Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 20:08

Distribuční novinky - 4/2008

28. 1. 2008 | Luboš Doležel
Články - Distribuční novinky - 4/2008  

Lotus Notes 8.5 bude mít plnou podporu pro Ubuntu. Hewlett-Packard uvolnil nástroj pro správu OSS. Poslední novinky ze světa svobodných grafických ovladačů. Plány na Gentoo 2008.0. Německé Ministerstvo práce nasadilo Linux. Parsix GNU/Linux 1.0r0. GoblinX 2.6 "Micro". Mandriva Linux 2008.1 Beta 1. Distribuční rada: přednačítání souborů s readahead-list.

Obsah

Letem světem

link

Ubuntu 6.06.2 je aktualizovaná verze Ubuntu s dlouhou podporou (LTS). SystemRescueCd 0.4.3 aktualizuje jádro, přidává ovladače ATI a NVIDIA, pbzip2 (paralelní komprese bzip2), lzma-utils (komprese LZMA), bootovací volbu dodebug a opravuje všelijaké drobnosti. Elive 1.5.0 je vývojové vydání distribuce, ve kterém je kompletně přepsán bootovací systém. Dreamlinux 3.0 Beta 2 vylepšuje vlastní nástroje, nabízí správce oken z Xfce i GNOME, odstraňuje proprietární kodeky plus další změny. Linux Mint 4.0 RC2 "KDE" se více přibližuje hlavní edici distribuce.

Lotus Notes 8.5 bude mít plnou podporu pro Ubuntu

link

IBM během konference Lotusphere 2008 oznámilo, že prostřednictvím Open Collaboration Client nabídne plnou podporu pro Ubuntu Linux u produktů Lotus Notes 8.5 a Lotus Symphony. Je to prý odpověď na zájem zákazníků - Lotus Notes 8.0.1 má podporu Ubuntu jen omezenou a lidé chtějí více. A nejde o nic malého: některé požadavky na zavedení podpory přišly od velkých firem. Podle slov marketingového ředitele IBM Lotus šlo o organizace, kde na Ubuntu Linux přechází až 100 000 uživatelů. Započalo to malými firmami a došlo to až k firmám velkým, kde na Linux přecházelo nejdříve nějakých 500 uživatelů a později to dosáhlo 2000 uživatelů a pokračovalo to dál až k současným číslům. Po dobu posledních šest let jsme mohli slyšet, že Linux je konečně připraven pro velká firemní nasazení, ale IBM věří, že tento rok to tu doopravdy je.

Hewlett-Packard uvolnil nástroj pro správu OSS

link

Hewlett-Packard spustil projekt FOSSology - ten slouží pro monitorování použití svobodného softwaru v IT prostředí. Web projektu popisuje software takto: Potřebovali jsme nástroj, který by rychle a přesně popsal, jak je konkrétní open source projekt licencován. Namísto shromažďování informací ze stránek a z dokumentace projektu tento nástroj zanalyzuje zdrojový kód a chytře oznámí, jaké licence jsou používány. FOSSology je dostupné pod GNU GPLv2 a mělo by fungovat na většině distribucí. Nejedná se o něco, co by mělo nahradit kompletní právní analýzu, ale poskytuje to dobrou představu. V budoucnu by se měly objevit ještě další funkce jako informace o opravách chyb a znovupoužití kódu. HP dále za spolupráce s Linux Foundation rozběhl diskuzní web FOSSBazaar. FOSSBazaar bude sloužit pro vzdělávání, protože se zde lidé mohou dozvědět o open source, licencích, bezpečnosti, intelektuálním vlastnictví atd. Poslední novinkou jsou konzultační služby "Open Source Health Check" - HP nabídne možnost vytvoření posudku kódu a pomůže při migraci na open source software.

Poslední novinky ze světa svobodných grafických ovladačů

link

Pro uživatele NVIDIA se zatím nepodařilo zjistit žádné informace o údajných plánovaných open source aktivitách firmy NVIDIA, nicméně vyšly alespoň nové ovladače nv. Jde konkrétně o xf86-video-nv 2.1.7 pro X.Org 7.2 a novější a o xf86-video-nv 2.0.3 pro starší řady X.Org. Je přidána podpora pro GeForce 8800GT a Quadro FX 3700 plus několik dalších oprav a vylepšení. Podrobnosti najdete v oznámení.

AMD RS690 je integrovaný grafický procesor, který můžeme najít na některých základních deskách - je oblíbený především v počítačích typu HTPC. RS690 je model, jenž kombinuje nastavování režimů z procesorů řady R500 spolu s odlehčeným 3D jádrem z řady R400. Nyní se dočkal počáteční open source podpory, která je na úrovni řady RS400 - funguje glxgears a několik dalších OpenGL aplikací, ale zatím nestačí ani na Compiz. Pokud chcete ovladač vyzkoušet, musíte si zkompilovat hned několik věcí z git repozitáře - více najdete na Phoronixu.

Plány na Gentoo 2008.0

link

Vypadá to, že poprask kolem úpadku Gentoo zafungoval jako účinný stimul. Domovská stránka Gentoo ožila zprávami, později především těmi, které se týkají příštího vydání 2008.0. Hned v pondělí vyšel slibovaný Gentoo Monthly Newsletter - tam se mj. dozvíte, že distribuce má nyní 275 aktivních vývojářů a že za dobu existence na ní pracovalo vývojářů celkem 628. Později byl zveřejněn vývojový plán Gentoo 2008.0, ve kterém je 17. březen určen jako den vydání. Aby se do celého procesu více zapojila komunita, hned další den byli uživatelé přizváni do mailing listu gentoo-releng, kde mohou navrhnout věci, které by v ISO obrazech Gentoo rádi viděli jinak, než jak tomu bylo v předchozích verzích.

Německé Ministerstvo práce nasadilo Linux

link

Německé Ministerstvo práce udělalo významný krok směrem k používání open source. Všech svých 13 000 veřejných terminálů převedli z Windows NT na Linux. Vybranou distribucí je openSUSE 10.1 a Mozilla Firefox funguje jako náhrada Internet Exploreru. Stanice bootují přes síť díky PXE, což znamená, že stačí udržovat pouze centrální repozitáře na serveru. Přechod zabral devět měsíců a nevyžadoval spolupráci s externími firmami. Důvodem pro změnu tímto směrem je nejen cena a bezpečnost (s čímž se pojí extrémně nízké riziko nakažení systému viry), ale také snadná a automatizovaná údržba spojená s flexibilitou konfigurace.

Parsix GNU/Linux 1.0r0

link

Parsix GNU/Linux je živá (instalovatelná) distribuce založená na KANOTIXU a Debianu. Výchozím prostředím je GNOME, přičemž zvláštností je podpora perské klávesnice a další věci související s tímto jazykem (fonty, slovník, ...). Parsix GNU/Linux 1.0r0 nese kódové označení Ramon. Běží na jádře 2.6.23.14 (s CK a TuxOnIce), X.Org 7.2.0 a prostředí GNOME 2.20.3. Software pochází z repozitářů Debianu Testing z 24. ledna 2008. Bylo vyřešeno několik chyb, Rhythmbox nahradilo Exaile! a na základě žádostí uživatelů se do distribuce vrátilo několik programů (iptraf, rdesktop, Wammu a vncviewer). Přibyl konfigurační nástroj X.Org (portovaný z Ubuntu) a kombinace SquashFS s kompresí LZMA znamená menší velikost ISO obrazu spolu s rychlejší dekompresí.

parsix parsix

GoblinX 2.6 "Micro"

link

GoblinX Micro Edition je drobná distribuce postavená na Slackwaru. Nabízí Fluxbox a veškeré aplikace jsou stavěné na GTK+ 1/2. Distribuci si můžete jednoduše rozšířit pomocí přichystaných nástrojů, navíc je k dispozici repozitář s tisíci programů. Systém využívá transparentní dekomprese souborů. V poslední verzi přibyl firewall ze Slaxu a v bootovacím menu jsou nové položky. Obraz CD má lehce pod 100 MB.

goblinx goblinx goblinx

Mandriva Linux 2008.1 Beta 1

link

Vyšel Mandriva Linux 2008.1 Beta 1 s celou řadou zajímavých novinek. První změnou je přidání systému pro poskytování informací o balíčcích založeného na XML. I nadále jsou základní informace o balíčcích v repozitářích přítomné v souboru synthesis.hdlist, ale soubor full.hdlist nahradí soustava XML souborů, které budou stahovány podle potřeby. Dále byla rozšířena podpora multimediálních klávesnic - jednoduché funkce jako změna hlasitosti by měly fungovat rovnou, bez další konfigurace. Přítomny jsou aktuální proprietární grafické ovladače: NVIDIA 169.09 a ATI fglrx 8.45.2 (Catalyst 8.1). V repozitáři contrib se nalézá konečná verze KDE 4.0.0. Nautilus je vybaven podporou pro nový virtuální souborový systém GVFS, který nahrazuje starší gnome-vfs. Jako jádro slouží Linux 2.6.24 RC8, k němuž se pojí ALSA 1.0.16 RC1.

Distribuční rada: přednačítání souborů s readahead-list

link

readahead-list je program, který umožňuje vytvořit seznam souborů, ke kterým se přistupovalo, a získat tak kandidáty vhodné pro přednačítání. To může na systémech s dostatkem RAM urychlit spouštění.

Vytvoříme si adresář, kam informace budeme ukládat, a rovnou nějaké zachytíme:

mkdir /var/lib/readahead
cd /var/lib/readahead
readahead-watch -o nejaky-nazev

Jakmile se poslední příkaz provede, necháme spustit operaci, u které chceme používání souborů vysledovat (např. se přihlásíme do grafického prostředí). Na závěr program ukončíme:

killall readahead-watch

Výčet souborů prohlédneme, případně odstraníme některé nechtěné věci. Nyní zařídíme, aby se soubory přednačítaly - přednačítání můžeme například umístit do startovacího skriptu. Soubory se tak načtou dříve, než se stihneme přihlásit do systému. Hlavní kód takového skriptu by vypadal takto:

for soubor in /var/lib/readahead/*; do
  readahead-list $soubor
done

Seriál Distribuční novinky (dílů: 249)

První díl: Distribuční novinky - 1, poslední díl: Distribuční novinky 27-30/2024.
Předchozí díl: Distribuční novinky - 3/2008
Následující díl: Distribuční novinky - 5/2008

Související články

Distribuční novinky - 3/2008
Distribuční novinky - 1 a 2/2008
Distribuční novinky - 52/2007
Distribuční novinky - 51/2007

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu

Diskuse k tomuto článku

28.1.2008 00:27 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 4/2008
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
"Mar. 17" je 17. brezen, nikoli 17. kveten, tolik k Gentoo 2008.0.
Blésmrt
Luboš Doležel (Doli) avatar 28.1.2008 00:38 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 4/2008
Jasně, díky.
28.1.2008 14:22 penguin666 | skóre: 26 | blog: Slacked_Life
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 4/2008
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
nejake dalsi info o readahead-* by nebylo? hledal jsem na googlu, stahnul tohle, ale readahead-watch tam chybi... mate nekdo nejake zkusenosti?
Jiří Němec avatar 28.1.2008 16:13 Jiří Němec | skóre: 22 | blog: BluPix | Horní Smrčné
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 4/2008
Zdá se že ten program popisovaný v článku je součást ubuntu. Pro gentoo jsem našel něco velice podobného, napsaného v pythonu Alternative auto generating using a small daemon.
Spock: "Logic, logic, logic. Logic is the beginning of wisdom, not the end.
Luboš Doležel (Doli) avatar 28.1.2008 16:23 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 4/2008
readahead-list je součástí Gentoo jako sys-apps/readahead-list, skriptů z Wiki není třeba.
Jiří Němec avatar 28.1.2008 16:34 Jiří Němec | skóre: 22 | blog: BluPix | Horní Smrčné
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 4/2008
A ten readahead-watch máme vzít kde?
Spock: "Logic, logic, logic. Logic is the beginning of wisdom, not the end.
Luboš Doležel (Doli) avatar 28.1.2008 16:40 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 4/2008
Ah, to je pravda... myslel jsem, že se mluví o readahead-list.
28.1.2008 17:56 jk-man
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 4/2008
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Nevíte někdo, jak se jmenují ty dvě položky v Parsix linuxu nahoře na liště? Ty které ukazují vytížení procesoru a využití paměti. Případně nevíte, jak to přidat v Ubuntu?
28.1.2008 18:13 Murry | skóre: 16 | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 4/2008
Levý -> přidat na panel -> Sledování systemu.
Posléze levé od té ikony a nastavení.:-)
(velmi polopatě)
28.1.2008 18:52 jk-man
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 4/2008
Díky, vůbec jsme neměl tušení že to jde tak lehce. Konečně si můžu z panelu smazat spouštěč Sledování systému :-)
Kovář David avatar 29.1.2008 08:22 Kovář David | skóre: 2 | Telč
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 4/2008
Doporučuju občas mrknout na Linuxexpres.cz, tam vycházejí pěkné články pro začátečníky a určitě tam najdete spoustu dalších zajímavých informací.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.