V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Po veleúspěšném vydání loňského trička jsme připravili další tričko s novým motivem.
Tričko je tmavěmodré, vpředu na prsou je naše logo v decentní velikosti. Na zádech je citát z Linusova prvního emailu oznamujícího vznik Linuxu jako malého hobby projektu, který nemá ambici stát se něčím velkým, seriózním. Následuje historie významných jader s datem vzniku a velikostí. Tato tabulka jasně demonstruje, jak dlouho již Linux existuje a jak rychle roste a tedy se i zlepšuje. Pod tabulkou je naše internetová adresa.
Tričko je z bavlny a je k dostání ve velikostech M až XXL. Můžete jej již brzy zakoupit v brněnském knihkupectví Mareček, od dnešního odpoledne v naši kanceláři, kde prodáváme i linuxové distribuce a v půlce února na našem srazu (upřesníme již brzy). Další zájemce o distribuci uvítáme. Cena je 250 Kč.
Nezapomeňte - zakoupením trička přispíváte na provoz serveru AbcLinuxu. Děkujeme.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
vas nazor, ze tu nevychazeji zadne clanky neni spravny. viz nasledujici seznam za leden (plus 4x jaderne noviny):
zitra vyjde uvodni clanek o vypalovani, serial bude mit asi pet dilu a pujde velmi do hloubky. pozitri demilitarizovane zony, opet nejmene 4 dilny serial a rozhodne se neda nazvat povrchnim.
Ad pakovani moji kapsy: mesicne od abclinuxu s.r.o. beru 1000 kc mesicne, na autorskych honorarich ted zaplatime mnohonasobne vice. nebudu to specifikovat, protoze jednou jsem neco o firme rekl panu Smardovi a on to zneuzil vuci mne. podruhe tu chybu neudelam.
ad linuxzone: sbornik je hezky napad, ale podminky byly jednostranne vyhodne pro linuxzone. proto jsem to odmitl. stejne jako root a underground. tim to mohlo skoncit. nicmene pan Smarda se s tim nesmiril a za nasimi zady se pokusil vzit clanky primo od autoru. podle meho nazoru je takove jednani silne nefer. momentalne tedy panuje valka, na jedne strane je linuxzone, na druhe strane abclinuxu, root a underground.
vy si opravdu myslite, ze pan Smarda je lidumil, ktery to dela z lasky k lidem? jste velmi naivni. nerikejte mi, ze naklady pri 1000 kusech na jedno CD jsou 150 kc. podle nas jsou tretinove, kdyz praci ohodnotime 20 tisicy. pan smarda je ale odmitl rozepsat. takze jsem vychazel z toho, ze linuxzone by mel automaticky z kazdeho CD stovku zisku. moje navrh na ferove podminky odmitl. proto jsem se odmitl ucastnit.
jeden z predstavitelu ostatnich serveru napsal toto:
nevidime duvod, abychom pod hlavickou "podpory linuxove komunity" venovali svoji praci soukrome firme, ktera ji se ziskem vyda na CD.
s jeho nazorem se ztotoznuji
ach jo to bude flame.