sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Do konference přišlo celkem 1593 emailů, nejvíce jich poslali "David S. Miller", Andrew Morton a Alan Cox.
Erik Andersen oznámil:
Není to tak dlouho, co jsem poslal patch, který opravoval CONFIG_IDEDISK_STROKE. To strhlo bouři dalších záplat opravujících množství podobných kapacitních problémů IDE.
Všechno jsem to převedl (včetně mé původní opravy) na 2.4.x. Myslím, že by to mělo být do 2.4 začleněno, ale konečné rozhodnutí nechám na vás. Můj kernel běží se všemi těmito záplatami a všechno pěkně funguje.
Po několika soukromých komentářích od lidí v konferenci poslal upravený patch. Ale Alan Cox namítl, že nestačí dosáhnout cíleného efektu pro koncového uživatele, když je řešení univerzálně nepoužitelné. Zároveň dodal, že také zašle patch, který jeden z problémů řeší.
Ruben Puettmann se zeptal: Jak to teď vypadá s linux-2.2? Kdo bude dělat Alanovu práci příští rok? Marc [Marc-Christian Petersen] by o to měl zájem. Marca znám z linux-2.2.x-secure a z projektu wolk, viz http://wolk.sourceforge.net. Proč ne Marc? Určitě dokáže rozlišit zásadní věci od soukromých větví stromu jádra.
(...)
Nevšiml jsem si žádných příspěvků od dalších lidí, kteří by chtěli převzít 2.2. Nemyslím, že by 2.2 byl mrtvý. Často vídám 2.2 kernely na systémech jako jsou přístupové body wlan nebo dsl routery od různých poskytovatelů. 2.2 se často používá tam, kde je stabilita naprostou nutností. Alespoň bezpečnostní opravy by se měly přidávat.
A. De Faccio odpověděl, že i jemu připadá, že 2.2 by měl i nadále zůstat spravovaný. Marc-Christian řekl, že na 2.2 vidí mnoho věcí, které by se daly udělat, a že by byl ochoten od Alana převzít správcovství, ale dodal, Nicméně Alan se neozval, takže si myslím, že mi 2.2 nechce dát.
A Alan odpověděl, ale vyhnul se otázkám, když řekl: Problémem je, že změny způsobují nefunkčnost. Mnoho uživatelů 2.2 se kvůli stabilitě a předvídatelnosti rádo vzdá podpory LBA48. Proto jsem zvolil přístup "není-li to závažná oprava, nedostane se to dovnitř".
Aaron Lehmann oznámil:
V *rootu* čerstvého checkoutu [aktualizace z CVS]:
$ head -2 Makefile
#
# Copyright (c) 2000-2003 Silicon Graphics, Inc. All Rights Reserved.
Je to makefile XFS...
Larry McVoy se nechal unést a odpověděl:
Tohle je tvoje zpráva převedená do kontextu kernelu - nebo alespoň mně to tak znělo:
*Ach jo*. Kernel má *zase* chybku. Jak jen se opovažujete mi tenhle kernel zadarmo dávat a pak v něm něco pokazit? Hned to napravte. A rád bych s tou opravou slyšel i omluvu. Tak honem.
Možná jsi nechtěl, aby to tak vyznělo a třeba by's to chtěl říci jinak.
Ken Moffat odpověděl, že jenom proto, že předmět obsahuje kouzelná písmenka "bk", nemusí jít o útok na váš produkt. Larry odpověděl naštvaně:
Dejme si to do kontextu. Dnes ráno jsem vstal a našel Aaronovu zprávu. Začal jsem hledat problém. Ukázalo se, že je to pěkně zamotené a místo toho, abych strávil sobotu se svou ženou a dětmi, poslal jsem je z domu, abych se na to mohl soustředit a opravit to. Trvalo mi několik hodin, než jsem chybu našel a strom se se znovu sestavuje asi od 1 odpoledne.
Obětoval jsem půl víkendu, abych to opravil. Vyhodil jsem kvůli vám rodinu z domu, moje žena je na mě naštvaná, moje děti jsou naštvané. A lidi si tu na mě otevírají pusu za to, že jim dávám zadarmo něco, co si měli dát dohromady sami. Hele, špatná odpověď - a já jsem ten idiot, který si to nechává líbit. Takže jsem dal konferenci najevo, že se mi to nelíbí a snažil jsem se, aby bylo jasné, že vy byste si ode mě takovou hlášku o chybě v kernelu také nenechali líbit.
Zjevně to nebylo dost jasné, takže tady je pokus č. 2:
Nedostali jsme hezkou zprávu "podívejte se prosím na bk2cvs, asi to nefunguje". Dostali jsme otrávenou zprávu od sobeckýho chlapa. Tady je jeho citát, když mluvil o Pavlově dechberoucím klonu BitKeeperu:
"Bylo by lepší, kdybyste to ukládali do BitKeeperu, aspoň abyste naštvali Larryho."
bk2cvs brána je bezplatná služba, jejíž poskytování nás stojí peníze. Lidem se zdá, že jsme povinni ji poskytovat a spravovat a že je OK, když jsou neslušní. Takže tady máte na oplátku: kdykoliv mi o té službě někdo pošle neslušnou zprávu, brána se zavře. Poprvé to bude jeden den a pak dvojnásobky. To znamená, že si mezi sebou v komunitě musíte říct, že být neslušný se nevyplácí. Už toho mám dost, užil jsem si akorát a nebudu to vůbec tolerovat ani brát na lehkou váhu.
Někteří lidé to pochopili. Ben Collins je výborný příklad. Je slušný a je potěšení s ním jednat. Což je důvod proč kromě BK2CVS hostujeme také BK2SVN. Pokud budete milí, přetrhnu se, abych vám pomohl. Ale neslušných lidí už mám dost. Být slušný nedá žádnou velkou práci a vy jako komunita tu slušnost musíte vyžadovat nebo se rozloučit s bránou. Jasný jak facka.
Na jiném místě Aaron napsal Larrymu: Ta neúcta nebyla mířená na tebe, ale na problém. BKcvs je výborný nástroj, ale má nějaké stále se opakující chyby, které jsou dost frustrující. Vím, že jsi autor, ale každý dělá chyby. Oceňuji tvoji práci na CVS bráně, i když ještě není bezchybná.
Voicu Liviu se chystal přejít na kernel 2.6 a chtěl vědět, jestli je lepším způsobem obsluhy více disků LVM nebo EVMS. Jose Luis Domingo Lopez odpověděl:
2.6.0 bude mít u LVM a EVMS hodně změn. LVM je aktualizováno na novější verzi 2 (LVM2) založenou DM (Device Mapper - mapovač zařízení), což je něco jako zjednodušené LVM začleněné v kernelu, které se stará pouze o vyhledání disků. Aktualizované uživatelské utility (LVM2) jsou již k dispozici.
EVMS však bylo zcela přepracováno. Původní implementace EVMS měla příliš duplicitního kódu a byla všeobecně považována za špatnou implementaci dobrého nápadu. Takže lidi, kteří měli v IBM na starosti EVMS, udělali to, co se každému zdálo jako chytrý tah a pro 2.6.x implementovali EVMS přes DM. Uživatelské utility pro EVMS jsou (z pohledu uživatele) stejné jako dřív, ale vnitřní detaily se liší: žádná reimplementace softwarového RAID, žádná reimplementace LVM, atd.
Podívej se na stránky obou projektů. Tam o nich najdeš podrobnější a přesnější informace:
http://evms.sourceforge.net/
http://www.sistina.com/products_lvm.htm
Wakko Warner poznamenal: Všiml jsem si, že kernel teď nemá LVM jako volbu. To oba projekty prostě používají uživatelské DM? Wichert Akkerman potvrdil, že tomu tak skutečně je. Voicu Liviu požádal o bližší vysvětlení a Jose odpověděl:
Ve 2.6.x je podpora pouze pro Device Mapper. Z volby "Multi-device support (RAID and LVM)" je vidět:
x x <M> Device mapper support
x x [*] ioctl interface version 4
LVM2 i EVMS (od verze 2.0.0) používají Device Mapper. U LVM2 potřebuješ pouze aktualizované uživatelské utility od tvého prodejce nebo přímo z www.sistina.com. Aby fungovalo EVMS, viz: http://evms.sourceforge.net/install-2.0.html
Ricky Beam si všiml, že veřejný repozitář BitKeeperu už nebyl nekolik dní aktualizován a zeptal se, jestli je problém se servery BitMoveru. Jeff Garzik vysvětlil, že Linus Torvalds by pouze na dovolené a to byl důvod, proč nebyly přidány žádné patche.
Larry McVoy se ještě zeptal Andrewa Mortona (který bude zjevně správcem 2.6 až jej Linus pustí), Hmm. Andrew, jak to teď funguje? Je Linus pořád ten, kdo zadává do bkbits nebo jsi to teď ty? Pokud to potřebuješ dělat, nastavím to. Andrew potvrdil, že Linus se stále stará o vše kolem 2.6 a dodal, Dík, ale nijak moc to zatím nespěchá. Možná to tak ponecháme, dokud se neoddělí 2.7.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: