Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Současný vývojový kernel je 4.7-rc1, vydaný 29. května. Linus k tomu řekl: „Tentokrát máme velkou změnu na vrstvě vfs, která umožňuje souborovým systémům (v případě, že na to přistoupí) vykonat současně readdir() a vyhledání části cesty ve stejném adresáři. Jedná se pravděpodobně o největší koncepční změnu vfs od doby, co jsme začali vyhledávat cesty v mezipaměti pomocí RCU.“ Označení verze bylo změněno na „Psychotic Stoned Sheep“ (psychotická zhulená ovce).
Stabilní aktualizace: 4.6.1, 4.5.6, 4.4.12 a 3.14.71 byly vydány 1. června.
Bohužel jsem viděl lidi od překladačů, kteří odmítají argumentaci „zdravým rozumem“, protože není definovaný ve standardu C. Existují lidé, kteří si myslí, že papír je ten nejcennější zdroj ve vesmíru.
Do chvíle, kdy Linus vydal prepatch 4.7-rc1 a zavřel začleňovací okno pro tento vývojový cyklus, bylo do hlavního repozitáře začleněno 10 707 neslučovacích sad změn. Jak jsme očekávali, je to méně než 12 172 změn ve 4.6-rc1, ale i tak se jedná o rušný vývojový cyklus se spoustou zajímavých změn a nových funkcí.
Některé ze začleněných změn od shrnutí z minulého týdne:
Pokud dojde k dodržení obvyklého rozvrhu, můžeme očekávat vydání 4.7 17. července. S datem se zatím nedá počítat, může se posunout kvůli regresím, nečekaným problémům s API nebo neodolatelným příležitostem k potápění. Vývojový cyklus je ale natolik předvídatelný, že můžeme očekávat, že se datum posune jen maličko, pokud vůbec. Do té doby jde jen o testování nového jádra a řešení nevyhnutelných chyb.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Bohužel jsem viděl lidi od překladačů, kteří odmítají argumentaci „zdravým rozumem“, protože není definovaný ve standardu CJá raději kompilátor dle standardu, než chytráka, co si to jede po svym