Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Kernel 4.9 vyšel, stalo se tak 11. prosince. Stěžejní vlastnosti vydání 4.9 zahrnují namátkou vylepšenou bezpečnost díky virtuálně mapovaným zásobníkům, systémová volání funkce klíčů pro ochranu paměti, řízení zahlcení sítě pomocí BBR, podporu architektury Greybus, sdílené rozsahy v souborovém systému XFS (což bude využito např. k odlehčení menších operací kopírování) a mnoho dalšího. Kódové označení se také změnilo na „Roaring Lionus.“ Nakonec bylo ve vývojovém cyklu 4.9 začleněno 16 216 neslučovacích sad změn, čímž se tento vývojový cyklus stal tím doposud nejrušnějším.
Začleňovací okno 4.10 je otevřeno, viz níže.
Stabilní aktualizace: 4.8.13 a 4.4.37 byly vydány 8. prosince, načež je 10. prosince následovaly 4.8.14 a 4.4.38. Aktualizace 4.8.15 a 4.4.39 byly v době psaní tohoto článku v procesu revidování a vyšly 15. prosince.
Ale když dáte dohromady svůj hardware, open-source ovladač a chytré lidi, oni už se *podívají* na to, co je pálí, ať už jsou to chyby, které neopravujete, nebo funkce, které vám chybí.
Při programování jsou ty dvě nejobtížnější věci právě poslední dvě, na kterých člověk, který to říká, zrovna pracoval.
Když Linus 11. prosince vydal jádro 4.9, opakoval své varování, že začleňovací okno 4.10 bude kratší než obvykle, aby se přizpůsobilo svátkům. Správcům bylo doporučeno, aby požadavky na začlenění proběhly co nejdříve, a vesměs se tak skutečně stalo. V době psaní tohoto článku, tedy tři dny od otevření začleňovacího okna 4.10, bylo do hlavního repozitáře tempem, které by snad mohlo nějakou dobu vydržet, začleněno na 6 900 neslučovacích sad změn.
Zajímavější z uživatelsky viditelných změn zahrnují:
Změny viditelné jaderným vývojářům zahrnují následující:
Normálně by se začleňovací okno 4.10 zavřelo 25. prosince, ale bylo jasné, že začleňování patchů skončí nejpozději 23., přičemž stále zbývalo několik důležitých repozitářů k začlenění, takže se dalo očekávat začlenění ještě spousty změn. K tomu se dostaneme v budoucích Jaderných novinách.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: