Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Co se tyce ZFS a zapisove cache disku, tak je skutecne lepsi dat ZFS cely disk, ale v pripade root partitiony to nejde, protoze PC BIOS by to nedokazal nabootovat. Takze se vytvori klasicka Solarisi partitiona v ni slice a v tom pak ZFS volume. Dokud nebudou umet biosy bootovat z disku s EFI, tak to jinak asi nepujde.
To ja vim, ale tady jde o to jak je vytvoren ZFS volume. Pokud udelam "zpool create ..." a dam mu cely disk, tak ZFS udela EFI label na tom disku, misto klasicke partitiony a pak ho dokaze vyuzit optimalne. Pokud se jedna o root filesystem, z ktereho se bootuje, tak kvuli BIOSu, ktery umi pracovat jen se starou partition table, se musi ten ZFS volume udelat v Solarisi slice. Takze pak ZFS nema cely disk, ale jen jeho cast. A pak se s takto vytvorenou casti zachazi jinak.
To samozřejmě ano, ale Zdeněk poukazuje na něco jiného. U ZFS se doporučuje přidávat do poolu celý disk (to znamená, že na disku není ani partition table, ale celý disk od prvního do posledního sektoru využívá ZFS). Má to několik výhod (možnost bezpečné aktivace write cache disku, efektivnější plánování IO operací, apod.)
Pro root pool to ale není možné použít, protože klasický BIOS neumí z takového disku nabootovat. Proto se to řeší tak, že se na disku vytvoří klasická partition table s MBR, v ní Solaris partition, a teprve v ní se vytvoří slice pro ZFS. Až bude každý BIOS podporovat EFI, pak to nebude nutné a i u root poolu bude možné vynechat partition table a ZFS obsadí celý disk.
Že je řeč o x86 vyplývá minimálně z toho, že Zdeněk mluví o PC BIOSu, který na sparcu určitě není .
Jenom drobné upřesnění - obvyklé GNU nástroje se nenacházejí v /usr/bin, ale v /usr/gnu/bin. V /usr/bin jsou tradiční nástroje Solarisu (vycházející z původních System V R4 nástrojů). Rozdíl oproti Solarisu však spočívá v tom, že standardní PATH je přednastavená jako
/usr/gnu/bin:/usr/bin:/usr/X11/bin
takže pokud zavoláme nějaký příkaz, nejdříve se hledá mezi GNU nástroji. Pokud někdo preferuje tradiční nástroje ze Solarisu, prostě si upraví svoji PATH.
1) co ma nekolizni nazev, jde do /usr/bin
2) GNU tooly s koliznim nazvem jdou do /usr/gnu/bin a pokud to ma smysl (treba u sedu), tak v /usr/bin je hardlink s prefixem
Viz PSARC 2007/047. Jinak, co se tyce cest, viz man standards. Btw. pro ty, kteri chteji pracovat napriklad se ZFS ACLky, GNU tooly jsou na nic a meli by si nastavit cestu nejlepe podle SUSv3.$ tail -1 /etc/auto_home
* localhost:/export/home/&
Netusim, proc v ramci boje za priblizeni Linuxovym distribucim tohle nebylo nastaveno. Jinak opet velice pekny clanek (heh, process kontrakty jsem nikdy dosud nepotkal, diky).Po většině uvedených featur v Linuxu nijak netoužím, ale ty možnosti nastavení práv by se mi líbily. Svého času existovalo v jádře něco zvaného capability, což snad mělo fungovat podobně. Netušíte někdo, jak to bylo, a co se s tím stalo?
Hmmmm,jenze SELinux architektura je implementovana do Solarisu,stejne jako do FreeBSD a Darwinu
http://www.nsa.gov/research/selinux/index.shtml
Od jadra 2.6.25 jsou capabilities jiz pouzitelne, ale distribuce s nimi zatim moc nepocitaji (alespon v Debianu to neni jeste dotazene). Docela obsahla je manualova stranka capabilities(7).
Michal
Fedora-10 (ale musite manualne, neni to default, je jen podpora v jadru):
# chmod u-s /bin/ping
# setcap cap_net_raw=ep /bin/ping
$ ls -la /bin/ping
-rwxr-xr-x 1 root root 41784 2008-09-26 08:02 /bin/ping
$ ping www.google.com
PING www.l.google.com (74.125.43.103) 56(84) bytes of data.
64 bytes from bw-in-f103.google.com (74.125.43.103): icmp_seq=1 ttl=242 time=77.1 ms
(ale pouzivate-li SELinux tak todle resit nemusite...)
Jen pro upresneni cele se to jmenuje v (Open)Solarisu RBAC = Role Based Access Control. White paper zde: www.sun.com/software/whitepapers/wp-rbac/wp-rbac.pdf
Tiskni
Sdílej: