Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Kdo zaplatí za nejhorší výpadek IT na světě? Téměř polovinu svých pracovních úkolů svěřují zaměstnanci umělé inteligenci. Odvrácená strana agilního vývoje softwaru. Technologie baterií (3): Sodíková baterie s pevným elektrolytem se blíží k praktickému využití. Jak vybrat řešení úložiště pro trénování umělé inteligence. Dvouciferný růst trhu bezpečnostních produktů má pokračovat.
Pojišťovny samy utrpěly v souvislosti s výpadkem jedny z největších poklesů cen akcií. Někteří analytici se však domnívají, že širší IT sektor by mohl z výpadku profitovat.
Již téměř polovinu svých pracovních úkolů svěřují zaměstnanci umělé inteligenci, zjistil nejnovější průzkum společnosti Salesforce. Přestože se cítí nejlépe, když s AI přímo spolupracují, začínají AI důvěřovat i při svěřování samostatného plnění úkolů, které šetří čas, jako je psaní kódu, analýza dat a příprava textových dokumentů.
Agilní vývoj softwaru vznikl jako reakce na tradiční metody vývoje softwaru, které často vedly k prodlužování doby vývoje a problémům při změnách požadavků. V kontrastu s ním klade důraz na vývoj softwaru v krátkých cyklech s rychlejší zpětnou vazbou a průběžným zlepšováním. Pojďme se podívat na jeho přínosy, ale také na možná rizika s ohledem na reálné zkušenosti z českého IT prostředí. Zajímat by vás mohlo i to, jak se s nimi vypořádat.
Sodíkové baterie s pevným elektrolytem by oproti technologii Li-Ion mohly poskytnout řadu výhod. Sodík je podstatně levnější než lithium a baterie s pevným elektrolytem se obecně pokládají za bezpečnější. Problémem je dosud ovšem výroba těchto zařízení v průmyslovém měřítku.
Většina podniků má již úložiště nějak optimalizovaná s ohledem na typ dat a způsob jejich využívání. Trénování (školení, učení) umělé inteligence však bývá výjimkou, protože řada organizací se začala věnovat generativní AI nebo vývoji vlastních modelů AI až v nedávné době; většině z nich proto chybí větší zkušenosti.
Celosvětové tržby z prodeje bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Dvojciferný růst má pokračovat minimálně do r. 2028. A všech 6 sledovaných kategorií zaznamenalo za loňský rok nárůst více než 10 %, vyplývá z nových údajů studie Worldwide Semiannual Security Products Tracker od IDC.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: