Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Současný vývojový kernel je 4.7-rc1, vydaný 29. května. Linus k tomu řekl: „Tentokrát máme velkou změnu na vrstvě vfs, která umožňuje souborovým systémům (v případě, že na to přistoupí) vykonat současně readdir() a vyhledání části cesty ve stejném adresáři. Jedná se pravděpodobně o největší koncepční změnu vfs od doby, co jsme začali vyhledávat cesty v mezipaměti pomocí RCU.“ Označení verze bylo změněno na „Psychotic Stoned Sheep“ (psychotická zhulená ovce).
Stabilní aktualizace: 4.6.1, 4.5.6, 4.4.12 a 3.14.71 byly vydány 1. června.
Bohužel jsem viděl lidi od překladačů, kteří odmítají argumentaci „zdravým rozumem“, protože není definovaný ve standardu C. Existují lidé, kteří si myslí, že papír je ten nejcennější zdroj ve vesmíru.
Do chvíle, kdy Linus vydal prepatch 4.7-rc1 a zavřel začleňovací okno pro tento vývojový cyklus, bylo do hlavního repozitáře začleněno 10 707 neslučovacích sad změn. Jak jsme očekávali, je to méně než 12 172 změn ve 4.6-rc1, ale i tak se jedná o rušný vývojový cyklus se spoustou zajímavých změn a nových funkcí.
Některé ze začleněných změn od shrnutí z minulého týdne:
Pokud dojde k dodržení obvyklého rozvrhu, můžeme očekávat vydání 4.7 17. července. S datem se zatím nedá počítat, může se posunout kvůli regresím, nečekaným problémům s API nebo neodolatelným příležitostem k potápění. Vývojový cyklus je ale natolik předvídatelný, že můžeme očekávat, že se datum posune jen maličko, pokud vůbec. Do té doby jde jen o testování nového jádra a řešení nevyhnutelných chyb.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Bohužel jsem viděl lidi od překladačů, kteří odmítají argumentaci „zdravým rozumem“, protože není definovaný ve standardu CJá raději kompilátor dle standardu, než chytráka, co si to jede po svym