Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
11. úno - 1. bře
Vojtěch Pavlík napsal:
Reimplementoval jsem ovladač dotykové obrazovky Lifebook pomocí libps2 a input, aby byl menší a lépe pasoval mezi ostatní jaderné ovladače.
Prosím o komentáře ke kódu a otestování funkčnosti.
P.S. Ovladač by měl registrovat dvě vstupní zařízení. Zatím to nedělá, protože v rámci psmouse to není zrovna prosté.
Kenan Esau měl radost, že se na podpoře pracuje, ale k samotnému patchi měl dost technických připomínek. Jednou z věcí, která se mu nelíbila, bylo to, že neexistuje způsob jak zjistit, jestli je nějaká dotyková obrazovka LifeBook vůbec součástí systému. To se Arjanu van de Venovi vůbec nelíbilo a navrhl pár způsobů, jak detekovat LifeBooky. Ale Kenan odpověděl: Ty dotykové obrazovky LifeBook se používají i v jiných noteboocích. Například v Panasonicu Toughbook CF28. Ale mohli bychom použít DMI ke zjištění, jestli jsme na LifeBooku b-série, a pak hardware inicializovat. Tím bychom dostali tak 95 % všech případů. Pro všechny ostatní případy bychom museli přidat nějaký přepínač, kterým by se podpora zapnula natvrdo. Vojtěch doplnil: Nebo jen další záznam pro Toughbook a další, které používají tento typ řadiče dotykových obrazovek, v DMI tabulce.
Později poslal Kenan vlastní aktualizovanou verzi patche, včetně dotazování DMI. Vojtěch v kódu našel několik specifických problémů, ale obecné výhrady proti Kenanově přístupu neměl.
18. úno - 1. bře
Pavel Machek napsal: Pokud byste někdo měl zájem, tak tohle je bootsplash pro 2.6.11-rc4 převzatý z jádra SUSE. Asi se jej pokusím upravit tak, aby fungoval s radeonfb. Nevíte někdo, proč se bootsplash šťourá ve vesafb? Michal Januszewski odpověděl:
Vesafb ve skutečnosti k ničemu potřeba není. Někdy v dobách kolem 2.6.7 jsem vydával verzi bootsplash, ze které byla závislost na vesafb odstraněna. Fungovalo to dobře s několika jinými fb ovladači.
Jestli si chceš ušetřit práci, vyzkoušej alternativní řešení nazývané fbsplash, které jsem navrhl poté, co mě omrzelo věčné opravování bootsplash. Fbsplash poskytuje téměř stejné možnosti, ale spousta kódu je přesunuta do uživatelského prostoru (už žádné dekodéry JPEG v jádře).
Greg KH s Michalem souhlasil a řekl, že jeho verze vypadá rozumně, je stabilní a možná dokonce zralá na začlenění. Pavel také souhlasil a dodal: Mým jediným požadavkem je, aby to fungovalo s radeonfb a podobnými nízkoúrovňovými ovladači (abych mohl zprovoznit suspend-to-ram). Michal odpověděl, že radeonfb by neměl pro fbsplash představovat žádný problém.
19. úno - 25. úno
V reakci na dřívější diskuzi poslal Malcolm Rowe patch, který vytvářel symlink /sys/class/block směřující na /sys/block. Chris Wedgwood odpověděl: Neměli bychom spíš přesunout /sys/block do /sys/class/block a odtud vést symlink na /sys/block v naději, že se toho jednou úplně zbavíme? Greg KH reagoval: Až bude struct class_device podporovat děti, můžeme to udělat. Ale taková podpora ještě nebyla doplněna... Kay Sievers na jiném místě poukázal na to, že hotplug události budou mít i nadále cestu /block/*, takže takový symlink by nepřinesl nic než problémy. Po chvíli dohadování Greg uznal: Ok, zapomeň na symlink. A když jsme u toho, zapomeň i na to, že bychom se kdy dostali ze /sys/block/...
