Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Vědci přišli na levnou výrobu nejlepšího grafenu. Umělá inteligence od Konica Minolta dokáže sledovat spokojenost zákazníků. Proč 85 % organizací do roku 2025 nasadí kontejnery? Poptávka po odbornících na kyberbezpečnost strmě roste, stejně tak i jejich platy. Dodavatelé alternativních cloudů na svou šanci teprve čekají.
Vysoká pohyblivost elektronů v grafenu (viz mnohdy uváděné zjednodušené tvrzení, že elektrony mají efektivní nulovou hmotnost nebo se materiálem pohybují téměř rychlostí světla) ukazuje velký potenciál grafenu pro širokopásmové komunikace a vysokorychlostní elektroniku pracující s terahertzovými frekvencemi. Jenže v tomto ohledu platí, že není grafen jako grafen.
Chytré kamery vyhodnotí z výrazu obličeje náladu a spokojenost zákazníků a pomohou se zvýšením kvality služeb. Software brněnských programátorů Konica Minolta umožní společnostem dále rozvíjet umělou inteligenci vlastními silami, bez zapojení odborníka.
Fungování IT v podnicích prochází v současnosti prudkými změnami. V rámci digitální transformace je třeba inovovat způsoby tvorby a poskytování aplikací.
Mzdy od 45 do 180 tisíc Kč. Nedostatek odborníků vládne napříč trhem, největším problémem je však u menších organizací, od obcí a advokátních kanceláří až po nemocnice.
Dominance tří hlavních poskytovatelů cloudové infrastruktury (IaaS) se v posledních letech zvyšuje. Jinak řečeno, Amazon/AWS, Google i Microsoft Azure zde dosahují vyššího tempa růstu než trh jako celek. Totéž částečně platí i pro segment PaaS. Přesto ale Christopher Tozzi na ITPro Today uvažuje o možnosti, že by v těchto oblastech mohli letos zvýšit svůj podíl i další dodavatelé. Konkrétně zmiňuje IBM, Cisco, DigitalOcean, Linode, OVHcloud a Vultr.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: