Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Během předminulého roku španělská firma Erle Robotics pracovala spolu s 3DRobotics na vývoji open-sourcového autopilota BeaglePilot pro drony, který běží na populární platformě APM (ArduPilot Mega). Nyní Erle Robotics představil autopilota Erle-brain založeného na BeagleBone, jenž je mimo jiné zabudován do drona Erle-copter.
Kromě toho, že funguje jako autopilot u Erle-coptera, může Erle-brain běžet i v letadle Erle-plane se dvěma motory nebo v robotickém automobilu Erle-rover. Na všechny produkty se podíváme níže.
Stejně jako BeaglePilot, i nový autopilot Erle-brain běží na Debianu. Erle-brain navíc obsahuje i open-sourcový software APM MultiPlatform Autopilot a kompatibilní hardware Pixhawk, který je implementován například i v Erle Pixhawk Fire Cape. Vůbec poprvé u dronů postavených na APN běží autopilot přímo na Linuxu a ne na systému v reálném čase Nuttx, tedy standardním operačním systému APM. Na Erle-brain také běží open-sourcový software Robot Operating System (ROS) Hydro Medusa, který vývojářům umožňuje vytvářet další aplikace pro drony či UAV.
Erle-brain kombinuje k vytvoření univerzálního linuxového autopilota BeagleBone Black Rev C s Pixhawk Fire Cape. Systém je založen na procesoru BB Black 1 GHz Sitara, je opatřen 512 MB paměti DDR3L a 4 GB flashové paměti eMMC. Díky slotu na karty microSD lze rozšířit kapacitu úložného prostoru a k dispozici je i port USB 2.0. Kromě toho je Erle-brain opatřen portem micro-HDMI, Ethernetovým portem 10/100 a volitelným Wi-Fi. Krabička o sto gramech má 5V napájení a je v ní integrováno devětadvacet senzorů včetně accelerometru, magnetometru, gyroskopu či snímačů teploty.
„To, že APM autopilot běží na Linuxu, znamená, že nyní máme létající počítače s propracovaným autopilotem, kterého je velmi snadné ovládat. Velká komunita linuxových expertů nyní může začít tvořit praktické aplikace, aniž by se musela potýkat s komplikovanými systémy, jakými jsou třeba autopiloti postavení na NuttX,“ uvedl spoluzakladatel Erle Robotics Victor Mayoral Vilches.
Erle-brain se začne prodávat jako samostatný autopilot v únoru, předobjednat si jej však lze již nyní. Zařízení bude dostupné pod licencí Creative Commons.
Erle-copter bude k dispozici již letos v lednu v několika variantách. Kromě základní verze bude k dispozici i propracovanější systém s Wi-Fi, napájecím modulem a 3000mAh baterií, nejlépe vybavená verze bude mít navíc modul GPS a 433MHz vysílačkou. Erle-copter lze naprogramovat tak, aby po dobu patnácti minut fungoval ve vzduchu zcela samostatně. Podle výrobce zvládne nést až dvoukilový náklad.
Erle Robotics připravuje také dvě další zařízení založené na Erle-brain, která budou vydána v březnu. I tato zařízení budou k řízení využívat linuxového autopilota.
Samotný Erle-brain je možné si předobjednat nejen v základní verzi, ale i v dražších verzích s Wi-Fi 802.11ac, případně s WiFi a 32GB kartou microSD. Prodávat se začne v únoru.
Erle-copter je dostupný k předobjednání kromě základní verze také ve verzi s WiFi, napájecím modulem a 3000mAh baterií. Nejdražší varianta bude vybavena GPS a vysílačkou v pásmu 433 MHz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Už mne ty povrchní joudovské reakce unavují...mam rad sebepopisujici komentare