23. úno - 28. úno
Adam Belay napsal:
Posledních pár týdnů jsem se zabýval reorganizováním PCI subsystému, aby lépe využíval ovladačový model. Konkrétně, kód detekce sběrnice teď používá standardní ovladač PCI. Ukázalo se, že to nebude nic snadného, protože PCI dotazovací kód je úzce svázán s mnoha dalšími PCI komponenty a je rozlezlý v oblastech specifických pro různé architektury. Doufám, že tyto změny umožní daleko čistší a funkčnější implementaci PCI.
Základní logika nového kódu vypadá následovně:
Kroky 7 a 8 umožňují lepší správu prostředků.
Greg KH k tomu řekl: Celé se mi to líbí :). Jestli chceš už teď poslat patche, které kód přeskupí, aby šlo v budoucnu snáze dosáhnout vyjmenovaných cílů, jen do toho. S radostí je přijmu. A Adam odpověděl: Brzy vydám aktualizovanou verzi. Pak začnu plánovat strategii pro začleňování do hlavního stromu.
26. úno - 28. úno
Andries Brouwer napsal:
Dobře známá chyba v jádře způsobuje, že kernel hádá, jaké oddíly a jakého druhu má kterýkoliv disk, na který narazí. To není dobře, protože dochází ke zbytečnému I/O, což zpomaluje bootování; někdy docela výrazně - zvláště když se při I/O vyskytnou chyby. A také to není dobře proto, že občas to uhodne špatně.
Jinými slovy, potřebujeme příkaz "partition" pro uživatelské prostředí. "partition -t dos /dev/sda" načte DOSovskou tabulku oddílů. (A "partition /dev/sda" zkusí všechnu možnou heuristiku na to, aby uhádl, jaké dělení je použito.) Jsou dvě možnosti: (i) partition jádru řekne, aby provedlo načtení tabulky oddílů a (ii) partition použije k načtení tabulky oddílů partx a pěkně jeden po druhém jádru řekne o všech oddílech takto nalezených.
Protože jde o zásadní změnu, bude potřeba delší přechodné období. Takové období by mohlo začít jaderným bootovacím parametrem, který by jádru říkal, že u konkrétního disku, typu disků nebo všech disků si nemá tabulky oddílů všímat.
Tohle by mohl být úvod k patchi, který to dělá, ale není. Jen si o ten kód říkám.
Za všechno může ten malinký patch, který přikládám. Navrhl ho Uwe Bonnes, který narazil na USB zařízení bez tabulky oddílů, kde naše současná heuristika nezabránila načítání tabulky oddílů. Jádro pak oddíly typu 0 ignoruje. Je to jen první pomoc.
Řekl bych, že nikdo takové oddíly vážně nevyužívá, ale i tak by to mělo být chvíli v -mm, aby si lidi měli čas stěžovat.
Linus Torvalds se patche ujal a po chvíli diskuze řekl: Začlením to hned po 2.6.11 (není nutné si dělat starosti s tím, že to nebude v 2.6.11, protože pokud tomu rozumím, tak nejhorším problémem je teď jeden oddíl navíc, který není využitelný). Uwe Bonnes poznamenal: No, na systému se SUSE 9.2 se SUSE hotplug byl ten fantómový oddíl kupodivu rozpoznán jako ReiserFS a hotplug mechanismus, který se ten falešný ReiserFS oddíl pokoušel připojit, oopsnul... Linus uznal, že to je vážný případ, ale měl pocit, že ReiserFS si nevede moc dobře při ověřování. Spolu s Andriesem požádali lidi, aby všechny oopsy hlásili.
V originálu Kernel Traffic 301 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Jestli je něco chybou, je to skutečnost, že se systém snaží interpretovat první sektor (resp. jeho část) jako tabulku rozdělení disku, aniž by se ho o to kdokoli prosil. Tak je to ostatně vnímáno i podle článku.