Portál AbcLinuxu, 11. května 2025 07:24
BusyBox žaluje Verizon kvůli porušování GPL. Sun bude oceňovat OSS vývojáře. Jak se staví Seagate k podpoře Linuxu. Poslední dění okolo OOXML. Trinity Rescue Kit 3.3 Beta. openSUSE 11.0 Alpha 0. Frugalware Linux 0.8 Pre 1. Geubuntu 7.10. Distribuční rada: obnovujeme práva souborů na RPM systémech.
SystemRescueCd 0.4.2 aktualizuje některé součásti a obnovuje podporu pro smbfs. Vyšlo FreeBSD 7.0 Beta 4 - konečnému vydání by měly předcházet ještě dva release candidate. Vine Linux 4.2 RC1 je japonská komunitní distribuce pro desktopy a servery. NetBSD 4.0 RC5 opravuje několik odhalených chyb. Berry Linux 0.87 je živé CD založené na Fedoře 8. Big Linux 4.0 Beta 3 je brazilská distribuce založená na Ubuntu. Skolelinux 3.0r1 je aktualizace větve Debianu určené pro použití v oblasti vzdělávání. SimplyMEPIS 7.0 RC2 zahrnuje aktualizace z Debianu a různé opravy použitého jádra. Astaro Security Gateway 7.1 přidává nové funkce: nativní režim Active Directory SSO, inteligentní cachování, streamování audia/videa a další funkce. EnGarde Secure Linux 3.0.18 přidává nový webový nástroj pro sledování systému (teplota, větráky, informace ze S.M.A.R.T.) a jiné novinky. VectorLinux 5.9 RC3 je téměř připravený pro vydání: nabízí nový vzhled, nástroje pro snadnou konfiguraci a zahrnuje také TuxOnIce (pro uspávání systému). dyne:bolic 2.5.2 opravuje detekci USB a jiné hardwarové problémy. Vyšel také Damn Small Linux 4.1 s několika inovacemi. CentOS 5.1 obsahuje novinky z Red Hat Enterprise Linuxu 5.1.
BusyBox spustil třetí kolo žalob proti organizacím, které používají nebo šíří BusyBox v rozporu s licencí GNU GPLv2. Software Freedom Law Center zastupující vývojáře BusyBoxu tentokrát žaluje americkou telekomunikační společnost Verizon Communications, Inc. Ta zákazníkům služby FiOS dodává bezdrátové routery, ve kterých je přítomen BusyBox - těmto lidem však neposkytuje zdrojový kód, a dokonce tak nečiní anii poté, co je SFLC kontaktovalo. Cílem žaloby je opět náprava situace a nahrazení způsobených škod.
Sun ohlásil projekt Open Source Community Innovation Awards Program, prostřednictvím kterého budou finančně odměňováni open source vývojáři, kteří přispějí do vybraných projektů Sunu - konkrétně jde o GlassFish, NetBeans, OpenJDK, OpenOffice.org, OpenSolaris a OpenSPARC. Celková výše odměn by za rok měla dosáhnout alespoň jednoho milionu dolarů. V polovině ledna bude projekt zahájen a budou oznámeny také podrobnosti - každý z uvedených open source projektů si stanoví vlastní pravidla a vlastní systém posuzování. Jonathan Schwartz, prezident Sunu, se nechal slyšet, že se nemůže dočkat výsledků. První výherci budou oznámeni v srpnu 2008.
Výrobce disků Seagate uvedl na trh řadu disků Free Agent, u kterých se projevuje defekt: pokud se disk uvede do úsporného režimu, po probuzení se připojí v režimu USB 1. Pokud pomineme, že disk je předformátován na NTFS, Seagate se k podpoře jiných systémů než Windows postavil velmi negativně. Seagate řeší na Windows problém skrze dodávaný software, ale namísto toho, aby uznal chybu, tvrdí, že není záměrem, aby disky byly kompatibilní s Linuxem (a Macem). Podařilo se najít způsoby, jak problém obejít, ale přístup Seagate, který ani neuzná vadu svého výrobku, je poněkud zklamáním.
Microsoft vycouval z jednoho ze svých slibů, díky němuž na svou stranu získal některé státy, které hlasovaly pro schválení OOXML jako ISO standardu. Šlo o to, že by OOXML byl po schválení spravováno přímo organizací ISO - nový plán Microsoftu situaci mění a počítá s tím, že ISO maximálně vydá erratu a skutečnou údržbu a vývoj dalších verzí bude provádět Ecma (tedy Microsoft). ISO by tak ani nemělo příležitost zařídit, aby bylo OOXML kompatibilní s existujícími ISO standardy. Některé tato otočka nepřekvapila, jiní to označují za zradu. Jisté však je, že do 11. prosince musí být ISO nahlášen seznam zástupců z jednotlivých zemí, kteří se budou účastnit jednání, kde se řeší komentáře proti OOXML. Iniciativa <NO>OOXML připravila seznam, kam se mohou zadávat informace o tom, kdo jednotlivé země zastupuje a zda se náhodou nejedná o lidi z firmy Microsoft.
Trinity Rescue Kit je bootovatelná distribuce Linuxu (založená na Mandrivě), která se zaměřuje na záchranné operace s Linuxem a Windows. Dokáže resetovat hesla, klonovat diskové oddíly a má vlastní nástroje pro záchranu smazaných souborů. Dále umí klonovat instalace Windows přes síť, hledat viry, zapisovat na NTFS, upravovat oddíly a ještě více. Nová verze 3.3 Beta přináší zajímavou schopnost: nabootovat přes síť systém z již běžícího systému, a to bez zásahů do konfigurace DHCP serveru (v oznámení je popsán princip fungování). Dále byly opraveny chyby zahrnující zatuhnutí systému při mountallfs vinou NTFS ovladače v jádře, problém při bootování z USB a chyba v souvislosti s antivirem F-Prot.
openSUSE přistoupilo k vydání jakési před-alfy s označením Alpha 0, která obsahuje snapshot současného Factory. Od vydání openSUSE 10.3 bylo přidáno/aktualizováno 2187 balíčků, mezi nimiž je i doposud nevydaný software (například GCC 4.3.0) - vydání je tedy vhodné pro odvážné povahy. Systém běží na Release Candidate 4 jádra 2.6.24 a X.org 7.3. Jako prostředí nabízí KDE 3.5.8 nebo KDE 4.0 RC1, mezi ostatní vyzdvihované novinky patří CUPS 1.3.4, Yast2 2.16 či GIMP 2.4. Při instalaci počítejte s tím, že se mohou vyskytnout menší potíže, a přečtěte si seznam nejotravnějších známých chyb.
Frugalware Linux je nezávislá (původem maďarská) distribuce navržená pro středně pokročilé uživatele. V jednoduchostí návrhu se snaží následovat Slackware a ke správě balíčků je používán Pacman z Arch Linuxu, i když balíčky Frugalwaru mají příponu fpm. Frugalware má dvě větve - current (aktualizováno denně) a stable (aktualizováno jednou za 6 měsíců) - a podporuje architektury i686 a x86_64. Pracuje se i na portu pro PowerPC. Frugalware Linux 0.8 Pre 1 přechází na Linux 2.6.23 (s vlastními opravami), používá GCC 4.2.2, nahrazuje Beryl pomocí Compiz Fusion a kromě 600 aktualizovaných balíčků obsahuje i 100 balíčků úplně nových. Do systému přibyl Frugalware Update Notifier, který se nachází v liště a informuje uživatele o dostupných aktualizacích, a instalátor nyní podporuje WPA.
Geubuntu je další z derivátů Ubuntu - tento nabízí prostředí Enlightenment obohacené o software z ostatních prostředí (především GNOME). Samotný Enlightenment totiž nepovažují za kompletní prostředí - věří, že se to v budoucnosti bude zlepšovat a doplňků z GNOME bude ubývat. Do té doby hodlají pracovat na lepší integraci. Samotná distribuce vycházela ve dvou edicích - Sunshine a Moonlight, které se lišily pouze výchozím tématem desktopu. Od verze 7.10 jsou tyto edice sjednoceny do jednoho ISO obrazu.
Stačí jeden nerozvážný příkaz a můžeme si poškodit oprávnění důležitých systémových souborů. V takové situaci může systém přestat fungovat nebo mohou vznikat bezpečnostní problémy. Na systémech, kde se používají RPM balíčky, není hned nezbytně nutné systém přeinstalovávat - v takové situaci nám může pomoci jediný cyklus:
for p in $(rpm -qa); do rpm --setperms "$p" rpm --setugids "$p" done
Seagate řeší na Windows problém skrze dodávaný software, ale namísto toho, aby uznal chybu, tvrdí, že není záměrem, aby disky byly kompatibilní s Linuxem (a Macem).
Jako bych tohle už někde četl… Že by když si před lety u LG vykládali po svém specifikace ATAPI? Takže další značka na blacklist.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.