Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Překlady populárního seriálu Kernel Traffic a reportáží ze stránek LWN.net a KernelTrap.org.
Nahrávání a odstraňování modulů. Nový ovladač pro Intel PRO/Wireless 2100 802.11b. Podpora intelského kompilátoru ICC. Rootkit útoky na 2.6. Stav softwarového uspání.
Stav podpory KGDB ve 2.6. Nový skript kpatchup pro patchování jádra. Vyřešena dlouhodobá chyba s přetečením LBD. Podpora highmem emulace ve 2.6. Snaha prosadit KGDB do jádra.
Testovací nástroj Strace. Použití zvukových karet pro běžné datové přenosy. Intel vs. AMD x86-64. Patch pro podporu UFS2 (a UFS1). Výměna linuxového jádra za běhu. Stav pmdisk; uvažuje se o odstranění.
Sjednocení všech implementací KGDB. Kompilace IPV4 jako modulu. BitMover zvažuje ReiserFS pro server bkbits. Debuggování modulů a dokumentace. Podpora pro PowerMac G5. Aktualizace RadeonFB.
Změny v udev 015. Vydáno Software Suspend 2.0. Řešení problémů s BIOSy, které hlásí nesprávné rychlosti CPU. Maximální uptime. Historie verzí jádra.
Podpora souborového systému FAT. Podpora UDF zápisu na DVD a CD pro 2.6. Distribuce Netwosix 1.0 vydána s jádrem 2.6.1. FAQ pro vstupní ovladače ve 2.6.
Aktualizace SiSFB. udev 014. Podpora chipsetu VT6410 IDE/RAID. Stav ATARAID ve 2.6. memblks opouští 2.6 strom. Forcedeth pro 2.4. Cooperative Linux: spuštění Linuxu pod Windows a dalšími systémy.
Podpora pro infračervené ovladače. KGDB. C++ moduly a kód kernelu. Diskuze o správcovství a přijímání patchů. ALSA versus OSS. Stav HPT370 v 2.4 a 2.6. Předběžná podpora AGPGART pro SiS648.
Srovnání devfs a udev. Vydána ALSA 1.0.1. Problémy s vývojem framebufferu. Ovladač megaraid 2.10.1. Laptop-mode patch verze 7. Reorganizace patchů s experimentálními síťovými ovladači.
Srovnání souborových systémů. Zmenšování jádra. Bezpečnostní mremap patch pro 2.6. Nové hotplug skripty. Vydáno FUSE 1.1-pre1. kgdb 2.0 pro 2.6.0. Používání výpočtů s plovoucí čárkou v kódu jádra. Problémy s keycode v posledních kernelech.
Dohledávání informací k údajně zkopírovaným souborům. Vyvažování zátěží procesů a řešení priorit. Patche pro třídu SysFS, které usnadní podporu ovladačů. Navýšení PAGE_SIZE pro 2.7. Pravidla posílání patchů. Potíže s udev a odebratelnými médii.
Odmítnutí začlenit do jádra patentovaný kód. Stav podpory velkých souborových systémů (LFS). Larry se odhlásil z konference. Linus komentuje několik příkladů kódu, který SCO označilo za ukradený.
Diskuze o binárních modulech; Linus preferuje OSL před GPL. DevFS vs. udev v jádře 2.6. Nová sada patchů -tiny pro zmenšení kernelu. To je celý Larry. Budoucnost -mm stromu během 2.6.
Diskuze o stabilních rozhraních v kernelech. Stav Andreových VM příspěvků ve 2.4. Šifrování a komprimace souborových systémů. Ukládání .config ve zkompilovaných kernelech. Patenty ovlivňující podporu FAT. Předávání řady 2.6 Andrewovi stále probíhá.
Diskuze o stavu IDE/SATA. Andrew Morton oficiální správce. Řada 2.4 bude zmrazena. Stav XFS v 2.4. Status jádra 2.0 (ano, 2.0).
Nový projekt pro používání některých Windows ovladačů v Linuxu. Status udev. Grafy srovnávající testy 2.4 a 2.6. Změna mezi 2.4 a 2.6 při zacházení se SIGTRAP na x86.
Situace kolem IDE-SCSI. Maximální velikost oddílů v 2.4 a 2.5. Stav podpory e-Galax USB dotykové obrazovky v 2.4. Aktualizace experimentálních síťových ovladačů. Několik oprav chyb v ACPI pro 2.6. Nová verze ovladače forcedeth.
Aktualizace ovladače QLogic pro 2.6. Správce CramFS. Nový ovladač ethernetového rozhraní chipsetu NVidias nForce. Vydáno kdb 4.3.
Kernel debugger kgdb v 2.6. Rychle se blíží 2.6.0 a předání Andrewovi. Joe Pranevich aktualizoval seznam vlastností Linuxu 2.6. Ipchains v 2.6. Vydán JFS 1.1.4. Pokus o vložení root exploitu do zdrojových kódů kernelu.
Stav softwarového uspání. Nový distribuovaný souborový systém srfs. Čísla změn v BitKeeperu. UML pro 2.6.0. Vydáno udev 005. UMSDOS v 2.6.
Zmrazení pro stabilitu. Kód odmítnutý kvůli zmrazení. Vytváření balíků pro Debian při kompilaci jádra. Funkčnost LVM se žurnálovými souborovými systémy ve 2.4. Vydáno udev 003 a 004. Vydán Linux 2.6.0-test8. Status větví softwarového uspání.
Linux 2.4.23-pre7. VST patch pro úsporu energie. BitKeeper přetéká kvůli velké aktivitě linuxových vývojářů. Frandom - nový generátor náhodných čísel. Implementace iSCSI hotova.
Patch podporující mnoho skupin. Oddělení hlavičkových souborů kernelu od uživatelských (sága pokračuje). Vývojáři pochybují o významu DigSig. Bezpečnostní návrh: dostupnost portů kernelu.
Chyba v setuid v posledních kernelech 2.6-test. Otázky ke konfiguraci hyperthreadingu v 2.4. Další (ostrá) debata o BitKeeperu; 'Arch' by mohl být náhradou. Vývojář na plný úvazek pro softwarové uspání.
Stav podpory velké paměti. BitMover žádá vývojáře kernelu, aby si přestali stěžovat na BitKeeper. Menší změny v netpoll a netconsole. Kód od Intelu pro hlášení o událostech kernelu. Řešení problémů s tabulkami diskových oddílů.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: