Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Specialisté na IT dnes na trhu práce scházejí, čemuž odpovídá i jejich finanční hodnocení. To ale neznamená, že by „ajťáci“ na sobě neměli dále pracovat; sledovat nové technologie je nutností, vyplatí se však své znalosti také rozšiřovat jinými směry. Výrazně se tím rozšíří možnosti uplatnění. Jste si jisti, že za 10 let budete stále chtít programovat nebo konfigurovat routery?
Vývojáři, správci sítí, bezpečnostní specialisté, odborníci na informační systémy nebo databázoví administrátoři v rozvoji své kariéry často narážejí na limity v manažerských dovednostech, schopnosti řízení lidí nebo ekonomické stránky projektů. Kombinace odbornosti v IT doplněná o znalosti managementu proto podstatně rozšiřuje možnosti uplatnění – špičkový člen vývojového týmu běžně dostane časem nabídku, aby příslušný tým (nebo jiný projekt) také řídil, k tomu však již potřebuje i další schopnosti a znalosti – například schopnost vypracovat rozpočet projektu, dokázat o něm jednat o obhájit ho před vedením firmy.
Studium MBA v podobě programu Řízení informačních technologií představuje ideální způsob, jak se z technologického odborníka stát rovněž manažerem IT.
Na rozdíl od certifikátů dokládajících odbornost v určité dílčí problematice přináší studium MBA mnohem obecnější a šířeji využitelné znalosti, posléze doložené i příslušným titulem.
Studium MBA programu Řízení informačních technologií přitom samozřejmě vychází z toho, že studenti současně vykonávají náročná povolání a z toho se odvozují i jejich časové možnosti.
Business Institut se řadí mezi nejprestižnější MBA školy v České republice. Společnost vznikla v roce 2009, škola za dobu své existence vychovala více než 1 100 absolventů.
„Z IT specialistů vychováváme schopné projektové manažery i ředitele. Studium jim pomohlo rozšířit obzory v oblasti plánování a řízení i například v realizaci konkrétního vlastního projektu, který byli schopni daleko lépe uchopit," říká k tématu Ing. Ivo Ducheček, ředitel Business Institutu. Absolventi programu přitom získávají dovednosti i pro řízení rozsáhlejších IT projektů.
Studium programu Řízení informačních technologií je rozčleněno do tří samostatných bloků s celkovou dobou trvání 12 až 16 měsíců. První blok se zabývá obecně IT/informačními systémy z hlediska jejich řízení (řízení lidských zdrojů v IT, řízení dat, znalostí…), druhá část potom řízením konkrétních aspektů provozu IT (síťová architektura, podnikové informační systémy, vývoj softwaru, aplikací a IT služeb a jejich testování), závěrečný třetí blok pak zahrnuje strategii a finančně ekonomické aspekty řízení IT, dále obsahuje problematiku auditu IT/IS a řízení rizik IT včetně rizik bezpečnostních.
Pro konkrétnější představu: Například část 2. modulu Vývoj aplikací a služeb IT zahrnuje:
Studium je zakončeno vypracováním a obhajobou závěrečné práce, přičemž student má k dispozici odborné vedení lektora.
Příslušný program MBA nabízí rozsáhlé možnosti individualizace, které se přizpůsobují preferencím konkrétního studenta, eventuálně jeho zaměstnavatele. Časově zcela flexibilní je (jako jedna z možností) i 100% online forma studia. Studium probíhá v češtině, velká část odborné studijní literatury je samozřejmě v angličtině. Studenti mají k dispozici rozsáhlou on-line knihovnu plnou odborné literatury rovněž v češtině.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: