plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Zkusil jsem toto:iptables -A INPUT -m tcp -p tcp --sport 411 --dport 411 -j DROPPokud tomu dobře rozumím, měl by být blokován port 411 v obo směrech (tu 411ku jsem dal na zkoušku, pak bych samozřejmě přidal další...).
Záleží na tom, co myslíte výrazem "blokován port 411 v obou směrech". To pravidlo dělá přesně to, co je v něm napsáno: zahazuje příchozí TCP pakety z portu 411 na port 411. Nic víc a nic méně. Má křištálová koule mi říká, že jste možná chtěl spíš něco na způsob
iptables -A FORWARD -i $INTIF -o $EXTIF -p tcp --dport 411 -j DROP iptables -A FORWARD -i $EXTIF -o $INTIF -p tcp --dport 411 -j DROPNebo taky možná něco úplně jiného, ale to si musíte nejdřív jasně formulovat, co vlastně chcete…
P.S. Dotaz pokládejte jen jednou. Rozspamujete-li ho do více diskusí, potenciální odpovídače spíš naštvete. A pokud možno do odpovídající části webu, ne do diskuse pod článek, se kterým souvisí jen okrajově.
chyba je ze pravidlo vyzaduje aby port 411 byl soucasne source i destinastion a to skoro nikdy splneno neni.
Musi se to rozdelit na 2 pravidla
iptables -A INPUT -m tcp -p tcp --dport 411 -j DROP
iptables -A INPUT -m tcp -p tcp --sport 411 -j DROP
dat pozor aby predchozi pravidlo neosahovalo nejke obecnejsi povoleni. Pak by se router pri prochazeni pravydli na toto vubec nedostal.
Ale zasadni chybu vydim v pristupu vsechno povolit, neco zakazat. V praxi je vyhodnejsi pristup vsechno zakazat a 2x si rozmyslet co povolim.
Krome toho to stejne ten stahovac obejde, protoze vestina soucasnych P2P programu s timto nastavenim pocita a dokaze porty menit. Pak je jedina sance filtrovani na ISO Layer 7.
V kazdem pripade doporucuji si napred neco poradne nastudovat.
INPUT
(tedy za určitých okolností nepřímo ano, ale rozhodně to není obvyklý postup). Podle okolností to bude OUTPUT
(jde-li o provoz přímo z počítače, kde nastavujete filtr) nebo FORWARD
(jde-li to skrz něj). Asi by bylo lepší místo střelby naslepo začít studiem dokumentace, např. Packet Filtering HOWTO.
-p tcp
' se automaticky chová jako '-p tcp -m tcp
'.
Ahoj povedlo se mi vse rozchodit tzn wlan,lan,wan. to mi chodi . a ted k problemu mam arus wl-500G a chci ho mit zapnut misto webserveru a ftp serveru mam knemu pridanej 70gigovi hdd na rozrani usb ktere mi vsak pod openwrt nechodi a ani nevim jakym zpusoben nainstalovat usb rozrani a web,ftp server existuje nejakej manual pro blbce v linuxu neumim krom cd / nic poradi mi nekdo ?
Tiskni
Sdílej: