Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 18:37
Qt Software přichází s vlastním IDE. SW patenty v EU opět předmětem diskuze. Jak vypadal poslední půlrok práce na Nouveau: Přepínání režimů v jádře; Implementace Gallium3D; Správa paměti a Summer of Code. Ubuntu 8.10 "Intrepid Ibex". OpenBSD 4.4. Distribuční rada: aktivní plocha s xwinwrap.
SimplyMEPIS 8.0 Beta 4 má jádro 2.6.27.3 a přináší ovladač Broadcom wl
.
GeeXboX 1.2 Beta 1 prochází velkými změnami: Hlavní je přechod na X.Org, což znamená plnou podporu širokoúhlých displejů a odchod VIDIXu.
Red Hat Enterprise Linux 5.3 Beta podporuje až 126 procesorů v hypervizoru pro x86_64, umí až 1 TB paměti na hosta na x86_64, obsahuje NetworkManager 0.7 a počáteční implementaci trasování uživatelského prostoru a spoustu dalších zásadních vylepšení.
Ulteo Application System 2.00 Alpha je systém na bázi s Kubuntu s možností doinstalace programů ze serverů Ulteo.
Qt Software (býv. Trolltech) přichází s vlastním vývojovým prostředím nazvaným Qt Creator na bázi připravovaného Qt 4.5. V současnosti je dostupné ve verzi Technology Preview pod Qt preview license v binární podobě. U konečné verze bude uvolněn také zdrojový kód, a to pod GNU GPL. Celý software je založený na pluginové architektuře, díky které je možné prostředí rozšiřovat o podporu pro další programovací jazyky, debuggery atp. Jak se dalo očekávat, podpoře se těší hlavně sestavovací systém QMake. CMake používaný například v KDE 4 bude prostředí umět později (už se na tom pracuje). Program se může pochlubit špičkovým výkonem programátorské nápovědy (IntelliSense), integrací dokumentace Qt a nástroje Qt Designer, podporou GDB a příjemným prostředím, ačkoliv jsou používány nenativní widgety (panely) připomínající Operu. Zatím není jasné, zda zůstane vývoj čistě v rukách Qt Software, nebo zda nabere více komunitní směr.
Evropský patentový úřad (EPO) žádá definitivní odpověď na to, jak je to s patentovatelností softwaru v Evropské unii. Podle současných zákonů není možné patentovat software jako takový, ale je možné získat patent na vynálezy implementované počítačem. Je jasné, že problém tedy spočívá v tom, jak bezpečně rozlišit mezi těmito kategoriemi. Softwarové patenty už v unii udělovány jsou, nicméně druhou věcí je jejich vymahatelnost v jednotlivých členských zemích. Britský úřad pro duševní vlastnictví je ve svých rozhodnutích například přísnější než EPO, ale i tak byl v Británii přidělen patent na software urychlující běh jiného softwaru na Symbianu, a to kvůli úspěchu u odvolacího soudu. O rozsahu patentovatelnosti softwaru v EU by tedy nyní měla rozhodnout patentová rada.
Podařilo se obnovit vydávání Nouveau Companion, kde se shrnují úspěchy vývojářů Nouveau, kteří s pomocí zpětného inženýrství pracují na open source grafických ovladačích pro karty NVIDIA, a to s podporou 3D grafiky a dalších věcí, které v ovladači nv
scházejí. Prvním tématem je podpora uspání systému - zde jde zatím spíše o hack, protože je nutné patchování kódu a po probuzení se musí ručně provést reinicializace. Zlom by mělo přinést přepínání režimů v jádře (KMS, Kernel Mode Setting), se kterým by uspávání mělo být přímočaré a robustní.
KMS by mělo ukončit souboj, který nyní vládne mezi různými jadernými a nejadernými ovladači, jež usilují o možnost řídit grafickou kartu. Zajistí spouštění systému bez blikání, rychlejší přepínání mezi virtuálními konzolemi a možnost vidět kritická hlášení jádra i pod spuštěným X serverem. V Nouveau byla zatím připravena ukázková implementace pro NV50, aby bylo jisté, že je KMS API použitelné, než bude napevno zavedeno do jádra.
Další věcí je model ovladačů Gallium3D. Původní Mesa model, při kterém byly ovladače implementovány přímo mezi OpenGL API a hardwarem, je pro vývojáře ovladačů velmi náročný a výsledek je rozsáhlý a komplikovaný. V Nouveau se původně implementoval právě Mesa model, který byl dotažen do stavu, že na většině grafických karet běželo alespoň glxgears, ale nyní se projekt orientuje na Gallium3D. Musí se tedy pracovat skoro od nuly, ale výsledek stojí za to. Nejdále se zatím dostala práce u NV40, kde je podle některých už možné hrát Quake 3 Arena. Vývojáři upozorňují, že kód není podporován a pokud chcete nahlásit chybu, musíte také připojit svůj patch. Co se jiných řad čipů týče, vývoj Gallium3D pro NV04 a NV10 je tak trochu mrtvý a u NV20 se ještě ani nezačalo. Zároveň se spolupracuje s projektem LLVM za účelem co nejvíce zoptimalizovat běh výpočtů s vertexy - to je věc, která je na nových kartách typicky dělaná v GPU, ale na starých kartách podpora vertex shaderů buď schází, nebo není na dostatečné úrovni.
Pro efektivní práci s prostředky je zapotřebí pořádný správce prostředků. Nyní se používá jen takový jednoduchý a pracovalo se na přechodu na TTM (Translation Table Maps), ale Intel přišel s GEM (Graphics Execution Manager), který bude používán v Nouveau a také v ovladači Radeon. Naštěstí nepřijde během přechodu moc kódu vniveč. V rámci Summer of Code se dělalo na podpoře dekódování videa, především přes XvMC. Potýkali se s nízkým výkonem - testovací program, který dekódovací činnost provedl na binárních ovladačích, dokázal 720p videem proletět rychlostí 60 FPS na NV40. Dekodér Gallium3D v současnosti zvládá jen 18-20 FPS. U 1080p jsou problémy s pamětí, které se budou řešit, jakmile zmizí zmiňované výkonnostní problémy.
Na konci října a tedy právě včas vyšlo Ubuntu 8.10. GNOME je zde ve verzi 2.24 a běží pod X.Org 7.4 a Linuxem 2.6.27. Mezi hlavní funkce patří například soukromý zašifrovaný adresář Private - snadný pro použití, akorát se musí ručně aktivovat. Pokud chcete někomu umožnit použít svůj počítač, nabízí se funkce relace hosta (uživatelský účet hosta) - jeho domovský adresář je dočasný a tudíž nemůže uživatel vyvolat ani jakékoliv změny ovlivňující jeho další použití. Byl zařazen dlouho očekávaný NetworkManager 0.7 s řadou pokročilých funkcí a pro lepší integraci se sítěmi Windows můžete použít Samba 3.2. Mezi řadu dalších drobností patří možnost používat příkaz
service
(známý z Red Hatu a Fedory) k řízení služeb, některé síťové služby byly z bezpečnostních důvodů sestaveny jako position-independent executables (PIE) a v repozitářích se nachází novinky jako OpenJDK 1.6 a Apache Tomcat 6.
Kubuntu se vydalo plně směrem ke KDE 4.1. Spolu s tím přichází správce balíčků Adept 3.0 s inovovaným rozhraním. Objevil se nový upozorňovač na aktualizace a spousta původních nástrojů byla portována na PyKDE4. Nepříjemnou vadou je nefunkčnost integrace s Bluetooth, která je způsobena změnou v BlueZ. Xubuntu se pyšní textovým procesorem AbiWord 2.6.4, nabízí hudební přehrávač Listen, zahrnuje vyhledávací frontend Catfish (umí brát informace z různých zdrojů) a má Seahorse, frontend ke GnuPG. Ubuntu Studio 8.10 má novou verzi programu Ardour, plně funkční Audacity a aktualizace dalších programů. Bohužel není standardně instalováno real-time jádro. V Mythbuntu je podporovaná instalace přes Wubi, pro nahrávky je vytvářen souborový systém XFS, je dostupný plugin Apple trailer a další novinky.
Další Ubuntu vyjde v dubnu 2009 a bude se jmenovat Jaunty Jackalope.
Přichází OpenBSD 4.4, jako obvykle s písničkou a spoustou vylepšení. V oblasti podpory platforem došlo k velkému posunu kupředu u sparc64, je tak podporováno mnoho strojů Sunu jako UltraSPARC T1 a T2, UltraSPARC III a IV atd. Seznam podporované hardwarové výbavy je širší i z hlediska ovladačů disků, síťových karet, ACPI nebo modemů. Přibyl nástroj
sysmerge
pro snazší slučování konfiguračních souborů při aktualizaci, je nabízeno OpenSSH 5.1 s vizualizací klíčů, podporou chrootu, rozšířením SFTP pro operace ve stylu statvfs a dalšími změnami. Co se portů týče, na uživatele jich čeká přes 4500 a najdete mezi nimi Mozilla Firefox 3, KDE 3.5.8, Xfce 4.4.2, GNOME 2.20.3, JDK 1.7.0.b24, OpenOffice.org 2.4.1 a jiné.
Xwinwrap je šikovný konzolový nástroj, se kterým je možné na pozadí plochy spustit nějaký grafický program. A nemusíme se nijak omezovat - na pozadí nám může běžet film, výpisy z logu, záběry z webkamery apod. Nemusí ovšem fungovat ve všech prostředích, chodí např. v GNOME, v KDE mi nefungoval. Podíváme se na nějaký ten film:
xwinwrap -ni -fs -s -st -sp -b -nf -- mplayer -wid WID -quiet ~/film.avi
Jako bonus se dá nastavit průhlednost přes argument -o
v podobě hodnoty od 0 až do 1. Můžeme kromě toho změnit tvar okna - zkusíme kruhový (spořič glmatrix ze xscreensaver):
xwinwrap -ov -fs -sh circle -- /usr/lib/xscreensaver/glmatrix -root -window-id WID
malc0 uz pracuje na podpore KMS pro dalsi nv karty (NV4-NV4x), mne na NV4B to jakstaks funguje, ale prepinani X <==> fbcon je straslive pomale a cas od casu v konzoli zcerna obrazovkaOno taky KMS ještě v jádře není a pravděpodobně půl roku ani nebude. (Leda by si ho člověk přidal externě)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.