Firefox 149 dostupný od 24. března přinese bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně (s CZ a SK se zatím nepočítá) a zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view). Firefox Labs 149 umožní přidat poznámky k panelům (tab notes, videoukázka).
Byla vydána nová stabilní verze 7.9 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 146. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dle plánu byla vydána Opera GX pro Linux. Ke stažení je .deb i .rpm. V plánu je flatpak. Opera GX je webový prohlížeč zaměřený na hráče počítačových her.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.27.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.
Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na
… více »Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.
Byl zveřejněn program konference Installfest 2026. Konference proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13. Vstup zdarma.
Byla vydána Java 26 / JDK 26. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 10. Odstraněno bylo Applet API.
Bylo oficiálně oznámeno vydání nové verze Ubuntu s označením Intrepid Ibex. Čtěte poznámky k vydání a přehled novinek. Mezi nejvýznamnější novinky v této verzi patří nové Gnome 2.24, nové jádro 2.6.27, Xorg 7.4, Network Manager 0.7 a další. Stahovat můžete z ubuntu.com, protože se ale očekávají výpadky serverů vlivem velkého zájmu, doporučujeme využít torrenty.
Tiskni
Sdílej:
2746 frames in 5.0 seconds = 549.053 FPSS compizem je responsivnost vylozene hrozna. Compiz teda nepotrebuji (kdyz se na me zacaly valit ty efekty tak jsem si rikal ze ubuntaci zas neco rozbili nez mi doslo ze to je compiz (-:). Jen by me zajimalo jestli soudruzi zas nekde udelali chybu nebo to ani na takovymhle zeleze chodit nema.
3047 frames in 5.0 seconds = 609.244 FPSBez compizu taktiez 600fps co je super ale divne... Grafika je tam Intel Extreme Graphics 2. Compiz pouzivam pretoze nejak nepocitujem zeby spomaloval system, scrolovanie web stranok a celkovo odozva je v pohode. Schvalne som v powertop pozeral odber pri zapnutom a vypnutom compize a rozdiel bol +- 0.1w cize zanedbatelny:
Power usage (ACPI estimate): 8.7W (1.8 hours)Procak mam undervoltnuty, predtym bral okolo 11W.
root@X40:~$ cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/phc_controls 14:12 13:9 12:7 11:5 10:3 9:2 8:1 6:1Ako chces vyssi vykon grafiky zmen si farby na 16bit, mal by sa ti takmer zdvojnasobit.
Ano, na starsim stroji no problem: Athlon 64 3200+, 2GB RAM, Nforce 3 chipset, Radeon 2600XT AGP 8x v pohode.
Na novejsim desktopu Core 2 Duo 2.66GHz, 4GB RAM, Radeon 3850 PCIe, Intel P35 chipset, je situace uchazejici, jen jsem cekal vyssi vykon akcelerovaneho prostredi.
Na notebooku Athlon 64 X2, 4GB RAM, Radeon 2400 mobile, ATI SB690 chiopset hruza...
8.04 Hardy 64bit bezel na vyse zminenych konfiguracich vyborne, jen ta atheroska na nb zlobila...