Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Tyto servery jsou schopné vyhovět i těm nejnáročnějším požadavkům. Například Univerzita v Massachusetts-Dartmouth používá dva blade servery POWER 7 k výzkumu následků gravitačních vln na černé díry ve vesmíru. Tento výzkum pomáhá fyzikým a astronomům pochopit nejzákladnější zákony vesmíru.
Vědci jsou hrdí na to, že servery zvládají zpracovat miliardy výpočtů založených na teorii relativity, a to osmkrát rychleji než na serverech na bázi Intel Xeon. Operace, které by trvaly měsíc, jsou teď hotové za necelý týden. Výpočty tedy už nejsou něco, na co by museli odborníci čekat příliš dlouho.
Akademická sféra ale samozřejmě není jediným místem, kde POWER 7 nachází uplatnění. Podle průzkumů IDC si servery IBM vytrvale upevňují pozici na trhu. V oblasti dodavatelů unixových serverů patří IBM už dokonce většinový podíl 53,9 % z celkového obratu na trhu.
Kromě vysokého výpočetního výkonu nabízejí servery například i ethernetové rozhraní o rychlosti 10 Gb/s. Vyšší rychlost v tomto případě znamená také až 11× nižší latenci.
Více informací o serverech POWER 7 naleznete na webu IBM.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: