Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Před týdnem vyšel článek, ve kterém jsme vás informovali o našem projektu na podporu Open Source, respektive Free Software. Prodejem CD s distribucemi Linuxu v AbcPalírně jsme nashromaždili šest tisíc korun na tento účel. Nyní je čas je rozdělit.
V první fázi naši čtenáři vybírali projekty, které by se jim líbily. Nyní se nacházíme v druhé fázi, kdy programátoři nabízejí své služby. Za týden proběhne veřejné hlasování mezi navrženými projekty. Vítěz (viz podmínky v prvním článku) sepíše s firmou AbcLinuxu s.r.o. smlouvu o dílo. Po dokončení a úspěšném předání díla (které musí mít Open Source kompatibilní licenci, nejlépe GPL) od nás obdrží slíbenou odměnu.
Pro inspiraci uvádím výběr reálných projektů, které naši čtenáři minule navrhli. Samozřejmě můžete navrhnout i úplně jiné projekty, fantazii se meze nekladou.
Jak sami vidíte, v diskusi se našlo spoustu nápadů, některé velmi zajímavé. Většinou se jedná o práci pro programátory, ale některé jsou zase vhodné spíše pro grafiky nebo překladatele.
V diskusi k tomuto článku prosím nepište, co by někdo jiný mohl udělat. Pokud máte nový nápad, napište jej do diskuse k první fázi. Do dnešní diskuse pište vaše nabídky, co vy osobně jste ochotni udělat a kolik za to žádáte. Nezapomeňte na sebe uvést kontakt. Limit je sedm tisíc korun (mezitím přibyly nebo přibudou nějaké další peníze). Berte tyto peníze ne jako plat, ale jako motivační složku, jako odměnu za kvalitní práci v prospěch komunity.
Těším se na vaše nabídky.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: