Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Do konference přišlo celkem 1421 emailů, nejvíce jich poslali Alan Cox, Jeff Garzik, Andrea Arcangeli, Greg KH a Andrew Morton.
Mel Gorman zaslal krátký dokument a vysvětlil: Kvůli jedné konferenci píšu kratší práci o VM [Virtual Memory: virtuální paměť] v 2.6. Založil jsem to na 2.5.73 a jedná se v podstatě o úvod do některých nových vlastností, které se chystají. Protože je to jen úvod, není v tom nahuštěno moc podrobností. Posílám části práce, které by myslím mohly být všeobecně zajímavé (vynechal jsem věci typu shrnutí, úvod, závěr a použitou literaturu).
Daniel Phillips odpověděl, Hezké a dobře načasované. A Mel na to, Doufal jsem, že to napíše někdo jiný, abych si to mohl přečíst, ale to samé jsem říkal i o VM v 2.4 . No jo, mé přispění se už zase týká dokumentace - i když, věřte nebo ne, čas od času i programuji.
A pokračoval, Chystal jsem se celý dokument aktualizovat podle tohoto vlákna a dát znovu k dispozici, ale vypadá to, že mi to pár dní zabere, než se tím vším propracuji (tak jsem pomalej, no a co). Je to tak hlavně kvůli mnoha starým mailovým vláknům, které musím pročíst, abych na 100 % rozuměl probíhající diskuzi (což je i důvod, proč neodpovídám na většinu zpráv v tomto vlákně). Místo toho dám k dispozici části, které se změnily, a snad poskládám všechno dohromady.
Mnoho lidí probíralo technické záležitosti, o kterých se zmiňoval Mel; a Mel zatím pracoval na tom, aby to vše posbíral dohromady.
Andries Brouwer zaslal patch, který přidá modul cryptoloop - zdrojový soubor je drivers/block/cryptoloop.c a konfigurační volba BLK_DEV_CRYPTOLOOP. Je to to chybějící propojení podadresáře crypto v jádře a loop zařízení. To znamená, že nikdo už nebude muset patchovat kernel, aby mohl používat šifrování přes loop zařízení. Patří k tomu mount a iosetup z util-linux 2.12, které budou vydány, jen co se to dostane do jádra.
Andrew Morton poukázal na komplikovanost kódu, o které si myslel, že není nutná. Navrhl řešení, ale Andries odpověděl, že jeho návrh by změnil API a vyžadoval změny ve všech modules, které používají loop zařízení. Řekl, že by to byl ochoten provést, kdyby nikdo nic nenamítal a Christoph Hellwig reagoval, Myslím, že na tom nezáleží. Tohle je 2.5 a API bývají v nestabilních sériích náchylná ke změnám :).
Jari Ruusu protestoval, že jemu osobně by se to vůbec nehodilo, protože by musel vyčistit loop-AES kód, aby odpovídal změně API. Diskuze se začala točit kolem Jariho způsobu odevzdávání patchů. Christoph a Andrew řekli, že by měl posílat malé, samostatné patche, které mají šanci dostat se do oficiálního stromu, místo těch velkých, které posílal dříve. Konkrétně to byl Christoph, kdo řekl, že pokud se Jari nebude dost starat o to, aby se jeho kód dostal do stromu, kde by mohl být lépe chráněn před podobnými změnami API, bude se s nimi muset vypořádat sám.
Vlákno pak vyznělo do ztracena, přičemž změny API vypadaly pravděpodobnější než zachování statu quo.
James Simmons napsal:
Mám aktualizace pro vrstvu framebufferu. Nashromáždilo se mnoho oprav chyb. Také pár aktualizovaných ovladačů. Mám ještě v zásobě víc kódu, ale neměl jsem čas to začlenit. Testujte to prosím. Tohle není finální kód, který půjde do jádra. Ještě je třeba hodně udělat. Patche najdete tam co obvykle
nebo BK
bk://fbdev.bkbits.net/fbdev-2.5
Poznámka:
NVIDIA ovladač nebyl aktualizován o nové opravy kurzorů. Ještě jsem neměl čas to napravit. Takže se nezkompiluje. Ovladač i810 by s těmi změnami kurzorů také mohl mít problémy.
Byla přidána kostra podpory pro i2c. Ještě to nebylo testováno a dokonce ani zařazeno mezi ostatní.
Joshua Kwan se zeptal, jestli James něco dělal s problémy RadeonFB v 2.5, protože ten ovladač už hodně zaspal. Ale James odpověděl, Ne. Nemám tuhle kartu. Jakmile ji získám, pokusím se o to. Na jiném místě se na RadeonFB ptal také Scott Robert Ladd a James odpověděl, že přijme patche, pokud by mu je někdo poslal. Scott řekl, že se na to podívá a odhadne, jestli by si na to troufl.
Sancho Dauskardt měl dotaz ohledně FAT filesystému, ale od Gordona Chaffee se mu nedostalo odpovědi. Poslal do konference zprávu o zmizení Gordona a Randy Dunlap odpověděl, Zkus se zeptat OGAWA Hirofumiho. On je de facto správcem FAT. (Požádal jsem ho, aby přidal patch do MAINTAINTERS...)
OGAWA Hirofumi v odpovědi poděkoval Randymu za projevení důvěry, ale dodal, upřímně nevím, jestli bych to zvládl. Jeff Garzik s úsměvem odpověděl, Lidé, kteří používají tvoje patche, si myslí, že ano.
Christoph Hellwig také dodal, Vzhledem k tomu, jakou jsi odvedl práci na fatfs v 2.5, a také protože zdaleka nikdo v té době neměl tolik užitečných příspěvků, myslím, že by byl dobrý nápad tě prohlásit za správce. Podle MAINTAINERS to stejně teď žádného správce nemá. Ogawa řekl OK, že to zkusí; a poslal patch, ve kterém se uvedl jako správce.
Jeff Garzik oznámil:
Stejně jako v případě 2.5.x, i nejnovější snímky [snapshots] Marcelova 2.4.x BK repozitáře jsou vystaveny na kernel.org:
V průběhu dne jsem vytvořil první testovací snímek a standardní cron úloha pak vytvořila druhý, takže aktuální verze je 2.4.21-bk2.
Berte na vědomí, že snímky nejsou založeny na -pre a -rc verzích. 2.4.21-bkN bude pokračovat se zvyšujícím se N, dokud nebude vydán 2.4.22.
A stejně jako u 2.5.x, když vyjde nová verze, staré snímky jsou přesunuty do linux/kernel/v2.4/snapshots/old/
A stejně jako u 2.5.x, když se objeví nový snímek, jiná automatizovaná úloha vygeneruje inkrementální diff mezi tímto o posledním snímkem: linux/kernel/v2.4/snapshots/incr/
Willy Tarreau byl velmi rád a poukázal na chybu, kterou Jeff opravil.
Daniel Stekloff napsal:
Chtěl bych oznámit libsysfs - malou knihovnu postavenou pro sysfs, virtuální filesystém, který exportuje systémová zařízení v linuxových kernelech 2.5+. První verzi knihovny naleznete v malém balíčku nazvaném sysutils na:
Knihovna vzešla z potřeb několika aplikací, které všechny potřebovaly přistupovat k informacím o systémových zařízeních v sysfs. Přišlo nám lepší poskytnout knihovnu se společným kódem, než chtít po každé aplikaci, aby si vytvářela vlastní přístup. udev aplikace Grega KH, uživatelská náhrada devfs, je jednou z aplikací potřebujících přístup do sysfs. Gregovo původní oznámení najdete zde.
Knihovna neimplementuje žádná specifika zařízení nebo sběrnic, ale pouze poskytuje obecný přístup ke sběrnici, třídě a zařízení tak, jak jsou reprezontovány v sysfs. Spolu s knihovnou jsou v sysutils balíčku i dva příkazy, které snad usnadní prohlížení sysfs a informací o zařízeních.
systool je příkaz, který může vypsat zařízení podle sběrnice, třídy nebo kořene zařízení - tak, jak je reprezontováno v sysfs.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: