OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Po 20 letech nový vítěz Indexu Tiobe: Python. Technologické trendy podle společnosti Cisco. Digitální měny se rozšíří v podnikové sféře. Jak zabezpečit firemní vývojové prostředí. Automatizace kontaktních center v Salesforce. Jak zajistit důvěryhodné využití AI.
Ústup Javy potvrdil i dosud nejrozsáhlejší průzkum JetBrains, v němž si pozici nejpopulárnějšího jazyka drží JavaScript.
Digitální transformaci a zavádění nových technologií charakterizuje minimálně v posledních dvou letech neustálé zrychlování při současných změnách ve způsobech výkonu práce i v životě. Společnost Cisco ve svém každoročním technologickém výhledu zaměřila na trendy výrazně přesahující horizont roku 2022.
Plná pětina velkých organizací bude v roce 2024 používat digitální měny, předpovídají analytici Gartneru. Oněch 20 % firem bude digitální měny využívat pro platby, ukládání hodnoty či pro zapojení se do trhu decentralizovaných financí. Předpovědi by měli věnovat pozornost pochopitelně zejména CFO, na nichž bude naučit se pracovat s riziky digitálních měn, na CIO společně s CFO pak bude zvažovat, zavádět a rozvíjet různé způsoby jejich využívání s tím, jak poroste míra jejich akceptace napříč ekonomikou, a tedy i význam.
Loňský bezpečnostní problém SolarWinds a letošní Codecow ukázaly, že mnohá bezpečnostní narušení vznikají v rámci dodavatelských řetězců poskytovatelů softwaru. S tím firma v roli koncového uživatele může těžko přímo něco dělat. Co ale v její moci naproti tomu je, to je její vlastní software a vnitropodnikový vývoj. Vývojové nebo testovací prostředí bývá přitom kompromitováno poměrně často. Pro útočníky se jedná o oblíbený cíl, který jim dává možnost provádět celou řadu dalších akcí na různých úrovních. Výsledkem může být např. krádež přístupových údajů a šifrovacích klíčů, hesel i samotného softwaru. Dále se pak nabízí možnost software modifikovat např. ve fázi finálního sestavování, a zasáhnout tak nejenom samotnou firmu, ale i jeho další uživatele prostřednictvím backdoorů. Obecně to, že útočníci takto mohou získávat informace, jak kritické aplikace přesně fungují, jim dává možnost přesněji cílit další útoky.
Úkolem kontaktních center je zajistit interakci se zákazníky v rámci všech komunikačních kanálů. Stále více požadavků zákazníků je ale možné odbavit s využitím automatizace a zrychlit tím odbavení požadavků kontaktním centrem a současně také zvýšit spokojenost zákazníků.
Je zodpovědností poskytovatelů, uživatelů systémů AI i politiků zajistit, aby umělá inteligence fungovala transparentně. A Evropská unie a mnoho zemí celého světa už skutečně pracuje na zásadách využívání AI. Společnost IBM patří mezi nejvýznamnější účastníky této debaty, zároveň ale již rozvíjí praktické přístupy k řešení etických otázek spojených s AI. S využitím holistického přístupu k nové technologii definovali odborníci IBM pět hlavních vlastností, které důvěryhodná AI musí mít: vysvětlitelnost, férovost, robustnost, transparentnost a ochrana soukromí. Ty přitom mohou představovat vzor obecnějšího rámce pro celý obor.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: