Portál AbcLinuxu, 11. května 2025 07:41
HP přichází s vlastním linuxovým mininotebookem. Další klon Eee PC na cestě. Ekvádor volí svobodný software. Zelení bojují za svobodný software v EU. Ovladač RadeonHD 1.2. Mandriva Linux 2008.1. Linux XP Desktop 2008. VectorLinux SOHO 5.9 Preview. Distribuční rada: přednastavujeme SSH klienta.
SaxenOS 2008 Beta 2 nyní staví na PCLinuxOS (dříve se používal Slackware). Musix GNU+Linux 1.0R3 řeší několik problémů předchozí verze a výchozím jazykem se stala angličtina. Absolute Linux 12.1 RC1 používá PCMan místo ROX-Filer a také Wicd pro práci s bezdrátovými sítěmi. Nonux 4.4 (distribuce pro nizozemské kanceláře) aktualizuje obsažený software. rPath Linux 2.0 Beta 3 jde nyní korektně nainstalovat na iSCSI, opravuje bezpečnostní problémy a mění chování některých částí systému. Na Ubuntu postavené SymphonyOne 2008.1 předvádí současný stav alternativního desktopového prostředí Mezzo - ke stažení je za jeden dolar. V siduxu 2008-01 hraje roli především přechod na KDE 3.5.9 a Linux 2.6.24.4.
Během Linux Foundation Collaboration Summitu ohlásil Hewlett-Packard uvedení svého vůbec prvního linuxového notebooku v USA. Jde o HP 2133 Mini-Note PC, který je poháněn SUSE Linux Enterprise Desktopem 10 SP1. Uvedení počítačů s Linuxem od HP se očekávalo, ale mnoho lidí spíše doufalo v klasické počítače či notebooky pro běžné uživatele, firmy ap. - tento UMPC je určen pro oblast vzdělávání. Odpovídá tomu i zvýšená odolnost klávesnice (před jídlem a podobnými vlivy) a HP 3D DriveGuard zajišťující ochranu disku při pádu. Jako procesor funguje Via C7 1,6 GHz, dále v počítači najdeme 802.11b/g WiFi, Bluetooth, 8,9" displej, 1 GB RAM a 120GB disk. Kromě samotné distribuce Linuxu je na počítači i výukový software. Na trhu se produkt objeví do května a bude stát 799 dolarů.
Také nizozemské firmě Van Der Led Designs se zalíbil nápad UMPC s Linuxem, a tak přichází s produktem nápadně podobným Asus Eee PC - výsledek se nazývá "Jisus". Neobvyklou vlastností je čínský procesor Loongson o frekvenci 1 GHz, který je zástupcem architektury MIPS64, avšak neobsahuje některé patentované funkce. Počítač dále nabízí 512 MB RAM, 4GB flash disk, 100Mb/s síťovou kartu, WiFi 802.11b/g, dva USB porty a typický 8,9" displej. Jako distribuce bude na počítači Ubuntu Linux. A kdy se objeví na trhu? V Evropě 25. dubna, ale na sklady se dostane až o měsíc později. Cena bude 300 euro.
Ekvádor vydal vyhlášku stanovující používání svobodného softwaru v ústřední veřejné správě - 10. dubna 2008 byl zákon podepsán prezidentem. Záměrem ekvádorské vlády je dosáhnout technologické nezávislosti a suverenity a také ušetřit veřejné prostředky. Podle prohlášení svobodný software zajistí státu vyšší zabezpečení, svobodný přístup k datům a programům, úspory na licencích a jde také o zdroj nových pracovních míst pro lidi z Ekvádoru. Nyní je na Sekretariátu informatiky, aby zajistil splnění této vyhlášky.
Zelení bojují o to, aby se v Evropské unii používal svobodný software a otevřené standardy. Jako součást této snahy vypadá aktivita poslankyně Evropského parlamentu Heidi Rühle, která zjistila, že Microsoftu může dle pravidel EU být znemožněno účastnit se veřejných výběrových řízení. Jde o důsledek toho, že firma byla unií usvědčena ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Poslankyně poslala Evropské komisi dotaz, proč se tak doposud nestalo. Komise má nyní 6 týdnů na zaslání odpovědi.
Španělský europoslanec David Hammerstein podpořil petici Open Parliament, neboť věří, že současný softwarový monopol Microsoftu uvnitř EU má negativní dopad na demokracii, inovaci a konkurenční prostředí. Jeho postoj podpořila další členka strany zelených Eva Lichtenberger, která upozorňuje na nebezpečí vzniků dalších monopolů: Google a DoubleClick či Yahoo a Microsoft. 17. dubna proběhne pod jejich vedením v Evropském parlamentu konference nazvaná "Locked in". V té je podpoří i OpenForum Europe.
Trvalo to přibližně čtyři měsíce, ale xf86-video-radeonhd 1.2 je tu. Přináší podporou nových kousků hardwaru: Radeon HD 3400 a 3600, Radeon HD 3870 X2 (podpora zatím jen pro jedno jádro GPU) a lepší podporu RS690 IGP. Ovladač využívá AtomBIOS, ale zatím pouze částečně. Dobrou zprávou je zahrnutí 2D akcelerace EXA a XXA, ta je ovšem omezena jen na procesory řady R500 (Radeon X1000). Na závěr potěší také skutečnost, že podpora TV-Outu už je skoro hotová - stačí poskládat dohromady různé kusy kódu, otestovat to a je to. Stále ovšem schází podpora DisplayPortu. Zmiňme, že pro R500 už TV-Out nabízí ovladač xf86-video-ati.
V Mandrivě opravdu nelenili a na světě je nová verze nadupaná novinkami. Mandriva Linux 2008.1 (Spring) nabízí prostředí KDE 3.5.9 a 4.0.3, GNOME 2.22 a Xfce 4.4.2. Systém běží na jádře 2.6.24. Distribuce zavádí zvukovou infrastrukturu PulseAudio a nabízí OpenOffice.org ve verzi 2.4. Podporuje počítače Asus Eee PC a vylepšuje schopnost synchronizace s mobilními zařízeními na bázi Windows Mobile 5 / 6 a jinými systémy. Změny najdete i v GUI nástrojích distribuce a instalačním programu. Na závěr nelze zapomenout na nové zajímavé aplikace: multimediální centrum Elisa, Avant Window Manager (panel inspirovaný OS X), Conduit (synchronizační program pro GNOME) nebo Miro (sledování videí streamovaných přes Internet).
Linux XP Desktop 2008 je ruský operační systém (dostupný také v angličtině), který se snaží vzhledem napodobovat Windows XP a Vista. Dosahuje toho volbou barev, vzhledem menu, přihlašovacího dialogu, použitím 3D desktopu, ovládacím panelem, nasazením alternativní struktury souborového systému nebo také nástrojem pro migraci dat z Windows. Umožňuje snadné šifrování adresářů a zápis na NTFS. Desktopovým prostředím je vzhledově přetvořené GNOME. Systém je možné zdarma používat po 30 dnů, pak je možné produkt zakoupit: cena začíná na deseti dolarech.
VectorLinux SOHO 5.9 Preview předvádí některé funkce, které jsou plánovány na konečné vydání, a slouží také k tomu, aby si uživatelé mohli ověřit, že distribuce funguje na jejich hardwaru. Systém stojí na jádře 2.6.22.19, X.org 7.3, KDE 3.5.9 a OpenOffice.org 2.3.1. Pro brouzdání po webu slouží SeaMonkey 1.1.9, Mozilla Firefox 2.0.0.13 a Opera. Dalšími zahrnutými programy jsou například Amarok nebo K3b. Živé CD používá kompresi a může být nainstalováno i na pevný disk.
Pokud se často připojujeme k nějakému SSH serveru a používáme vždy stejné údaje, můžeme si ušetřit čas přednastavením ssh
úpravou souboru ~/.ssh/config
. První věcí je možnost ulehčit si zadávání adresy serveru a nemuset zadávat uživatelské jméno. Pokud tedy do souboru vložíme
Host doma HostName 10.11.12.13 User pepa
můžeme použít ssh doma
místo ssh pepa@10.11.12.13
. Další přednastavenou věcí může být port forwarding. Ukázka:
Host doma HostName 10.11.12.13 User pepa DynamicForward 9999
Takto se nám automaticky bude vytvářet SOCKS proxy na lokálním portu 9999. Mezi další zajímavé volby patří Port 1234
pro určení vzdáleného portu, ForwardX11Trusted
a ForwardX11
(yes
nebo no
) a další. Více najdete v manuálových stránkách man ssh_config
.
přesunul kořen do jiného adresáře
Mohl jste to podat trochu jinak, alespoň bych nevyprskl kolu do své kávesnice. Alespoň že se jí nic nestalo (já vím, puberťák )
Proto tu ten koncept existuje. Aby se používal a k těmto chybám nedocházelo. A pokud vy takto pracujete, tak k tomu alespoň nenabádejte nové uživatele.
Nepoužívám to tak a nikoho nenabádám. Jenom říkám, že to nemusí být tak hrozné. Má to jistě svoje výhody i nevýhody. Už na to dále neodpovídám, aby nebyl flame.
obj = bus.get_object ("org.gnome.PowerManager", "/org/gnome/PowerManager")
a obj.Suspend ()
. Znovu se přihlašte a buttonek přidejte na panel. Jmenuje se LinuxXP main-menu. Teď chci zprovoznit jejich login manager (jDM). Je napsaný v javě a chcu z něho vyhodit tu kontrolu aktivace, čehož by se dalo využít i přímo v LinuxXP ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.