Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Zkusil jsem toto:iptables -A INPUT -m tcp -p tcp --sport 411 --dport 411 -j DROPPokud tomu dobře rozumím, měl by být blokován port 411 v obo směrech (tu 411ku jsem dal na zkoušku, pak bych samozřejmě přidal další...).
Záleží na tom, co myslíte výrazem "blokován port 411 v obou směrech". To pravidlo dělá přesně to, co je v něm napsáno: zahazuje příchozí TCP pakety z portu 411 na port 411. Nic víc a nic méně. Má křištálová koule mi říká, že jste možná chtěl spíš něco na způsob
iptables -A FORWARD -i $INTIF -o $EXTIF -p tcp --dport 411 -j DROP iptables -A FORWARD -i $EXTIF -o $INTIF -p tcp --dport 411 -j DROPNebo taky možná něco úplně jiného, ale to si musíte nejdřív jasně formulovat, co vlastně chcete…
P.S. Dotaz pokládejte jen jednou. Rozspamujete-li ho do více diskusí, potenciální odpovídače spíš naštvete. A pokud možno do odpovídající části webu, ne do diskuse pod článek, se kterým souvisí jen okrajově.
chyba je ze pravidlo vyzaduje aby port 411 byl soucasne source i destinastion a to skoro nikdy splneno neni.
Musi se to rozdelit na 2 pravidla
iptables -A INPUT -m tcp -p tcp --dport 411 -j DROP
iptables -A INPUT -m tcp -p tcp --sport 411 -j DROP
dat pozor aby predchozi pravidlo neosahovalo nejke obecnejsi povoleni. Pak by se router pri prochazeni pravydli na toto vubec nedostal.
Ale zasadni chybu vydim v pristupu vsechno povolit, neco zakazat. V praxi je vyhodnejsi pristup vsechno zakazat a 2x si rozmyslet co povolim.
Krome toho to stejne ten stahovac obejde, protoze vestina soucasnych P2P programu s timto nastavenim pocita a dokaze porty menit. Pak je jedina sance filtrovani na ISO Layer 7.
V kazdem pripade doporucuji si napred neco poradne nastudovat.
INPUT
(tedy za určitých okolností nepřímo ano, ale rozhodně to není obvyklý postup). Podle okolností to bude OUTPUT
(jde-li o provoz přímo z počítače, kde nastavujete filtr) nebo FORWARD
(jde-li to skrz něj). Asi by bylo lepší místo střelby naslepo začít studiem dokumentace, např. Packet Filtering HOWTO.
-p tcp
' se automaticky chová jako '-p tcp -m tcp
'.
Ahoj povedlo se mi vse rozchodit tzn wlan,lan,wan. to mi chodi . a ted k problemu mam arus wl-500G a chci ho mit zapnut misto webserveru a ftp serveru mam knemu pridanej 70gigovi hdd na rozrani usb ktere mi vsak pod openwrt nechodi a ani nevim jakym zpusoben nainstalovat usb rozrani a web,ftp server existuje nejakej manual pro blbce v linuxu neumim krom cd / nic poradi mi nekdo ?
Tiskni
Sdílej: