Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Víte, co všechno obnáší nasazení aplikace? A dokážete si představit, že na to máte jen jeden týden, a to včetně odladění infrastruktury? Že je to nemožné? Není, jde to! A ani to nemusí být příliš složité. Stačí, když máte ty správné nástroje.
Aplikace jsou jako děti. Jsou všude kolem nás a patří jim budoucnost. Když je přivedeme na svět, musíme o ně pečovat a když vše uděláme dobře, můžou dokázat velké věci. Rozdíl je v tom, že udělat z aplikačního novorozeněte produktivního jedince může trvat jen týden. I když se na cestě objevují komplikace. Přesvědčte se sami.
Při nasazování aplikací totiž často naráží aplikační specialisté na řadu úskalí. Zvláště pokud na nasazení dostanou krátký čas. Musí vyřešit sizing, segmentaci, síťový design a i devopsákům se při takovém termínu dělají mžitky před očima. Zvláště velké komplikace mohou hrozit, když delivery tým nedostane přesné zadání a nezná tak požadavky aplikace na infrastrukturu.
Zdá se vám to povědomé? Ocitli jste se také někdy v podobné situaci? Pravděpodobně to nebylo jednou a asi ani naposledy. Dnešní nástroje naštěstí dokážou s takovým úkolem pomoct. Automaticky zjistí požadavky aplikace a zoptimalizují využívání kapacit datového centra pro její běh, odhalí části kódu, které způsobují problémy na úrovni infrastruktury nebo v oblasti bezpečnosti. A protože aplikace se neustále vyvíjejí, tak také hlídají, zda se něco změnilo a pokud ano, tak tomu parametry přizpůsobí.
Celý životní cyklus aplikace lze tímto způsobem zajistit a ušetřit si probdělé noci. Od nasazení a nastavení potřebné infrastruktury přes nasazení samotné aplikace až po její monitoring. Vše za jeden týden. Pokud tomu nevěříte nebo byste to také chtěli umět. Připojte se 14. 4. na webinář „Den ze života aplikace: reloaded“. Kde vám vše prakticky krok za krokem ukážeme.
Během webináře budete moct interagovat s přednášejícími a za svou aktivitu můžete získat také jedny ze 3 Headset sluchátek Cisco 730, které se teď v době práce z domova velice hodí. Nenechte si ujít tuto příležitost a registrujte se.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: