "append=doataraid noraid".
Juliena Ostera to velmi zajímalo, ale řekl:
Nedaří se mi nalézt Silicon Image ovladač pod:
"SCSI low-level drivers" -> "Serial ATA (SATA) support"
v kernelu 2.6.0-test11. Je tam jen tohle:
ServerWorks Frodo
Intel PIIX/ICH
Promisa SATA
VIA SATA
Takže, který kernel potřebuji?
Jeff Garzik odpověděl: Musíš povolit CONFIG_BROKEN. :)
26. lis - 1. pro
Linus Torvalds oznámil:
Pro všechny, kteří měli pocit, že "sjetý bobr" nebyl vhodný název pro kernel (jo, jsem si jistý, že IBM se vůbec nelíbí můj způsob pojmenovávání a má hrůzu z toho, že to odradí zákazníky), mám radostnou novinu: bobr je na léčení a já si beru na víkend Díkůvzdání volno.
Mám pro vás kernel "Bobr v léčebně", aka linux-2.6.0-test11. Ten vznikl hlavně proto, že starý aic7xxx ovladač v -test10 nefungoval a Ingo objevil jeden fakt ošklivý testovací program, který odhalil chybový případ v do_fork(), který nikdy nebyl správně ošetřen.
Ani se neobtěžujte mi posílat patche, protože v následujících několika dnech se budu cpát mimo dosah emailu. A pak už bude na Andrewovi, aby řekl, co dál.
Mmmm. Krocan.
28. lis - 4. pro
Marcelo Tosatti oznámil: 2.4.23-rc5 byl vydán jako 2.4.23 beze změn. Willy Tarreau a J.A. Magallon to rádi slyšeli, ale Samuel Flory se zeptal: Uvažuješ o začlenění podpory libata do 2.4.24? Při mých testech na různých embedded SATA chipsetech se zdá být velmi stabilní. S Cerberus 2.4.23-rc5 + libata patch jsem nenarazil na žádné poškození dat ani tuhnutí. Jediný problém jsem měl s inicializaci embedded Promise SATA řadiče (to ještě musím otestovat s Jeffovými opravami).
Marcelo odpověděl: Rád to do 2.4 zařadím, až si bude Jeff myslet, že je to pro tuto řadu dostatečně stabilní ;). Ale o pár dní později na to změnil názor a odpověděl sám sobě: Trochu jsem o té věci přemýšlel a mám teď jiný názor. 2.6 je čím dál tím stabilnější a libata už obsahuje -- uživatelé, kteří to potřebují, by měli používat 2.6.
Xose Vazquez Perez se zeptal: Znamená to, že 2.4.x bude zmrazeno a začleňovány budou pouze závažné a bezpečnostní patche? A Marcelo odpověděl: Ano, to nastane zanedlouho. Do 2.4.24 možná ještě přijmu nějaké "nezávažné" úpravy (což, mimochodem, není objektivní definice), ale pro 2.4.25 už to bude pravidlem.
30. lis - 4. pro
Nathan Scott oznámil pár aktualizací XFS a Marcelo Tosatti odpověděl: Muslím, že XFS by mělo být pouze v 2.6. 2.6 je už dost stabilní, aby jej lidi mohli používat. Nathan odpověděl:
Zvaž to ještě, prosím -- "hlavní" změny kernelu, které potřebujeme, existují mimo hlavní strom více než tři roky a každá z nich je malou a snadno pochopitelnou změnou, která nemá vliv na jiné souborové systémy. Existuje také VFS oprava od Ethana Bensona, o které jsme diskutovali během 2.4.23-pre, když jsi chtěl, abychom XFS znovu poslali až do 2.4.24-pre! Všechno jsou to backporty z 2.6, neměla by tam být žádná překvapení.
To, že XFS nemáme v 2.4, je pro nás, uživatele XFS, hrozně nevýhodné (zvláště když všechny ostatní žurnálovací filesystémy už byly začleněny). Pro naše uživatele to znamená, že některé záchranné disky prostě XFS nepodporují, takže není možné filesystémy připojit, když je to opravdu třeba. Pro distributory představuje začleňování práci navíc, takže někteří to ani nedělají (a občas nám říkají, že čekají, až to začleníš ty) - což znamená, že někteří uživatelé ani nemají možnost XFS používat, ať už se snažíme jakkoliv.
Z diskuzí s distributory víme, že stabilní distribuce s 2.6 bude až mnoho měsíců po oficiálním vydání 2.6.0, takže tento problém nijak rychle nezmizí.
Proto prosím už tentokrát XFS začleň - je aktivně vyvíjen, má širokou uživatelskou základnu a vně 2.4 už je udržován dlouho. Trpělivě jsme s každou novou verzí čekali na tvůj souhlas, ale několikrát jsi nás odpálkoval, zatímco jiné věci byly začleňovány.
Marcelo zprvu trval na svém. O kousek dál poznamenal Stephan von Krawczynski: Vývojářský svět je velmi odlišný od skutečného, tak prosím 2.4 tak rychle nezavrhuj. Na což Marcelo odpověděl: Já 2.4 nezavrhuji. Po 2.4.25 ale vstoupí do režimu udržování. Bude aktualizována v případě problémů, ale už do ní nebudou zařazovány nové funkce. Ale také uznal:
Co se týče XFS, Christoph ty patche prohlédne a řekne mi, co si o nich myslí.
Také další lidé mi psali, že kód kontrolovali.
Díky tomu mám z toho začlenění XFS lepší pocit.
1. pro - 1. pro
Thomas Babut poukázal na fakt, že 2.0.40-rc6 už je venku pěkně dlouho, a navrhl vydat oficiální kernel 2.0.40. Jeff Garzik souhlasil, že by dávalo smysl vydat 2.0.40; navrhl zeptat se Davida Weinehalla, správce řady 2.0. Ale David k tomu nic v tomto threadu neřekl.
V originálu Kernel Traffic 244 vyšla navíc ještě tato témata:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: