Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Richard Jan Voigts
Nejsme už typickým startupem. Pro mobilní aplikace jsme se rozhodli, protože jsme v nich viděli trend v podobě snadno uchopitelné tvorby přidané hodnoty, prostě ono pověstné „nízko visící ovoce“. Spolu s ostatními zakladateli stále ještě přednášíme mobilní aplikace na ČVUT-FIT. Většina týmu jsou rovněž absolventy této vysoké školy, zbytek je v pátém ročníku. V Ackee tvoříme jak back-endovou část, tak aplikace pro mobilní zařízení na zakázku, a to pro všechny platformy – iOS, Android i Windows Phone. Je samozřejmě vidět, že zájem o aplikace Windows Phone je znatelně menší. Back-endovou část provozujeme v cloudovém prostředí struktury IBM Bluemix. Mobilní část aplikací vyvíjíme v nativních kódech jednotlivých platforem. Pokud totiž mají být výsledky kvalitní, jinak to nejde. Každá platforma vypadá jinak, a proto i aplikace pro každou z nich by měla podle toho vypadat. Nicméně jsou i situace, kdy se hodí vývoj multiplatformní, ten však většinou nebývá pro typické koncové uživatele.
Potřebovali jsme spolehlivou platformu pro nasazení celé aplikace. Vyzkoušeli jsme více platforem a po navázání spolupráce s IBM jsme rozhodli pro řešení IBM Bluemix, které nám vyšlo jako nejlepší.
Máme od IBM k dispozici kredity na využívání cloudových služeb IBM Bluemix a SoftLayer, a také přímý přístup k technické podpoře v České republice přímo od IBM.
Soutěže IBM SmartCamp jsme se nezúčastnili, jelikož už nejsme startup a hlavně jsme o ní nevěděli.
Je jím buď startup, který potřebuje technickou pomoc a řešení jejich vize, nebo společnost, která potřebuje pomoci s technologickou exekutivní částí, která má stát za jejich byznysem.
Tak i tak. Z firem mimo IT je naším zákazníkem například firma Damejidlo.cz, jejich mateřská společnost DeliveryHero.cz, nebo CeskyBabysittingToday.cz. Z IT firem jde o ty, které se věnují programování, jimž outsourcujeme část jejich činnosti. Mezi většími zavedenými firmami mohu jmenovat třeba aplikace pro T-Mobile.
Typickým klientem je firma, která za námi přijde už na základě doporučení a referencí které jsou za námi, že věří naší práci a technologickému úsudku. Stanou se našimi zákazníky a nechají pak vše na nás. Viděli totiž výsledky naší práce, která už je v Česká republice vidět prakticky všude na internetu.
V tuto chvíli ne, nicméně řešíme zařazení naší společnosti do jejich partnerského programu, kde budeme uvedeni jako technologický partner a Bluemix Ambassador.
Toto je riziko, které existuje u všeho, co nevlastníte a neřešíte sami, je tedy i u IBM Bluemix. IBM však má dosti transparentní infrastrukturu a její Bluemix je postavený na technologiích, které používají i jiní poskytovatelé služeb, takže zde není hrozba nějakého vendor-locku. Teoreticky můžeme díky otevřenosti této platformy migrovat naše data i jinam a nepřijít tak o ně.
Jediná věc, kterou bych obchodní politice IBM Bluemixu vytkl, je počáteční investice do vývoje. IBM totiž u Bluemixu zpoplatňuje i testovací instance, nikoliv pouze produkční, což je běžné u jiných poskytovatelů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: