Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Fortinet uvádí firewally pro průmyslové provozní technologie. Pracovní stanice Celsius od Fujitsu. Stav podnikového open source v roce 2021. Kyberútoky na servery Microsoft Exchange v ČR budou pokračovat.
Nové firewally v odolném provedení FortiGate Rugged 60F s volitelným LTE připojením přestavila společnost Fortinet. Podle výrobce se jedná o první bezpečná SD-WAN zařízení na trhu certifikovaná pro využití v prostředí provozních technologií. Tyto odolné verze platformy FortiGate umožňují zavést softwarově definované sítě WAN od Fortinetu u provozních technologií v místech, kde to dosud nebylo možné – například v energetice, průmyslové výrobě nebo dopravě.
Automatizované procesy řídící robotické výrobní linky, speciální software na simulaci pevnosti konstrukcí staveb, složité crashtesty automobilů, vizualizace aktuálních podmínek v reálném čase. Tyhle úkoly už dávno nezpracovávají týmy odborníků, ale složitý software. Software, který potřebuje většinou extrémně výkonné procesory, jaké známe ze serverů. Jenže firmy se často bojí nedostatečného zabezpečení, a tak raději chtějí mít počítače fyzicky v kancelářích.
Jeden z nejrozsáhlejších průzkumů použití open source technologií v podnikovém prostředí 2021 State of Enterprise Open Source Report přinesl pro někoho možná překvapivá zjištění. Mezi ta klíčová patří, že hlavní oblastí využití open sourcu je digitální transformace, podnikový open source je motorem pro inovace, bezpečnost je důležitou přidanou hodnotou podnikového open sourcu stejně jako je důležité zapojení dodavatelů do open source komunit.
Minulý týden 4. března ve čtvrtek večer provedli hackeři útok na vybrané systémy tuzemské veřejné správy. Mezi napadenými se ocitlo ministerstvo práce a sociálních věcí a pražský magistrát. Útoky byly cíleně vedeny na e-mailové servery pracující na platformě Microsoft Exchange a souvisí se zranitelností, pro kterou společnost Microsoft minulý týden vydala záplaty formou aktualizací.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: