Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 19:23
Jako první si tento týden přiblížíme dluh z minulého, a sice 20Mpix bezzrcadlovku Samsung NX200 s několika novými objektivy. Následně se podíváme co je nového u GlobalFoundries, jaké nové hybridní SSD/HDD připravila firma OCZ a na závěr si ukážeme dvě zbrusu nové klávesnice s mechanickými spínači.
Nedávno jsme si představili jak 24Mpix foťáky s výměnnými objektivy Sony, tak nová micro43 těla Olympus a připomněli jsme si i Panasonic GF3. Do této sestavy bezzrcadlovek s velkým snímačem nyní doplňme poslední díl skládačky, 20Mpix tělo Samsung NX200.
Samsung se po relativně krátké spolupráci s Pentaxem (z níž vzešly mj. zrcadlovky GX10 a GX20) rozhodl tuto opustit a jít vlastní cestou. Začal se tak rodit bezzrcadlovkový systém Samsung NX využívající CMOS snímače vlastní výroby (Pentax přesedlal na snímače Sony). Po tělech NX10, NX100 a NX11, všechna využívající 14,něco Mpix snímač generace použité v Pentax K20D/Samsung GX20 – tj. celkem „šumák na ISO nad 400“ – přichází snímač zbrusu nový.
Reálně 20,3Mpix CMOS snímač nabízí rozlišení 5472×3648 a rozsah citlivostí 100 až 12 800. Video poskočilo na podporu 1080/30p H.264 se stereo zvukem, elektronika je vůbec celkově rychlejší a umí až 7 fps v plném rozlišení, ovšem do JPEGu v maximálním počtu 11 fotek. Výhodou NX těl je Samsungův vlastní displej AMOLED, který je velmi příjemný a poměrně jasný. V případě NX200 má rozlišení 640 × 480, tedy v marketingové mluvě 614k bodů. Trochu nám však poklesla výdrž baterie, u NX100 to bylo 420, u NX200 jen 330 snímků. Konstrukce je však v součtu lehčí, místo 282 pouze 220 gramů, však jsou použity hořčíkové slitiny.
První testovací snímky ukazují, že Samsung je stále za Sony co se týče CMOS technologie ve skluzu a vysoká ISO trpí poměrně vysokým šumem. Na druhou stranu je snímač jasným pokrokem oproti předchozí, nyní již zastaralé generaci.
Spolu s NX200 přicházejí a postupně ještě budou na trh přicházet nová skla. Vedle dosavadních seťáků 18-55 a 20-50 a telete 50-200 s 30mm pancake se těšme na 16m/F2.4 pancake, 60mm/F2.8 macro, 85mm/F1.4 portréťák či na video specializovaný ultrazoom 18-200mm/F3.5-6.3, který se vyznačuje tichým rychlým ostřením. Makro a ultrazoom jsou stabilizované.
Přes zmíněná negativa je nespornou výhodou Samsungu cena. 20Mpix APS-C tělo v kitu s 18-55 se již objevilo v českých e-shopech za 13 990 Kč, což je ve srovnání s kitem Sony NEX-7 + 18-55 za nějakých 32 990 Kč asi bezpředmětné vůbec srovnávat. Všechna čest NEX-7 a jeho parametrům, ale ta cena je fakt úlet . Ale možná nejsem objektivní, neboť systém NX je tak nějak mému srdci bližší než jeho konkurenti (micro43, NEX, Pentax Q)
Každý dobře ví, že první vlaštovka jaro nedělá, ale i tak je bezva, když ji člověk spatří. Po nedávných oznámeních firem jako TSMC či Samsung, které již také pilně ladí výrobní procesy na 20nm úrovni, přichází s podobnou zprávou i někdejší výrobní sekce AMD, nyní samostatná společnost GlobalFoundries.
Firma po úspěšné spolupráci s řadou partnerů, zejména těch, kteří pomáhají ladit technologii pro nadcházející výrobní procesy, oznámila vyrobení prvního 20nm čipu. Jako vždy, i nyní jde o oznámení bez bližšího upřesnění typu vyrobeného čipu.
GloubalFoundries bude u 20nm výroby využívat tzv. „double-patterning“, kdy se na wafer nejprve nanášejí větší „hrubší“ struktury, do jejichž matic se poté zanáší finální malé struktury čipů. Tato metoda má totiž jednu skvělou výhodu: je kompatibilní se stávajícími litografickými procesy a náklady na přechod továren, stejně jako potenciální náročnost řešení problémů během vývoje této technologie, jsou znatelně nižší. Otázkou pochopitelně ale zůstává, jak si finální reálné čipy povedou proti těm vyrobeným u jiných firem jinými typy 20nm procesu, ale na to odpoví až nadcházející léta, první skutečně komerční 20nm čipy vyrobené u GlobalFoundries nečekejme dříve než roku 2013.
Společnost OCZ už asi opravdu neví, na jaký další segment penetrovat se SSD, nicméně faktem je, že nová „šílenost“ má šanci si své zákazníky najít. Ale k věci, výrobce představil novou kombinaci SSD/HDD, která dává šanci zamést se všemi těmi hybridními systémy od Intelu (Smart Response Technology), Marvellu (HyperDuo) a víceméně evokuje „Seagate HHD na steroidech“.
Zatímco Seagate má na svých mobilních Momentusech XT typicky 4GB SLC NAND flash SSD cache, OCZ RevoDrive Hybrid je PCI Express ×8 kartou, která nese 1TB 2,5palcový disk a 100GB SSD cache. SSD část si troufá na rychlost až 910 MB/s a 120k IOPS při náhodném zápisu 4k bloků. Cena tohoto celku je pak víceméně přijatelná, 500 dolarů dělá v přepočtu zhruba 8 500 Kč.
V krátké době se nám sešlo hned vícero klávesnic s mechanickými spínači, takže si dnes představíme hned dvě, u kterých je velká šance, že se objeví i na našem trhu. První zvaná Meka G-Unit pochází z dílen Thermaltake a jako mnozí konkurenti využívá mechanické spínače německé společnosti Cherry. Protože však na rozdíl třeba od das Keyboard (nemluvě o IBM Model M) jde o herní klávesnici, je zde řada kláves navíc, 64kB interní paměť pro makra, 1 000Hz komunikace, pozlacený USB konektor, zvýraznění WASD, mezerníku a numerické části podsvícením či elektronika schopná registrovat mnoho současně stisknutých kláves. Na těle nechybí dva USB konektory a také konektory pro sluchátka s mikrofonem. Cena zatím nebyla ohlášena, ale čekám jí někde nad 2 000 Kč.
Podobnou záležitost pouští na trh současně i americký Razer. I jeho klávesnice nese mechanické spínače (opět Cherry, možná jiný typ než Thermaltake či das Keyboard – Cherry dělá tiché i hlučné spínače s různým odlišením sepnutí a potřebným tlakem) a jmenuje se BlackWidow Ultimate Stealth Edition.
Razer zvolil spínače se silou stisku 45 g a tichým chodem (Cherry MX Black?), opět nechybí USB, konektory pro sluchátka s mikrofonem či programovatelná tlačítka s podporou maker, schopnost vyhodnocovat současně mnoho stisknutých kláves, 1000Hz komunikace, zlacený USB konektor a tentokrát i podsvícení kompletně celé klávesnice o 5 úrovních jasu. Celá tato fešanda váží 1,5 kilogramu a Razer za ní chce 140 dolarů, tedy v přepočtu 2 400 Kč.
inak tych 20Mpx nieje este az take zle, snimac je apsc, teda dostatocne velky pre toto rozlisenie (canon ma napriklad pri tomto formate 18Mpx a v pohode to zvlada)
..asi, a je to skoda
inak nez som si kupil zrkadlovku, tak som nevedel pochopit zmysel zrkadla v zrkadlovkach, no ved naco? a paradoxne teraz uz by som bezzrkadlovku ani nechcel. uz len minimalne koli rychlosti ostrenia, ktora je u bezzrkadloviek otrasna a este by mi chybalo to mnozstvo velmi kvalitnych skiel ktore su zatial len pre zrkadlovky (ale to je asi len otazka casu)
ještě lépe: kabel v klávesnici nebude napevno, ale bude tam standardní USB konektor jako třeba u externích disků – kabel se pak dá snadno vyměnit.A nemáte někdo Das Keyboard? Je tam konektor nebo pevně přidělaný kabel?
Ten SSD můžeš zapojit do mdadm raid1 společně s HDD a ten pevný disk nastavit jako write mostly, číst se tak bude ze SSD.
-W, --write-mostly subsequent devices listed in a --build, --create, or --add command will be flagged as 'write-mostly'. This is valid for RAID1 only and means that the 'md' driver will avoid reading from these devices if at all possible. This can be useful if mirroring over a slow link.
při psaní více velkých písmen v řadě postupuje naprosto stejně, tedy levou ruku s připraveným prstem drží celou dobu poslušně nad Caps Lockem a pravou hledá písmenka na klávesniciHorší by bylo, kdyby dělal <caps_on> a <caps_off> <caps_on> h <caps_off> <caps_on> o <caps_off> <caps_on> j <caps_off>
tzn. především velký Enter a dokonce dlouhý Backspace
Vzhledem k tomu, že tato kombinace nevyhnutelně znamená důmyslně ukrytý backslash, tak v tom nevidím žádnou výhru…
bez mechanickych kontaktov pamatam prastaru klavesnicu dodavanu k ceskoslovenskemu pocitacu PP06 (s procesorom i8088/640KB RAM - kde sa hrabu dnesne pocitace,,, ze?), kde v kazdej klavese bola hallova sonda a magnet.. co je v kvalite dokonca lepsie nez spominane mikrospinace
Kdo jednou zkusí mechaniku, je ztracen :(
Naštěstí ne. Taky jsem kdysi na cvakací nedal dopustit, ale celkem rychle to přešlo a vracet bych se rozhodně nechtěl.
„HW novinky: klávesnice s mechanickými spínači“Jako by to byla nějaká novinka…
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.